Racjonalista - Strona głównaDo treści
stało się

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
16-01-2026 19:07okragly (21676 punktów)stało się
Ocena 1 na 1
komunistyczny Wietnam oficjalnie debiutuje w anty komunistycznej Polsce. Pierwszy komunistyczny samochód może pochwalić się mocą 204 KM z napędu elektrycznego, zasięg 410 km. Cena 129 900 zł - komunistycznie jak na elektrycznego, kompaktowego crossovera.
Większy VF 8 będący wielkim SUV-em o długości 4750 mm. z napędem na cztery koła, 408 KM. zasięg 471 km Cena jest też komunistyczna, 149 900 zł. Poza tym nas antykomunistów kusi 10-letnią gwarancja z limitem do 200 tys. km.

dla przypomnienia, my libki niedorozwojki bujamy się z Izerą 10 lat, ogrom pieniędzy w imię indywidualizmu, wolności, własności wyrzucone w błoto
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Duch Prawdy (14790 punktów)
Gdy się zakłada wątek to powinno się posiadać przynajmniej elementarną wiedzę w temacie.
>komunistyczny Wietnam
Wietnam nie jest komunistyczny - Socjalistyczna Republika Wietnamu.
>Pierwszy komunistyczny samochód
Kapitalistyczny samochód. Właścicielem marki Vinfast jest Pham Nhat Vuong, najbogatszy obywatel Wietnamu i zarazem pierwszy dolarowy miliarder w tym kraju. Pham rozpoczynał karierę biznesową na Ukrainie, produkując makaron do "chińskich zupek". Swój pierwszy biznes sprzedał koncernowi Nestle. W dniu debiutu Vinfast na nowojorskiej giełdzie, majątek Pham Nhat Vuonga powiększył się o 39 mld USD, do 44,3 mld USD (według zestawienia miliarderów Bloomberga). Wciąż on kontroluje 99 proc. tej spółki.
>Cena 129 900 zł - komunistycznie jak na elektrycznego, kompaktowego crossovera.
Kapitalistycznie.
>Większy VF 8 będący wielkim SUV-em o długości 4750 mm. z napędem na cztery koła, 408 KM. zasięg 471 km Cena jest też komunistyczna, 149 900 zł.
Kapitalistyczna, np. polski nauczyciel zarabia około 5500 zł. miesięcznie.
>dla przypomnienia, my libki niedorozwojki bujamy się z Izerą 10 lat, ogrom pieniędzy w imię indywidualizmu, wolności, własności wyrzucone w błoto
W 1978 wojska wietnamskie dokonały interwencji w rządzonej przez Czerwonych Khmerów Kambodży. W wyniku interwencji Wietnamczycy obalili reżim Pol Pota, jednak interwencja spowodowała pogorszenie relacji z Chinami, które popierały Czerwonych Khmerów, a w konsekwencji wybuch trwającej miesiąc wojny chińsko-wietnamskiej. Ciągłe konflikty osłabiły wietnamską gospodarkę, co w latach 80. XX w. skłoniło rząd wietnamski do liberalnych reform gospodarczych, w ramach których dokonano dekolektywizacji rolnictwa i pozwolono na zagraniczne inwestycje oraz prywatną działalność gospodarczą.
Dewiza Socjalistycznej Republiki Wietnamu - Niezależność - Wolność - Szczęście.

DUCH


www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349
17-01-2026 19:54 
 Ocena 2 na 2
jar12 (851 punktów)

>>Większy VF 8 będący wielkim SUV-em o długości 4750 mm. z napędem na cztery koła, 408 KM. zasięg 471 km Cena jest też komunistyczna, 149 900 zł.
>Kapitalistyczna, np. polski nauczyciel zarabia około 5500 zł. miesięcznie.
>>dla przypomnienia, my libki niedorozwojki bujamy się z Izerą 10 lat, ogrom pieniędzy w imię indywidualizmu, wolności, własności wyrzucone w błoto
>W 1978 wojska wietnamskie dokonały interwencji w rządzonej przez Czerwonych Khmerów Kambodży. W wyniku interwencji Wietnamczycy obalili reżim Pol Pota, jednak interwencja spowodowała pogorszenie relacji z Chinami, które popierały Czerwonych Khmerów, a w konsekwencji wybuch trwającej miesiąc wojny chińsko-wietnamskiej. Ciągłe konflikty osłabiły wietnamską gospodarkę, co w latach 80. XX w. skłoniło rząd wietnamski do liberalnych reform gospodarczych, w ramach których dokonano dekolektywizacji rolnictwa i pozwolono na zagraniczne inwestycje oraz prywatną działalność gospodarczą.

Nie tylko wojna, po prostu w Wietnamie doszli do wniosku że socjalizm się nie sprawdza i przeszli na kapitalizm. Zresztą Socjalizm trwał tam bardzo krótko. Cała polityka Wietnamu to tak naprawdę balansowanie tak aby nie wkurzyć Chin (zresztą też kapitalistycznych). Oczywiście wojna w Wietnamie miała charakter zdecydowanie wyzwoleńczy, przejście początkowo na socjalizm było podyktowane nie zadzieraniem z Chinami. W obu krajach jest jedank dyktatura, no powiedzmy.... I jest jeszcze jedno to tzw Chińska kultura, strefa czy jakoś tak, nam daleko do tego, chodzi o model współpracy, przy nich to my faktycznie "libki" 😁😁, oraz kultura pracy (Japonia, Korea to to samo)
19-01-2026 13:35 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>Nie tylko wojna, po prostu w Wietnamie doszli do wniosku że socjalizm się nie sprawdza i przeszli na kapitalizm.
u nas za komuny też był kapitalizm
Poza tym większość panst kapitalistycznych jest bardzo biedna (w PRL-u byliśmy 6 gospodarką świata dziś 20 (dziś to usazyd jest jej własnością)

>Zresztą Socjalizm trwał tam bardzo krótko. Cała polityka Wietnamu to tak naprawdę balansowanie tak aby nie wkurzyć Chin (zresztą też kapitalistycznych).
W USA mówią ze w Europie jest komunizm

w Chinach wybudowali wiatrak na wysokości 2 000 m, tam b. dobrze wieje, daje ogromną moc, budują pociągi o prędkości 700 km/h a my nie jesteśmy w stanie pokonac 200 km/godz (zresztą my nie produkujemy pociągów)
Oba te kraje sa komunistyczne bo mają jedną przewodnią partie, mają centralne planowanie (np plany 5 letnie), mają komórki partyjne w każdym zakładzie, rzadzi partia (w Chinach zamkneli najbogatszego chińczyka i się nie skarży) u naszego pana usazyda rządzi kapitał

usazyd jest kapitalistyczny bo rządzi tam kapitał
Chiny, Wietnam, nie sa kapitalistyczne, bo tam nie rządzi kapitał


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
25-01-2026 01:56 
 Ocena 2 na 2
jar12 (851 punktów)
>>Nie tylko wojna, po prostu w Wietnamie doszli do wniosku że socjalizm się nie sprawdza i przeszli na kapitalizm.
>u nas za komuny też był kapitalizm

Nie było, były nieliczne prywatne zakłady. Problem tego ustroju to brak właściwego nadzoru nad przedsiębiorstwami, przysłowie - czy się śpi czy się leży - nie pojawiło się znikąd

>Poza tym większość panst kapitalistycznych jest bardzo biedna (w PRL-u byliśmy 6 gospodarką świata dziś 20 (dziś to usazyd jest jej własnością)

Chiny są krajem bardzo bogatym i kapitalistycznym, to samo skandynawia. Tutaj różnica jest we współpracy - Ja Ciebie z poglądem libki... tak naprawdę popieram. Obecny system w Polsce jest wadliwy - brak nam współpracy, społeczeństwa obywatelskiego nam brak

>W USA mówią ze w Europie jest komunizm
>w Chinach wybudowali wiatrak na wysokości 2 000 m, tam b. dobrze wieje, daje ogromną moc, budują pociągi o prędkości 700 km/h a my nie jesteśmy w stanie pokonac 200 km/godz (zresztą my nie produkujemy pociągów)
>Oba te kraje sa komunistyczne bo mają jedną przewodnią partie, mają centralne planowanie (np plany 5 letnie), mają komórki partyjne w każdym zakładzie, rzadzi partia (w Chinach zamkneli najbogatszego chińczyka i się nie skarży) u naszego pana usazyda rządzi kapitał
>usazyd jest kapitalistyczny bo rządzi tam kapitał

gospodarka USA jest słaba w porównaniu z Chinami to prawda. Chiny to głównie produkcja, napęd gospodarki USA to finanse i wysoko wyceniane usługi - to jej wada, Trump usiłuje to zmienić
25-01-2026 17:47 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Nie było, były nieliczne prywatne zakłady. Problem tego ustroju to brak właściwego nadzoru nad przedsiębiorstwami, przysłowie - czy się śpi czy się leży - nie pojawiło się znikąd
----------
Jar12 - Jako człowiek pamiętający czasy PRL u dokonam krótkiego sprostowania.
Przysłowie brzmiało: "czy się stoi czy się leży to dwa i pół się należy"



>Chiny są krajem bardzo bogatym i kapitalistycznym, to samo skandynawia.
>..........
--------------
z tym kapitalizmem to tak nie w pełni się zgadzam. Dlaczego?
Obecnie w Szwecji występują duże przejawy idei socjalistycznych w obszarze świadczeń socjalnych dla obywateli (tym samym Szwecja jest silnym państwem opiekuńczym inspirowanym socjaldemokracją).



S pozdravem

Tak zwana "prawda" bardzo często ma charakter RELATYWNY

27-01-2026 14:30 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>Nie było, były nieliczne prywatne zakłady. Problem tego ustroju to brak właściwego nadzoru nad przedsiębiorstwami, przysłowie - czy się śpi czy się leży - nie pojawiło się znikąd
>Jar12 - Jako człowiek pamiętający czasy PRL u dokonam krótkiego sprostowania.
>Przysłowie brzmiało: "czy się stoi czy się leży to dwa i pół się należy"
to tzw dochód gwarantowany (dzisiaj tylko na dzieci, 800 +), jest rozwiązaniem bardzo nowoczesnym

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Jar12 - Jako człowiek pamiętający czasy PRL u dokonam krótkiego sprostowania.
>>Przysłowie brzmiało: "czy się stoi czy się leży to dwa i pół się należy"
>to tzw dochód gwarantowany (dzisiaj tylko na dzieci, 800 +), jest rozwiązaniem bardzo nowoczesnym
--------------
Okragly - co by nie mówić - "mechanizm" w obu tych przypadkach jest bardzo podobny.

Skutki społeczne w pewnym zakresie również.



S pozdravem

Tak zwana "prawda" bardzo często ma charakter RELATYWNY

25-01-2026 08:12 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>(w PRL-u byliśmy 6 gospodarką świata
Pierwszą! (nooo, drugą po ZSRR)

>(zresztą my nie produkujemy pociągów)
Wódki też nie

Każdy ma prawo do własnych poglądów, ale nie do własnych faktów

Czekam na informację w którym roku Polska była 6 gospodarką świata i listę państw wg siły gospodarek z tego roku

Czekam na informację jaka jest wartość produkcji środków kolejowego transportu w Polsce

I źródła

Brak odpowiedz będzie oznaczał:
Okrągły pieerdoli debilizmy jak Thoter Hamerlik Alsor czy Murdoch
Gawlik jest błaznem


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
25-01-2026 12:03 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>(w PRL-u byliśmy 6 gospodarką świata
>Pierwszą! (nooo, drugą po ZSRR)
wg AI W okresie PRL-u, Polska była określana mianem 10. potęgi gospodarczej świata. Ranking ten opierano na danych dotyczących m.in. wielkości produkcji przemysłowej (np. wydobycia węgla, produkcji stali czy statków), w których Polska zajmowała wysokie miejsca na świecie.

>>(zresztą my nie produkujemy pociągów)
>Wódki też nie
wódki ani piwa, wszystko należy do usazyda, nawet żabka która to sprzedaje

>Czekam na informację jaka jest wartość produkcji środków kolejowego transportu w Polsce
ale to nie nasze, mamy kapitalizm, kapitał usazyda naszym panem jest


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
25-01-2026 13:26 
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)
>>>(w PRL-u byliśmy 6 gospodarką świata
>>Pierwszą! (nooo, drugą po ZSRR)
>wg AI W okresie PRL-u, Polska była określana mianem 10. potęgi gospodarczej świata.
Pisałeś o szóstej nie o dziesiątej

>Ranking ten opierano na danych dotyczących m.in. wielkości produkcji przemysłowej (np. wydobycia węgla, produkcji stali czy statków), w których Polska zajmowała wysokie miejsca na świecie.

Piąte miejsce w produkcji cukru i... kartki cukier

Ten ranking powinien być oparty na WARTOŚCI produkcji, a nie na bredniach gierkowskiej propagandy

>>>(zresztą my nie produkujemy pociągów)
>>Wódki też nie
>wódki ani piwa, wszystko należy do usazyda, nawet żabka która to sprzedaje
>>Czekam na informację jaka jest wartość produkcji środków kolejowego transportu w Polsce
>ale to nie nasze, mamy kapitalizm, kapitał usazyda naszym panem jest

Czekam na informację jaka jest wartość produkcji środków kolejowego transportu w Polsce
Nie?
Znaczy BREDZISZ

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
okragly (21676 punktów)

>Piąte miejsce w produkcji cukru i... kartki cukier
>Ten ranking powinien być oparty na WARTOŚCI produkcji, a nie na bredniach gierkowskiej propagandy
usazyd, nasz pan, produkuje tylko DOLAR i środki zabijania ludzi
dlatego panem jest

>>>Czekam na informację jaka jest wartość produkcji środków kolejowego transportu w Polsce
wartość może i jest ale nie nasza tylko usazyda (środki produkcji należą do usazyda)

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
19-01-2026 13:15 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>Gdy się zakłada wątek to powinno się posiadać przynajmniej elementarną wiedzę w temacie.
>>komunistyczny Wietnam
>Wietnam nie jest komunistyczny - Socjalistyczna Republika Wietnamu.
PRL się nazywał Polska Republika Ludowa a wszyscy mówią że zyliśmy w komunizmie

>>Pierwszy komunistyczny samochód
>Kapitalistyczny samochód. Właścicielem marki Vinfast jest Pham Nhat Vuong, najbogatszy obywatel Wietnamu i zarazem pierwszy dolarowy miliarder w tym kraju. Pham rozpoczynał karierę biznesową na Ukrainie, produkując makaron do "chińskich zupek". Swój pierwszy biznes sprzedał koncernowi Nestle. W dniu debiutu Vinfast na nowojorskiej giełdzie, majątek Pham Nhat Vuonga powiększył się o 39 mld USD, do 44,3 mld USD (według zestawienia miliarderów Bloomberga). Wciąż on kontroluje 99 proc. tej spółki.
u nas w komunie też byli bogacze (przypomniał się film Wielki Szu), mówiono na nich badylarze, własność prywatna np gospodarstwa, warsztaty, zakłady produkcyjne, tylko usazyd nałożył embargo tak jak dzisiaj na Iran, Kube, Rosję.
Przez te sankcje Rosja miała pęknąć, ale oni jakoś sobie radzą

>>dla przypomnienia, my libki niedorozwojki bujamy się z Izerą 10 lat, ogrom pieniędzy w imię indywidualizmu, wolności, własności wyrzucone w błoto
>W 1978 wojska wietnamskie dokonały interwencji w rządzonej przez Czerwonych Khmerów Kambodży. W wyniku interwencji Wietnamczycy obalili reżim Pol Pota, jednak interwencja spowodowała pogorszenie relacji z Chinami, które popierały Czerwonych Khmerów, a w konsekwencji wybuch trwającej miesiąc wojny chińsko-wietnamskiej. Ciągłe konflikty osłabiły wietnamską gospodarkę, co w latach 80. XX w. skłoniło rząd wietnamski do liberalnych reform gospodarczych, w ramach których dokonano dekolektywizacji rolnictwa i pozwolono na zagraniczne inwestycje oraz prywatną działalność gospodarczą.
to tak jak w PRL-u

>Dewiza Socjalistycznej Republiki Wietnamu - Niezależność - Wolność - Szczęście.
a naszą dewizą jest nienawiść do naszych wyzwolicieli

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
21-01-2026 10:07 
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14790 punktów)
>>Gdy się zakłada wątek to powinno się posiadać przynajmniej elementarną wiedzę w temacie.
>>>komunistyczny Wietnam
>>Wietnam nie jest komunistyczny - Socjalistyczna Republika Wietnamu.
>PRL się nazywał Polska Republika Ludowa a wszyscy mówią że zyliśmy w komunizmie
Ja i wielu innych tak nie mówimy, więc kłamiesz, że wszyscy.
>>>Pierwszy komunistyczny samochód
>>Kapitalistyczny samochód. Właścicielem marki Vinfast jest Pham Nhat Vuong, najbogatszy obywatel Wietnamu i zarazem pierwszy dolarowy miliarder w tym kraju. Pham rozpoczynał karierę biznesową na Ukrainie, produkując makaron do "chińskich zupek". Swój pierwszy biznes sprzedał koncernowi Nestle. W dniu debiutu Vinfast na nowojorskiej giełdzie, majątek Pham Nhat Vuonga powiększył się o 39 mld USD, do 44,3 mld USD (według zestawienia miliarderów Bloomberga). Wciąż on kontroluje 99 proc. tej spółki.
>u nas w komunie też byli bogacze (przypomniał się film Wielki Szu), mówiono na nich badylarze, własność prywatna np gospodarstwa, warsztaty, zakłady produkcyjne, tylko usazyd nałożył embargo tak jak dzisiaj na Iran, Kube, Rosję.
Komuna w PRL skończyła się po śmierci Stalina, był socjalizm i wasalizacja, którą dzięki Solidarności i Zachodowi obaliliśmy. Ja również walczyłem o lepszą Polskę, niestety kapitalizm w Polsce nie ma ludzkiej twarzy, białe kołnierzyki dbają o bogaczy, żeby byli jeszcze bogatsi, rozwarstwienie się pogłębia, przykład idzie z "góry" - Musk, Trump itd.
>Przez te sankcje Rosja miała pęknąć, ale oni jakoś sobie radzą
Sobie radzą bo Trump sprzyja Putlerowi, to faszysta i podły człowiek, udaje pacyfistę, w głowie ma tylko dolary, ptasi móżdżek.
>>>dla przypomnienia, my libki niedorozwojki bujamy się z Izerą 10 lat, ogrom pieniędzy w imię indywidualizmu, wolności, własności wyrzucone w błoto
>>W 1978 wojska wietnamskie dokonały interwencji w rządzonej przez Czerwonych Khmerów Kambodży. W wyniku interwencji Wietnamczycy obalili reżim Pol Pota, jednak interwencja spowodowała pogorszenie relacji z Chinami, które popierały Czerwonych Khmerów, a w konsekwencji wybuch trwającej miesiąc wojny chińsko-wietnamskiej. Ciągłe konflikty osłabiły wietnamską gospodarkę, co w latach 80. XX w. skłoniło rząd wietnamski do liberalnych reform gospodarczych, w ramach których dokonano dekolektywizacji rolnictwa i pozwolono na zagraniczne inwestycje oraz prywatną działalność gospodarczą.
>to tak jak w PRL-u
No właśnie, a nie jak w komunizmie, o którym bredzisz.
>>Dewiza Socjalistycznej Republiki Wietnamu - Niezależność - Wolność - Szczęście.
>a naszą dewizą jest nienawiść do naszych wyzwolicieli
ZSRR był okupantem popaprańcu, spadaj do Putlera i "wyzwalaj" Ukrainę, będziesz mógł mówić, że jesteś wyzwolicielem. Kretyn.

DUCH


www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349
22-01-2026 08:27 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>Komuna w PRL skończyła się po śmierci Stalina, był socjalizm i wasalizacja, którą dzięki Solidarności i Zachodowi obaliliśmy. Ja również walczyłem o lepszą Polskę,
wyszło jak zwykle, choć mogło byc gorzej np jak na Ukrainie

>niestety kapitalizm w Polsce nie ma ludzkiej twarzy,
kapitalizm, sama nazwa wskazuje że rządzi kapitał
kapitał nigdzie nie ma ludzkiej twarzy - Musk, Trump itd.

>>>Dewiza Socjalistycznej Republiki Wietnamu - Niezależność - Wolność - Szczęście.
>>a naszą dewizą jest nienawiść do naszych wyzwolicieli
>ZSRR był okupantem popaprańcu, spadaj do Putlera i "wyzwalaj" Ukrainę, będziesz mógł mówić, że jesteś wyzwolicielem. Kretyn.
dzisiaj naszym okupantem jest usazyd, przejął nasze mózgi, myśli, to okupacja totalna

potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
22-01-2026 12:01 
 Ocena 3 na 3
Duch Prawdy (14790 punktów)
>>niestety kapitalizm w Polsce nie ma ludzkiej twarzy,
>kapitalizm, sama nazwa wskazuje że rządzi kapitał
Rządzą ludzie, nazwa nie wskazuje, że rządzi kapitał, kapitalizm to system gospodarczy.
>kapitał nigdzie nie ma ludzkiej twarzy - Musk, Trump itd.
Mylisz kapitał z kapitalizmem, poczytaj sobie co oznaczają.
Są kraje, w których kapitalizm ma ludzką twarz, np. Dania ma, w odróżnieniu od USA. Dania jest wysoko rozwiniętym krajem. Spośród krajów unijnych, ma najlepszy Wskaźnik Wolności i jest w pierwszej dziesiątce najbardziej wolnych na świecie. PKB per capita w 2005 roku wynosiło nominalnie 50 tys. 965 dolarów (8. miejsce na świecie), a po zmierzeniu parytetem siły nabywczej 36 tys. 549 dolarów (7. miejsce na świecie), co jest wynikiem pod obydwoma względami porównywalnym do Szwajcarii. Wskaźnik Giniego, czyli poziom rozpiętości w dochodach, wynosi 25 i jest najniższy na świecie obok wyniku pozostałych krajów skandynawskich. Dania ma jedną z najmniejszych liczb godzin do przepracowania w tygodniu. Według CNN jest druga po Holandii, a przeciętny tydzień pracy ma 33 godziny robocze tygodniowo.
>>>>Dewiza Socjalistycznej Republiki Wietnamu - Niezależność - Wolność - Szczęście.
>>>a naszą dewizą jest nienawiść do naszych wyzwolicieli
>>ZSRR był okupantem popaprańcu, spadaj do Putlera i "wyzwalaj" Ukrainę, będziesz mógł mówić, że jesteś wyzwolicielem. Kretyn.
>dzisiaj naszym okupantem jest usazyd, przejął nasze mózgi, myśli, to okupacja totalna
Żydofobię i inne fobie się leczy. Okupacja totalna była w PRL, dzieci w szkołach miały obowiązkowe lekcje języka rosyjskiego.

DUCH

www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349
30-01-2026 12:41 
 Ocena 2 na 2
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Są kraje, w których kapitalizm ma ludzką twarz, np. Dania ma, w odróżnieniu od USA. Dania jest >wysoko rozwiniętym krajem. Spośród krajów unijnych, ma najlepszy Wskaźnik Wolności i jest w >pierwszej dziesiątce najbardziej wolnych na świecie. PKB per capita w 2005 roku wynosiło >nominalnie 50 tys. 965 dolarów (8. miejsce na świecie), a po zmierzeniu parytetem siły >nabywczej 36 tys. 549 dolarów (7. miejsce na świecie), co jest wynikiem pod obydwoma względami >porównywalnym do Szwajcarii. Wskaźnik Giniego, czyli poziom rozpiętości w dochodach, wynosi 25 >i jest najniższy na świecie obok wyniku pozostałych krajów skandynawskich. Dania ma jedną z >najmniejszych liczb godzin do przepracowania w tygodniu. Według CNN jest druga po Holandii, a >przeciętny tydzień pracy ma 33 godziny robocze tygodniowo.

------------------

Duchu - nad tą Danią to tak mocno bym się nie zachwycały - swoją siłę i potęgę zbudowała między innymi na wyzysku kolonialnym - kolonie w Arktyce, na Karaibach i w Afryce.

A co do Szwajcarii to kraj ten do swojego bogactwa doszedł w sposób "mało fajny" - pisałem o tym bliżej na utworzonym przeze mnie wątku:
"Szwajcaria. Bogactwo bez zasobow naturalnych."
www.racjonalista.pl/forum.php/s,951519
A co do kolonializmu to historycy używają pojęcia:
"kolonializm bez kolonii" - Szwajcaria czerpała zyski z kolonii innych krajow, nie ponosząc politycznej odpowiedzialności.

Holandia to rowniez kraj, ktory posiadal liczne i rozlegle kolonie.




S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

31-01-2026 12:43 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6858 punktów)
>Holandia to rowniez kraj, ktory posiadal liczne i rozlegle kolonie.
>


Dziwi mnie takie "romantyczne" zapatrywanie się na inne państwa. Nie ma nic za darmo. Nie ma takich, którzy nigdy nie pobrudzili sobie rąk.
31-01-2026 13:12 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Holandia to rowniez kraj, ktory posiadal liczne i rozlegle kolonie.
>>

>Dziwi mnie takie "romantyczne" zapatrywanie się na inne państwa.
--------------
Kautilja - z tego co pamiętam to już wymienialiśmy poglądy w tej sprawie w ramach tego Forum i ja niezmiennie przyznaję że to ziarno krytyki, które zawarłeś pod moim adresem w swoim powyższym wpisie to jak najbardziej uzasadniona krytyka.
Mam również świadomość, że na pewne procesy polityczne patrzę z pewnym naiwnym idealizmem (mniejszym albo większym).

Tak przynajmniej sam o sobie myśle - ale jest też taka sentencja: "najtrudniej ocenić samego siebie".

😊






Nie ma nic za darmo. Nie ma takich, którzy nigdy nie pobrudzili sobie rąk.

------------
Pełna zgoda



S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

31-01-2026 13:22 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6858 punktów)
>>>Holandia to rowniez kraj, ktory posiadal liczne i rozlegle kolonie.
>>>

>>Dziwi mnie takie "romantyczne" zapatrywanie się na inne państwa.
>--------------
>Kautilja - z tego co pamiętam to już wymienialiśmy poglądy w tej sprawie w ramach tego Forum i ja niezmiennie przyznaję że to ziarno krytyki, które zawarłeś pod moim adresem w swoim powyższym wpisie to jak najbardziej uzasadniona krytyka.

Nie Ciebie krytykuję tylko tych, którzy się tak zapatrują w innych jakby ci nie mieli brudu na rękach. Każdy ma.

>Mam również świadomość, że na pewne procesy polityczne patrzę z pewnym naiwnym idealizmem (mniejszym albo większym).

Idealizm nie jest niczym złym. Dopóki nie zaczyna ignorować realnego.

>Tak przynajmniej sam o sobie myśle - ale jest też taka sentencja: "najtrudniej ocenić samego siebie".
>😊

Moim zdaniem jesteś osobą starającą się łączyć idealizm z realizmem. Tak po amerykańsku.
31-01-2026 13:58 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Nie Ciebie krytykuję tylko tych, którzy się tak zapatrują w innych jakby ci nie mieli brudu na rękach. Każdy ma.
-----------
Kautilja - Ok, rozumiem.

😊





>Idealizm nie jest niczym złym. Dopóki nie zaczyna ignorować realnego.
--------------
pełna zgoda
dodam ze swej strony, że w skrajnych przypadkach idealizm może być szkodliwy.






>>Tak przynajmniej sam o sobie myśle - ale jest też taka sentencja: "najtrudniej ocenić samego siebie".
>Moim zdaniem jesteś osobą starającą się łączyć idealizm z realizmem. Tak po amerykańsku.
----------------
Dziękuję bardzo. To bardzo miłe co piszesz.

😊

S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

31-01-2026 13:22 
 Ocena 3 na 3
okragly (21676 punktów)
>>Holandia to rowniez kraj, ktory posiadal liczne i rozlegle kolonie.
>>

> Nie ma nic za darmo. Nie ma takich, którzy nigdy nie pobrudzili sobie rąk.
jest Polska, Chrystus narodów


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>> Nie ma nic za darmo. Nie ma takich, którzy nigdy nie pobrudzili sobie rąk.
>jest Polska, Chrystus narodów

---------------

Okragly - taki oto drobny cytacik, z dedykacją do tego co napisałeś powyżej:

"1. Mam zawsze rację
2. Jeśli nie mam racji - patrz punkt numer jeden".



😊

S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>niestety kapitalizm w Polsce nie ma ludzkiej twarzy,
>>kapitalizm, sama nazwa wskazuje że rządzi kapitał
>Rządzą ludzie, nazwa nie wskazuje, że rządzi kapitał, kapitalizm to system gospodarczy.
-----------------
Duchu - ja bym powiedział w ten sposób:
* owszem rządzą ludzie
* ludzie rządzący, są jednak pod wpływem określonych doktryn, "ideologii", światopoglądów i tak dalej i tak dalej
* więc jeżeli tak jak teraz mamy na przykład "modę" na kapitalizm oraz wolny rynek to siłą rzeczy środki masowego przekazu oraz ośrodki informacyjne, związane z władzą niejako tę "modę" kultywują



>Mylisz kapitał z kapitalizmem, poczytaj sobie co oznaczają.
>Są kraje, w których kapitalizm ma ludzką twarz, np. Dania .....
> .........Szwajcarii......
>......Według CNN jest druga po Holandii, a przeciętny tydzień pracy ma 33 godziny robocze tygodniowo.
--------------------
co do tych krajów które wymieniłeś to dodałbym tylko, że:
• kapitalizm z ludzką twarzą - ok niech tak będzie
• kraje te swoją "ludzką twarz" zbudowały między innymi w oparciu o przeszłość kolonialną i/albo niezbyt chlubną przeszłość w czasie drugiej wojny światowej





>.....Okupacja totalna była w PRL, dzieci w szkołach miały obowiązkowe lekcje języka rosyjskiego.
------------------
a to potwierdzam co do tej nauki języka rosyjskiego - w efekcie tej sytuacji o której piszesz ja nawet do dziś uważam się za człowieka który dość dobrze zna język rosyjski



S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne


Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365