Racjonalista - Strona głównaDo treści
kto płaci: polska nauka, czy polscy nieucy?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
25-06-2025 20:12alsor (3283 punktów)kto płaci: polska nauka, czy polscy nieucy?
Koszt lotu polaka w kosmos wynosi około 300 milionów zł.

2 tygodnie pajacowania za ćwierć miliarda?

Kpiny. Byle wieśniak by tam poleciał za 10 razy niższą kwotę'
a ja osobiście za 100 razy niższą!

Zapewne bogaci sponsorzy klasy kanclerza samego 'tuszcza' to inwestują.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Koszt lotu polaka w kosmos wynosi około 300 milionów zł.
>2 tygodnie pajacowania za ćwierć miliarda?
>Kpiny. Byle wieśniak by tam poleciał za 10 razy niższą kwotę'
>a ja osobiście za 100 razy niższą!
A jeszcze taniej byłoby w miejsce naszego Sławosza posłać małpę.

Tyle, że potrzebny był załogant, czyli wykwalifikowany astronauta.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
alsor (3283 punktów)
>A jeszcze taniej byłoby w miejsce naszego Sławosza posłać małpę.

Nie. To zawsze tyle samo kosztuje:
ile wynosi koszt wyniesienia 1kg na orbitę X?

100kg człowieka = 100 kg małpy = 100 kg siana

>Tyle, że potrzebny był załogant, czyli wykwalifikowany astronauta.

Wykwalifikowany do czego?

Nawet nie mówią co on tam będzie robił przez te 2 tygodnie.
Ponoć ma wykonać 13 zdań - testów... jakiejś tam technologii.

No, ale ja nie widzę sensu robienia testów na orbicie,
przecież koszt samego lotu jest ogromny,
a niby cóż tam jest nadzwyczajnego, znaczy na orbicie?

Nieważkość?

przecież to nic nadzwyczajnego - można to zrobić w zwyczajnym samolocie,
albo i wodzie - co to za różnica?

A może im chodzi o testowanie jakichś urządzeń do transmisji z orbity na ziemię...
czyli o dużą odległość w zasadzie - tak?

No to znowu marnie kombinują: te 500 km to raczej niewielka odległość w skali ziemskiej,
więc to można spokojnie na ziemi realizować.

Inwestycja dla prestiżu?
Mizerne aspiracje.

Aha! Sponsorują tego multimiliardera Muska. ok świetna inwestycja naukowa.
28-06-2025 14:09 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>A jeszcze taniej byłoby w miejsce naszego Sławosza posłać małpę.
>Nie. To zawsze tyle samo kosztuje:
>ile wynosi koszt wyniesienia 1kg na orbitę X?
>100kg człowieka = 100 kg małpy = 100 kg siana
Zatem co miałeś na myśli pisząc "Byle wieśniak by tam poleciał za 10 razy niższą kwotę' a ja osobiście za 100 razy niższą!"???


"Stop!" stopkowym mundrościom!
alsor (3283 punktów)
>>>A jeszcze taniej byłoby w miejsce naszego Sławosza posłać małpę.
>>Nie. To zawsze tyle samo kosztuje:
>>ile wynosi koszt wyniesienia 1kg na orbitę X?
>>100kg człowieka = 100 kg małpy = 100 kg siana
>Zatem co miałeś na myśli pisząc "Byle wieśniak by tam poleciał za 10 razy niższą kwotę' a ja osobiście za 100 razy niższą!"???

w tym świecie: koszt = energia,

a ile masz tu energii, znaczy na wyskok na tę orbitę?

maksymalna energia czyli na ucieczkę z Ziemi wynosi:
E = GM_z/R_ziemi = GM/R^2 *R = g * R = 10m/s2 * 6380000 m = 64 MJ = 1 litr wodoru, na przykład = z 10 zł na kg.

W praktyce jest tego z milion razy więcej,
ponieważ te silniki rakietowe mają prawie zerową sprawność,
co każdy widział: ten ogień, dym i huk przy starcie rakiety = straty przeogromne.

taka jest obecna ludzka technologia: sprawność 1/milion !

Zatem nawet wariat może sobie to przekalkulować: 10zł = 10 mln zł.

To jest tylko 1kg, a tam było zapewne kilka ton, co daje koszt: 10 mln x tysiące = miliardy.

No cóż, frajerzy tak latają w kosmos.

dlatego mówiłem że ja to 100 razy bym zredukował... bo frajerem nie jestem,
w każdym razie nie aż takim... gigafrajerem.

i celowo pomijam koszty konstrukcji i budowy tego złomu, bo to są grosze w porównaniu do tych numerów.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Zatem co miałeś na myśli pisząc "Byle wieśniak by tam poleciał za 10 razy niższą kwotę' a ja osobiście za 100 razy niższą!"???
>10zł = 10 mln zł


"Stop!" stopkowym mundrościom!
alsor (3283 punktów)
>>>Zatem co miałeś na myśli pisząc "Byle wieśniak by tam poleciał za 10 razy niższą kwotę' a ja osobiście za 100 razy niższą!"???
>>10zł = 10 mln zł
>

przepraszam... zapomniałem że to urzędowa inwestycja,
a jak wiadomo oni mają 10 x więcej kosztów (stosują wyższą ekonomię!);
i np. do budowy niedużego domu tak z 200-300 tysięcy wystarczy,
i dlatego mieszkania kosztują z 2-3 miliony - nie jest tak? pewnie że jest.

zatem tu mamy urzędowy wynik: 10 zł = 100 mln...
i właśnie na takiej zasadzie Tramp i te inne kmiotki są miliarderami.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>>Zatem co miałeś na myśli pisząc "Byle wieśniak by tam poleciał za 10 razy niższą kwotę' a ja osobiście za 100 razy niższą!"???
>>>10zł = 10 mln zł
>>
>przepraszam... zapomniałem że to urzędowa inwestycja,
> a jak wiadomo oni mają 10 x więcej kosztów (stosują wyższą ekonomię!);
Dupy zawracanie. Po pierwsze nie my płacimy Sławoszowi, więc opcja 'niech leci ktoś tańszy' nie wchodzi w grę, a po drugie, to jednak płacimy m.in. na rzecz sławoszowego lotu, i to niemało.

Ale jak zastąpienie Sławosza wieśniakiem albo alsorem miałoby zmniejszyć nasze koszty, to jednak nadal zagadka.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
alsor (3283 punktów)
>>przepraszam... zapomniałem że to urzędowa inwestycja,
>> a jak wiadomo oni mają 10 x więcej kosztów (stosują wyższą ekonomię!);
>Dupy zawracanie. Po pierwsze nie my płacimy Sławoszowi, więc opcja 'niech leci ktoś tańszy' nie wchodzi w grę, a po drugie, to jednak płacimy m.in. na rzecz sławoszowego lotu, i to niemało.
>Ale jak zastąpienie Sławosza wieśniakiem albo alsorem miałoby zmniejszyć nasze koszty, to jednak nadal zagadka.

widzę że nie rozumiesz od początku mojej mowy:
zawracaniem dupy jest tu ten koszt lotu na orbitę po prostu.

powtarzam: byle wieśniak może tam dolecieć 10 razy taniej,
a fachowiec 100 razy - jasne?
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>widzę że nie rozumiesz od początku mojej mowy:
>zawracaniem dupy jest tu ten koszt lotu na orbitę po prostu.
>powtarzam: byle wieśniak może tam dolecieć 10 razy taniej,
>a fachowiec 100 razy - jasne?
No dla mnie jakby nie bardzo.
Bo jak czytam, że "koszt dołączenia polskiego astronauty do misji kosmicznej Ax-4 to 292,5 mln zł (około 70 milionów dolarów), które opłacone zostaną z polskiej rezerwy budżetowej", że "nasza składka do Europejskiej Agencji Kosmicznej przez trzy lata wzrośnie łącznie o ok. 295 mln euro", że "to znacznie więcej, niż dotychczas Polska wydawała na udział w ESA oraz że "wysłanie astronauty na orbitę będzie więc kosztować Polskę około 1,6 miliarda złotych", ale i inne wskazane w zalinkowanym artykule okoliczności, to nie łapię, jak, kiedy i gdzie chciałbyś wcisnąć tego ochotniczego wieśniaka, lub siebie.

Zgódźmy się może, że chociaż coś tam z tego swojego linka załapałam, to już wobec Twojej argumentacji kumację mam mocno osłabioną.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
alsor (3283 punktów)
Przecież mówię normalnie:

byle jaka samodzielna inwestycja, konstrukcja rakiety do lotu na orbitę kosztuje 10
a nawet 100 razy mniej...

stąd analogia do cen mieszkań: deweloperzy są milionerami, bo co?

bo frajerzy ich utrzymują, pompują te koszty - sztucznie.

na tym to polega.

co to za sztuka polecieć dzisiaj w kosmos...
przecież Gagarin latał w 1961r, co znaczy: 2025-1961= 64 lata temu!

zdajesz sobie sprawę jaka była wtedy technologia w porównaniu z dzisiejszą?

podwórkowa, wiejska... albo i gorzej, a i tak dali radę.

na tym polega ta sztuka - trzeba zawsze robić swoje,
zamiast płacić wciąż i liczyć na litość tępych cwaniaków i korporacji.

a rządy przygłupów są baaaaaaaaardzo kosztowne:

np. bezużyteczne wojsko 5% = 200 miliardów na rok!
no i co z tego mamy?
nawet swoich granic nie potrafią chronić - w czasie pokoju!
a co oni zrobią gdyby faktycznie była wojna?

Ależ wiadomo co: to samo, czyli nic.

Reasumując: do roboty debile, bo was muchy wkrótce zeżrą.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>byle jaka samodzielna inwestycja, konstrukcja rakiety do lotu na orbitę kosztuje 10 a nawet 100 razy mniej...
Aaa, znaczy alternatywą miałby być wieśniak w taniej wieśniackiej rakiecie?
No, jak tak, to spoko. I masz rację, przeinwestowany ten nasz Sławosz.

"Stop!" stopkowym mundrościom!

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365