Racjonalista - Strona głównaDo treści
50 baniek

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
23-10-2025 18:22farmer (22440 punktów)50 baniek
Ocena 1 na 1
50 mln zł z Funduszu Pracy, który miał służyć walce z bezrobociem pójdzie na eksperyment w którym jest przewaga sektora publicznego. Chodzi o Czterodniowy tydzień Pracy.

Genialne. Pieniadze wypracowane przez sektor prywatny sprawdzą czy sektor prywatny wyrobi się w 4 dni z robota. Gdzie nawet dziecko wie że ten pomysł z 4 dniowym dniem pracy jest nie realny dla gospodarki tylko dla określonych grup.

Pomysł godny kupowania węgla przez ARM gdzie zamiast rezerw typu maseczki państwo kupowało od siebie w zasadzie węgiel.
Tyle że tamci to chyba mieli jedyny budżet na papierze na zero chyba. A ten rząd pali pieniądze mając deficyt.

Czekam na wypowiedź "eksperta".
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)Ach ten kanibalizm przecinkowy
Czterodniowy tydzień pracy został już wdrożony lub przetestowany w wielu krajach, z pozytywnymi efektami w zakresie produktywności, zdrowia psychicznego i zadowolenia pracowników. Najbardziej znane przykłady pochodzą z Islandii, Wielkiej Brytanii, Japonii i Nowej Zelandii.

🌍 Gdzie czterodniowy tydzień pracy się sprawdził?
Islandia (2015-2019)
• Przeprowadzono jeden z największych eksperymentów na świecie.
• Około 2500 pracowników przeszło na 4 dni pracy tygodniowo (bez obniżenia pensji).
• Wyniki: wzrost produktywności, lepsze zdrowie psychiczne, większe zadowolenie z życia.

Wielka Brytania (2022)
• 61 firm wzięło udział w 6-miesięcznym pilotażu.
• 92% firm zdecydowało się kontynuować model po zakończeniu testu.
• Pracownicy zgłaszali mniej stresu, lepszy balans życia zawodowego i prywatnego, niższą liczbę zwolnień lekarskich.

Japonia (Microsoft, 2019)
• Test czterodniowego tygodnia pracy przyniósł wzrost produktywności o 40%.
• Firma nie obniżyła pensji ani nie wydłużyła godzin pracy.
🇳🇿 Nowa Zelandia (Perpetual Guardian)
• Firma wdrożyła model po udanym teście.
• Efekty: lepsze skupienie, mniej stresu, większe zaangażowanie

kadry.info(*)e-jak-jest-w-innych-kraja.html

PS
Farmerek, traktujesz pisownie języka polskiego jak zło konieczne, a jednocześnie aspirujesz do roli moderatora, kierując dość często te słowa do swoich interlokutorów:

>Zróbcie ćwiczenia z żywą osoba przy użyciu słów które kierujesz do innych pisząc.

Polecam poniższe ćwiczenie (koniecznie przed obiadem):

"Zjedzmy dzieci" vs. "Zjedzmy, dzieci"

A zrozumiecie, że nie tylko w "żywej" rozmowie pauza jest konieczna.
23-10-2025 19:11 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Ach ten kanibalizm przecinkowy
>Czterodniowy tydzień pracy został już wdrożony lub przetestowany w wielu krajach, z pozytywnymi efektami w zakresie produktywności, zdrowia psychicznego i zadowolenia pracowników. Najbardziej znane przykłady pochodzą z Islandii, Wielkiej Brytanii, Japonii i Nowej Zelandii.

Nowa Zelandia była pierwszym kraje na świecie,który wprowadził pięciodniowy tydzień pracy.

Ja ma jednak wątpliwości.

1 Bardzo wielu pracowników pracuje w tzw ruchu ciągłym (energetyka, chemia, hutnictwo) jak tam ma wyglądać taki dzień pracy? Teraz często stosuje się tzw czterozmianówkę - cztery dni pracy + dzień lub dwa dni wolnego, co daje w miesiącu więcej dniówek niż w systemie 8/5

2 Jeśli przemysł przejdzie na system 4/8 , wydajność pracy robotnika spadnie o 20% bo wydajność pracy zależy najczęściej od wydajności pracy maszyny

3 Ochrona zdrowia. Ludzie nie będą chorować 4 dni w tygodniu. Już teraz w poniedziałki w przychodniach są większe kolejki

4 Handel. Są pomysły przywrócenia handlu w niedziele, jak to się ma do wolnych piątków, przy mocnych kadrowych brakach

5 Szkoły. Tu trzeba wprowadzić ten sam dzień wolny w całej szkole. a rodzice mogą pracować w holenderskim systemie 4/8

6 Mundurówka. Nadgodziny dla policjantów i strażaków? Wojsko ma ćwiczyć 4 dni?

Jeśli to ma dotyczyć jedynie urzędników to ich wydajność pracy każdy może sam ocenić


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
romaro (25211 punktów)
6-dniowy tydzień pracy był normą przez większość okresu PRL - od poniedziałku do soboty. Malo tego - Niedziela jako ustawowy dzień wolny od pracy została w Polsce zagwarantowana ustawowo w w 1951 roku. W XIX wieku w fabrykach pracowano 6-7 dni w tygodniu, często po 12-16 godzin dziennie.
Wiesz jaki problem mają co niektórzy? Nie potrafią dostosować się do nowych czasów. Tak było zawsze. Maruderów w żadnej epoce nie brakowało

Żeby było jasne, ja też nie mam pojęcia czy to się uda dzisiaj.
23-10-2025 19:44 
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)
>Wiesz jaki problem mają co niektórzy? Nie potrafią dostosować się do nowych czasów. Tak było zawsze. Maruderów w żadnej epoce nie brakowało

Widocznie jestem maruderem, ale wątpliwości, które przedstawiłem pozostają

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
23-10-2025 20:26 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>>Wiesz jaki problem mają co niektórzy? Nie potrafią dostosować się do nowych czasów. Tak było zawsze. Maruderów w żadnej epoce nie brakowało
>Widocznie jestem maruderem, ale wątpliwości, które przedstawiłem pozostają
Nie oceniam Ciebie. Tak jak napisałem - sam nie mam pojęcia co z tego wyniknie. Mamy to szczęście, że jesteśmy świadkami kosmicznego aktu przejścia, w którym technologia nie tylko zmienia narzędzia, ale przepisuje scenariusze życia, pracy, pamięci i tożsamości.
Galopująca informatyka ma wpływ na moje życie - co dekadę podwaja się moc obliczeniowa. Ale e rozumiem też, że czas adaptacji społecznej się nie skraca.
Informatyka nie tylko nadąża za potrzebami - ona je wyprzedza, tworząc nowe przestrzenie działania. Być może będąc w jej centrum już kilka dekad bardziej otwarty jestem na nowości.

Pozdrawiam szarley
szarley (54913 punktów)
Ciekawy argument

Cytat:
, Małgorzata Sadurska, była szefowa Kancelarii Prezydenta i członkini zarządu PZU za rządów PiS, proponuje np. wyższą waloryzację w przypadku odłożenia decyzji o przejściu na emeryturę np. o pięć lat czy czterodniowy tydzień pracy lub sześciogodzinny dzień pracy dla seniorów bez zmiany wynagrodzenia.


Z tym sobie poradzi zdecydowana większość pracodawców zajedno prywatnego przemysłu, jak i publicznych służb.

Może to powinien być początek, a nie skracanie czasu pracy w wybranych firmach, z dopłatą od podatnika?

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
24-10-2025 10:41 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>.
>Może to powinien być początek, a nie skracanie czasu pracy w wybranych firmach, z dopłatą od podatnika?

Rzecz w tym że skoro na tą fanaberie wydają 50 baniek po to żeby sprawdzić czy to ma sens to jak oni podejmują decyzję w innych obszarach ?

A tu z góry wiadomo bo nawet do samego programu przystąpiły głównie jednostki budżetowe że globalnie to nie ma sensu.

Może w ramach eksperymentu niech sprawdzą czy są w stanie funkcjować bez alkoholu w sejmowej stołówce. Bo okazuje się że nie jest to takie proste.

Myślę że 10 milionów powinno starczyć na sprawdzenie czy posłowie obejdą się bez

DEWIANT romaro i jego słowa >Bodajby ci, mały kurwiu - uuj stanął tak, żeby ci wieka od trumny nie mogli zamknąć. Bo do pionu co najwyżej swojego fiuta stawiac możesz za pomocą viagry
farmer (22440 punktów)

>Farmerek, traktujesz pisownie języka polskiego jak zło konieczne, a jednocześnie aspirujesz do roli moderatora, kierując dość często te słowa do swoich interlokutorów:

To nie są słowa zredagowane przez kogoś.

Nie przecwiczyłes dyskusji z drugą osobą gdzie będziesz prowadzony przez kogoś obytego w dyskusjach.

Wciąż nieudolnie wywierasz presję . Wybierz łatwiejsze intelektualnie miejsce.
Nie jesteś wymagającym rozmówca. Bez trudu odnajdziesz się tam gdzie niewyszukana ekspresja słowna robi wrażenie.




DEWIANT romaro i jego słowa >Bodajby ci, mały kurwiu - uuj stanął tak, żeby ci wieka od trumny nie mogli zamknąć. Bo do pionu co najwyżej swojego fiuta stawiac możesz za pomocą viagry

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365