>Według nauk żydowskich, Goje powinni przestrzegać praw Noahidów, które są mniej rygorystyczne niż >ich własne. >Czy ktoś tutaj, kto jest poganinem, celowo przestrzega praw Noego, a nie jakiejkolwiek innej >religii? >Żydzi - jak to dokładnie ma wyglądać w kwestii kultu? Czy jest dość otwarty? >Dziękuję za pomoc
Nie będę się wypowiadał w imieniu Noachitów, ale zabiorę głos w kwestji pogaństwa - to, że niedouczeni ludzie definiują i określają siebie jako pogan wynika z ich niewiedzy. Poganin to osoba niepiśmienna i nie potrafiąca posługiwać się pismem. Za sprawą religii obecnie niemal cała ludzkość potrafi czytać i pisać, - istniejące alfabety powstały na skutek ewangelizacji narodów pogańskich, podobnie na skutek narzucania podbitym narodom Islamu powstały systemy pisma zwane abdżadami, znakami pisma posługują się Chińczycy, Japończycy, Koreańczycy, Hindusi i inni, ale ich systemy pisma mają dłuższą tradycję niż greka i łacina. Szczególnym przypadkiem jest pojęcie maga(nie magika) - najczęściej w kontekście perskiego maga, a wynika to z różnistych metod zapisu języków w obrębie Persji. Taki mag znał wiele róznych systemów pisma. Od słowa mag mamy polski tytuł naukowy - magistra. Tak więc poganie jeśli jeszcze tacy w obecnych czasach istnieją, to są nimi Indianie z amazońskiej dżungli, piśmienny człowiek uważający się za poganina to zwykły idiota.
|