Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy istnieje koncepcja karmy dla zwierząt?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
09-06-2024 17:33grodthin (2 punktów)Czy istnieje koncepcja karmy dla zwierząt?
Cześć, w niektórych religiach istnieje pojęcie karmy, na przykład hinduizm itp.

To dotyczy ludzi, ale co ze zwierzętami, czy istnieje dla nich taka koncepcja?

Zwykle zabicie kogoś jest postrzegane jako nagromadzenie złej karmy. Jednak wiele zwierząt żywi się wyłącznie zabijając inne zwierzęta. A może są wykluczeni z takiej koncepcji?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

haish (2905 punktów)
>Cześć, w niektórych religiach istnieje pojęcie karmy, na przykład hinduizm itp.
>To dotyczy ludzi, ale co ze zwierzętami, czy istnieje dla nich taka koncepcja?
>Zwykle zabicie kogoś jest postrzegane jako nagromadzenie złej karmy. Jednak wiele zwierząt żywi się
>wyłącznie zabijając inne zwierzęta. A może są wykluczeni z takiej koncepcji?

Karma dla zwierząt istnieje w materialnej postaci, - to czysta komercja i biznes.
Producenci karmy wymyślają kolorowe i wymyślne opakowania, aby właściciel zwierzęcia miał w czym wybierać, zwierzaki raczej nie kupują sobie karmy.

Wymyślać można różniste bzdury, ale nawet w przypadku ludzi związek pomiędzy zdarzeniami dokonanymi, a tymi które mają w ich wyniku nastąpić można tłumaczyć na wiele innych sposobów.
W kulturze zachodniej zamiast wybiórczo przenosić na własny grunt oderwane od konceptu całości idee lepiej jest mówić 'co posiałeś to zbierzesz'.
Zwierzęta są zmuszane zabijać aby żyć, tak działa matka natura, w przypadku ludzi gdy zabijają zwierzęta mechanizm jest taki sam, ale gdy człowiek zabija człowieka sprawy mają się inaczej - ludzi tego nie robią po to aby konsumować osobnika tego samego gatunku. To tabu funkcjonuje u gatunku ludzkiego od niepamiętnych czasów.
Uczłowieczanie zwierząt, nawet w sferze domysłów jest nieporozumieniem.
endymion (638 punktów)
Wolnośćmyśli (1516 punktów)
>Cześć, w niektórych religiach istnieje pojęcie karmy
I na tym należałoby poprzestać, albowiem istnieje jedynie pojęcie "karmy", czyli filozoficzna koncepcja oparta na etyce i moralności.
Czym jest "grzech" ? Istnieje on jedynie jako umysłowy koncept wartościowania czynów na dobre i złe.
-Czy rekin, niedźwiedź albo inny drapieżnik pożerający człowieka robi coś złego ? NIE.
On jedynie stara się zaspokoić swój głód zgodnie z własną naturą czyli instynktem.
Zwierzęta nie myślą ludzkimi kategoriami, nie widzą "złych duchów" ani "demonów" w ciemnościach leśnej kniei. Nie tworzą żadnych religii i nie czczą żadnych bóstw, bo ich proste umysły nie zajmują się kreowaniem "Bogów".
-Nikt nie wie co się dzieje po śmierci i czy cokolwiek w ogóle jest potem.
Wszelkie opowiastki są jedynie ludzkimi wyobrażeniami bez cienia prawdy.
Gdyby istniało "piekło" i "niebo" oraz jakiś system oceniania, wartościowania uczynków, sposobu życia etc. (prawo karmiczne) to w piekle drzwi by się nie domykały a w niebie nie byłoby komu za miotłę złapać.
grodthin (2 punktów)
>Cześć, w niektórych religiach istnieje pojęcie karmy, na przykład hinduizm itp.
>To dotyczy ludzi, ale co ze zwierzętami, czy istnieje dla nich taka koncepcja?
>Zwykle zabicie kogoś jest postrzegane jako nagromadzenie złej karmy. Jednak wiele zwierząt żywi się omegle xender
>wyłącznie zabijając inne zwierzęta. A może są wykluczeni z takiej koncepcji?

I got this,..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365