Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nadmierna koncentracja kapitału przyczyną kryzysu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
15-11-2025 19:55Hamerlik Konopka (19905 punktów)Nadmierna koncentracja kapitału przyczyną kryzysu
Ocena 1 na 1
Nikt nie bada albo nic mi o tym nie wiadomo związku koncentracji kapitału z obfitością posiłków, powierzchnią mieszkaniową i zdrowiem przeciętnego uczestnika gospodarki.

Słyszy się o tym tylko legendy ideologiczne i co tam się komu na ten temat wydaje, bez żadnych potwierdzeń w wiarygodnych badaniach.

To jest w pewnym sensie zrozumiałe bowiem takie badanie stanęłoby w konflikcie z prawem do tajemnicy kapitału.

Ale czy tajemnica kapitału i biznesy kilku jednostek stoją ponad dobrobytem społecznym?

Dlaczego wszyscy godzą się na stan niewiedzy w kwestii egzystencjalnej?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

panTeista (6812 punktów)
>Nikt nie bada albo nic mi o tym nie wiadomo związku koncentracji kapitału z obfitością posiłków,
>powierzchnią mieszkaniową i zdrowiem przeciętnego uczestnika gospodarki.

Najbardziej niezdrowo odżywiają się ludzie ubodzy i bogaci, najzdrowiej klasa średnia.
.
16-11-2025 09:32 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19905 punktów)
>Najbardziej niezdrowo odżywiają się ludzie ubodzy i bogaci, najzdrowiej klasa średnia.

Różne są legendy, wierzenia, przekonania budowane na wycinku rzeczywistości podparte ograniczonym doświadczeniem, sam wolę jednak syntetyczne wnioski zbudowane na informacjach, których źródła można zawsze sprawdzić.

Pewne idee sprzedaje się dla zbudowania biznesu.
One nie mają nic wspólnego z prawdą tylko służą interesom.

Dlatego osobiście jestem zwolennikiem publicznie jawnej księgi kapitału pod kolektywną kontrolą opisującej wszelką własność w powiązaniu każdego przedmiotu własności z osobą fizyczną z nazwiskiem i adresem zamieszkania.

Kolektywna kontrola nad księgą sprawi, że będzie w niej zapinana prawdą a nie kłamstwo służące jednym przeciw drugim.

youtu.be/5VCiU1osa3w
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Najbardziej niezdrowo odżywiają się ludzie ubodzy i bogaci, najzdrowiej klasa średnia.
>Różne są legendy, wierzenia, przekonania budowane na wycinku rzeczywistości podparte ograniczonym doświadczeniem, sam wolę jednak syntetyczne wnioski zbudowane na informacjach, których źródła można zawsze sprawdzić.
>Pewne idee sprzedaje się dla zbudowania biznesu.
>One nie mają nic wspólnego z prawdą tylko służą interesom.
----------
Konopka - ciekawe refleksje.
Z przykroscia musze stwierdzic, ze niestety podzielam twoje reflekscje (niestety bo per saldo sa one niefajne ).

S pozdravem
Thoter (6650 punktów)

>Najbardziej niezdrowo odżywiają się ludzie ubodzy i bogaci, najzdrowiej klasa średnia
>.

Najmniejszy procent osób z wstawionymi endoprotezami jest wśród ludzi biednych.
16-11-2025 12:53 
 Ocena 1 na 1
Hamerlik Konopka (19905 punktów)
>>Najbardziej niezdrowo odżywiają się ludzie ubodzy i bogaci, najzdrowiej klasa średnia
>>.
>Najmniejszy procent osób z wstawionymi endoprotezami jest wśród ludzi biednych.

Myślę, że nikomu nie trzeba wyjaśniać, że biedne życie to dramat.

Jak również, że tylko dwie ręce jednego człowieka w jedynym czasie mogą malować ściany swojego własnego domu albo pucować złote wazy obcego pana.

Każdy człowiek musi wybrać w jakim świecie chce żyć.

youtu.be/5VCiU1osa3w
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Myślę, że nikomu nie trzeba wyjaśniać, że biedne życie to dramat.
>Jak również, że tylko dwie ręce jednego człowieka w jedynym czasie mogą malować ściany swojego własnego domu albo pucować złote wazy obcego pana.
----------
Konopka - co prawda to prawda.


>Każdy człowiek musi wybrać w jakim świecie chce żyć.
-----------
A jaki to ma zwiazek z "przedmiotem" tego watku?

S pozdravem
20-12-2025 10:47 
 Ocena 3 na 3
szarley (54913 punktów)
>>Myślę, że nikomu nie trzeba wyjaśniać, że biedne życie to dramat.
>>Jak również, że tylko dwie ręce jednego człowieka w jedynym czasie mogą malować ściany swojego własnego domu albo pucować złote wazy obcego pana.
>----------
> Konopka - co prawda to prawda.

Rozmawiasz z człowiekiem, który chce zabronić "szaremu" człowiekowi mieszkania na swoim
Postulaty Hamerlika
- zakaz oszczędności (za wyjątkiem właścicieli nieruchomości)
- zakaz kredytu (za wyjątkiem właścicieli nieruchomości)

Kto ma dom, może mieć drugi, kto nie ma, ma pracować na złote klamki u tego, który ma
a przy tym, kto ma dom, może go stracić, bo jakiś bogaty cwaniak wyceni mu ten dom na milion złotych i nagle nawet emeryt musi zapłacić 10% z tego miliona

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>Myślę, że nikomu nie trzeba wyjaśniać, że biedne życie to dramat.
>>>Jak również, że tylko dwie ręce jednego człowieka w jedynym czasie mogą malować ściany swojego własnego domu albo pucować złote wazy obcego pana.
>>----------
>> Konopka - co prawda to prawda.
>Rozmawiasz z człowiekiem, który chce zabronić "szaremu" człowiekowi mieszkania na swoim
---------------
Szarley - to ze popieram zacytowane wyżej myśli Konopki nie oznacza; ze popieram w 100% Jego poglądy.



>- zakaz oszczędności (za wyjątkiem właścicieli nieruchomości)
>- zakaz kredytu (za wyjątkiem właścicieli nieruchomości)
-------
Tych dwu postulatow nie popieram.


>Kto ma dom, może mieć drugi, kto nie ma, ma pracować na złote klamki u tego, który ma
>a przy tym, kto ma dom, może go stracić, bo jakiś bogaty cwaniak wyceni mu ten dom na milion >złotych i nagle nawet emeryt musi zapłacić 10% z tego miliona
----------
Ten fragment Twojego wpisu jest bardzo chaotyczny i wydaje mi się ze zawiera sporo skrotow myślowych.
W efekcie nie dam rady się do niego odnieść ☹ .


S pozdravem
20-12-2025 15:23 
 Ocena-1 na 1
szarley (54913 punktów)
>>- zakaz oszczędności (za wyjątkiem właścicieli nieruchomości)
>>- zakaz kredytu (za wyjątkiem właścicieli nieruchomości)
>-------
>Tych dwu postulatow nie popieram.

Bo jesteś złodziejem, oszustem, zwolennikiem tajemnicy mienia, państwowej lichwy od prywatnego pieniądza, pasożytem, który żyje na koszt roboli bez mienia, którzy pracują na dwie zmiany w oparach cyjanowodoru, żebyś ty mógł pierdzieć w stołek i żyć ze wzrostu wartości ugorów, które odziedziczyłeś po przodkach
Pochwalasz zabijanie ludzi, którzy przez ciebie gnieżdżą się w niedogrzanych piwnicach, żebyś ty mógł robić roboli bez mienia w konia.
Taki świat stworzyłeś głosując w tajnych wyborach w Niemczech

Przyjdzie czas kiedy twoją brutalną chamską chciwość otoczymy murem i nie będziesz miał wejścia z dziczy do cywilizowanego świata

Zapewne jeszcze uważasz, że bandyci z AK, którzy wykonywali wyroki na szmalcownikach byli bandytami, którzy polowali na świętych, prawdomównych ludzi

Teraz rozumiesz?


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>- zakaz oszczędności (za wyjątkiem właścicieli nieruchomości)
>>>- zakaz kredytu (za wyjątkiem właścicieli nieruchomości)
>>-------
>>Tych dwu postulatow nie popieram.
>Bo jesteś złodziejem, oszustem, zwolennikiem tajemnicy mienia, państwowej lichwy od prywatnego pieniądza, pasożytem, który żyje na koszt roboli bez mienia, którzy pracują na dwie zmiany w oparach cyjanowodoru, żebyś ty mógł pierdzieć w stołek i żyć ze wzrostu wartości ugorów, które odziedziczyłeś po przodkach
>Pochwalasz zabijanie ludzi, którzy przez ciebie gnieżdżą się w niedogrzanych piwnicach, żebyś ty mógł robić roboli bez mienia w konia.
>Taki świat stworzyłeś głosując w tajnych wyborach w Niemczech
>Przyjdzie czas kiedy twoją brutalną chamską chciwość otoczymy murem i nie będziesz miał wejścia z dziczy do cywilizowanego świata
>Zapewne jeszcze uważasz, że bandyci z AK, którzy wykonywali wyroki na szmalcownikach byli bandytami, którzy polowali na świętych, prawdomównych ludzi
>Teraz rozumiesz?

-----------
Szarley - czy ten twoj wpis to ma byc jakas farsa?
Jesli tak to bardzo nieudana.


Zas co do tych twoich "zlotych mysli" jakie zawarles w tym wpisie
to co do zasady nie wchodze w dyskusje z ludzmi pozbawionymi elementarnej kultury komunikacji bo i tak nie bylaby to dyskusja ! .

Dodam tylko, ze twoje stwierdzenie:
>"Przyjdzie czas kiedy twoją brutalną chamską chciwość otoczymy murem i nie będziesz miał wejścia z dziczy do cywilizowanego świata"
nieco brzmi jak grozba karalna



S pozdravem
szarley (54913 punktów)
>Szarley - czy ten twoj wpis to ma byc jakas farsa?

Tak

Skomentowałem Cię słowami Hamerlika

>Zas co do tych twoich [b]"zlotych mysli"
jakie zawarles w tym wpisie
>to co do zasady nie wchodze w dyskusje z ludzmi pozbawionymi elementarnej kultury komunikacji bo i tak nie bylaby to dyskusja ! .

"kultura" jest cytatem, tak samo jak "argumenta"
Założę się, że nie jest Ci potrzebna wiedza, czyje jest pole pod lasem w mojej wsi, to, samo w sobie czyni Cię chamskim i chciwym zwolennikiem brutalnej dziczy.

Nie wiem, czy jesteś zwolennikiem powszechnego dochodu gwarantowanego, ale gdybym próbował z Tobą dyskutować, to byłaby to zapewne dyskusja na argumenta. Jeśli jednak ta idea Ci się nie podoba, to zostaniesz zalany gównem jako chciwy demon, który chce mieć władzę bez odpowiedzialności

>Dodam tylko, ze twoje stwierdzenie:
>>"Przyjdzie czas kiedy twoją brutalną chamską chciwość otoczymy murem i nie będziesz miał wejścia z dziczy do cywilizowanego świata"
>nieco brzmi jak grozba karalna

1 To znów cytat
2 Tak, doświadczasz jej stale. Znam Twoje poglądy, wiem, że nie nazwałabyś żołnierzy AK bandytami, bo likwidowali kapusiów Gestapo, ale skoro nie nazywasz ich bandytami, to zaliczasz się do "dziczy" zasługującej na "wyeliminowanie z cywilizowanego społeczeństwa"
To jest groźba karalna i jest pod Twoim adresem, tak samo jak moim regularnie powtarzana


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Tak
>Skomentowałem Cię słowami Hamerlika ....
--------
Szarley - po czesci sie tego spodziewalem ale nie mialem "przekonania graniczacego z pewnoscia

Musze jednak stwierdzic z przykroscia, ze:
* wymieszales strasznie twoj przekaz z odnoszeniem sie do tego co pisal Konopka na zasadzie swoistej farsy etc
* w efekcie Twoje wpisy na tym watku staly sie dla mnie absolutnie niezrozumiale - nie widac "gdzie jest czarne a gdzie biale?"
* nie bede zatem zadawal sobie trudu "studiowania" twoich wpisow w tym watku a wiec nie bede rowniez na nie odpowiadal
* a tak ogolnie jak widze tekst w stylu "żołnierze AK byli bandytami, bo likwidowali kapusiów Gestapo"to od razu odpuszczam sobie dalsze czytanie takiego wpisu - szkoda czasu (mozna by tylko analizowac czy tego typu wpisy nie podpadaja pod jakis paragraf (na przyklad "Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu").

S pozdravem
20-12-2025 18:46 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>* a tak ogolnie jak widze tekst w stylu "żołnierze AK byli bandytami, bo likwidowali kapusiów Gestapo"

To cytat.
Nie mój.

>to od razu odpuszczam sobie dalsze czytanie takiego wpisu - szkoda czasu (mozna by tylko analizowac czy tego typu wpisy nie podpadaja pod jakis paragraf (na przyklad "Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu").

Nie moje słowa.
Niestety niemal nikt nie reaguje na takie stwierdzenia
Nikt nie potępia słów o tym, że kapusie Gestapo byli "święci" (sic!)
Nikt nie broni żołnierzy AK, kiedy nazywa się ich bandytami (sic!) bo likwidowali prawdomównych (sic!)
Nikt nie kasuje wpisów o tym, że w Norimbrdze sądzono uczciwych ludzi (sic!)

Naprawdę sīc erat scriptum na forum Racjonalista.pl, pod okiem właściciela, który powinien znać Prawo bo jest prawnikiem, za wiedzą stowarzyszeń, które na proporcach mają walkę z nazizmem i podobnymi patologiami ludzkości.

Owszem, można spróbować powiadomić prokuraturę, ale nie będzie ścigać za takie teksty (nawet mając podane stół cytaty) kogoś, kto mieszka poza Polską

Nie powinieneś brać do siebie tego co napisałem jako moich słów, ale wszystkie kalumnie jakimi obrywają uczciwi ludzie, którzy na swój chleb pracują, uczciwie dorabiają się domów, obrywają takimi tekstami. Ty też.


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>to od razu odpuszczam sobie dalsze czytanie takiego wpisu - szkoda czasu (mozna by tylko analizowac czy tego typu wpisy nie podpadaja pod jakis paragraf (na przyklad "Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu").
>Nie moje słowa.
>Niestety niemal nikt nie reaguje na takie stwierdzenia
>Nikt nie potępia słów o tym, że kapusie Gestapo byli "święci" (sic!)
>Nikt nie broni żołnierzy AK, kiedy nazywa się ich bandytami (sic!) bo likwidowali prawdomównych (sic!)
>Nikt nie kasuje wpisów o tym, że w Norimbrdze sądzono uczciwych ludzi (sic!)
-----------
Szarley - moge tylko powtorzyc, ze ja jestem odporny na takie wpisy bo po pierwszym zdaniu, w ktorym sa "farmazony" juz ich nie czytam dalej

>Naprawdę sīc erat scriptum na forum Racjonalista.pl, pod okiem właściciela, który powinien znać Prawo bo jest prawnikiem, za wiedzą stowarzyszeń, które na proporcach mają walkę z nazizmem i podobnymi patologiami ludzkości.
--------
Nie bede ocenial polityki/sposobu zarzadzania tym Portalem
Nie moja to komptencja.
Moge jedynie dodac, ze w tym wszystkim wazne jest z mojego punktu widzenia to co napisales, ze znaczna czesc z tych "farmazonow" wypisuja goscie, ktorzy czuja sie ponad prawem siedzac za granica.

Z wiatrakami nie wygrasz - wiatr dmucha i wiatrak sie kreci


S pozdravem
szarley (54913 punktów)
>>>to od razu odpuszczam sobie dalsze czytanie takiego wpisu - szkoda czasu (mozna by tylko analizowac czy tego typu wpisy nie podpadaja pod jakis paragraf (na przyklad "Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu").
>>Nie moje słowa.
>>Niestety niemal nikt nie reaguje na takie stwierdzenia
>>Nikt nie potępia słów o tym, że kapusie Gestapo byli "święci" (sic!)
>>Nikt nie broni żołnierzy AK, kiedy nazywa się ich bandytami (sic!) bo likwidowali prawdomównych (sic!)
>>Nikt nie kasuje wpisów o tym, że w Norimbrdze sądzono uczciwych ludzi (sic!)
>-----------
>Szarley - moge tylko powtorzyc, ze ja jestem odporny na takie wpisy bo po pierwszym zdaniu, w ktorym sa "farmazony" juz ich nie czytam dalej

A nie czytaj!
Milcz!
Niech się nazism przestrzeni bez protestów

Als die Nazis die Kommunisten holten, habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Kommunist.
Als sie die Sozialdemokraten einsperrten, habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Sozialdemokrat.
Als sie die Gewerkschafter holten, habe ich nicht protestiert,
ich war ja kein Gewerkschafter.
Als sie die Juden holten, habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Jude.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.

Pipcenie o bandytach z AK, pochwały donosicieli Gestapo, pipcenie o polskiej agresji na Niemcy w 1939, głoszenie uczciwymi sądzonych w Norimberku

Milczmy!!!!!!!!
A kiedy przyjdą po Ciebie, nikt nie zaprotestuje

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>Najbardziej niezdrowo odżywiają się ludzie ubodzy i bogaci, najzdrowiej klasa średnia.

______
Ciekawa refleksja 😊

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
Kautilja (6858 punktów)
>Dlaczego wszyscy godzą się na stan niewiedzy w kwestii egzystencjalnej?

Nie dla wszystkich to samo ma znaczenie egzystencjalne.
W żaden sposób nie kwestionuję znaczenia ekonomii, ale życie to nie tylko to co ekonomiczne.
Byłeś w Afryce. Czym ona różni się od Europy? Dlaczego tam wciąż jest taka bieda w euroamerykańskim rozumieniu tego słowa? Przedtem należałoby zapytać: co to jest bieda?

Pozdrawiam
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Byłeś w Afryce. Czym ona różni się od Europy?
-----------
Kautilja - jak rozumiem sugerujesz, ze to co w swiecie zachodnim postrzegane jest jako nieznaczna bieda w Afryce miałoby wymiar co najmniej dość dobrego poziomu zycia?


>Byłeś w Afryce. Czym ona różni się od Europy? Dlaczego tam wciąż jest taka bieda w euroamerykańskim rozumieniu tego słowa? Przedtem należałoby zapytać: co to jest bieda?
----------
Tych powodow można podac wiele.
• Skutki kolonializm - gospodarki budowano pod eksport surowców, a nie rozwój lokalny; sztucznie ustanowione granice państw, bez uwzględnienia plemion i kultur (obecne konflikty).
• Problemy klimatyczne
• Korupcja i słabe instytucje
• Dostęp do edukacji oraz opieki zdrowotnej
• Niestabilność polityczna i konflikty - pieniądze zamiast na edukację czy infrastrukturę idą na wojsko.
• Zależność od surowców - gdy ceny spadają, całe państwo biednieje.
• Zadłużenie - wiele krajów spłaca stare długi zamiast inwestować w rozwój.
• Niesprawiedliwy handel - Afryka często sprzedaje tanio surowce, a drogo kupuje produkty gotowe.

A do jakiej puenty zmierzasz?

S pozdravem
20-12-2025 11:27 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6858 punktów)
>>Byłeś w Afryce. Czym ona różni się od Europy?
>-----------
>Kautilja - jak rozumiem sugerujesz, ze to co w swiecie zachodnim postrzegane jest jako nieznaczna bieda w Afryce miałoby wymiar co najmniej dość dobrego poziomu zycia?

Pytam o stosunek Afrykanów do kapitalizmu.

>>Byłeś w Afryce. Czym ona różni się od Europy? Dlaczego tam wciąż jest taka bieda w euroamerykańskim rozumieniu tego słowa? Przedtem należałoby zapytać: co to jest bieda?
>----------
>Tych powodow można podac wiele.
>• Skutki kolonializm - gospodarki budowano pod eksport surowców, a nie rozwój lokalny; sztucznie ustanowione granice państw, bez uwzględnienia plemion i kultur (obecne konflikty).

Co stoi na przeszkodzie Afrykanom by zmienić taki stan rzeczy?

>• Problemy klimatyczne

Są wszędzie.

>• Korupcja i słabe instytucje

Wynik trwania w narzuconym systemie, i brak dążności do trwałej zmiany. Dlaczego?

>• Dostęp do edukacji oraz opieki zdrowotnej

Wypaczenia niekorzystnego dla Afrykanów systemu.

>• Niestabilność polityczna i konflikty - pieniądze zamiast na edukację czy infrastrukturę idą na wojsko.

Neokolonializm?

>• Zależność od surowców - gdy ceny spadają, całe państwo biednieje.

Narzucony układ.

>• Zadłużenie - wiele krajów spłaca stare długi zamiast inwestować w rozwój.

Narzucony układ.

>• Niesprawiedliwy handel - Afryka często sprzedaje tanio surowce, a drogo kupuje produkty gotowe.

Neokolonializm?

>A do jakiej puenty zmierzasz?

Zmierzam do tego by poznać odpowiedź na to: czy sami Afrykanie nie mają wystarczająco dużo siły by zmienić trwale taki układ, stąd więc stopniowy alians z Chinami bo te mogą okazać się dogodniejszym wsparciem niż te które oferują ci, którzy jeszcze nie tak dawno byli ciemiężycielami, czy żyją tak jak żyją ponieważ ich natura i charakter nie predysponuje ich do rozpoczęcia życia w stylu euroamerykańskim tak po całości?
Lolek_Salambek (2665 punktów)
Pytam o stosunek Afrykanów do kapitalizmu.
----------
Kautilja - mysle, ze stosunek Afrykanów do kapitalizmu nie jest jednolity.
Zapewne bardzo różni się on w zależności od kraju, pokolenia, sytuacji ekonomicznej i doświadczeń historycznych.
Mysle tez ze pod tym względem sa oni dużo bardziej zróżnicowani niż my Polacy.



>>• Skutki kolonializm - gospodarki budowano pod eksport surowców, a nie rozwój lokalny; sztucznie ustanowione granice państw, bez uwzględnienia plemion i kultur (obecne konflikty).
>Co stoi na przeszkodzie Afrykanom by zmienić taki stan rzeczy?
---------
Mysle ze te wszystkie czynniki, które opisałem we wcześniejszym wpisie.
A w telegraficznym skrocie: "biednemu zawsze wiatr w oczy" / "kto zabroni bogatemu?"



>>• Problemy klimatyczne
>Są wszędzie.
--------
Afryka w tym aspekcie rozni się na przykład od Europy tym, ze jest kontynentem równikowych (w szczególności aspekt dostępu do czystej wody).
Gdy na przykład latem u nas jest 35 stopni to w tym samym czasie na rowniku pewnie 50 stopni ☹.
Ten czynnik związany z polozeniem na rowniku doprowadzil miedzy innymi do tego ze co najmniej do końca XIX wieku Europa czy Ameryka Polnocna rozwinely się neiporownanie lepiej niż kraje afrykańskie (co doprowadzilo miedzy innymi do kolonializmu oraz neokolonializmu - "kto bogatemi zabroni?").



>>• Korupcja i słabe instytucje
>Wynik trwania w narzuconym systemie, i brak dążności do trwałej zmiany. Dlaczego?
---------
Mysle ze jest to bardzo zlozone zjawisko.
Sklada się NATO wiele czynnikow:
• Dziedzictwo kolonializmu - instytucje tworzone w epoce kolonialnej i mialy w szczególności taki charakter, ze służyły kontroli i eksploatacji, a nie obywatelom oraz były narzucone z zewnątrz i nie miały społecznej legitymacji,
• Słaba baza ekonomiczna
• Słaba edukacja obywatelska oraz slabe media
• Brak ciągłości instytucjonalnej - częste: zamachy stanu, wojskowe rządy, zmiany konstytucji pod władzę jednej grupy. Tym samym instytucje nie zdążą się utrwalić, a prawo stawalo się narzędziem politycznym a nie stabilną regułą gry.
• Sztuczne granice i konflikty na tym tle; utrudnienia w zakresie budowy tożsamości narodowej,





>>• Niestabilność polityczna i konflikty - pieniądze zamiast na edukację czy infrastrukturę idą na wojsko.
> Neokolonializm?
-----------
Po części zapewne tez.




>>• Niesprawiedliwy handel - Afryka często sprzedaje tanio surowce, a drogo kupuje produkty gotowe.
>> Neokolonializm?
-----------
Po części zapewne tez.



> Zmierzam do tego by poznać odpowiedź na to: czy sami Afrykanie nie mają wystarczająco
> dużo siły by zmienić trwale taki układ, stąd więc stopniowy alians z Chinami bo te mogą
> okazać się dogodniejszym wsparciem niż te które oferują ci, którzy jeszcze nie tak
> dawno byli ciemiężycielami, czy żyją tak jak żyją ponieważ ich natura i charakter
> nie predysponuje ich do rozpoczęcia życia w stylu euroamerykańskim tak po całości?
-----------
Moim zdaniem - i owszem nie maja tyle sily.


S pozdravem
20-12-2025 21:15 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6858 punktów)
>>Pytam o stosunek Afrykanów do kapitalizmu.
>----------
>Kautilja - mysle, ze stosunek Afrykanów do kapitalizmu nie jest jednolity.
>Zapewne bardzo różni się on w zależności od kraju, pokolenia, sytuacji ekonomicznej i doświadczeń historycznych.
>Mysle tez ze pod tym względem sa oni dużo bardziej zróżnicowani niż my Polacy.

Jest ich 1.5 mld także na pewno są bardziej zróżnicowani. Jednak ilu było kolonizatorów i jakie oni stosowali systemy? Bo ja mam przekonanie, że system Afrykanom został narzucony jeden.

>>>• Skutki kolonializm - gospodarki budowano pod eksport surowców, a nie rozwój lokalny; sztucznie ustanowione granice państw, bez uwzględnienia plemion i kultur (obecne konflikty).
>>Co stoi na przeszkodzie Afrykanom by zmienić taki stan rzeczy?
>---------
>Mysle ze te wszystkie czynniki, które opisałem we wcześniejszym wpisie.
>A w telegraficznym skrocie: "biednemu zawsze wiatr w oczy" / "kto zabroni bogatemu?"

A te czynniki z czego wynikają według Ciebie?

>>>• Problemy klimatyczne
>>Są wszędzie.
>--------
>Afryka w tym aspekcie rozni się na przykład od Europy tym, ze jest kontynentem równikowych (w szczególności aspekt dostępu do czystej wody).
>Gdy na przykład latem u nas jest 35 stopni to w tym samym czasie na rowniku pewnie 50 stopni ☹.
>Ten czynnik związany z polozeniem na rowniku doprowadzil miedzy innymi do tego ze co najmniej do końca XIX wieku Europa czy Ameryka Polnocna rozwinely się neiporownanie lepiej niż kraje afrykańskie (co doprowadzilo miedzy innymi do kolonializmu oraz neokolonializmu - "kto bogatemi zabroni?").

Czy dla Afrykanów te 50 stopni to novum? Czemu uważasz to za problem? Według mnie to ich naturalne warunki do których się przystosowali i wykształcili to co wykształcili.
Pytanie: jak oni mają zmienić sytuację z niekorzystnej na korzystną? Np. Chiny użyły "komunizmu".

>>>• Korupcja i słabe instytucje
>>Wynik trwania w narzuconym systemie, i brak dążności do trwałej zmiany. Dlaczego?
>---------
>Mysle ze jest to bardzo zlozone zjawisko.
>Sklada się NATO wiele czynnikow:
>• Dziedzictwo kolonializmu - instytucje tworzone w epoce kolonialnej i mialy w szczególności taki charakter, ze służyły kontroli i eksploatacji, a nie obywatelom oraz były narzucone z zewnątrz i nie miały społecznej legitymacji,
>• Słaba baza ekonomiczna
>• Słaba edukacja obywatelska oraz slabe media
>• Brak ciągłości instytucjonalnej - częste: zamachy stanu, wojskowe rządy, zmiany konstytucji pod władzę jednej grupy. Tym samym instytucje nie zdążą się utrwalić, a prawo stawalo się narzędziem politycznym a nie stabilną regułą gry.
>• Sztuczne granice i konflikty na tym tle; utrudnienia w zakresie budowy tożsamości narodowej,

Mam wrażenie, że abstrahujesz od wpływu mocarstw. Co jest powodem braku odwrócenia się w całości Afrykanów od mocarstw europejskich i USA skoro ten zachodni kolonializm i neokolonializm to takie zło? Jakie są tego przyczyny?

>> Zmierzam do tego by poznać odpowiedź na to: czy sami Afrykanie nie mają wystarczająco
>> dużo siły by zmienić trwale taki układ, stąd więc stopniowy alians z Chinami bo te mogą
>> okazać się dogodniejszym wsparciem niż te które oferują ci, którzy jeszcze nie tak
>> dawno byli ciemiężycielami, czy żyją tak jak żyją ponieważ ich natura i charakter
>> nie predysponuje ich do rozpoczęcia życia w stylu euroamerykańskim tak po całości?
>-----------
>Moim zdaniem - i owszem nie maja tyle sily.

Też mi się tak wydaje. Aczkolwiek alians z Chinami ma na pewno wymiar strategiczny. Afryka chcąc nie chcąc jest takim samym "polem gry" jak każdy kontynent.
20-12-2025 16:05 
 Ocena 2 na 2
panTeista (6812 punktów)
>co to jest bieda?

Niewątpliwie gdy nie ma co w garnek wstawić, a dzieci umierają z głodu to jest bieda.
.
20-12-2025 16:47 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Niewątpliwie gdy nie ma co w garnek wstawić, a dzieci umierają z głodu to jest bieda.
--------
Ja bym raczej ocenil, ze bieda to stan, w którym dana osoba nie ma wystarczających środków, by zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe (jedzenie, mieszkanie, ubranie, opieka zdrowotna no i moze jeszcze edukacja).

Zas sytuacje w ktorej ludzie umieraja z glodu okreslilbym mianem skrajnej biedy .



S pozdravem
20-12-2025 21:35 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6858 punktów)
>>co to jest bieda?
>Niewątpliwie gdy nie ma co w garnek wstawić, a dzieci umierają z głodu to jest bieda.
>.
Oczywiście, że tak. Ale kto Afrykanom kazał budować drapacze chmur? Wiem na pewno, że silni przewodzą. Wiem na pewno, że ci co przewodzą narzucają tempo. Ale ci ostatni z peletonu też mają swój język. Mnie się wydaje, że jak nic się nie zmieni to Chińczyk się bardziej niż biały człowiek przyczyni do modernizacji Afryki.
21-12-2025 15:54 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Ale kto Afrykanom kazał budować drapacze chmur?
---------
Kautilja - nie jest są to jakieś powalające wyniki jeśli chodzi o drapacze chmur w Afryce. Poniżej na podstawie GPT stosowne informacje - porównanie cala Afryka / cała Polska

Ile metrów ma najwyższy budynek w Afryce? 394
Ile metrów ma najwyższy budynek w Polsce? 310

Ile w Afryce jest budynków powyżej 100 metrów wysokości? Około 160
Ile w Polsce jest budynków powyżej 100 metrów wysokości? 46

Tu warto dodać: pod względem poziomu zycia w skali całego świata Polska jest na 35 miejscu - według Wskaźnika Rozwoju Ludzkiego (HDI - Human Development Index), który uwzględnia m.in. takie parametry jak: długość życia, poziom edukacji oraz poziom dochodów.



> Wiem na pewno, że silni przewodzą. Wiem na pewno, że ci co przewodzą narzucają tempo.
-----------
W sprawach międzynarodowych to moim zdaniem tylko częściowo tak jest.
W UE są na przykład fundusze przeznaczone na to by wyrównać poziom rozwoju gospodarczego w krajach UE - fundusze polityki spójności (fundusze strukturalne oraz inwestycyjne UE).
W społeczeństwie też niekoniecznie tak musi być - wiele słyszy się o wyrównywaniu szans (na przykład bezpłatne szkolnictwo włącznie z Uczelniami Wyższymi) etc. .
Z drugiej strony na przykład na wycieczce w górach już raczej wręcz przeciwnie - - tempo grupy dostosowane jest do możliwości najsłabszej osoby.




> Ale ci ostatni z peletonu też mają swój język. Mnie się wydaje, że jak nic się nie zmieni to
> Chińczyk się bardziej niż biały człowiek przyczyni do modernizacji Afryki.
------------
Jak najbardziej podzielam takie spojrzenie.



S pozdravem

21-12-2025 21:44 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6858 punktów)
>>Ale kto Afrykanom kazał budować drapacze chmur?
>---------
>Kautilja - nie jest są to jakieś powalające wyniki jeśli chodzi o drapacze chmur w Afryce. Poniżej na podstawie GPT stosowne informacje - porównanie cala Afryka / cała Polska
>Ile metrów ma najwyższy budynek w Afryce? 394
>Ile metrów ma najwyższy budynek w Polsce? 310
>Ile w Afryce jest budynków powyżej 100 metrów wysokości? Około 160
>Ile w Polsce jest budynków powyżej 100 metrów wysokości? 46
>Tu warto dodać: pod względem poziomu zycia w skali całego świata Polska jest na 35 miejscu - według Wskaźnika Rozwoju Ludzkiego (HDI - Human Development Index), który uwzględnia m.in. takie parametry jak: długość życia, poziom edukacji oraz poziom dochodów.

Ok. Te drapacze to trochę metafora. Dlaczego ktoś kto tak bardzo różni się od nas ma żyć tak samo jak my?

>> Wiem na pewno, że silni przewodzą. Wiem na pewno, że ci co przewodzą narzucają tempo.
>-----------
>W sprawach międzynarodowych to moim zdaniem tylko częściowo tak jest.
>W UE są na przykład fundusze przeznaczone na to by wyrównać poziom rozwoju gospodarczego w krajach UE - fundusze polityki spójności (fundusze strukturalne oraz inwestycyjne UE).
>W społeczeństwie też niekoniecznie tak musi być - wiele słyszy się o wyrównywaniu szans (na przykład bezpłatne szkolnictwo włącznie z Uczelniami Wyższymi) etc. .
>Z drugiej strony na przykład na wycieczce w górach już raczej wręcz przeciwnie - - tempo grupy dostosowane jest do możliwości najsłabszej osoby.

Słuszne uwagi. Ale ja za Dmowskim uważam, że narody kroczą w pochodzie cywilizacyjnym, i ten kto jest w czubie nadaje tempo, wyznacza niejako kierunki rozwoju.
I tu pytanie: co z tymi, którzy nie chcą się temu podporządkować?
21-12-2025 22:17 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Dlaczego ktoś kto tak bardzo różni
>się od nas ma żyć tak samo jak my?
_______
Kautilja - jakie różnice masz na myśli?
Mogę prosić znacznie bardziej precyzyjnie w tym zakresie?


>>W sprawach międzynarodowych to moim zdaniem tylko częściowo tak
>>jest.
>>W UE są na przykład fundusze przeznaczone na to by wyrównać poziom
>>rozwoju gospodarczego w krajach UE - fundusze polityki spójności
>>{fundusze strukturalne oraz inwestycyjne UE).
>>W społeczeństwie też niekoniecznie tak musi być - wiele słyszy
>>się o wyrównywaniu szans (na przykład bezpłatne szkolnictwo włącznie
>>z Uczelniami Wyższymi) etc. .
>>Z drugiej strony na przykład na wycieczce w górach już raczej wręcz
>>przeciwnie - - tempo grupy dostosowane jest do możliwości najsłabszej
>>osoby.
>Słuszne uwagi. Ale ja za Dmowskim uważam, że narody kroczą w pochodzie
>cywilizacyjnym, i ten kto jest w czubie nadaje tempo, wyznacza niejako
>kierunki rozwoju.
______
Powiem tak - świat na szczęście nie jest czarno-biały
Myślę że racja jest i z tym Dmowskim i w tym co ja napisałem choć poniekąd te wizję się wykluczają. Ot taki drobny paradoks (ale czy świat nie jest swoistą gra paradoksów?)


>I tu pytanie: co z tymi, którzy nie chcą się temu podporządkowac?
_______
Możesz to uściślić? Co masz na myśli?


S pozdravem
21-12-2025 23:23 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6858 punktów)
>>Dlaczego ktoś kto tak bardzo różni
>>się od nas ma żyć tak samo jak my?
>_______
>Kautilja - jakie różnice masz na myśli?
>Mogę prosić znacznie bardziej precyzyjnie w tym zakresie?

Natura. Czy słyszałeś by murzyn tworzył muzykę klasyczną? A przecież wszyscy wiemy, że to ludzie mocno melodyjni. Rozwinęli broń palną? A przecież wszyscy wiemy, że są waleczni.
Moim zdaniem nie można sądzić, że nie ma różnic między białym a czarnym czy żółtym człowiekiem.

>>>W sprawach międzynarodowych to moim zdaniem tylko częściowo tak
>>>jest.
>>>W UE są na przykład fundusze przeznaczone na to by wyrównać poziom
>>>rozwoju gospodarczego w krajach UE - fundusze polityki spójności
>>>{fundusze strukturalne oraz inwestycyjne UE).
>>>W społeczeństwie też niekoniecznie tak musi być - wiele słyszy
>>>się o wyrównywaniu szans (na przykład bezpłatne szkolnictwo włącznie
>>>z Uczelniami Wyższymi) etc. .
>>>Z drugiej strony na przykład na wycieczce w górach już raczej wręcz
>>>przeciwnie - - tempo grupy dostosowane jest do możliwości najsłabszej
>>>osoby.
>>Słuszne uwagi. Ale ja za Dmowskim uważam, że narody kroczą w pochodzie
>>cywilizacyjnym, i ten kto jest w czubie nadaje tempo, wyznacza niejako
>>kierunki rozwoju.
>______
>Powiem tak - świat na szczęście nie jest czarno-biały
>Myślę że racja jest i z tym Dmowskim i w tym co ja napisałem choć poniekąd te wizję się wykluczają. Ot taki drobny paradoks (ale czy świat nie jest swoistą gra paradoksów?)

Być może chodzi o paradoks. A weźmy np. skoki narciarskie. Czy lider nie wymaga swoimi skokami lepszych skoków od tych co się plasują za nim?

>>I tu pytanie: co z tymi, którzy nie chcą się temu podporządkowac?
>_______
>Możesz to uściślić? Co masz na myśli?

Chodzi o kwestionowanie systemu. Czy w takim przypadku uzasadnione jest użycie siły?
22-12-2025 14:13 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>Dlaczego ktoś kto tak bardzo różni
>>>się od nas ma żyć tak samo jak my?
----------
Kautilja - Chocby ze wzledow humanitarnych - by wszystkie dzieci w Afryce miały dostep do bieżącej czystej wody, zywnosci; by nie glodowaly (ale nie tylko dzieci - dorośli również) etc.
A z drugiej strony - Panstwa kolonialne przez wieki wykorzystywaly slabosc spolecznosci afrykańskiej (szczególnie militarna). Jest w naszym swiecie cos takiego jak repracje.


>>Kautilja - jakie różnice masz na myśli?
>>Mogę prosić znacznie bardziej precyzyjnie w tym zakresie?
>Natura. Czy słyszałeś by murzyn tworzył muzykę klasyczną? A przecież wszyscy wiemy, że to ludzie
> mocno melodyjni.
---------------
Proszę - oto oni.
1. Joseph Bologne, Chevalier de Saint-Georges (1745-1799)
francuski kompozytor epoki klasycyzmu
Najbardziej znane utwory:
o Symfonia nr 2 G-dur, op. 11
o Koncert skrzypcowy A-dur, op. 5 nr 2
o L'Amant anonyme (opera)
2. Samuel Coleridge-Taylor (1875-1912)
brytyjski kompozytor późnego romantyzmu
Najbardziej znane utwory:
o Hiawatha's Wedding Feast (kantata)
o Ballade a-moll op. 33 (na orkiestrę)
o 24 Negro Melodies op. 59 (na fortepian)
3. Florence Price (1887-1953)
amerykańska kompozytorka, pierwsza czarnoskóra kobieta, której symfonia została wykonana przez dużą orkiestrę
Najbardziej znane utwory:
o Symfonia nr 1 e-moll
o Koncert fortepianowy d-moll
o Ethiopia's Shadow in America



> Rozwinęli broń palną? A przecież wszyscy wiemy, że są waleczni
---------
Proszę - oto oni.
1. Otis Boykin (1920-1982) - USA
Inżynier elektronik
Najbardziej znane osiągnięcie w uzbrojeniu:

• Układy elektroniczne stosowane w systemach naprowadzania pocisków rakietowych
• Komponenty używane w broni jądrowej i rakietach balistycznych (USA, okres zimnej wojny)
Znaczenie:
Jego precyzyjne rezystory i układy sterujące zwiększyły niezawodność systemów broni rakietowej. Te technologie były krytyczne dla nowoczesnego uzbrojenia strategicznego.
2. Henry T. Sampson (ur. 1934) - USA
Inżynier lotniczy i rakietowy
Najbardziej znane osiągnięcie w uzbrojeniu:

• Technologie wykorzystywane w pociskach rakietowych i systemach kosmicznych dla wojska
• Współtwórca technologii zasilania i sterowania używanej w systemach rakietowych
Znaczenie:
Pracował przy projektach dla armii USA, gdzie jego rozwiązania były używane w rakietowych systemach uzbrojenia i satelitach wojskowych.
3. Lonnie Johnson (ur. 1949) - USA
Inżynier mechanik i były inżynier Sił Powietrznych USA
Najbardziej znane osiągnięcie w uzbrojeniu:

• Prace nad systemami broni i technologiami wojskowymi dla US Air Force, w tym nad:
o systemami energetycznymi
o technologiami do zastosowań militarnych i obronnych
(Choć szeroko znany jako wynalazca Super Soakera, jego wojskowa kariera inżynierska dotyczyła realnych systemów uzbrojenia.)
Ważna uwaga historyczna
W XX wieku czarnoskórzy inżynierowie byli często wykluczani z "pierwszego planu" projektów broni, dlatego:
• rzadziej przypisuje się im konkretne modele broni,
• częściej odpowiadali za kluczowe technologie, bez których nowoczesne uzbrojenie by nie działało.


Moim zdaniem nie można sądzić, że nie ma różnic między białym a czarnym czy żółtym człowiekiem.
--------------
W nawiązaniu do informacji jakie podalem wyżej nie podzielam tego Twojego spojrzenia.


> Być może chodzi o paradoks. A weźmy np. skoki narciarskie. Czy lider nie wymaga swoimi skokami lepszych skoków od tych co się plasują za nim?
-------
O tym paradoksie pisałem już w poprzednim wpisie.
A podany przez Ciebie przyklad skokow stoi na przykład w opozycji z przykładem grupy na wycieczce gorskiej o czym tez pisałem w poprzednim wpisie.
Generalnie uważam również, ze przywiązywanie dużej wagi do humanitaryzmu bardzo często prowadzi do niejako eskpanowania ważności oraz potrzeb najsłabszych i potrzebujących.
Bez tego po co bylby caly system emerytalno-rentowy ?



>>>I tu pytanie: co z tymi, którzy nie chcą się temu podporządkowac?
>>_______
>>Możesz to uściślić? Co masz na myśli?
>Chodzi o kwestionowanie systemu. Czy w takim przypadku uzasadnione jest użycie siły?
-----------
Co do zasady - jako pacyfista jestem przeciw uzyciu sily.


S pozdravem
Kautilja (6858 punktów)
>>>>Dlaczego ktoś kto tak bardzo różni
>>>>się od nas ma żyć tak samo jak my?
>----------
>Kautilja - Chocby ze wzledow humanitarnych - by wszystkie dzieci w Afryce miały dostep do bieżącej czystej wody, zywnosci; by nie glodowaly (ale nie tylko dzieci - dorośli również) etc.

Zgoda.

>A z drugiej strony - Panstwa kolonialne przez wieki wykorzystywaly slabosc spolecznosci afrykańskiej (szczególnie militarna). Jest w naszym swiecie cos takiego jak repracje.

Jest coś takiego, to prawda. Ostatnio coś mówi się o zawrotnej kwocie ponad biliarda dolarów, bodaj 1,37 biliarda dolarów.

>>>Kautilja - jakie różnice masz na myśli?
>>>Mogę prosić znacznie bardziej precyzyjnie w tym zakresie?
>>Natura. Czy słyszałeś by murzyn tworzył muzykę klasyczną? A przecież wszyscy wiemy, że to ludzie
>> mocno melodyjni.
>---------------
>Proszę - oto oni.
>1. Joseph Bologne, Chevalier de Saint-Georges (1745-1799)
>francuski kompozytor epoki klasycyzmu
>Najbardziej znane utwory:
>o Symfonia nr 2 G-dur, op. 11
>o Koncert skrzypcowy A-dur, op. 5 nr 2
>o L'Amant anonyme (opera)
>2. Samuel Coleridge-Taylor (1875-1912)
>brytyjski kompozytor późnego romantyzmu
>Najbardziej znane utwory:
>o Hiawatha's Wedding Feast (kantata)
>o Ballade a-moll op. 33 (na orkiestrę)
>o 24 Negro Melodies op. 59 (na fortepian)
>3. Florence Price (1887-1953)
>amerykańska kompozytorka, pierwsza czarnoskóra kobieta, której symfonia została wykonana przez dużą orkiestrę
>Najbardziej znane utwory:
>o Symfonia nr 1 e-moll
>o Koncert fortepianowy d-moll
>o Ethiopia's Shadow in America

To według Ciebie nie ma żadnych różnic?

>> Rozwinęli broń palną? A przecież wszyscy wiemy, że są waleczni
>---------
>Proszę - oto oni.
>1. Otis Boykin (1920-1982) - USA
>Inżynier elektronik
>Najbardziej znane osiągnięcie w uzbrojeniu:

>• Układy elektroniczne stosowane w systemach naprowadzania pocisków rakietowych
>• Komponenty używane w broni jądrowej i rakietach balistycznych (USA, okres zimnej wojny)
>Znaczenie:
>Jego precyzyjne rezystory i układy sterujące zwiększyły niezawodność systemów broni rakietowej. Te technologie były krytyczne dla nowoczesnego uzbrojenia strategicznego.
>2. Henry T. Sampson (ur. 1934) - USA
>Inżynier lotniczy i rakietowy
>Najbardziej znane osiągnięcie w uzbrojeniu:

>• Technologie wykorzystywane w pociskach rakietowych i systemach kosmicznych dla wojska
>• Współtwórca technologii zasilania i sterowania używanej w systemach rakietowych
> Znaczenie:
>Pracował przy projektach dla armii USA, gdzie jego rozwiązania były używane w rakietowych systemach uzbrojenia i satelitach wojskowych.
> 3. Lonnie Johnson (ur. 1949) - USA
>Inżynier mechanik i były inżynier Sił Powietrznych USA
>Najbardziej znane osiągnięcie w uzbrojeniu:

>• Prace nad systemami broni i technologiami wojskowymi dla US Air Force, w tym nad:
>o systemami energetycznymi
>o technologiami do zastosowań militarnych i obronnych
>(Choć szeroko znany jako wynalazca Super Soakera, jego wojskowa kariera inżynierska dotyczyła realnych systemów uzbrojenia.)
>Ważna uwaga historyczna
>W XX wieku czarnoskórzy inżynierowie byli często wykluczani z "pierwszego planu" projektów broni, dlatego:
>• rzadziej przypisuje się im konkretne modele broni,
>• częściej odpowiadali za kluczowe technologie, bez których nowoczesne uzbrojenie by nie działało.

Potraktowałeś moje słowa zbyt dosłownie.

>>Moim zdaniem nie można sądzić, że nie ma różnic między białym a czarnym czy żółtym człowiekiem.
>--------------
>W nawiązaniu do informacji jakie podalem wyżej nie podzielam tego Twojego spojrzenia.

W porządku, ja te różnice widzę i uważam, że nie jest to żaden rasizm.

>> Być może chodzi o paradoks. A weźmy np. skoki narciarskie. Czy lider nie wymaga swoimi skokami lepszych skoków od tych co się plasują za nim?
>-------
>O tym paradoksie pisałem już w poprzednim wpisie.
>A podany przez Ciebie przyklad skokow stoi na przykład w opozycji z przykładem grupy na wycieczce gorskiej o czym tez pisałem w poprzednim wpisie.
>Generalnie uważam również, ze przywiązywanie dużej wagi do humanitaryzmu bardzo często prowadzi do niejako eskpanowania ważności oraz potrzeb najsłabszych i potrzebujących.
>Bez tego po co bylby caly system emerytalno-rentowy ?

Ja za Dmowskim uważam, że ci z przodu narzucają rozwiązania. Gdzie się zaczęła tzw. rewolucja przemysłowa i jakie były tego skutki?

>>>>I tu pytanie: co z tymi, którzy nie chcą się temu podporządkowac?
>>>_______
>>>Możesz to uściślić? Co masz na myśli?
>>Chodzi o kwestionowanie systemu. Czy w takim przypadku uzasadnione jest użycie siły?
>-----------
>Co do zasady - jako pacyfista jestem przeciw uzyciu sily.

Też nie pochwalam takiego działania.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>3. Florence Price (1887-1953)
>>amerykańska kompozytorka, pierwsza czarnoskóra kobieta, której symfonia została wykonana przez dużą orkiestrę
>>Najbardziej znane utwory:
>>* Symfonia nr 1 e-moll
>>* Koncert fortepianowy d-moll
>>* Ethiopia's Shadow in America
>To według Ciebie nie ma żadnych różnic?

>> 3. Lonnie Johnson (ur. 1949) - USA
>>Inżynier mechanik i były inżynier Sił Powietrznych USA
>>Najbardziej znane osiągnięcie w uzbrojeniu:

>>* Prace nad systemami broni i technologiami wojskowymi dla US Air Force, w tym nad:
>>* systemami energetycznymi
>>* technologiami do zastosowań militarnych i obronnych
>>(Choć szeroko znany jako wynalazca Super Soakera, jego wojskowa kariera inżynierska dotyczyła realnych systemów uzbrojenia.)
>>Ważna uwaga historyczna
>>W XX wieku czarnoskórzy inżynierowie byli często wykluczani z "pierwszego planu" projektów broni, dlatego:
>>• rzadziej przypisuje się im konkretne modele broni,
>>• częściej odpowiadali za kluczowe technologie, bez których nowoczesne uzbrojenie by nie działało.
>Potraktowałeś moje słowa zbyt dosłownie.
-----------
Kautilja - co do tych watkow odniosę się za jakiś czas - wymaga to bowiem pewnego "doszlifowania" myśli by być precyzyjnym w zamieszczanym przekazie.

>Ja za Dmowskim uważam, że ci z przodu narzucają rozwiązania. Gdzie się zaczęła tzw. rewolucja przemysłowa i jakie były tego skutki?
----------
Już na tym watku 2 albo 3 razy wymienialiśmy spojrzenia w tej sprawie.
W tym kontekście przypominam mój wpis:
>O tym paradoksie pisałem już w poprzednim wpisie.
>A podany przez Ciebie przyklad skokow stoi na przykład w opozycji z przykładem grupy na wycieczce
>gorskiej o czym tez pisałem w poprzednim wpisie.
> Generalnie uważam również, ze przywiązywanie dużej wagi do humanitaryzmu bardzo często
>prowadzi do niejako eskponowania ważności oraz potrzeb najsłabszych i potrzebujących.
> Bez tego po co bylby caly system emerytalno-rentowy ?


S pozdravem
23-12-2025 11:31 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>3. Florence Price (1887-1953)
>>amerykańska kompozytorka, pierwsza czarnoskóra kobieta, której symfonia została wykonana przez dużą orkiestrę
>>Najbardziej znane utwory:
>>o Symfonia nr 1 e-moll
>>o Koncert fortepianowy d-moll
>>o Ethiopia's Shadow in America
>To według Ciebie nie ma żadnych różnic?

>> 3. Lonnie Johnson (ur. 1949) - USA
>>Inżynier mechanik i były inżynier Sił Powietrznych USA
>>Najbardziej znane osiągnięcie w uzbrojeniu:

>>• Prace nad systemami broni i technologiami wojskowymi dla US Air Force, w tym nad:
>>o systemami energetycznymi
>>o technologiami do zastosowań militarnych i obronnych
>>(Choć szeroko znany jako wynalazca Super Soakera, jego wojskowa kariera inżynierska dotyczyła realnych systemów uzbrojenia.)
>>Ważna uwaga historyczna
>>W XX wieku czarnoskórzy inżynierowie byli często wykluczani z "pierwszego planu" projektów broni, dlatego:
>>• rzadziej przypisuje się im konkretne modele broni,
>>• częściej odpowiadali za kluczowe technologie, bez których nowoczesne uzbrojenie by nie działało.
>Potraktowałeś moje słowa zbyt dosłownie.

-----------
Kautilja - podejdźmy do tematu w sposób metodyczny.
W treściach jakie zamieszczę dalej opre się na czat GPT oraz na tkzw. "zdrowym rozsądku".

Oto jakie sa powody dla których rasy różnią się miedzy soba?

1. Przystosowanie do środowiska (ewolucja)
Przez tysiące lat ludzie żyli w różnych warunkach:
• klimat (zimno, ciepło)
• nasłonecznienie
• wilgotność
• dieta
Cechy, które pomagały przetrwać, utrwalały się genetycznie.
Przykłady:
• Jaśniejsza skóra w Europie → lepsza synteza witaminy D przy mniejszym słońcu
• Ciemniejsza skóra bliżej równika → ochrona przed promieniowaniem UV
2. Kształt oczu i twarzy
Często omawiana cecha u osób z Azji Wschodniej:
• tzw. fałd powiekowy (epicanthus)
Prawdopodobne wyjaśnienia:
• ochrona oczu przed wiatrem, zimnem, śniegiem i piaskiem
• adaptacja do dawnych warunków klimatycznych w Azji
3. Kształt nosa
• W chłodnym i suchym klimacie częściej występują węższe nosy, które lepiej ogrzewają powietrze
• W cieplejszym i wilgotnym - szersze nosy, ułatwiające oddychanie
4. Różnice genetyczne (ale bardzo małe)
• Genetycznie ludzie są w ponad 99,9% tacy sami
• Różnice dotyczą głównie:
o koloru skóry
o włosów
o rysów twarzy
Nie mają one związku z inteligencją, charakterem ani wartością człowieka.
5. Izolacja geograficzna
Dawniej ludzie:
• rzadko migrowali na duże odległości
• częściej mieli dzieci w obrębie swojej grupy
To sprawiało, że pewne cechy stawały się częstsze w danym regionie.

Powtorze to co jest tu kluczowe z cytatu powyzej:
4. Różnice genetyczne (ale bardzo małe)
• Genetycznie ludzie są w ponad 99,9% tacy sami
• Różnice dotyczą głównie:
o koloru skóry
o włosów
o rysów twarzy
Nie mają one związku z inteligencją, charakterem ani wartością człowieka.


I teraz moje wnioski z tych informacji:
• absolutnie nie podzielam twojego spojrzenia, ze na przykład czarni ludzie nie tworzyli muzyki klasycznej czy nie byli w stanie uczestniczyc w projektowaniu broni palnej
• absolutnie nie podzielam twojego zdania, które cytuje poniżej wraz z kontekstem wczesniejszych wypowiedzi:
>>>Moim zdaniem nie można sądzić, że nie ma różnic między białym a czarnym czy żółtym człowiekiem.
>>--------------
>>W nawiązaniu do informacji jakie podalem wyżej nie podzielam tego Twojego spojrzenia.
>W porządku, ja te różnice widzę i uważam, że nie jest to żaden rasizm.


Reasumujac - w mojej percepcji swiata te roznice maja tylko charakter cech fizycznych.




S pozdravem

23-12-2025 11:58 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6858 punktów)
>>>W nawiązaniu do informacji jakie podalem wyżej nie podzielam tego Twojego spojrzenia.
>>W porządku, ja te różnice widzę i uważam, że nie jest to żaden rasizm.
>Reasumujac - w mojej percepcji swiata te roznice maja tylko charakter cech fizycznych.

Czyli ja tak nie twierdząc jestem według Ciebie rasistą?
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>>W nawiązaniu do informacji jakie podalem wyżej nie podzielam tego Twojego spojrzenia.
>>>W porządku, ja te różnice widzę i uważam, że nie jest to żaden rasizm.
>>Reasumujac - w mojej percepcji swiata te roznice maja tylko charakter cech fizycznych.
>Czyli ja tak nie twierdząc jestem według Ciebie rasistą?
-------------
Kautilja - definicja rasizmu jaka znam to:

Rasizm to postawa lub ideologia, która zakłada, że ludzie różnią się wartością, zdolnościami lub prawami ze względu na pochodzenie, kolor skóry, cechy fizyczne albo przypisywaną "rasę".

Z tego co poznałem Twoje poglądy w tej sprawie to Ty jedynie uważasz, ze jest korelacja miedzy zdolnościami/predyspozycjami (rowniez innymi niż fizyczne) poszczególnych ras.

Czyli w mojej ocenie twoje poglądy wyczerpują te definicje jedynie fragmentarycznie (ocieraja sie o nia).



S pozdravem
Thoter (6650 punktów)
>Rasizm to postawa lub ideologia,

Ani postawa ani ideologia tylko NARZĘDZIE takie samo jak: nacjonalizm, patriotyzm, demokracja, wolność, niepodległość i komunizm używane do prowadzenia proxy wojny.
Podstawą wojen imperialnych, prowadzonych na dużej odległości, jest zainstalowanie agentury i nienawiści. Kolejnym etapem proxy wojny jest dowożenie uzbrojenia. Mieliśmy i mamy okazję na żywo obserwować wszystkie etapy wojny Żydów amerykańskich z Rosją z wykorzystaniem: Ukraińców, Bałtów, Polaków, Skandynawów itd.
Kautilja (6858 punktów)
>>Rasizm to postawa lub ideologia,
>Ani postawa ani ideologia tylko NARZĘDZIE takie samo jak: nacjonalizm, patriotyzm, demokracja, wolność, niepodległość i komunizm używane do prowadzenia proxy wojny.
>Podstawą wojen imperialnych, prowadzonych na dużej odległości, jest zainstalowanie agentury i nienawiści. Kolejnym etapem proxy wojny jest dowożenie uzbrojenia. Mieliśmy i mamy okazję na żywo obserwować wszystkie etapy wojny Żydów amerykańskich z Rosją z wykorzystaniem: Ukraińców, Bałtów, Polaków, Skandynawów itd.

"Morze" i "ląd". Jeśli wybuchnie wojna w Wenezueli, to dla kogo będzie to proxy wojna?
23-12-2025 21:09 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6858 punktów)
>Czyli w mojej ocenie twoje poglądy wyczerpują te definicje jedynie fragmentarycznie (ocieraja sie o nia).

Dobrze, że tylko ocierają.
Mnie chodzi o to, że Ty masz rację pisząc, że to sprawa determinizmu geograficznego, bo po części tak jest. Ale ja uważam, że to skutkuje też na mental. I nie, że głupsi czy gorsi. Po prostu inne predyspozycje psychofizyczne.
23-12-2025 22:09 
 Ocena 2 na 2
Lolek_Salambek (2665 punktów)

>Mnie chodzi o to, że Ty masz rację pisząc, że to sprawa determinizmu geograficznego, bo po części tak jest. Ale ja uważam, że to skutkuje też na mental. I nie, że głupsi czy gorsi. Po prostu inne predyspozycje psychofizyczne.
______
Kautilja - ok - rozumiem.
W pewnym zakresie myślę podobnie.
A mianowicie.
Czynnik geograficzny zdeterminowal nie tylko cechy fizyczne ale również kulture a być może również religię.
A kultura i religia wplywaja na pewne rozłożenie akcentów.
Biorąc pod uwagę na przykład bardziej ograniczone możliwości rozwoju instrumentów muzycznych w Afryce niż w Europie muzyka tworzone przez Ludy Afryki jest pewnie per saldo prostsza i mniej wyszukaną niż muzyka tworzone w Europie.

W tym zakresie widzę ciąg przyczynowo-skutkowy.

😀

S pozdravem
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Nikt nie bada albo nic mi o tym nie wiadomo związku koncentracji kapitału z obfitością posiłków,
>powierzchnią mieszkaniową i zdrowiem przeciętnego uczestnika gospodarki.
>Słyszy się o tym tylko legendy ideologiczne i co tam się komu na ten temat wydaje, bez żadnych
>potwierdzeń w wiarygodnych badaniach.
>To jest w pewnym sensie zrozumiałe bowiem takie badanie stanęłoby w konflikcie z prawem do tajemnicy
>kapitału.
----------
Konopka - bardzo ciekawe refleksje.


>Ale czy tajemnica kapitału i biznesy kilku jednostek stoją ponad dobrobytem społecznym?
---------------
Wychodzi NATO ze na pytanie to trzeba niestety odpowiedzieć twierdząco.
Jest to moim zdaniem masakryczna cecha kapitalizmu.



>Dlaczego wszyscy godzą się na stan niewiedzy w kwestii egzystencjalnej?
-----------
Kwestie egzystencjalne to zdaje się jakby inna bajka niż sprawy ekonomiczno-spoleczne?
A może się myle? Jeśli tak to proszę o "wyprostowanie mnie".

S pozdravem
alsor (3283 punktów)
>Nikt nie bada albo nic mi o tym nie wiadomo związku koncentracji kapitału z obfitością posiłków,
>powierzchnią mieszkaniową i zdrowiem przeciętnego uczestnika gospodarki.
>Słyszy się o tym tylko legendy ideologiczne i co tam się komu na ten temat wydaje, bez żadnych
>potwierdzeń w wiarygodnych badaniach.
>To jest w pewnym sensie zrozumiałe bowiem takie badanie stanęłoby w konflikcie z prawem do tajemnicy
>kapitału.
>Ale czy tajemnica kapitału i biznesy kilku jednostek stoją ponad dobrobytem społecznym?
>Dlaczego wszyscy godzą się na stan niewiedzy w kwestii egzystencjalnej?

Bardzo ciekawe matematyczne zagadnienie.

Na moją intuicję takie koncentracje są szkodliwe - w sensie średniej przynajmniej...

i pewnie można to nawet wyliczyć.

samo zbieranie to blokowanie (kapitału), więc to zmniejsza aktualne możliwości społeczeństwa,
np. gromadzenie złota czy innych zasobów jest szkodliwe.

Ale w sytuacji koncentracji przemysłowej - inwestycje, itd.
może być inaczej, wedle zasady: duży może więcej...

niemniej to i tak ma swoje wady, ponieważ kapitał skupiony w jednej ręce/głowie
na pewno będzie mało efektywnie używany... zgodnie z: co dwie głowy to nie jedna.

........

zatem tu istnieje jakiś pośredni punkt pomiędzy: złoty środek.

Natura pomaga:
gwiazdy są koncentracją zasobów/energii,
i są konkretnie określone, np. nie ma malutkich gwiazd,
bo to doprowadziłoby do kompletnego rozproszenia... tak zwana śmierć termiczna;
ale nie ma też super wielgaśnych gwiazd... bo to prowadziłoby do śmierci grawitacyjnej (nowy termin w kosmologii ).

Mamy gwiazdy średnio typu Słońce, i jest trochę większych - tak do 10 razy góra,
w porywach do 100 nawet ale to już się rozwala... supernowe i te sprawy.

Hipotezy o supermasywnych potworach pozostają wciąż... hipotezami,
ale na tym gruncie można nawet i to rozwalić:

statystyka tu rządzi!

Przykładowo: mamy tu na ziemi zaledwie kilka, czy kilkadziesiąt gigantycznych miast - metropolii,
bo co? Bo to jest statystycznie normalne.

Np. Polska: mamy z kilka dużych miast około miliona ludności, bo co?
bo to jest statystycznie uwarunkowane - dokładnie.

No i tyle w tym wielkiej wiedzy: statystyce nikt nie podskoczy.

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365