Racjonalista - Strona głównaDo treści
ile państwa wydają na służbę zdrowia?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
06-11-2023 17:38alsor (3283 punktów)ile państwa wydają na służbę zdrowia?
Chodzi mi ile państwa wydają na służbę zdrowia z tzw. budżetu,
bo te składki zdrowotne to nasz bezpośredni wkład, więc tego nie liczymy.

Te 9% zdrowotnego chyba stanowi 9% budżetu... może trochę mniej.

ale biorąc średnią: 7000 zł, i x liczba zatrudnionych - z 20 mln chyba,
no to otrzymamy ogólny koszt pracowników:

8000 x 20 mln = 160 mld zł

i do budżetu bezpośrednio z płac wpada około 3000 x 20 mln = 60 mld

no ale potem 23% z VAT, więc 100 mld x 23% = 23 mld

suma z 80 mld...

?

a gdzie jest reszta kasy, bo polska ma ponoć z 600 mld budżetu - nie?

fantastyka...

w sumie ciekawie wyszło: obywatele polski mają około 100 mld do dyspozycji,
a państwo ma budżet 600 mld... haha!

6:1

z tego wniosek jest oczywisty: faktyczny podatek wynosi w Polsce 500/600 = 80% !

teraz nie dziwota, że taka biedota tu wciąż panuje - w porównaniu do US, Niemiec itp.
..........

korekta:
to były miesięczne dochody, a nie roczne,
czyli x 12:

mamy 1200 mld zamiast 100,
co teraz daje: 600/1200 = 50%,
czyli taki podatek obowiązuje w Polsce.

No, cóż, troszkę to większe od dawnej dziesięciny:
5 razy więcej nas okradają, niż było w średniowieczu.

można by rzec: złodzieje są na fali od setek lat!

cóż z tym zrobić?

chyba już nic -> zagłada pewna.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Wolnośćmyśli (1516 punktów)
>No, cóż, troszkę to większe od dawnej dziesięciny:
> 5 razy więcej nas okradają, niż było w średniowieczu.
Jak się patrzy tak jednostronnie to faktycznie nie wiele się widzi..
Porównaj sobie co płatnik dziesięciny otrzymywał za nią w zamian w średniowieczu (przypomnij sobie serial Janosik)- czyli obrazowo mówiąc g***no, z tym co dziś otrzymujesz za te 80% podatku - rozejrzyj się dokoła.
Mamy niestety b.rozbudowaną administrację, która zdolna jest zmarnotrawić każdą sumę i nieudolnych zarządców (polityków) którzy potrafią zmarnować jeszcze wiecej.
Czy taka instytucja jak ZUS może kiedykolwiek "wygenerować" zysk ? Okazuje się że tak.. bo gdy umierają beneficjenci emerci i renciści - to w ich kasie zaczyna pietrzyć się forsa, której nie przewidzieli w swoim budrzecie, ale zamiast ją zaoszczędzić lub przeznaczyć na zwiększenie świadczeń, ZUS zagarnia ją dla siebie na podwyżki płac, remonty biurowców itd. Państwo w państwie..
Wydatki na służbę zdrowia to jedno a jej jakość to drugie. Pierwsze wciąż rosną a to drugie jakoś nie chce i zamiast prawdziwych lekarzy mamy chordy konowałów, którzy nie potrafią nawet wypisać recepty tak by dało się ją odczytać bez grafologa.
I niestety w prywatnych gabinetach wcale nie jest lepiej.. bo studia kończą oni te same.
08-11-2023 18:33 
 Ocena 1 na 1
alsor (3283 punktów)
>>No, cóż, troszkę to większe od dawnej dziesięciny:
>> 5 razy więcej nas okradają, niż było w średniowieczu.
>Jak się patrzy tak jednostronnie to faktycznie nie wiele się widzi..
>Porównaj sobie co płatnik dziesięciny otrzymywał za nią w zamian w średniowieczu (przypomnij sobie serial Janosik)- czyli obrazowo mówiąc g***no, z tym co dziś otrzymujesz za te 80% podatku - rozejrzyj się dokoła.

niby co masz z tych podatków?

fakty są prozaiczne: nic.

Celem zgarniania podatków było utrzymanie władcy - władzy...
i tak pozostało.

Wojsko, policja, itp. - to jest ochrona władzy a nie ludzi - obywateli.

Cokolwiek sobie zamarzysz, wymyślisz musisz sam:
zaplanować, ocenić, sfinansować i zrealizować!

żadna władza w tym ci nigdy nie pomoże - przeciwnie: będzie przeszkodą.


>Mamy niestety b.rozbudowaną administrację, która zdolna jest zmarnotrawić każdą sumę i nieudolnych zarządców (polityków) którzy potrafią zmarnować jeszcze wiecej.

Przecież to jest twoja władza - musisz to finansować, bo inaczej... kryminał.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>złodzieje są na fali od setek lat!
>cóż z tym zrobić?
Odkradać.

cr
alsor (3283 punktów)
>>złodzieje są na fali od setek lat!
>>cóż z tym zrobić?
>Odkradać.

wtedy będzie to co mówiłem:
chaos czyli nieunikniona zagłada.

Po prostu: ta obecna cywilizacja jest skazana na zagładę.

pewnie tak z 20-30 lat będzie to jakoś tam dogorywać,
a potem co będzie... to już nie moja sprawa raczej.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>złodzieje są na fali od setek lat!
>>>cóż z tym zrobić?
>>Odkradać.
>wtedy będzie to co mówiłem:
>chaos czyli nieunikniona zagłada.
No to tylko troszeczkę odkradać.

>Po prostu: ta obecna cywilizacja jest skazana na zagładę.
Ale zawsze trzeba się starać, inaczej już można by przestać.


cr
alsor (3283 punktów)
>>>>złodzieje są na fali od setek lat!
>>>>cóż z tym zrobić?
>>>Odkradać.
>>wtedy będzie to co mówiłem:
>>chaos czyli nieunikniona zagłada.
>No to tylko troszeczkę odkradać.

odwrotnie:
należałoby zacząć zmniejszać to okradanie, bo to narasta od wieków.

>>Po prostu: ta obecna cywilizacja jest skazana na zagładę.
>Ale zawsze trzeba się starać, inaczej już można by przestać.

ależ zagłada cywilizacji to nic nadzwyczajnego... ludzie to przetrwają.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>>złodzieje są na fali od setek lat!
>>>>>cóż z tym zrobić?
>>>>Odkradać.
>>>wtedy będzie to co mówiłem:
>>>chaos czyli nieunikniona zagłada.
>>No to tylko troszeczkę odkradać.
>odwrotnie:
> należałoby zacząć zmniejszać to okradanie, bo to narasta od wieków.
Odkradanie zmniejsza okradanie.

>>>Po prostu: ta obecna cywilizacja jest skazana na zagładę.
>>Ale zawsze trzeba się starać, inaczej już można by przestać.
>ależ zagłada cywilizacji to nic nadzwyczajnego... ludzie to przetrwają.
I może właśnie przetrwaliśmy.


cr
Thoter (6650 punktów)
>>złodzieje są na fali od setek lat!
>>cóż z tym zrobić?
>Odkradać.
>

Tak samo radzili Żydzi komuniści.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>złodzieje są na fali od setek lat!
>>>cóż z tym zrobić?
>>Odkradać.
>Tak samo radzili Żydzi komuniści.
I pewnie też oni głosili, że 2+2=4.

cr
okragly (21676 punktów)
poprawa służby zdrowia jest z raju, w rajskiej wspólnocie

powinna tam znaleźć się wiedźma (odbiera porody, leczy ziołami, jeśli ktoś zachowuje sie ryzykownie (pali, pije, je śmieciowe pożywienie) zdziela po głowie. Żeby być zdrowym musimy nawzajem o siebie dbać, w antyludzkim liberalizmie (indywidualizmie, własności) to niemożliwe albowiem ludzie, firmy, panstwo, zarabia na nieszczesciu (alkoholizm, nikotynizm, smieciowe jedzenie, ciężka praca)

We przykładzie j.w. szpitale, lekarze, dentyści poszliby z torbami

Amsze nie korzystają z "służby zdrowia", dlatego żyją 10 lat dłużej niż przeciętny amerykanin

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365