Niedawno czytałem artykuł o tym, jak zostać azjatyckim potentatem – kroki polegały na przytuleniu się do klasy politycznej i zdobyciu aktywów, takich jak kawałki państwowych monopoli. Nazywano to zachowaniem pogoni za rentą.
Słyszałem o innych miejscach, w których „poszukiwanie renty” jest uważane za wydobywanie wartości, a nie tworzenie wartości. I zawsze zastanawiałem się, dlaczego.
Czy każda firma czegoś nie wynajmuje? Jeśli kupujesz samochód, wynajmujesz mały procent czasu pracownika, czasu projektanta itp.
Jakieś pomysły ? |