>Cześć, wraz z rosnącą popularnością chrześcijaństwa, islamu i religii w ogóle w polityce i >społeczeństwie USA, chciałbym, jako ateista, móc rozumować i rozumieć napływ nowych teistów. Planuję >kupić kilka popularnych tekstów najpopularniejszych wyznań, aby studiować je w wolnym czasie. Chcę >kupić Pismo Święte, Koran, Tenekh i coś związanego z hinduizmem i buddyzmem. Zastanawiam się, czy >ktoś mógłby podać mi punkt wyjścia do nauki hinduizmu i buddyzmu, ponieważ nie mam pojęcia, o czym >mówię. Zastanawiam się również, czy nie przeoczyłem czegoś w kwestii chrześcijaństwa, islamu i >judaizmu? Czy są jeszcze jakieś książki, źródła itp., które moglibyście polecić do studiowania poza >książkami, które wymieniłem wcześniej (Koran, Biblia, Tenekh). Dzięki!
Jest jedna podstawowa zasada, aby cokolwiek zrozumieć najlepiej jest czytać księgi w języku oryginału. Każdy przekład wypacza sens i jest punktem widzenia autora przekładu. W zbiorze różnistych ksiąg religijnych istnieje wiele przekładów tych samych pozycji. Wiele przekładów bazuje na starszych przekładach i tak na prawdę każda religia bez wyjątku jest zawłaszczana przez elity rządzące tak w czasach przeszłych jak i obecnie. Aby przybliżyć się do prawdy obiektywnej wynikającej z nauk religijnych i o religii, warto również zacząć przygodę z językoznawstwem i lingwistyką. Religia jako taka towarzyszy ludzkości od czasów o wiele wcześniejszych niż moment gdy wynaleziono pismo i z tego okresu po prostu nie ma dokumentów pisanych. Dla przykładu pierwsza księga Tanah 'Bereszit'(w początku) jest hebrajskim zapisem tego z czym Żydzi zapoznali się i zdobyli jako wiedzę podczas wygnania do Babilonii. Aby mieć obiektywny punkt odniesienia warto poznać źródła czyli teksy pism klinowych. Należy również wziąć pod rozwagę fakt że pismo klinowe i zapisywane w nim języki były martwe przez niemal dwa tysiąclecia i uczeni z tego okresu błądzili w swych 'mądrościach'. Obecnie te starożytne języki są dość dobrze zbadane i udokumentowane. W Twoim kraju jest wiele prestiżowych ośrodków badających starożytne języki Międzyrzecza. Z językiem straoegipskim jest problem jego fonetyki, jakkolwiek istnieją przekłady pisma - w tym języku nie występuje dźwięk 'l'. Znaki pisma klinowego to spółgłoski, zaś fenicki, hebrajski i arabski to abdżady, to coś zupełnie innego niż grecka koine lub łacina.
|