Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy VAT zwiększa inflację?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
16-01-2024 11:22fiskamelo (3 punktów)Czy VAT zwiększa inflację?
Widziałem, jak ludzie mówili zarówno, że tak, jak i że nie (w tym w tym podpunkcie)

Z jednej strony VAT jest podatkiem konsumpcyjnym, a zatem zmniejszyłby popyt, wywierając presję na obniżenie cen.

Z drugiej strony jest ona pobierana na każdym etapie łańcucha dostaw, co może obniżyć podaż i wywołać presję na wzrost cen.

Istnieje wiele innych powodów przemawiających za obiema stronami, których nie uwzględniłem, ale w co na ogół wierzą ekonomiści?

Czy jest to kwestia czysto empiryczna, czy też istnieje odpowiedź na podstawie teorii?

Dzięki!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Widziałem, jak ludzie mówili zarówno, że tak, jak i że nie (w tym w tym podpunkcie)
>Z jednej strony VAT jest podatkiem konsumpcyjnym, a zatem zmniejszyłby popyt, wywierając presję na
>obniżenie cen.
>Z drugiej strony jest ona pobierana na każdym etapie łańcucha dostaw, co może obniżyć podaż i
>wywołać presję na wzrost cen.
>Istnieje wiele innych powodów przemawiających za obiema stronami, których nie uwzględniłem, ale w co
>na ogół wierzą ekonomiści?
>Czy jest to kwestia czysto empiryczna, czy też istnieje odpowiedź na podstawie teorii?
>Dzięki!

Nie istnieje teoria ekonomii - to jest tylko taka mniemanologia - pseudo-nauka,
czyli takie improwizowane nielogiczne-dogmatyczne bzdury serwowane przez władzę...
która zwyczajne potrzebuje i konsumuje ten VAT, jak i wszelkie inne datki podatki.

I taka jest teoria ekonomii.

Finalizując:
ekonomia jest tylko narzędziem w rękach władzy,
czyli nierobów, którzy muszą stale kraść aby utrzymać swój status i trwać bezkarnie.

............

pytanie: czy władza jest nam w ogóle potrzebna?

chyba nie, no ale to chyba jeszcze nie epoka na anarchizm.

i oczywiście że wszyscy politycy krytykują anarchię,
no bo to kompletnie niszczy ich rolę i pozycję.

Normalni - uczciwi ludzie mogliby żyć w anarchii,
i zapewne taka będzie przyszłość - żadna dyktatura ani komunizm, kapitalizm i demokracja też do piachu - to są rządy dobre dla bandytów, czyli niedorozwiniętych cywilizacji.
fiskamelo (3 punktów)
>Widziałem, jak ludzie mówili zarówno, że tak, jak i że nie (w tym w tym podpunkcie)
>Z jednej strony VAT jest podatkiem konsumpcyjnym, a zatem zmniejszyłby popyt, wywierając presję na
>obniżenie cen.
>Z drugiej strony jest ona pobierana na każdym etapie łańcucha dostaw, co może obniżyć podaż i
>wywołać presję na wzrost cen.
>Istnieje wiele innych powodów przemawiających za obiema stronami, których nie uwzględniłem, ale w co
>na ogół wierzą ekonomiści?
>Czy jest to kwestia czysto empiryczna, czy też istnieje odpowiedź na podstawie teorii?
>Dzięki!

i got this... 1921681254.mx/

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365