Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jaki jest najwspanialszy wiersz, jaki kiedykolwiek czytałeś?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
13-01-2025 13:33yegget (4 punktów)Jaki jest najwspanialszy wiersz, jaki kiedykolwiek czytałeś?
Ostatnio czytam coraz więcej poezji. Chętnie dowiem się, jakie wiersze warto przeczytać. Dzięki!
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Thoter (6650 punktów)
>Ostatnio czytam coraz więcej poezji. Chętnie dowiem się, jakie wiersze warto przeczytać. Dzięki!

Przeczytaj wiersz Tuwima pt. "Anonimowe mocarstwo".
Kryspinek (94 punktów)
>Ostatnio czytam coraz więcej poezji. Chętnie dowiem się, jakie wiersze warto przeczytać. Dzięki!

Najwspanialszy wiersz to ten który mi moja babcia recytowała wielokrotnie. Mistrzostwo polszczyzny

Teofil Nowosielski
Skarb ukryty

Umierając pan winnicy
Rzekł do synów w tajemnicy:
"Moje dzieci ukochane!
Zanim z Wami się rozstanę,
Tajemnicę wam wyjawię,
Skarb po sobie wam zostawię.
Mam w winnicy skarb ukryty;
Każdy więc z was, pracowity
Niechaj kopie wciąż z ochotą,
A wykopie z ziemi złoto..."
-"A gdzie, ojcze ukochany,
Skarb twój w ziemi zakopany?"
Wszyscy razem, jakby w zmowie,
Odezwali się synowie.
"Kopcie tylko pracowicie!"
Rzekł i skończył starzec życie.-
Ledwo starca pochowano,
Do motyki się zabrano.
Wciąż synowie bez pomocy,
Kopią we dnie, kopią w nocy.
Choć strudzeni, nie ustają;
Bo się skarbu spodziewają.
Tak wytrwali i cierpliwi
Pracują coraz gorliwiej;
Lecz skarbu, co miał grunt wydać,
Jak nie widać, tak nie widać!
Jakże w pracy wytrwali,
Wnet winnicę rozkopali;
Prawie każdą grudkę ziemi
Przesiewali dłońmi swemi.

Mimo to w ostatniej chwili
Nigdzie skarbu nie odkryli.
Tu każdy się wreszcie zgodził,
Że ich ojciec próżno zwodził.
Tymczasem piękna, radosna,
Nastąpiła znowu wiosna;
A winnica znowu miła
Trzykroć piękniej obrodziła.
Wnet obfity plon wydała,
Bo uprawę lepszą miała.
Tak młodzieńcy w czas poznali,
Że skarb z ziemi wygrzebali,
Że im ojciec prawdę prawił,
Że w winnicy skarb zostawił.

yegget (4 punktów)
>Ostatnio czytam coraz więcej poezji. VidMate Chętnie dowiem się, jakie wiersze warto przeczytać. Dzięki!

i got this,...

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365