Racjonalista - Strona głównaDo treści
Tam gdzie każdy może być uzbrojony, nie ma miejsca na pogardę

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
10-07-2025 17:15Murdoch_13 (1467 punktów)Tam gdzie każdy może być uzbrojony, nie ma miejsca na pogardę
Dziś odwiedziłem rusznikarnię, żeby załatwić naprawę mojego rewolweru. I jedno mnie uderzyło: ludzie byli niesamowicie uprzejmi. "Dzień dobry", "do widzenia", uśmiechy, kultura osobista na wysokim poziomie, nikt nie próbował się wywyższać, zero arogancji.

Usługę wykonano mi za darmo. Chociaż była objęta gwarancją, nikt nawet nie sprawdzał papierów. Pełen szacunek bez biurokratycznego gnojenia.

I wtedy zacząłem się zastanawiać:

czy to możliwe, że taka postawa wynika z faktu, że każdy wie, że drugi człowiek może być uzbrojony?

W świecie, w którym prawo do obrony własnej jest realne, a nie tylko teoretyczne, ludzie naturalnie szanują innych. Bo wiedzą, że nieuzasadniona agresja może spotkać się z druzgocącą odpowiedzią - a to działa lepiej niż sto tysięcy przepisów i nakazów moralnych.

W kulturze broni widać coś, czego brakuje w wielu dzisiejszych społeczeństwach: poczucia osobistej odpowiedzialności. Jeśli wiesz, że masz pod ręką broń, to wiesz też, że musisz kontrolować siebie. Nie możesz pozwolić sobie na bycie idiotą. A to przekłada się na kulturę, etykę, szacunek do drugiego człowieka.

I może właśnie dlatego w takich miejscach jak rusznikarnia, czy ogólnie w środowisku ludzi związanych z bronią, czuć więcej wolności, ale i więcej dyscypliny. Bo wolność bez odpowiedzialności nie działa - i każdy tam dobrze o tym wie.



.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)
>Tam gdzie każdy może być uzbrojony, nie ma miejsca na pogardę
powinniśmy być uzbrojeni w ostre kły, silne szczęki, pazury, drubą sierść (amortyzuje uderzenia, ugryzienia), powinniśmy szybko biegać
wilki nigdy ze sobą nie walczą

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Murdoch_13 (1467 punktów)
>>Tam gdzie każdy może być uzbrojony, nie ma miejsca na pogardę
>powinniśmy być uzbrojeni w ostre kły, silne szczęki, pazury, drubą sierść (amortyzuje uderzenia, ugryzienia), powinniśmy szybko biegać
>wilki nigdy ze sobą nie walczą

Wilki jednak ze sobą walczą - choć rzadko i na ogół nie śmiertelnie (w kontrolowany sposób).

Hierarchia w wilczej watadze jest ustalana poprzez różne formy dominacji: pokazy siły, warczenie, syczenie, postawy ciała czy właśnie takie symboliczne "naparzanki".

.
farmer (22440 punktów)

>I wtedy zacząłem się zastanawiać:
>czy to możliwe, że taka postawa wynika z faktu, że każdy wie, że drugi człowiek może być
>uzbrojony?



W poniedziałek jadłem pizze w Barcelonie. Nie miałem broni. Ot byłem głodny wszedłem chciałem zamówić hamburgera . Sprzedawca zaproponował pizzę. Grzecznie wyjaśnił że nie mają mięsa więc proponuję pizzę.

Mógł kręcic ściemniać. Ale nie pełna kultura.

Ot codzienne życie gdzie nie potrzebujesz broni. Żeby udowodnić cokolwiek.



Andej + Patologia romaro i jego słowa >Bodajby ci, mały kurwiu - uuj stanął tak, żeby ci wieka od trumny nie mogli zamknąć. Bo do pionu co najwyżej swojego fiuta stawiac możesz za pomocą viagry
Murdoch_13 (1467 punktów)
Aha, czyli po prostu dostałeś to, za co zapłaciłeś. Wzruszająca historia.

.
11-07-2025 04:50 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
>Aha, czyli po prostu dostałeś to, za co zapłaciłeś. Wzruszająca historia.
>.

A czego się jeszcze spodziewałeś? Frytek gratis?

Masz jeszcze jakieś podobne historie relacji klienta sprzedawca?

Może gdzieś dostałeś długopis gratis?

Andej + Patologia romaro i jego słowa >Bodajby ci, mały kurwiu - uuj stanął tak, żeby ci wieka od trumny nie mogli zamknąć. Bo do pionu co najwyżej swojego fiuta stawiac możesz za pomocą viagry
szarley (54913 punktów)
>Dziś odwiedziłem rusznikarnię, żeby załatwić naprawę mojego rewolweru. I jedno mnie uderzyło:
>ludzie byli niesamowicie uprzejmi. "Dzień dobry", "do widzenia", uśmiechy, kultura osobista
>na wysokim poziomie, nikt nie próbował się wywyższać, zero arogancji.

Dziś byłem w bibliotece, żeby oddać i wypożyczyć książki. I nic mnie nie uderzyło:
ludzie byli niesamowicie uprzejmi. "Dzień dobry", "do widzenia", uśmiechy, kultura osobista na wysokim poziomie, nikt nie próbował się wywyższać, zero arogancji.

Nie mam broni


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Murdoch_13 (1467 punktów)
Też byłem w bibliotece. Chcieli ode mnie 6 zł za dwa dni spóźnienia i patrzyli jak na złodzieja.

.
11-07-2025 04:47 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)
>Też byłem w bibliotece. Chcieli ode mnie 6 zł za dwa dni spóźnienia i patrzyli jak na złodzieja.
>.
>

To pewnie przez szacunek kulturę i etykę jakimi ich darzysz.

>W kulturze broni widać coś, czego brakuje w wielu dzisiejszych społeczeństwach: poczucia osobistej odpowiedzialności. Jeśli wiesz, że masz pod ręką broń, to wiesz też, że musisz kontrolować siebie. Nie możesz pozwolić sobie na bycie idiotą. A to przekłada się na kulturę, etykę, szacunek do drugiego człowieka

Powiedz. Jesteś idiotą czy nie wobec biblioteki?
Bo wg tego co piszesz jesteś.




Andej + Patologia romaro i jego słowa >Bodajby ci, mały kurwiu - uuj stanął tak, żeby ci wieka od trumny nie mogli zamknąć. Bo do pionu co najwyżej swojego fiuta stawiac możesz za pomocą viagry
11-07-2025 06:54 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)
>Też byłem w bibliotece. Chcieli ode mnie 6 zł za dwa dni spóźnienia i patrzyli jak na złodzieja.
>.
>
Może się bali, że masz broń

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
jar12 (851 punktów)
Ja napiszę trochę inaczej niż przedmówcy (ale tylko trochę):

- dla psychola nie ma żadnego znaczenia że Jesteś uzbrojony, i w większości przypadków nie da rady zareagować - patrz masakry w USA

- tu tylko jest to że inni go mogą za "jakiś czas" zastrzelić

Sory brutalnie
Murdoch_13 (1467 punktów)
>Ja napiszę trochę inaczej niż przedmówcy (ale tylko trochę):
>- dla psychola nie ma żadnego znaczenia że Jesteś uzbrojony, i w większości przypadków nie da rady zareagować - patrz masakry w USA

Oczywiście, że ma znaczenie. Masakry w USA zawsze dzieją się tam, gdzie broń jest zakazana - szkoły, kina, tzw. "gun-free zones".

Czyli "psychole" idą tam, gdzie mają gwarancję, że nikt nie odpowie ogniem przez pierwsze minuty!

Poza tym - i tu wchodzimy w temat niewygodny, ale konieczny - nie każdy staje się "psycholem" znikąd.

Owszem, są osoby chore psychicznie, ale w wielu przypadkach za tymi atakami stoi konkretna historia: prześladowania, upokorzenia, marginalizacja itp.

To nie zawsze są "randomowe" ataki - to przeważnie bywa forma wyrównania rachunków z otoczeniem, z którym nie było innego języka niż przemoc.

.
10-07-2025 22:09 
 Ocena 2 na 2
jar12 (851 punktów)
>>Ja napiszę trochę inaczej niż przedmówcy (ale tylko trochę):
>>- dla psychola nie ma żadnego znaczenia że Jesteś uzbrojony, i w większości przypadków nie da rady zareagować - patrz masakry w USA
>Oczywiście, że ma znaczenie. Masakry w USA zawsze dzieją się tam, gdzie broń jest zakazana - szkoły, kina, tzw. "gun-free zones".
>Czyli "psychole" idą tam, gdzie mają gwarancję, że nikt nie odpowie ogniem przez pierwsze minuty!

Jasne na policje i do wojska nie pójdą (choć nie wiem chyba był taki przypadek)
to element zaskoczenia, psychol się porusza - zobacz jaki Policja miała problem niedawno.
Łatwo się w necie pisze, ale jak kule lecą to niewiadomo przeważnie skąd

>Poza tym - i tu wchodzimy w temat niewygodny, ale konieczny - nie każdy staje się "psycholem" znikąd.
>Owszem, są osoby chore psychicznie, ale w wielu przypadkach za tymi atakami stoi konkretna historia: prześladowania, upokorzenia, marginalizacja itp.

Tak jeden był JOKEREM !!!!!

>To nie zawsze są "randomowe" ataki - to przeważnie bywa forma wyrównania rachunków z otoczeniem, z którym nie było innego języka niż przemoc.
>.
Murdoch_13 (1467 punktów)
>>>Ja napiszę trochę inaczej niż przedmówcy (ale tylko trochę):
>>>- dla psychola nie ma żadnego znaczenia że Jesteś uzbrojony, i w większości przypadków nie da rady zareagować - patrz masakry w USA
>>Oczywiście, że ma znaczenie. Masakry w USA zawsze dzieją się tam, gdzie broń jest zakazana - szkoły, kina, tzw. "gun-free zones".
>>Czyli "psychole" idą tam, gdzie mają gwarancję, że nikt nie odpowie ogniem przez pierwsze minuty!
>Jasne na policje i do wojska nie pójdą (choć nie wiem chyba był taki przypadek)
>to element zaskoczenia, psychol się porusza - zobacz jaki Policja miała problem niedawno.

No dobrze, psychol się porusza, ale co z tego?

Słyszałeś kiedyś o polowaniu na zające?

Zające się ruszają cały czas, a mimo to są trafiane

.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Jeśli wiesz, że masz pod ręką broń, to wiesz też, że musisz kontrolować siebie. Nie możesz pozwolić sobie na bycie idiotą. A to przekłada się na kulturę, etykę, szacunek do drugiego człowieka
Jakoś na Ukrainie to tak nie chce działać. Chyba jednak broń palna to nie jest czarodziejska różdżka zamieniająca wszystkich w anioły.


"Stop!" stopkowym mundrościom!
Murdoch_13 (1467 punktów)
Wojna na Ukrainie nie wybuchła dlatego, że było za dużo broni. Wybuchła dlatego, że jedna strona miała jej dramatycznie więcej niż druga (nierównowaga sił).

Tylko równowaga zniechęca do agresji - czy to na poziomie państw, czy w relacjach międzyludzkich.
10-07-2025 22:23 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Wojna na Ukrainie nie wybuchła dlatego, że było za dużo broni. Wybuchła dlatego, że jedna strona miała jej dramatycznie więcej niż druga (nierównowaga sił).
>Tylko równowaga zniechęca do agresji - czy to na poziomie państw, czy w relacjach międzyludzkich.
Ja nie mam broni, a Ty masz, czy mam się Ciebie bać?


"Stop!" stopkowym mundrościom!
Murdoch_13 (1467 punktów)
>Ja nie mam broni, a Ty masz, czy mam się Ciebie bać?

Tylko jeśli masz zamiar zrobić coś bardzo głupiego.

W przeciwnym razie będziesz miała do czynienia z najbardziej uprzejmym człowiekiem w okolicy.

Jak już pisałem w otwierającym wpisie, uzbrojeni ludzie mają bardzo jasną motywację, by unikać konfliktów, bo wiedzą, czym się mogą skończyć

.
10-07-2025 23:21 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Ja nie mam broni, a Ty masz, czy mam się Ciebie bać?
>Tylko jeśli masz zamiar zrobić coś bardzo głupiego.
Ale bardzo głupiego wg Ciebie, prawda?

>W przeciwnym razie będziesz miała do czynienia z najbardziej uprzejmym człowiekiem w okolicy.
A co jest tym przeciwieństwem czegoś bardzo głupiego?

>Jak już pisałem w otwierającym wpisie, uzbrojeni ludzie mają bardzo jasną motywację, by unikać konfliktów, bo wiedzą, czym się mogą skończyć
Czyli jako nieuzbrojona mam słabą wiedzę co do skutków konfliktów oraz kiepską motywację by się hamować?

Chciałoby się rzec, iż wg Ciebie pukawka czyni mądrym.

"Stop!" stopkowym mundrościom!
Murdoch_13 (1467 punktów)
>Czyli jako nieuzbrojona mam słabą wiedzę co do skutków konfliktów oraz kiepską motywację by się hamować?

Dokładne. Bez broni łatwiej wchodzić w konflikty, bo nie czuje się "stawki". Można sobie ulżyć, popyskować, pokazać "kto tu rządzi". Na zasadzie "bo co mi zrobisz?"

Ale kiedy wiesz, że każdy konflikt może się skończyć bardzo źle - nagle człowiek zaczyna cenić święty spokój bardziej niż własne ego.

.
11-07-2025 00:32 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Czyli jako nieuzbrojona mam słabą wiedzę co do skutków konfliktów oraz kiepską motywację by się hamować?
>Dokładne. Bez broni łatwiej wchodzić w konflikty, bo nie czuje się "stawki". Można sobie ulżyć, popyskować, pokazać "kto tu rządzi". Na zasadzie "bo co mi zrobisz?"
>Ale kiedy wiesz, że każdy konflikt może się skończyć bardzo źle - nagle człowiek zaczyna cenić święty spokój bardziej niż własne ego.
Krótko mówiąc każdy głupek powinien sobie kupić pukawkę. Tylko tak z drugiej strony: a co się z takim uzbrojonym mędrcem stanie w przypadku rozbrojenia, dalej jest taki mądry?

Oraz co z tą Rosją?


"Stop!" stopkowym mundrościom!

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365