Racjonalista - Strona głównaDo treści
Twoja ulubiona opowieść religijna

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
04-08-2025 16:11jacob35 (2 punktów)Twoja ulubiona opowieść religijna
Jaka jest Twoja ulubiona historia z religijnej księgi lub dokumentu?

Coś, co utkwiło Ci w pamięci na lata lub co poleciłbyś do przeczytania obcej osobie.

Dorastając w chrześcijańskim domu, moją ulubioną opowieścią była opowieść o Jonaszu i stworzeniu morskim.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Romek Nowicki (181 punktów)
>Jaka jest Twoja ulubiona historia z religijnej księgi lub dokumentu?
>Coś, co utkwiło Ci w pamięci na lata lub co poleciłbyś do przeczytania obcej osobie.
>Dorastając w chrześcijańskim domu, moją ulubioną opowieścią była opowieść o Jonaszu i stworzeniu
>morskim.

Ja uwielbiam ten fragment:

youtu.be/8W3puhJiGGE?si=i3ZzCrkG3rooA7SL&t=32
haish (2905 punktów)
>Jaka jest Twoja ulubiona historia z religijnej księgi lub dokumentu?
>Coś, co utkwiło Ci w pamięci na lata lub co poleciłbyś do przeczytania obcej osobie.
>Dorastając w chrześcijańskim domu, moją ulubioną opowieścią była opowieść o Jonaszu i stworzeniu
>morskim.

Nie tyle opowieść, co cała księga - jest nią BERESZIT (W Początku~ lub Na Początku).
Ta księga zawiera niemal wszystkie opowieści które są powtórzeniem opowieści zapisanych w pismach klinowych.
Obecnie pisma klinowego nie zna prawie nikt i mało kto umie czytać znaki klinowe i interpretować bardzo stare teksty. Bereszit jest napisany w języku hebrajskim i jego treść pomimo, że jest zredagowana na nowo to jednak ci co tę księgę napisali włożyli wiele starań i wysiłku aby wiedza starożytnych nie została zatracona.
Tora jako taka została napisana nieco wcześniej niż Aleksander zaczął podboje wschodu i nieco później gdy miała miejsce repatriacja z niewoli babilońskiej. - Wiedza, którą zdobył naród Izraela w niewoli znalazła swoje odzwierciedlenie w Bereszit.
Oryginalna TORA jest zawsze pisana odręcznie i zawsze na pergaminie 'alfabetem' kwadratowym aramejskim - na podstawie tego bez problemu można ustalić kiedy konkretnie została zredagowana i napisana -> alfabet hebrajski nie powstał zanim powstał alfabet aramejski, oraz Tora nie powstała
zanim zaczęto używać do pisania pergaminu.
jacob35 (2 punktów)
>Jaka jest Twoja ulubiona historia z religijnej księgi lub dokumentu?
>Coś, co utkwiło Ci w pamięci na lata lub co poleciłbyś do przeczytania obcej osobie.
>Dorastając w chrześcijańskim domu, moją ulubioną opowieścią była opowieść o Jonaszu i stworzeniu omegle xender
>morskim.

I got it,...

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365