 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kultura
| Napisano | Autor | Tytuł | | 06-04-2023 18:50 | Berzerac (5671 punktów) | Tako rzecze Zaratustra
5 na 5 | 2 kwietnia minęło 65 lat od światowej premiery genialnego dzieła Stanleya Kubricka. Film "Odyseja Kosmiczna 2001" na zawsze wszedł do kanonu gatunku Sci-Fi i wyznaczył trendy w dalszym rozwoju tego gatunku filmowego. Pierwszy dialog następuje dopiero po 20 minutach trwania filmu. 65 lat temu Kubrick proroczo naświetla m.in drogę, jaką przeszliśmy od pierwszych hominidów , oraz problematykę sztucznej inteligencji i związanym z tym zagrożeniem, jakie ta niesie cywilizacji, człowieczeństwu. Film ten nie jest łatwy w odbiorze. Kubrick nawet sam oświadczył, że jeśli ktoś ten film zrozumiał, to zawiódł jego oczekiwania. Nie było to jego zamiarem. Ten film ma prowokować, zmuszać do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy widzieli ten obraz, przecież nie każdy gustuje w tym gatunku filmowym. Ale nie wierzę, że nikt nie słyszał genialnego motywu przewodniego filmu, skomponowanego przez Richarda Straussa. Tako rzecze Zaratustra. www.youtube.com/watch?v=18B0RuLSFZ4 | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Berzerac (5671 punktów) | > 2 kwietnia minęło 65 lat od światowej premiery genialnego dzieła Stanleya Kubricka. Film "Odyseja> Kosmiczna 2001" na zawsze wszedł do kanonu gatunku Sci-Fi i wyznaczył trendy w dalszym rozwoju tego> gatunku filmowego.> Pierwszy dialog następuje dopiero po 20 minutach trwania filmu. 65 lat temu Kubrick proroczo> naświetla m.in drogę, jaką przeszliśmy od pierwszych hominidów , oraz problematykę sztucznej> inteligencji i związanym z tym zagrożeniem, jakie ta niesie cywilizacji, człowieczeństwu.> Film ten nie jest łatwy w odbiorze. Kubrick nawet sam oświadczył, że jeśli ktoś ten film zrozumiał,> to zawiódł jego oczekiwania. Nie było to jego zamiarem. Ten film ma prowokować, zmuszać do zadawania> pytań i szukania odpowiedzi.> Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy widzieli ten obraz, przecież nie każdy gustuje w tym> gatunku filmowym. Ale nie wierzę, że nikt nie słyszał genialnego motywu przewodniego filmu,> skomponowanego przez Richarda Straussa.> Tako rzecze Zaratustra.> www.youtube.com/watch?v=18B0RuLSFZ4> Masz rację Drobner, mój błąd , moja literówka. Przepraszam. Nigdy z matmy nie byłem orłem. To 55 lat co wcale nie ujmuje dziełu Kubricka .Dziękuję za zwrócenie uwagi.
|
|
3 na 3 | Elasp (6859 punktów) | > 2 kwietnia minęło 65 lat od światowej premiery genialnego dzieła Stanleya Kubricka. Film "Odyseja> Kosmiczna 2001" na zawsze wszedł do kanonu gatunku Sci-Fi i wyznaczył trendy w dalszym rozwoju tego> gatunku filmowego. Film wspaniały pod każdym względem - tematycznym, wizualnym i muzycznym. Jedną ze scen, która robi na mnie największe wrażenie, jest ta oto: youtu.be/4UkjVk03sIk
|
|
 | 2 na 2 | Berzerac (5671 punktów) |
> Film wspaniały pod każdym względem - tematycznym, wizualnym i muzycznym. Jedną ze scen, która robi na mnie największe wrażenie, jest ta oto: youtu.be/4UkjVk03sIk> Genialne, prawda? Jest to dla mnie arcydzieło. Ilekroć go zobaczę, mam inne przemyślenia.
|
|
3 na 3 | szarley (54913 punktów) | >Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy widzieli ten obraz, przecież nie każdy gustuje w tym >gatunku filmowym. Ale nie wierzę, że nikt nie słyszał genialnego motywu przewodniego filmu, >skomponowanego przez Richarda Straussa. >Tako rzecze Zaratustra.
Strauss oczywiście nie komponował tej muzyki do filmu i dlatego trochę zmienię temat
W polskiej kulturze niesamowitą postacią był urodzony "scenarzysta" Reymont. To, co z jego literatury zrobili Wajda i Rybkowski to klasyka światowego kina
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
|
|
 | 1 na 1 | Berzerac (5671 punktów) | >>Zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszyscy widzieli ten obraz, przecież nie każdy gustuje w tym >>gatunku filmowym. Ale nie wierzę, że nikt nie słyszał genialnego motywu przewodniego filmu, >>skomponowanego przez Richarda Straussa. >>Tako rzecze Zaratustra. >Strauss oczywiście nie komponował tej muzyki do filmu i dlatego trochę zmienię temat
To się zgadza , bo zmarł w 1949. Ale co spowodowało, że Kubrick tworząc swoje arcydzieło sięgnął po ten właśnie utwór?
Ja tego nie wiem. Nie wiem też. jakie wrażania będę miał, kiedy po raz 12 obejrzę ten film. Mam swoje bardzo wąskie grono dla mnie bardzo ważnych filmów, które co jakiś czas, będę oglądał do usranej śmierci. Odyseja na mojej liście zajmuje czołowe miejsce.
>W polskiej kulturze niesamowitą postacią był urodzony "scenarzysta" Reymont. To, co z jego literatury zrobili Wajda i Rybkowski to klasyka światowego kina
Wybacz, nie wiem o kim mówisz. Rajmund to mój sąsiad. Zdolności literackich to on nie ma, ale potrafi wszystko naprawić.
|
|
2 na 2 | Drobner (19539 punktów) | > Film "Odyseja Kosmiczna 2001"...Filmowe próbne sceny technologiczne i fragmenty, które odrzucono przy montażu oraz po kolaudacjach, w ciągu roku NASA połączyła w zgrabny 'serial' i puszczała w eter między 16 a 24 lipca 1969 r. Tylko nazwiska postaci pozmieniali... 
'Duch Prawdy' Mankiewicz: " Jestem jak Mikołaj Kopernik, który samotnie stanął naprzeciwko Kościoła i powiedział; "Mylicie się wszyscy. Ziemia jest okrągła." " www.oczko.xtreemhost.com/oczko/27/list/?i=1
|
|
 | 2 na 2 | Berzerac (5671 punktów) | >> Film "Odyseja Kosmiczna 2001"... >Filmowe próbne sceny technologiczne i fragmenty, które odrzucono przy montażu oraz po kolaudacjach, w ciągu roku NASA połączyła w zgrabny 'serial' i puszczała w eter między 16 a 24 lipca 1969 r. >Tylko nazwiska postaci pozmieniali...
Tak myślisz? Może faktycznie jest coś na rzeczy.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|