 |
10 strategii manipulacji społeczeństwem Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-04-2026 18:43 | Andrzej B. Izdebski (Bogusławski) (52277 punktów) | 10 strategii manipulacji społeczeństwem
2 na 4 | . Cytat ten jest bardzo często przypisywany Noamowi Chomsky'emu i funkcjonuje w internecie jako pierwsza z "10 strategii manipulacji społeczeństwem". Opisuje on mechanizm odwracania uwagi od istotnych spraw społeczno-politycznych poprzez zalew nieistotnych informacji, rozrywki i konsumpcjonizmu 1. Rozpraszanie uwagi:Kluczowym elementem kontroli społecznej jest odwrócenie uwagi od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez ciągłe rozpraszanie uwagi i zalew opinii publicznej nieistotnymi informacjami. Strategia odwrócenia uwagi jest kluczowa, aby zapobiegać zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. "Utrzymuj opinię publiczną odwróconą od realnych problemów społecznych, poprzez zniewolenie nieważnymi sprawami. Społeczeństwo musi być cały czas bardzo zajęte, bez czasu na myślenie". 2. Wygeneruj problem i zaproponuj rozwiązanie:Ta metoda jest również określana jako "problem - reakcja - rozwiązanie". Stwórz taką sytuację (problem), która wywoła u odbiorców żądanie podjęcia natychmiastowych kroków, mających na celu rozwiązanie problemu lub zapobieganie mu w przyszłości. Na przykład: pozwól, by rozprzestrzeniła się przemoc, aby społeczeństwo zgodziło się na zaostrzenie norm prawnych w ochronie własnego bezpieczeństwa, za cenę swojej wolności. Wykreuj kryzys ekonomiczny, aby usprawiedliwić radykalne cięcia świadczeń socjalnych. 3. Zmiany wprowadzaj stopniowo:Nie wprowadzaj radykalnych zmian drastycznie lecz stopniowo, przesuwaj granicę wytrzymałości i akceptacji krok po kroku, aż do granic wytrzymałości, rozbijając zmiany na kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalne zmiany społeczno-ekonomiczne latach 80. i 90., które doprowadziły do ukształtowania się ekonomii neoliberalnej: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność zatrudnienia, masowe bezrobocie, wypłaty na niskim poziomie, brak gwarancji godnego zarobku - wprowadzenie takich zmian jednocześnie wywołałoby rewolucję. 4. Strategia odroczenia:Kolejny sposób na wprowadzenie niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako "bolesnej konieczności", którą koniecznie będziemy musieli wprowadzić w przyszłości. Ludziom łatwiej jest zaakceptować widmo przyszłego poświęcenie, niż wprowadzić zmianę od razu. Ponadto społeczeństwa mają tendencję do naiwnej wiary, że "wszystko będzie dobrze" i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także przyjęcie jej w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas by wcielić ją w życie. 5. Mów do społeczeństwa jak do dziecka:Większość reklam i komunikatów kierowanych do opinii publicznej wykorzystuje język oraz sposób argumentowania, jakiego używa się, przemawiając do dzieci lub osób umysłowo chorych, a więc uproszczony i wręcz infantylny. Im bardziej chcesz zamglić obraz rzeczywistości swojemu rozmówcy, tym bardziej staraj się infantylizować komunikat. Dlaczego? "Jeśli będziesz mówić do osoby, jakby miała ona 12 lat, to po wpływem sugestii prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat". 6. Skup się na emocjach, a nie na racjonalności:Wykorzystywanie emocji to klasyczna technika mająca na celu odstawienie racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki na bok. Co więcej, użycie języka odpowiednio nacechowanego emocjonalnie daje możliwość podświadomego zaszczepienia idei, pragnień, lęków, niepokojów, impulsów, a przez to wywołanie określonych zachowań. 7. Utrzymuj ludzi w ignorancji:Uczyń społeczeństwo niezdolnym do zrozumienia metod sprawowania kontroli. "Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i na przeciętnym poziomie, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami utrzymywała się, a techniki kontroli pozostawały niezrozumiałe dla niższych klas". 8. Promuj przeciętność:Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że bycie głupim, wulgarnym i niewykształconym jest w porządku. 9. Wzmacniaj w ludziach poczucie winy:Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedyną osobą winną swoich niepowodzeń przez niedostatek inteligencji, zdolności lub własnych starań. Dzięki temu, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, który stawia jednostkę w niekorzystnej sytuacji, będzie ona żyła w poczuciu winy i dewaluacji własnej wartości, prowadząc do depresji. W takim stanie osoba stanie się bierna i niezdolna do podejmowania działań mających na celu zmianę systemu. Bierność oznacza brak rewolucji. 10. Poznaj ludzi lepiej niż oni są w stanie poznać siebie:Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce spowodował rosnącą przepaść pomiędzy zasobami wygenerowanej wiedzy a tym, co jest dostępne (i tłumaczone) dla szerokich mas. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii elity władzy są w stanie posiąść zaawansowaną wiedzę na temat jednostek, jak i społeczeństwa, co pozwala im poznać człowieka lepiej, niż on sam może znać siebie. Oznacza to, że będąc w posiadaniu tej wiedzy można mieć większą kontrolę nad jednostkami, niż one same nad sobą. projektblo(*)eczna-teoria-noama-chomskyego/normotonia(*)na-manipulacje-spoleczenstwem/===== Kuba Midel Goebbels czy Chomsky? Kto kłamie, kto traci, kto płaci? www.youtube.com/watch?v=oD-rLsYlujo.  . | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | okragly (21676 punktów) |
> 1. Rozpraszanie uwagi:na tym polega liberalizm, rozproszyli nas na INDYWIDUALNE, WOLNE, WŁASNE istoty, a więc głupie niedorozwojki, tak jak głupia jest indywidualna, wolna, własna, mrówka, dopiero mrowisko tworzy genialne mrowisko tak i komuna tworzy nadczłowieka (boga)  > 2. Wygeneruj problem i zaproponuj rozwiązanie:nie potrzeba generować problemów, każdy libek (indywidualny, wolny, własny) wytworzy ich ogrom > 3. Zmiany wprowadzaj stopniowo:kazdy libek jest głupi jak żaba, patrz gotowanie żaby > 4. Strategia odroczeniakażdy libek z definicji jest głupi, bo naszą naturą z raju jest komuna a nie jej przeciwieństwo tzn liberalizm (indywidualizm, wolność, własność) > 5. Mów do społeczeństwa jak do dzieckaprawidłowo, kazdy libek jest głupi z definicji > 6. Skup się na emocjach, a nie na racjonalnościmądrość jest owocem działania wspólnotowego, indywidualny, wolny libek nie ma narzędzi by być racjonalnym, zostają tylko emocje > 7. Utrzymuj ludzi w ignorancji:my libki mamy to z definicji > 8. Promuj przeciętność:to mechanizm samoobrony, geniusz rodzi się w komunie, wspólnocie, dla nas libków nieosiagalny > 9. Wzmacniaj w ludziach poczucie winy:to prawda, to moja wina, jestem indywidualny, wolny, libek, widocznie za mało się uczyłem, pracowałem, za późno wstawałem, za długo spałem, odpoczywałem, wybrałem złych rodziców, szkołę, prace, miejsce zamieszkania, ..., wszystko moja wina, moja wielka wina A czyja głupku? przecież religią nam panującą jest liberalizm (bóg INDYWIDUALIZM, bóg WOLNOŚĆ, bóg WŁASNOSĆ) > 10. Poznaj ludzi lepiej niż oni są w stanie poznać siebiepoznajemy siebie w kontaktach z innymi, z wspólnota, ale my jesteśmy indywidualni, wolni, jak mamy poznać siebie? wpierw zrobili z naszej wspólnoty libków (indywidualne, wolne, elektrony) czyli niewolnicy a teraz narzekają LIBERALIZM (INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ) to absolutna, ostateczna, doskonałość niewolnictwa
|
|
 | | Andrzej B. Izdebski (Bogusławski) (52277 punktów) | . > na tym polega liberalizm, rozproszyli nas na INDYWIDUALNE, WOLNE, WŁASNE istoty, a więc głupie niedorozwojki, tak jak głupia jest indywidualna, wolna, własna, mrówka, dopiero mrowisko tworzy genialne mrowisko tak i komuna tworzy nadczłowieka (boga)> >. Liberalna demokracja państwa prawa (demokracja konstytucyjna) to ustrój polityczny, który łączy zasady demokracji (rządy większości, wybory) z liberalną ochroną praw jednostki oraz ścisłym podporządkowaniem władzy prawu.pl.wikipedia.org/wiki/Demokracja_liberalnapl.wikipedia.org/wiki/Liberalizmpl.wikipedia.org/wiki/Neoliberalizmlubimyczyt(*)21140/liberalow-nikt-nie-kochakrytykapol(*)-liberalowie-przegrali-polske/www.racjonalista.pl/forum.php/s,693023#w693123www.racjon(*)m.php/z,0/d,2/s,692347#w692485www.racjonalista.pl/forum.php/s,342849.
|
|
|  | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) |
> >na tym polega liberalizm, rozproszyli nas na INDYWIDUALNE, WOLNE, WŁASNE istoty, a więc głupie niedorozwojki, tak jak głupia jest indywidualna, wolna, własna, mrówka, dopiero mrowisko tworzy genialne mrowisko tak i komuna tworzy nadczłowieka (boga)> > >.> Liberalna demokracja państwa prawakto tworzy prawo? np u naszego pana usazyda? najbogatsi albo u nas, niedorozwinięty umysłowo chłopak (miał nawet żółte papiery) poszedł do wiezienia za kradzież batonu (1.4 zł) a nasz bohater narodowy kulczyk kradł miliony pierwsze prawo demokracji liberalnej? PIERWSZY MILION TRZEBA UKRAŚĆ! > zasady demokracji (rządy większości, wybory)wybory pomiędzy dżumą a cholerą, patrz u naszego pana usazyda ostatnie wybory wybory nie mają znaczenia, gdy społeczność jest sztucznie podzielona na indywidualne wolne jednostki, dlatego zlikwidowali np związki zawodowe kazdy janusz biznesu wie, że ludzi w jego biznesie trzeba podzielić, skłócić, wtedy kierowanie indywidualnymi, wolnymi libkami to bułka z masłem a zogranizowanie się załogi to jego śmiertelna porażka, podobnie jest w panstwie, rządzą nami mafie które żeby rządzić muszą nas podzielić na indywidualne, wolne, własne elektrony, dzieje się to przez narzucenie wiary liberalizm (religia gorsza od KK) > z liberalną ochroną praw jednostkitak, by patoelity bezkarnie mogły kraść a niewolników wsadzać do więzienia > ścisłym podporządkowaniem władzy prawutypowy libek 
potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
|
|
| Andrzej B. Izdebski (Bogusławski) (52277 punktów) | . Lobbyści, vlogerzy, publicyści prawicy. Będą doradzali NawrockiemuW Radzie Nowych Mediów, która ma doradzać prezydentowi Karolowi Nawrockiemu, znaleźli się nie tylko eksperci, ale też kontrowersyjny youtuber, vloger robiący quizy z politykami, lobbyści big techów oraz przedstawiciele medialnej prawicy. Sprawdzamy, kto dokładnie zasiądzie w gremium, które od środy wywołuje kontrowersje. wiadomosci(*)-nawrockiemu-7275846215346464a.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|