Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jaka jest alternatywa geopolityczna dla Polski?

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
06-05-2026 18:40Kautilja (6844 punktów)Jaka jest alternatywa geopolityczna dla Polski?
Ocena 2 na 2
NATO i UE są filarami naszego bezpieczeństwa.
Jak się prezentuje stan stosunków między Polską a kluczowymi państwami w ramach tych dwóch struktur?
Czy istnieje alternatywa dla dotychczasowego układu wewnątrz UE i NATO?
I czy istnieje alternatywa poza UE i NATO?

Są jeszcze na świecie takie organizacje jak np. BRICS+ i np. Szanghajska Organizacja Współpracy.

pl.wikipedia.org/wiki/BRICS
pl.wikiped(*)ganizacja_Współpracy

Z jednej strony wszystko kręci się wokół USA, a z drugiej strony wszystko zależne jest od Chin. Europa stoi między tymi dwoma mocarstwami, które nadają tempo rywalizacji międzynarodowej. Więc od Europy, w tym i od Polski, wymagać należy określenia się co do kierunku w którym należy podążać. A ja bynajmniej na dziś dzień tego nie widzę.

Zakładając, że bezpieczniej i opłacalniej jest dla Polski pozostać w NATO i UE, to trzeba stwierdzić, że należy wesprzeć wszystkie te wysiłki w ramach obu tych organizacji, które prowadzą do ich usprawnienia, a nie osłabienia. Czego według mnie np. Donald Trump ewidentnie nie dostrzega... a wraz z nim wielu innych... i to rzutuje na nasze bezpieczeństwo...

Zakładając, że bezpieczniej i opłacalniej jest dla Polski opuścić NATO i UE, bądź to jedno z nich, lub oba naraz, to trzeba stwierdzić, że należałoby się związać z tymi, którzy dadzą nam realne gwarancje bezpieczeństwa i umożliwią dalszy rozwój gospodarczy.

Co do tego drugiego założenia. Nie widzę takich możliwości. Żadne bowiem układy bilateralne nie zastąpią kolektywnego systemu bezpieczeństwa. No ale stąd ten wątek, że chciałem poznać wasze zdanie, i dlatego pytam: jaka jest alternatywa geopolityczna dla Polski?
Pytam bo nie wiem, a nie pytam by się wymądrzać.

pl.wikipedia.org/wiki/Unia_Europejska
pl.wikipedia.org/wiki/NATO
www.bbc.com/polska/articles/cj45y2p9yw7o
www.consil(*)/policies/eu-nato-cooperation/
european-u(*)-and-values/aims-and-values_pl
Odpowiedz..
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Lolek_Salambek (2665 punktów)
>..........
>I czy istnieje alternatywa poza UE i NATO?Są jeszcze na świecie takie organizacje jak np. BRICS+ i np. Szanghajska Organizacja Współpracy.
>pl.wikipedia.org/wiki/BRICS
>pl.wikiped(*)ganizacja_Współpracy
>..............

--------------

Moim zdaniem dwie organizacje, które wymieniasz (cytat powyżej) nie wchodzą w grę.





S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
08-05-2026 09:28 
 Ocena 3 na 3
Kautilja (6844 punktów)
>>..........
>>I czy istnieje alternatywa poza UE i NATO?
>>Są jeszcze na świecie takie organizacje jak np. BRICS+ i np. Szanghajska Organizacja Współpracy.
>>pl.wikipedia.org/wiki/BRICS
>>pl.wikiped(*)ganizacja_Współpracy
>>..............
>--------------
>Moim zdaniem dwie organizacje, które wymieniasz (cytat powyżej) nie wchodzą w grę.
>
.
Czy możesz to jakoś uzasadnić?
.
Odpowiedz..
08-05-2026 21:38 
 Ocena 2 na 2
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>>..........
>>>I czy istnieje alternatywa poza UE i NATO?>>Są jeszcze na świecie takie organizacje jak np. BRICS+ i np. Szanghajska Organizacja Współpracy.
>>>pl.wikipedia.org/wiki/BRICS
>>>pl.wikiped(*)ganizacja_Współpracy
>>>..............
>>--------------
>>Moim zdaniem dwie organizacje, które wymieniasz (cytat powyżej) nie wchodzą w grę.
>>
>.
>Czy możesz to jakoś uzasadnić?

------------------

Kautilja - odpowiadam.

1. NATO ma realne gwarancje wojskowe, BRICS i SCO nie

BRICS nie przewiduje wspólnej obrony.
SCO skupia się głównie na współpracy antyterrorystycznej i bezpieczeństwie regionalnym Azji.
W praktyce Polska utraciłaby parasol odstraszania nuklearnego USA.

2. Polska leży w Europie i jej zagrożenia są europejskie
Polityka bezpieczeństwa Polski wynika głównie z położenia między Europą Zachodnią a Rosją.
NATO:
• posiada infrastrukturę wojskową w Europie,
• ma plany obronne dla wschodniej flanki,
• prowadzi wspólne ćwiczenia i integrację armii.
BRICS:
• to głównie forum gospodarczo-polityczne państw z różnych kontynentów,
• nie ma wspólnego dowództwa wojskowego,
• nie ma struktur obronnych dla Europy Środkowej.
SCO koncentruje się na Azji Centralnej i interesach Chin, Rosji, Indii czy Pakistanu - nie na obronie Polski.

3. W BRICS i SCO są państwa o sprzecznych interesach
W NATO istnieje wysoki poziom interoperacyjności i wspólnoty strategicznej.
Tymczasem w BRICS/SCO:
• Chiny i Indie mają konflikty graniczne,
• Indie i Pakistan pozostają rywalami strategicznymi,
• Rosja i Chiny współpracują, ale mają odmienne interesy długoterminowe,
• część państw nie ufa sobie wzajemnie.
Takie organizacje mają ograniczoną zdolność do wspólnej reakcji militarnej.

4. NATO dysponuje największą siłą militarną świata
BRICS nie posiada wspólnej armii ani jednolitego systemu dowodzenia.

5. Polska jest gospodarczo i infrastrukturalnie związana z Zachodem
Zmiana orientacji strategicznej oznaczałaby:
• gigantyczne koszty transformacji,
• utratę części inwestycji i współpracy technologicznej,
• osłabienie pozycji Polski w UE.

6. Rosja i Chiny nie gwarantują Polsce bezpieczeństwa
W praktyce alternatywa wobec NATO oznaczałaby większą zależność od:
• Rosji,
• Chin.
Dla Polski byłoby to szczególnie problematyczne, ponieważ:
• Rosja jest postrzegana jako główne zagrożenie militarne,
• Chiny nie mają interesu w militarnej obronie Europy Środkowej,
• oba państwa promują model wpływów bardziej oparty na sile niż na formalnych gwarancjach sojuszniczych.

7. BRICS to głównie projekt gospodarczo-polityczny



S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
09-05-2026 09:18 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6844 punktów)

Dziękuję Ci za obszerną odpowiedź. Generalnie zgadzam się z tym co napisałeś.
Ale ma dwie uwagi:
.
>• Rosja i Chiny współpracują, ale mają odmienne interesy długoterminowe,
.
Jakie to są te odmienne interesy długoterminowe Rosji i Chin? Pytam bo ja dostrzegam coś zupełnie odwrotnego.
.
>• Chiny nie mają interesu w militarnej obronie Europy Środkowej,
.
Skąd to twierdzenie? Według mnie zakładając, że inicjatywa Pasa i Szlaku rozwinie się w sposób planowany przez Pekin, to każdy obszar w Eurazji będzie podlegał uwadze strategicznej Pekinu.
.
Odpowiedz..
Lolek_Salambek (2665 punktów)
> ........ Ale ma dwie uwagi:.....

----------------

Kautilja - bardzo proszę

😊




>> Rosja i Chiny współpracują, ale mają odmienne interesy długoterminowe

---------------------

Współpraca między Rosja i Chiny wynika głównie ze wspólnego interesu krótkoterminowego: ograniczania wpływów Stany Zjednoczone i szerzej Zachodu. Oba państwa:
• krytykują dominację dolara i zachodnich instytucji,
• współpracują energetycznie i wojskowo,
• wspólnie budują alternatywne kanały handlu i technologii,
• popierają "świat wielobiegunowy".
Jednak ich cele strategiczne są różne.

ROSJA
Rosja myśli głównie kategoriami:
• bezpieczeństwa militarnego,
• stref wpływów,
• kontroli przestrzeni postsowieckiej,
• utrzymania statusu mocarstwa militarnego.
Jej polityka jest w dużej mierze geopolityczna i terytorialna.

CHINY
Chiny koncentrują się bardziej na:
• wzroście gospodarczym,
• handlu,
• technologii,
• stabilności potrzebnej do rozwoju,
• budowie globalnej pozycji ekonomicznej.
Dla Chin najważniejsze są szlaki handlowe, eksport, dostęp do surowców i dominacja przemysłowa - nie odbudowa imperium postsowieckiego.

Gdzie pojawia się sprzeczność?

Długoterminowo Rosja staje się dla Chin:
• młodszym partnerem,
• dostawcą surowców,
• zależnym ekonomicznie rynkiem.
To osłabia rosyjskie ambicje mocarstwowe. Z kolei Chiny nie chcą:
• być wciągnięte w rosyjskie konflikty militarne,
• ponosić kosztów rosyjskiej polityki rewizjonistycznej,
• ryzykować utraty dostępu do rynków europejskich przez pełne związanie się z Rosją.
W praktyce:
• Rosja potrzebuje Chin bardziej niż Chiny Rosji,
• Chiny korzystają z osłabionej Rosji, ale niekoniecznie chcą jej pełnego zwycięstwa ani upadku.
To partnerstwo taktyczne, a nie pełny sojusz oparty na identycznych interesach.



>> Chiny nie mają interesu w militarnej obronie Europy Środkowej
----------------------------
Chiny nie mają strategicznego powodu, by militarnie bronić państw Europy Środkowej, takich jak:
• Polska,
• Czechy,
• Słowacja,
• państwa bałtyckie.
Powody są zarówno geograficzne, jak i polityczne.

1. Brak zobowiązań sojuszniczych
Chiny nie mają odpowiednika NATO wobec Europy Środkowej:
• brak traktatów obronnych,
• brak wspólnych struktur wojskowych,
• brak baz wojskowych w regionie,
• brak politycznej tradycji gwarancji bezpieczeństwa.

2. Region nie jest kluczowy dla bezpieczeństwa Chin
Dla Chin priorytetami są:
• Morze Południowochińskie,
• Cieśnina Tajwańska,
• Indo-Pacyfik,
• bezpieczeństwo morskich szlaków handlowych.
Europa Środkowa leży daleko od podstawowych chińskich interesów strategicznych.

3. Chiny preferują wpływy ekonomiczne zamiast wojskowych
Chińska strategia wobec Europy opiera się bardziej na:
• inwestycjach,
• handlu,
• infrastrukturze,
• technologii,
• kredytach i zależnościach gospodarczych.

To model wpływu ekonomicznego, a nie militarnych gwarancji bezpieczeństwa.
Dla gospodarki chińskiej byłoby to ogromne ryzyko.







S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
09-05-2026 21:59 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6844 punktów)
>> ........ Ale ma dwie uwagi:.....
>----------------
>Kautilja - bardzo proszę
>😊
.
Czyli mam zaszczyt rozmawiać i z Tobą, i z Twoim kolegą GPT. OK. Rozumiem.
.
>>> Rosja i Chiny współpracują, ale mają odmienne interesy długoterminowe
.
Powyższe zdanie jest Twoje. Ja w swoim zdaniu stwierdzam, że mnie wychodzi coś odwrotnego.
.
>---------------------
>Współpraca między Rosja i Chiny wynika głównie ze wspólnego interesu krótkoterminowego: ograniczania wpływów Stany Zjednoczone i szerzej Zachodu.
.
Bardzo przepraszam ale już powyższe zdanie jest sprzeczne z obserwacją układu sił. Jak ograniczanie wpływów Stanów Zjednoczonych i szerzej zachodu może być interesem krótkoterminowym? Przecież to zdanie nie ma sensu. Takie założenie Rosji i Chin to strategia długofalowego wypychania USA i jego sojuszników z różnych części globu. Tego się nie robi przez chwilę, lub krótkoterminowo. Takie zapasy to waga ciężka i wymaga to dekad palnowania i realizowania.
.
>Oba państwa:
>• krytykują dominację dolara i zachodnich instytucji,
>• współpracują energetycznie i wojskowo,
>• wspólnie budują alternatywne kanały handlu i technologii,
>• popierają "świat wielobiegunowy".
.
Zgadza się, i tego się nie robi na krótką metę.
.
>Jednak ich cele strategiczne są różne.
>ROSJA
>Rosja myśli głównie kategoriami:
>• bezpieczeństwa militarnego,
>• stref wpływów,
>• kontroli przestrzeni postsowieckiej,
>• utrzymania statusu mocarstwa militarnego.
>Jej polityka jest w dużej mierze geopolityczna i terytorialna.
>CHINY
>Chiny koncentrują się bardziej na:
>• wzroście gospodarczym,
>• handlu,
>• technologii,
>• stabilności potrzebnej do rozwoju,
>• budowie globalnej pozycji ekonomicznej.
>Dla Chin najważniejsze są szlaki handlowe, eksport, dostęp do surowców i dominacja przemysłowa - nie odbudowa imperium postsowieckiego.
.
Też jestem zwolennikiem ChatGPT, ale on wiedzy i erudycji nam nie zastąpi.
Nie zaprzeczam, że Rosja i Chiny mają różne cele, bo i owszem mają, ale łączy ich też taki cel, który jest celem strategicznym, i wobec którego wiele innych celów to rzecz wtórna. Nigdy nie było i nie będzie dwóch państw które mają wszystkie cele takie same.
.
>Gdzie pojawia się sprzeczność?
>Długoterminowo Rosja staje się dla Chin:
>• młodszym partnerem,
>• dostawcą surowców,
>• zależnym ekonomicznie rynkiem.
>To osłabia rosyjskie ambicje mocarstwowe. Z kolei Chiny nie chcą:
>• być wciągnięte w rosyjskie konflikty militarne,
>• ponosić kosztów rosyjskiej polityki rewizjonistycznej,
>• ryzykować utraty dostępu do rynków europejskich przez pełne związanie się z Rosją.
>W praktyce:
>• Rosja potrzebuje Chin bardziej niż Chiny Rosji,
>• Chiny korzystają z osłabionej Rosji, ale niekoniecznie chcą jej pełnego zwycięstwa ani upadku.
>To partnerstwo taktyczne, a nie pełny sojusz oparty na identycznych interesach.
.
Nigdy nikt nie miał żadnych identycznych celów. Ale istnieje coś takiego jak wspólny mianownik. Ten wspólny mianownik to ogólny wspólny interes geopolitycznego "lądu" by wypchnąć geopolityczne "morze" z zajmowanych przez morze pozycji strategicznych.
.
>>> Chiny nie mają interesu w militarnej obronie Europy Środkowej
.
To również cytat z Ciebie. Moje było pytanie. Skąd powyższe twierdzenie?
.
>----------------------------
>Chiny nie mają strategicznego powodu, by militarnie bronić państw Europy Środkowej, takich jak:
>• Polska,
>• Czechy,
>• Słowacja,
>• państwa bałtyckie.
>Powody są zarówno geograficzne, jak i polityczne.
.
Tak, pełna zgoda z zastrzeżeniem, że Pas i Szlak może to zmienić.
.
>1. Brak zobowiązań sojuszniczych
>Chiny nie mają odpowiednika NATO wobec Europy Środkowej:
>• brak traktatów obronnych,
>• brak wspólnych struktur wojskowych,
>• brak baz wojskowych w regionie,
>• brak politycznej tradycji gwarancji bezpieczeństwa.
>2. Region nie jest kluczowy dla bezpieczeństwa Chin
>Dla Chin priorytetami są:
>• Morze Południowochińskie,
>• Cieśnina Tajwańska,
>• Indo-Pacyfik,
>• bezpieczeństwo morskich szlaków handlowych.
>Europa Środkowa leży daleko od podstawowych chińskich interesów strategicznych.
>3. Chiny preferują wpływy ekonomiczne zamiast wojskowych
>Chińska strategia wobec Europy opiera się bardziej na:
>• inwestycjach,
>• handlu,
>• infrastrukturze,
>• technologii,
>• kredytach i zależnościach gospodarczych.
>To model wpływu ekonomicznego, a nie militarnych gwarancji bezpieczeństwa.
>Dla gospodarki chińskiej byłoby to ogromne ryzyko.
.
Rozważania m.in. na temat płaszczyzny militarnej pojawią się dopiero wtedy gdy płaszczyzna ekonomiczna odegra swoją rolę.
Można powiedzieć, że Chiny uczą się z historii, i postawiły w pierwszej kolejności na ekspansję ekonomiczną, i to ona jest dla nich w centrum. Ale by utrzymać swoje pozycje i przewagi będą potrzebować również czynnika strategicznego, politycznego, i być może ideologicznego. Stąd chociażby realizacja i dalsze plany rozbudowy sił militarnych, w każdej domenie.
.
Odpowiedz..
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>> ........ Ale ma dwie uwagi:.....
>>----------------
>>Kautilja - bardzo proszę
>>😊
>.
>Czyli mam zaszczyt rozmawiać i z Tobą, i z Twoim kolegą GPT. OK. Rozumiem.😊

------------
Kautilja - powiem tak:
* "zaszczyt" - piękna figura retoryczna 😀
* GPT - narzędzie poznawania świata jak wiele innych; ma swoje "zady i walety"; a i owszem a i tak używam - masz z tym jakiś problem?
* na pozostałe Twoje uwagi mogę odpowiedziec wspierajac moja słaba wiedze w tym zakresie m. in. GPT - ma tak być czy nie?



S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
10-05-2026 10:48 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)

>Kautilja - powiem tak:
>* "zaszczyt" - piękna figura retoryczna 😀
>* GPT - narzędzie poznawania świata jak wiele innych; ma swoje "zady i walety"; a i owszem a i tak używam - masz z tym jakiś problem?
>* na pozostałe Twoje uwagi mogę odpowiedziec wspierajac moja słaba wiedze w tym zakresie m. in. GPT - ma tak być czy nie?
.
Pogadać zawsze można, i nie mam z tym żadnego problemu, że wspierasz się GPT. Grunt to wzajemne zrozumienie. Nie może być tak, że się nie rozumie tego co pisze druga osoba. Czyli koniecznym jest uważne czytanie ze zrozumieniem, by na przykład nie gadać w kółko tego samego, itd.
Także oczekuję konkretnych kontrargumentów na to co napisałem w poprzednim poście.
.
Pozdrawiam
Odpowiedz..
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Pogadać zawsze można, i nie mam z tym żadnego problemu, że wspierasz się GPT. Grunt to wzajemne zrozumienie. Nie może być tak, że się nie rozumie tego co pisze druga osoba. Czyli koniecznym jest uważne czytanie ze zrozumieniem, by na przykład nie gadać w kółko tego samego, itd.

-----------

Kautilja - powiem tak:

* podzielam Twoje spojrzenie wyrażone jak wyżej 😀

* ten się nie myli co nic nie robi
😀





S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
11-05-2026 20:55 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>Pogadać zawsze można, i nie mam z tym żadnego problemu, że wspierasz się GPT. Grunt to wzajemne zrozumienie. Nie może być tak, że się nie rozumie tego co pisze druga osoba. Czyli koniecznym jest uważne czytanie ze zrozumieniem, by na przykład nie gadać w kółko tego samego, itd.
>-----------
>Kautilja - powiem tak:
>* podzielam Twoje spojrzenie wyrażone jak wyżej 😀
>* ten się nie myli co nic nie robi
>😀
.
Czyli mam rozumieć, że się nie odniesiesz do przytoczonych przeze mnie argumentów? Szkoda. Wiedz, że według mnie korzystać z pomocy AI to żadna ujma.
.
Odpowiedz..
11-05-2026 21:02 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Czyli mam rozumieć, że się nie odniesiesz do przytoczonych przeze mnie argumentów? Szkoda. Wiedz, że według mnie korzystać z pomocy AI to żadna ujma.

---------------

Kautilja - być może się odniosę a być może nie?
Sam nie wiem
?

Nie podchodzę do tego ambicjonalnie w kategoriach ujmy etc.

Chodzi o to, że nie jestem pewien czy mam ochotę dalej brnąć w tę tematykę bo nie wywołuje ona we mnie jakiejś szczegolnej "namietnosci" (po czesci jestem zmeczony tematyka polityki a zwlaszcza polituki miedzynarodowej)





Tak to wyglada na chwile obecna

Ale miło, ze zadales to pytanie.





S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
15-05-2026 14:51 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>Chodzi o to, że nie jestem pewien czy mam ochotę dalej brnąć w tę tematykę bo nie wywołuje ona we mnie jakiejś szczegolnej "namietnosci" (po czesci jestem zmeczony tematyka polityki a zwlaszcza polituki miedzynarodowej)
>
.
Przyjąłem do wiadomości.
Gdybyś jednak odzyskał zainteresowanie tematem to wiedz, że ja w tej materii zawsze jestem gotowy do dyskusji.
.
Pozdrawiam
Odpowiedz..
15-05-2026 17:53 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Chodzi o to, że nie jestem pewien czy mam ochotę dalej brnąć w tę tematykę bo nie wywołuje ona we mnie jakiejś szczegolnej "namietnosci" (po czesci jestem zmeczony tematyka polityki a zwlaszcza polituki miedzynarodowej)
>>
>.
>Przyjąłem do wiadomości.
>Gdybyś jednak odzyskał zainteresowanie tematem to wiedz, że ja w tej materii zawsze jestem gotowy do dyskusji.

-----------------

Jasne, że ciemne
😊

Jak to mawiali towarzysze radzieccy: "pożywiom, uwidim"
😊



S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
>jaka jest alternatywa geopolityczna dla Polski?
>Pytam bo nie wiem, a nie pytam by się wymądrzać.
>

Alternatywą jest powrót do poprzedniej alternatywy, czyli bić Niemców, tak żeby się Brytyjczycy, Francuzi i Żydzi amerykańscy cieszyli.
Odpowiedz..
08-05-2026 13:24 
 Ocena 3 na 3
Kautilja (6844 punktów)
>>jaka jest alternatywa geopolityczna dla Polski?
>>Pytam bo nie wiem, a nie pytam by się wymądrzać.
>>
>Alternatywą jest powrót do poprzedniej alternatywy, czyli bić Niemców, tak żeby się Brytyjczycy, Francuzi i Żydzi amerykańscy cieszyli.
>
Ty to masz poczucie humoru. A tak na poważnie to czy Niemcy nie przeszły "gruntownej przebudowy", która unicestwiła w Niemcach ich imperialne żądze, nawet mimo planów rozbudowy ich wojsk konwencjonalnych, których zakładanym celem ma być skuteczne odstraszanie Rosji, lub podjęcie z Rosją walki na wschodniej flance?
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)

>>Alternatywą jest powrót do poprzedniej alternatywy, czyli bić Niemców, tak żeby się Brytyjczycy, Francuzi i Żydzi amerykańscy cieszyli.
>>

>Ty to masz poczucie humoru. A tak na poważnie to czy Niemcy nie przeszły "gruntownej >przebudowy", która unicestwiła w Niemcach ich imperialne żądze, nawet mimo planów rozbudowy ich >wojsk konwencjonalnych, których zakładanym celem ma być skuteczne odstraszanie Rosji, lub >podjęcie z Rosją walki na wschodniej flance?
>

pl.wikiped(*)/Układ_z_BjĂśrkĂś

Układ z Björkö - tajny traktat podpisany 24 lipca 1905 roku przez niemieckiego cesarza Wilhelma II oraz rosyjskiego cara Mikołaja II.

Niemcy zawrą z Rosją kolejny tajny traktat, szybciej niż się spodziewasz.
Odpowiedz..
08-05-2026 20:12 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6844 punktów)
>Niemcy zawrą z Rosją kolejny tajny traktat, szybciej niż się spodziewasz.
.
I co z tego wyniknie? To co wtedy?
.
Mnie się rozbudowa niemieckich zdolności wojskowych nie podoba.
Jestem całkowicie przeciwny umożliwianiu Niemcom i Japończykom zbrojenie się. W mojej ocenie ich militaryzm już się wykazał na arenie światowej. Alternatywa, o której jest ten wątek, według mnie nie istnieje. Dlatego zgłosiłem się do racjonalistów z tytułowym pytaniem. Dlaczego? Bo wiem, że są wśród racjonalistów ludzie myślący i mądrzejsi ode mnie, więc może mają jakąś opcję na myśli.
Co decyduje według Ciebie o przynależności do określonej organizacji międzynarodowej, i czy istnieje jakiś scenariusz, w którym Polska zmienia sojusze, by dalej trwać na mapie świata?
Czy jednak wystarczy bronić status quo?
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)

>Mnie się rozbudowa niemieckich zdolności wojskowych nie podoba.

Bo jesteś sterowany nienawiścią.

>Jestem całkowicie przeciwny umożliwianiu Niemcom i Japończykom zbrojenie się. W mojej ocenie >ich >militaryzm już się wykazał na arenie światowej.

Wykazał to się akurat militaryzm Żydów amerykańskich i brytyjskich.
Pokonali symbiozę Żydów niemieckich i Niemców, przejęli ZSRR w 1937 roku.
Gdyby nie wymordowano Żydów zdrajców, to dzisiaj bylibyśmy parobkami Żydów amerykańskich i brytyjskich.

>Polska zmienia sojusze, by dalej trwać na mapie świata?
>Czy jednak wystarczy bronić status quo?
>

Polska niczego nie zmieniała i nie będzie zmieniać.
Obce wrogie nam agentury rozgrywają nas na "patriotę", metodą na dobrego i złego gliniarza oraz na "katolika".
Masz mentalność lokajską i tu masz problem.
Odpowiedz..
09-05-2026 08:51 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>Mnie się rozbudowa niemieckich zdolności wojskowych nie podoba.
>Bo jesteś sterowany nienawiścią.
.
Po prostu wyciągam wnioski. I dziwi mnie, że Ty nie podzielasz w tej kwestii mojego zdania.
.
>>Jestem całkowicie przeciwny umożliwianiu Niemcom i Japończykom zbrojenie się. W mojej ocenie >ich >militaryzm już się wykazał na arenie światowej.
>Wykazał to się akurat militaryzm Żydów amerykańskich i brytyjskich.
>Pokonali symbiozę Żydów niemieckich i Niemców, przejęli ZSRR w 1937 roku.
>Gdyby nie wymordowano Żydów zdrajców, to dzisiaj bylibyśmy parobkami Żydów amerykańskich i brytyjskich.
.
Dużo uwagi poświęcasz Niemcom i Żydom niemieckim. A jak to było z Japonią, według wersji, którą opracowałeś?
.
Odpowiedz..
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Mnie się rozbudowa niemieckich zdolności wojskowych nie podoba.
>Jestem całkowicie przeciwny umożliwianiu Niemcom i Japończykom zbrojenie się. W mojej ocenie ich militaryzm już się wykazał na arenie światowej.
------------
Szanowny Kautilja - a jak w tym kontekście oceniasz polonizacje Ukrainy przez wieki?
MR Chmielnicki to "spadł z choinki" czy stala za nim duza czesc Ukrainy?





>Alternatywa, o której jest ten wątek, według mnie nie istnieje. Dlatego zgłosiłem się do racjonalistów z tytułowym pytaniem. Dlaczego? Bo wiem, że są wśród racjonalistów ludzie myślący i mądrzejsi ode mnie, więc może mają jakąś opcję na myśli.
----------------
Kautilja - niechybnie jestem głupszy od Ciebie ale.....:
- apeluje o chrzescijanska cnote - POKORE !
- może to jednak Niemcy sa nam bardziej potrzebni niż na odwrot?
- myślisz ze dziś Niemcy oczekują od nas "gwarancji wsparcia militarnego" jakby cos, czy raczej na odwrot?









S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
09-05-2026 09:35 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>Mnie się rozbudowa niemieckich zdolności wojskowych nie podoba.
>>Jestem całkowicie przeciwny umożliwianiu Niemcom i Japończykom zbrojenie się. W mojej ocenie ich militaryzm już się wykazał na arenie światowej.
>------------
>Szanowny Kautilja - a jak w tym kontekście oceniasz polonizacje Ukrainy przez wieki?
>MR Chmielnicki to "spadł z choinki" czy stala za nim duza czesc Ukrainy?
.
Każde państwo ma swoje pole oddziaływania. Małe państwo mały problem, duże państwo duży problem, wielkie państwo wielki problem.
.
>>Alternatywa, o której jest ten wątek, według mnie nie istnieje. Dlatego zgłosiłem się do racjonalistów z tytułowym pytaniem. Dlaczego? Bo wiem, że są wśród racjonalistów ludzie myślący i mądrzejsi ode mnie, więc może mają jakąś opcję na myśli.
>----------------
>Kautilja - niechybnie jestem głupszy od Ciebie ale.....:
>- apeluje o chrzescijanska cnote - POKORE !
>- może to jednak Niemcy sa nam bardziej potrzebni niż na odwrot?
>- myślisz ze dziś Niemcy oczekują od nas "gwarancji wsparcia militarnego" jakby cos, czy raczej na odwrot?
.
Zbędna jest tu złośliwość, i lepiej koncentrować się na temacie niż na wzajemnym cukrowaniu sobie.
Polska jest Niemcom tak samo potrzebna jak Niemcy Polsce. Przy czym to nie polski imperializm przyczynił się do dwóch wojen światowych w pierwszej połowie XX wieku. Nie wolno nam o tym zapomnieć.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
> Przy czym to nie polski imperializm przyczynił się do dwóch wojen światowych w pierwszej >połowie XX wieku. Nie wolno nam o tym zapomnieć.
>

wyborcza.p(*)-na-wschodzie-kim-byl-ten.html

Lewis Namier nie chciał Polski na wschodzie. Kim był ten "mały żydek" i szowinista globalnego mocarstwa?
Jego zdaniem polskie ambicje terytorialne świadczyły o nieuleczalnym imperializmie, tyleż niemoralnym, co niepoważnym, ponieważ z jednej strony miejscowa ludność nienawidziła Polaków jak nikogo innego, z drugiej - Polacy nie nadawali się do rządzenia kimkolwiek.


en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Goodson

Goodson jest autorem książki zatytułowanej " Bonaparte & Hitler Versus the International Bankers" , w której twierdził, że II wojna światowa została sprowokowana sukcesem gospodarczym Niemiec.

TO SUKCES GOSPODARCZY NIEMIEC, SPOWODOWNY SYMBIOZĄ ŻYDÓW I NIEMCÓW, SPOWODOWAŁ ATAKI NA NIEMCÓW I ŻYDÓW NIEMEICKICH. W DRUGIEJ KOLEJNOŚCI JEST OPERACJA PRZEJĘCIA ŻYDÓW PRACUJĄCYCH W NIEMCZECH NAD BOMBĄ ATOMOWĄ.

Dzisiaj sukces gospodarczy Chin spowodował, że oprawcy Europy i Żydów niemieckich, ich atakują.
Czy to chiński imperializm odpowiada za to, że bandyci, którzy zniszczyli rodzącą się wielką Europę, dzisaij rozpętują kolejne wojny ??
Odpowiedz..
09-05-2026 13:10 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>TO SUKCES GOSPODARCZY NIEMIEC, SPOWODOWNY SYMBIOZĄ ŻYDÓW I NIEMCÓW, SPOWODOWAŁ ATAKI NA NIEMCÓW I ŻYDÓW NIEMEICKICH. W DRUGIEJ KOLEJNOŚCI JEST OPERACJA PRZEJĘCIA ŻYDÓW PRACUJĄCYCH W NIEMCZECH NAD BOMBĄ ATOMOWĄ.
.
Rozumiem, że nie przyjmujesz do wiadomości, że można inaczej niż Ty opisywać zdarzenia, które dotyczą m.in. wojny hegemonicznej z pierwszej połowy XX wieku. W przybliżaniu sprawy pomaga zadawanie odpowiednich pytań, ale jest też koniecznym udzielanie odpowiedzi.
Jeśli się coś twierdzi to należy to uzasadnić a potem udowodnić i udzielić odpowiedzi na wynikające z tegoż twierdzenia pytanie lub pytania. To elementarz. O ile dobrze pamiętam to poza mną pytania zadawał Ci też szarley, farmer, Andrzej51, Elasp, a te moje i ich pytania wynikają między innymi z Twoich twierdzeń.
.
>Dzisiaj sukces gospodarczy Chin spowodował, że oprawcy Europy i Żydów niemieckich, ich atakują.
>Czy to chiński imperializm odpowiada za to, że bandyci, którzy zniszczyli rodzącą się wielką Europę, dzisaij rozpętują kolejne wojny ??
.
To nie jest ani takie proste, ani takie czarno-białe. Zdajesz się ignorować fakt, że imperializm różne ma oblicza, i że jego pochodzenie jest z różnych źródeł, w tym i te ze źródła chińskiego państwa. Podstawową wiedzą jest to, że tyle mamy na świecie imperializmów ile mamy mocarstw, z tym że: nie każde mocarstwo musi prowadzić politykę imperialną w danym okresie i czasem państwa średniej wielkości też mogą zachowywać się imperialnie wobec słabszych sąsiadów.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)

>Rozumiem, że nie przyjmujesz do wiadomości, że można inaczej niż Ty opisywać zdarzenia, które >dotyczą m.in. wojny hegemonicznej z pierwszej połowy XX wieku. W przybliżaniu sprawy pomaga >zadawanie odpowiednich pytań, ale jest też koniecznym udzielanie odpowiedzi.

to zadawaj pytania np. Brytyjczykom, żądaj dostępu do ich tajnego archiwum. Ja sam poznaję fakty i łączę je w logiczną całość. Jak ktoś przeczyta to co ja piszę, to powinien doznać oświecenia i przynajmniej się zastanowić nad tym, co jest bardziej możliwe. Gdybym to pisał na początku XX wieku, to nie dziwiłbym się, że by to odrzucono. Dzisiaj znamy sytuację od początku do końca. Mamy przegląd i wyciągamy z tego wnioski. Na szczęście mamy identyczną bieżącą sytuację i możemy porównywać działania, tej samej bandy, tylko w jej kolejnym wcieleniu.
Po co tu zadawać mi pytania ?? Jak czarno na białym widać, że to co się działo w pierwszej połowie XX wieku się POWTARZA. Jedynym logicznym pytaniem, w takiej sytuacji, jest pytanie, dlaczego Żydom amerykańskim, za pierwszym razem, nie udało się skolonizować całej Europy i ZSRR.
Genialny plan amerykańskiego Żyda Jacoba Schiffa, wspomagania Żydów niemieckich w pokonaniu cara Romanowa a później w przejęciu ich dorobku, kontynuował amerykański Żyd Bernard Baruch, a na końcu okazało się, że po wydaniu 11 mld dolarów w uzbrojenie przejętego ZSRR, skolonizowano tylko pół Europy.
Logiczne pytanie to jest np. takie, dlaczego, w opisie historii tego okresu, nie ma wzmianki o ludobójstwie w ZSRR w 1937 roku ?? Żydzi napisali, że to Stalin oszalał. Są jacyś historycy co ten nonsens podważają ?? Ludobójstwem tym kierował Żyd Lew Nikołajewicz Bielski a broń dostarczyło JDC. Żydzi zamordowali wszystkich Żydów zajmujących się propagandą komunistyczną w ZSRR i nikogo to nie dziwi. Żydzi zamordowali rezydenturę NKWD a byli to sami Żydzi wykształceni na Zachodzie Żydzi, znający po kilka języków. O tym też nigdzie nie przeczytasz.
Masz wizje, że ZSRR to ciągły twór, którym rządzili i dalej rządzą bardzo źli bolszewicy.


> O ile dobrze pamiętam to poza mną pytania zadawał Ci też szarley, farmer, Andrzej51, Elasp, a te moje i ich pytania wynikają między innymi z Twoich twierdzeń.
>
Po co ja mam im odpowiadać na pytania ??
Niech samo szukają odpowiedzi.
Na ile moich pytań, byliby w stanie odpowiedzieć ??
Ja im nie zadaję pytań, bo moja a ich wiedza to są inne światy.
Dorzucam wam wiedzy historycznej, o której mało kto wie.
Czy to coś zmienia ??

>imperializm różne ma oblicza, i że jego pochodzenie jest z różnych źródeł

O twórcach poprzednich imperializmów możemy przeczytać w książkach, nawet w szkolnych.
O twórcach aktualnego imperializmu, nie przeczytamy nigdzie.
Odpowiedz..
09-05-2026 21:13 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>Rozumiem, że nie przyjmujesz do wiadomości, że można inaczej niż Ty opisywać zdarzenia, które >dotyczą m.in. wojny hegemonicznej z pierwszej połowy XX wieku. W przybliżaniu sprawy pomaga >zadawanie odpowiednich pytań, ale jest też koniecznym udzielanie odpowiedzi.
.
>to zadawaj pytania np. Brytyjczykom, żądaj dostępu do ich tajnego archiwum. Ja sam poznaję fakty i łączę je w logiczną całość. Jak ktoś przeczyta to co ja piszę, to powinien doznać oświecenia i przynajmniej się zastanowić nad tym, co jest bardziej możliwe. Gdybym to pisał na początku XX wieku, to nie dziwiłbym się, że by to odrzucono. Dzisiaj znamy sytuację od początku do końca. Mamy przegląd i wyciągamy z tego wnioski. Na szczęście mamy identyczną bieżącą sytuację i możemy porównywać działania, tej samej bandy, tylko w jej kolejnym wcieleniu.
>Po co tu zadawać mi pytania ?? Jak czarno na białym widać, że to co się działo w pierwszej połowie XX wieku się POWTARZA. Jedynym logicznym pytaniem, w takiej sytuacji, jest pytanie, dlaczego Żydom amerykańskim, za pierwszym razem, nie udało się skolonizować całej Europy i ZSRR.
.
Dostęp do archiwum to w moim przypadku melodia przyszłości. A tu i teraz jestem zajęty czym innym, ale zbadam sprawę bo mnie to interesuje, i w ramach tego gdy mam chwilę na pisanie do Ciebie po prostu pytam by zrozumieć więcej.
.
>Genialny plan amerykańskiego Żyda Jacoba Schiffa, wspomagania Żydów niemieckich w pokonaniu cara Romanowa a później w przejęciu ich dorobku, kontynuował amerykański Żyd Bernard Baruch, a na końcu okazało się, że po wydaniu 11 mld dolarów w uzbrojenie przejętego ZSRR, skolonizowano tylko pół Europy.
.
Umiem czytać ze zrozumieniem. Umiem też czytać między wierszami. Dotarło już do mnie kilkukrotnie to co tu powyżej napisałeś. I wobec tego też postawiłem pytania. Jestem realistą, w sesnie szkoły stosunków międzynarodowych i geopolityki. To co mnie moje doświadczenie intelektualne w tej materii podpowiada to to, że nigdy nie było i nie ma jednego ośrodka siły, który decyduje za wszystkich. Twoja obesrwacja, że Żydom amerykańskim nie udało się skolonizować całej Europy i Azji tylko to potwierdza. A idąc o krok dalej to uważam, że Ty i tak przeceniasz siłę wpływu USA na strukturę systemu porządku międzynarodowego. Ośrodków siły, które kształtują system zawsze było i jest i zapewne będzie więcej niż jeden czy dwa.
Natomiast rozważając kwestie samej hegemonii ekonomicznej, to niewątpliwie masz rację, że USA było tym trzecim, który skorzystał na walce Wielkiej Brytanii z Niemcami, i tak USA zostało hegemonem. Hegemonia ekonomiczna nie oznacza jednak władzy nad światem. Z dość prostej przyczyny. Poza ekonomią życie zbiorowe organizuje jeszcze strategia, i polityka. Dalej są ideologia i religia, itd.
.
>Logiczne pytanie to jest np. takie, dlaczego, w opisie historii tego okresu, nie ma wzmianki o ludobójstwie w ZSRR w 1937 roku ?? Żydzi napisali, że to Stalin oszalał. Są jacyś historycy co ten nonsens podważają ?? Ludobójstwem tym kierował Żyd Lew Nikołajewicz Bielski a broń dostarczyło JDC. Żydzi zamordowali wszystkich Żydów zajmujących się propagandą komunistyczną w ZSRR i nikogo to nie dziwi. Żydzi zamordowali rezydenturę NKWD a byli to sami Żydzi wykształceni na Zachodzie Żydzi, znający po kilka języków. O tym też nigdzie nie przeczytasz.
>Masz wizje, że ZSRR to ciągły twór, którym rządzili i dalej rządzą bardzo źli bolszewicy.
.
Nie mam żadnej wizji bo nie jestem żadnym wizjonerem. Ta ciągłość, o której tu wspominasz, że ja coś na ten temat napisałem to ciągłość strategiczna, tzw. sztafeta pokoleń. Już żeśmy rozmawiali na ten temat. Ustalenie było takie, Ty uwypuklasz zachodzące zmiany w kierownictwie mechanizmu, ja podkreślam ciągłość pracy tego mechanizmu. Ludzie się zmieniają, ale kierunki strategiczne pozostają te same i ewentualnie zmienia się nacisk na wybrane kierunki w wybranym czasie.
.
>> O ile dobrze pamiętam to poza mną pytania zadawał Ci też szarley, farmer, Andrzej51, Elasp, a te moje i ich pytania wynikają między innymi z Twoich twierdzeń.
>>
>Po co ja mam im odpowiadać na pytania ??
>Niech samo szukają odpowiedzi.
>Na ile moich pytań, byliby w stanie odpowiedzieć ??
>Ja im nie zadaję pytań, bo moja a ich wiedza to są inne światy.
>Dorzucam wam wiedzy historycznej, o której mało kto wie.
>Czy to coś zmienia ??
.
Nie da się rozmawiać gdy ktoś o coś zapytuje a ktoś udaje, że pytanie nie padło. Sorry ale to nie świadczy o dobrej woli tego kto unika odpowiadania na szczególnie trudne pytania. Zauważ, że sam mógłbyś pomyśleć coś co do tej pory nie przyszło Ci do głowy, gdybyś spróbował się zastanowić nad zadawanymi Ci pytaniami. Oczywiście nie twierdzę, że to się nie dzieje, bo kto wie co i jak odbierasz z pisania tutaj. W każdym bądź razie nie dajesz żadnych sygnałów, że to się dzieje.
.
>>imperializm różne ma oblicza, i że jego pochodzenie jest z różnych źródeł
>O twórcach poprzednich imperializmów możemy przeczytać w książkach, nawet w szkolnych.
>O twórcach aktualnego imperializmu, nie przeczytamy nigdzie.
.
Nie rozumiem. Co masz na myśli pisząc aktualny imperializm? Że zmieniły się narzędzia? Przecież dobrze wiesz, że metody się nie zmieniają, bo ludzka natura jest stała.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
> A idąc o krok dalej to uważam, że Ty i tak przeceniasz siłę wpływu USA na strukturę systemu >porządku międzynarodowego. Ośrodków siły, które kształtują system zawsze było i jest i zapewne >będzie więcej niż jeden czy dwa.
>

Żydzi amerykańscy utracili siłę wpływu przez to, że im wymordowano Żydów zdrajców.
Zniszczono żydowską sieć, która jakby nas oplotła, to już nigdy byśmy się z niej nie uwolnili.
Możemy bezradnie obserwować, jak ich demokracja niszczy lokalne inteligencje.
Demokratyczne debilstwo wyzbyło się ojcowizn i zadłuża przyszłe pokolenia.
Odpowiedz..
Kautilja (6844 punktów)
>> A idąc o krok dalej to uważam, że Ty i tak przeceniasz siłę wpływu USA na strukturę systemu >porządku międzynarodowego. Ośrodków siły, które kształtują system zawsze było i jest i zapewne >będzie więcej niż jeden czy dwa.
>>
>Żydzi amerykańscy utracili siłę wpływu przez to, że im wymordowano Żydów zdrajców.
>Zniszczono żydowską sieć, która jakby nas oplotła, to już nigdy byśmy się z niej nie uwolnili.
>Możemy bezradnie obserwować, jak ich demokracja niszczy lokalne inteligencje.
>Demokratyczne debilstwo wyzbyło się ojcowizn i zadłuża przyszłe pokolenia.
.
Tragizm polityki mocarstw. Nie ma nic za darmo. Nie ma dobrych wujków. Dobrze wiesz, że interesy są ponad wzniosłe hasła o moralności.
.
Odpowiedz..
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Każde państwo ma swoje pole oddziaływania. Małe państwo mały problem, duże państwo duży problem, wielkie państwo wielki problem.

---------------

Kautilja - coś w tym jest.





>Zbędna jest tu złośliwość, i lepiej koncentrować się na temacie niż na wzajemnym cukrowaniu sobie.
---------------
Oj-oj tam - taka drobna "szpileczka" niczym odrobina pieprzu w zupie

😊







>Polska jest Niemcom tak samo potrzebna jak Niemcy Polsce. Przy czym to nie polski imperializm przyczynił się do dwóch wojen światowych w pierwszej połowie XX wieku. Nie wolno nam o tym zapomnieć.

------------------

Czy dobrze rozumiem Twój wpis, że uważasz iż Niemcy są w bardzo dużym stopniu odpowiedzialne za wybuch tak zwanej pierwszej wojny światowej?





S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
09-05-2026 22:06 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)

>>Polska jest Niemcom tak samo potrzebna jak Niemcy Polsce. Przy czym to nie polski imperializm przyczynił się do dwóch wojen światowych w pierwszej połowie XX wieku. Nie wolno nam o tym zapomnieć.
>------------------
>Czy dobrze rozumiem Twój wpis, że uważasz iż Niemcy są w bardzo dużym stopniu odpowiedzialne za wybuch tak zwanej pierwszej wojny światowej?
.
Tak, dokładnie tak. Fachowo to lata - 1914-1945 - to czas trwania tzw. wojny hegemonicznej.
.
Odpowiedz..
17-05-2026 00:25 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>Współpraca między Rosja i Chiny wynika głównie ze wspólnego interesu krótkoterminowego: ograniczania wpływów Stany Zjednoczone i szerzej Zachodu.
>Bardzo przepraszam ale już powyższe zdanie jest sprzeczne z obserwacją układu sił. Jak ograniczanie wpływów Stanów Zjednoczonych i szerzej zachodu może być interesem krótkoterminowym? Przecież to zdanie nie ma sensu. Takie założenie Rosji i Chin to strategia długofalowego wypychania USA i jego sojuszników z różnych części globu. Tego się nie robi przez chwilę, lub krótkoterminowo. Takie zapasy to waga ciężka i wymaga to dekad planowania i realizowania.

-----------------------------------------

Kautilja - przyznaję Ci rację

😊







>>Jednak ich cele strategiczne są różne.
>>ROSJA
>>Rosja myśli głównie kategoriami:
>>• bezpieczeństwa militarnego,
>>• stref wpływów,
>>• kontroli przestrzeni postsowieckiej,
>>• utrzymania statusu mocarstwa militarnego.
>>Jej polityka jest w dużej mierze geopolityczna i terytorialna.
>>CHINY
>>Chiny koncentrują się bardziej na:
>>• wzroście gospodarczym,
>>• handlu,
>>• technologii,
>>• stabilności potrzebnej do rozwoju,
>>• budowie globalnej pozycji ekonomicznej.
>>Dla Chin najważniejsze są szlaki handlowe, eksport, dostęp do surowców i dominacja przemysłowa - nie odbudowa imperium postsowieckiego.
>Też jestem zwolennikiem ChatGPT, ale on wiedzy i erudycji nam nie zastąpi.
>Nie zaprzeczam, że Rosja i Chiny mają różne cele, bo i owszem mają, ale łączy ich też taki cel, który jest celem strategicznym, i wobec którego wiele innych celów to rzecz wtórna. Nigdy nie było i nie będzie dwóch państw które mają wszystkie cele takie same.

------------------

"Rosja i Chiny ......., ale łączy ich też taki cel, który jest celem strategicznym, i wobec którego wiele innych celów to rzecz wtórna" - czyli jaki cel masz na myśli bo już się zgubiłem? ☹

Ograniczanie wpływów Stanów Zjednoczonych i szerzej Zachodu
?



S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
17-05-2026 13:37 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)

>------------------
>"Rosja i Chiny ......., ale łączy ich też taki cel, który jest celem strategicznym, i wobec którego wiele innych celów to rzecz wtórna" - czyli jaki cel masz na myśli bo już się zgubiłem? ☹
>Ograniczanie wpływów Stanów Zjednoczonych i szerzej Zachodu
>?
.
Dokładnie tak. To wielopiętrowe zagadnienie.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)

>>Ograniczanie wpływów Stanów Zjednoczonych i szerzej Zachodu
>>?
>.
>Dokładnie tak. To wielopiętrowe zagadnienie.
>.

Rosja i Chiny walczą o przestrzeń życiową, tak jak walczyli Niemcy i Żydzi niemieccy.
I to walczą z tym samym tyranem, Żydami amerykańskimi i brytyjskimi.
Odpowiedz..
18-05-2026 14:34 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>>Ograniczanie wpływów Stanów Zjednoczonych i szerzej Zachodu
>>>?
>>.
>>Dokładnie tak. To wielopiętrowe zagadnienie.
>>.
>Rosja i Chiny walczą o przestrzeń życiową, tak jak walczyli Niemcy i Żydzi niemieccy.
>I to walczą z tym samym tyranem, Żydami amerykańskimi i brytyjskimi.
>
To galimatias. Nie ma prostego wyjaśnienia. Prosty przykład. Nakłada się na siebie kwestia równowagi sił i kolejnego cyklu hegemonicznego, jak i kwestia dualizmu "ląd" versus "morze". Co to w ogóle oznacza, i jak to można wytłumaczyć?
Ograniczanie wpływów, jak i rozbudowa wpływów, to permanentny proces ścierania się przeciwstawnych sił, który prowadzi do określonego porządku, i tak w kółko.
Rozumiesz coś z tego?
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)

>Rozumiesz coś z tego?
>.
jakbym nie rozumiał, to bym nie badał przeszłości.
Przyznasz, że dzięki mnie dowiedziałeś się nowych faktów i ich interpretacji, jakich nigdzie nie znajdziesz.
Dzięki temu, może zaczniesz samodzielnie budować zdania a nie powtarzać to co wszyscy.
A to jest ważne, bo rozszerza horyzonty poznawcze.
Wiadomo, kto napisał dopuszczoną do rozpowszechniania wersję historii i jaki miał w tym interes.
Dlaczego my nie możemy tak postąpić ??
Możemy stworzyć swoją wersją historii, pod nasz interes.
Co jest ważniejsze, prawda czy interes ??
Odpowiedz..
19-05-2026 08:55 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6844 punktów)
>>Rozumiesz coś z tego?
>>.
>jakbym nie rozumiał, to bym nie badał przeszłości.
>Przyznasz, że dzięki mnie dowiedziałeś się nowych faktów i ich interpretacji, jakich nigdzie nie znajdziesz.
>Dzięki temu, może zaczniesz samodzielnie budować zdania a nie powtarzać to co wszyscy.
>A to jest ważne, bo rozszerza horyzonty poznawcze.
>Wiadomo, kto napisał dopuszczoną do rozpowszechniania wersję historii i jaki miał w tym interes.
>Dlaczego my nie możemy tak postąpić ??
>Możemy stworzyć swoją wersją historii, pod nasz interes.
>Co jest ważniejsze, prawda czy interes ??
.
W gruncie rzeczy chodzi właśnie o interes. A wiesz jaki ja mam problem z Twoją narracją? Ano taki, że nie uwzględnia ona faktu jakim był i jest imperializm mocarstw kontynentalnych. Ty nie chcesz słyszeć o niemieckim imperializmie, rosyjskim imperializmie, a przecież one są faktem, który zna każdy zainteresowany czy to historią czy geopolityką.
.
Wracając jednak do naszego interesu. Zauważam pewną prawidłowość w naszym postępowaniu politycznym. Ze skrajności w skrajność. Twój postulat brzmi wygonić Anglosasów i związać się z Europą, w której powinno być też miejsce dla Rosji. A nie sądzisz, iż należy zawsze piec więcej niż jedną pieczeń na jednym ogniu?
.
Według mnie nie należy obstawiać całej kasy tylko na jednego konia. Geografia od nas tego wymaga, ale i historia oraz zdrowy rozsądek. Myślę, że obecna logika na dwa kierunki to właśnie to. Przy czym wyszedłbym też poza ramy atlantyzmu.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
>należy zawsze piec więcej niż jedną pieczeń na jednym ogniu?
>.

Nasi dziadkowie piekli pieczeń z Brytyjczykami i na pieczeniu się skończyło.
To samo będzie z Żydami amerykańskimi. Pamiętaj, że Żydzi amerykańscy wymordowali własną nację, dla swoich korzyści.
Odpowiedz..
19-05-2026 12:48 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>należy zawsze piec więcej niż jedną pieczeń na jednym ogniu?
>>.
>Nasi dziadkowie piekli pieczeń z Brytyjczykami i na pieczeniu się skończyło.
>To samo będzie z Żydami amerykańskimi. Pamiętaj, że Żydzi amerykańscy wymordowali własną nację, dla swoich korzyści.
.
Idzie mi o niepopadanie w skrajności. Potrzebna jest elastyczność. Dobrze jest tego wymagać od tych, którzy mają nas reprezentować.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
> Dobrze jest tego wymagać od tych, którzy mają nas reprezentować.
>.

A kto to ma nas reprezentować ??
Żyd, żydowski zięć i szabesgoj ??
Odpowiedz..
20-05-2026 09:34 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>> Dobrze jest tego wymagać od tych, którzy mają nas reprezentować.
>>.
>A kto to ma nas reprezentować ??
>Żyd, żydowski zięć i szabesgoj ??
>
Świadomy polskiego interesu i konieczności jego realizowania. Wtedy nie ma znaczenia czy to Żydzi czy Romowie.
.
Odpowiedz..
19-05-2026 09:37 
 Ocena 3 na 3
szarley (54908 punktów)
>A wiesz jaki ja mam problem z Twoją narracją? Ano taki, że nie uwzględnia ona faktu...
Ja mam inny problem. Ta narracja nie uwzględnia żadnych faktów

Osobiście znałem ludzi, którzy w latach 1914 - 21 walczyli o polskie państwo, a od thotera dowiaduję się, że niepodległość była brytyjską kolonią i wywalczył ją jakiś Smaruch

Żydowska część mojej rodziny poszła do nieba przez kominy Birkenau, a naziolek twierdzi, że to była zasadna zemsta za to, że jeden Gruzin kazał wymordować kilka narodów

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Odpowiedz..
19-05-2026 13:17 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6844 punktów)
>>A wiesz jaki ja mam problem z Twoją narracją? Ano taki, że nie uwzględnia ona faktu...
>Ja mam inny problem. Ta narracja nie uwzględnia żadnych faktów
>Osobiście znałem ludzi, którzy w latach 1914 - 21 walczyli o polskie państwo, a od thotera dowiaduję się, że niepodległość była brytyjską kolonią i wywalczył ją jakiś Smaruch
.
Pełna zgoda, że to co do tej pory, to zbyt mało uzasadnione i zbyt mało udowodnione.
.
>Żydowska część mojej rodziny poszła do nieba przez kominy Birkenau, a naziolek twierdzi, że to była zasadna zemsta za to, że jeden Gruzin kazał wymordować kilka narodów
.
Nic nie usprawiedliwia nazistów. Co im zrobiły dzieci? Szacuje się, że to 1,5 miliona dzieci zostało zamordowanych. Można przyjąć do wiadomości, że istnieje konieczność polityczna, strategiczna, czy też ekonomiczna, by się brutalnie rozprawić z przeciwnikiem, ale jednocześnie są granice, których przyzwoici ludzie nie przekraczają. W moim rozumieniu życia naziści to nie byli ludzie przyzwoici. Dlaczego? Ponieważ przekroczyli wszelkie możliwe granice.
.
Odpowiedz..
19-05-2026 13:59 
 Ocena 3 na 3
szarley (54908 punktów)
Polecam Margaret MacMillan
"Paryż 1919. Sześć miesięcy, które zmieniły świat: konferencja pokojowa w Paryżu w 1919 ipróba zakończenia wojny"
Jest tam bardzo dużo o planie Wilsona
Jako ciekawostkę dodam, że jedynym do dziś żywym skutkiem tej konferencji jest istnienie Międzynarodowej organizacji pracy. Do tego druga ciekawostka:
isap.sejm.(*)WDU19220190158/O/D19220158.pdf
Formalnie obowiązujący w Polsce od 1921 (ustanowiony mocą międzynarodowej konwencji w 1906!!!) zakaz nocnej pracy kobiet, wypowiedziany przez Polskę w 2012 (a szkoda)


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Odpowiedz..
20-05-2026 09:19 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6844 punktów)
>Polecam Margaret MacMillan
>"Paryż 1919. Sześć miesięcy, które zmieniły świat: konferencja pokojowa w Paryżu w 1919 ipróba zakończenia wojny"
>Jest tam bardzo dużo o planie Wilsona
>Jako ciekawostkę dodam, że jedynym do dziś żywym skutkiem tej konferencji jest istnienie Międzynarodowej organizacji pracy. Do tego druga ciekawostka:
>isap.sejm.(*)WDU19220190158/O/D19220158.pdf
>Formalnie obowiązujący w Polsce od 1921 (ustanowiony mocą międzynarodowej konwencji w 1906!!!) zakaz nocnej pracy kobiet, wypowiedziany przez Polskę w 2012 (a szkoda)
>
Dziękuję Ci za wartościowe rekomendacje.
Odnośnie Wilsona to myślę, że mamy tu do czynienia z rewizjonizmem. Zauważ, że zarówno Wersal jak i później San Francisco ukształtowały porządek międzynarodowy w taki sposób, że dziś Rosja i Chiny kwestionują jego kształt. Należy wobec tego zadać sobie pytanie: Dlaczego?
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
> W moim rozumieniu życia naziści to nie byli ludzie przyzwoici. Dlaczego? Ponieważ przekroczyli wszelkie możliwe granice.
>.

Problem w tym, że to nie oni pierwsi przekroczyli wszelkie możliwe granice.
Pierwsi to byli ci, co zorganizowali ludobójstwo w ZSRR w 1937 roku.
Początek sięga 1914 roku, kiedy to amerykański Żyd Jacob Schiff stworzył JDC i Ostjuden.
W latach 1936-37 kanałami pomocy humanitarnej JDC dostarczyło broń przygotowanym Ostjuden.
Wielki plan Żydów niemieckich stał się powodem ludobójstwa w ZSRR w 1937 roku. Żydzi amerykańscy uzbrajając Ostjuden które wymordowało setki tysięcy ludzi w ZSRR, przejęli dorobek Żydów niemeickich, który miał być fundamentem potężnej Europy.
Polaków w ZSRR wymordowano w celu ułatwienia przejścia przez Polskę przejętej Armii Czerwonej. Operacją przejęcia ZSRR i współpracą z JDC zajmował się Żyd Lew Nikołąjewicz Bielski.
Wymordowaniem oficerów Armii Czerwonej, bronią dostarczoną przez JDC, kierował Żyd Lew Zacharowicz Mechlis.
Bronicie Żydów, którzy mordowali Żydów. Ja bronię Żydów, którzy byli mordowani przez Żydów.
Odpowiedz..
20-05-2026 09:41 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6844 punktów)

>Bronicie Żydów, którzy mordowali Żydów.
.
Nie. Ja mogę mówić jedynie za siebie, a uważam, że słusznie bronię każdego tego kto padł ofiarą działań ludobójczych. Człowieku, naziści to ludobójcy.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
> Człowieku, naziści to ludobójcy.
>.

Przecież ja temu nie przeczę.
Po to ich stworzono i finansowano, żeby położyć kres koncepcji stworzenia potężnej Europy, tworzonej przez Żydów niemieckich.
Dlaczego czepiłeś się drugiego ludobójstwa a zapominasz o pierwszym, które wyzwoliło to drugie ??
Odpowiedz..
20-05-2026 17:53 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>> Człowieku, naziści to ludobójcy.
>>.
>Przecież ja temu nie przeczę.
.
Bogu dzięki.
.
>Po to ich stworzono i finansowano, żeby położyć kres koncepcji stworzenia potężnej Europy, tworzonej przez Żydów niemieckich.
>Dlaczego czepiłeś się drugiego ludobójstwa a zapominasz o pierwszym, które wyzwoliło to drugie ??
.
Mnie tak jak każdego poraża mechanizm i skala. Postawiłeś tezę i ja z tą tezą polemizuję. Do tej pory nie przekonałeś mnie, że jest tak jak Ty twierdzisz. Stąd moje i nie tylko moje pytania. Nie zapominam o rzeźni jaka miała miejsce w ZSRR, i nie wiem czy jest tak jak Ty twierdzisz, że ta rzeźnia z ZSRR wyzwoliła tę rzeźnie, którą wszyscy znamy pod słowem Holokaust, stąd moje, i nie tylko moje, pytania. Tak samo nie mogę Ci ufać na słowo, że nazizm i wszystko to co z nim związane rzeczywiście pochodziło z głów Anglosasów. Stąd moje, i nie tylko moje, pytania. Samo wykazanie współfinansowania jeszcze nie jest dowodem na sprawstwo Anglosasów.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
>Samo wykazanie współfinansowania jeszcze nie jest dowodem na sprawstwo Anglosasów.
>.

W takim razie na co jest dowodem ??
Odpowiedz..
21-05-2026 09:36 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>Samo wykazanie współfinansowania jeszcze nie jest dowodem na sprawstwo Anglosasów.
>>.
>W takim razie na co jest dowodem ??
>
Na słabość państwa, które nie przetrąciło powiązań swoich poszczególnych obywateli, chcoby takich jak Henry Ford, z machiną polityczno-militarną jaką budowano w Niemczech.
Nie mam złudzeń, że tzw. kapitał ma narodowość, i że sektor prywatny też bywa narzędziem w rękach państwa, ale to, że bank jeden czy drugi robił biznes z nazistami nie oznacza jeszcze, że stało za tym konkretne państwo. Jest jeszcze coś takiego jak międzynarodówka, i to nie odnosi się tylko i wyłącznie do komunizmu.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
>>>Samo wykazanie współfinansowania jeszcze nie jest dowodem na sprawstwo Anglosasów.
>>>.
>>W takim razie na co jest dowodem ??
>>
>Na słabość państwa, które nie przetrąciło powiązań swoich poszczególnych obywateli, chcoby takich jak Henry Ford, z machiną polityczno-militarną jaką budowano w Niemczech.
>

Tą machinę polityczno-militarną budowały amerykańskie banki JP Morgan i Chase oraz brytyjski.

Henry Ford wybudował w Niemczech fabrykę samochodów i ciężarówek w Kolonii (dzielnica Niehl). Kamień węgielny pod budowę tego zakładu Ford wmurował osobiście w październiku 1930 roku wraz z ówczesnym nadburmistrzem Kolonii, Konradem Adenauerem.
W 1938 roku, niemiecka filia Forda otworzyła zakład montażowy ciężarówek w Berlinie (Plötzensee).
Dzisiaj Chińczycy budują samochody w kooperacji i też Ci się to nie podoba ??
To Chińczycy też stworzyli jakąś machinę polityczno-militarną i trzeba ich zniszczyć ??
Odpowiedz..
21-05-2026 15:29 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)

>To Chińczycy też stworzyli jakąś machinę polityczno-militarną i trzeba ich zniszczyć ??
.
Chiny biorą udział w wyścigu, i mają pełną świadomość konsekwencji jakie się z tym wiążą.
.
radar.rp.p(*)-chinami-morski-wyscig-zbrojen
USA przegrywają z Chinami morski wyścig zbrojeń
Stany Zjednoczone wciąż mają najpotężniejszą flotę świata. Ale przewaga topnieje szybciej niż ktokolwiek chciałby przyznać. Co gorsza, USA nie mają dziś prostego sposobu, żeby to zatrzymać.
Jeszcze kilka lat temu zdanie z tytułu brzmiałoby jak prowokacja. Dziś to raczej diagnoza. Stany Zjednoczone, przez dekady bezsporna pierwsza flota świata, zaczynają tracić przewagę nad Chinami na morzu. I nie chodzi tylko o liczbę okrętów. Sprawa dotyczy tempa, zdolności przemysłowych i filozofii budowania sił morskich.
W tej sytuacji pancerniki Trumpa, które po słowach prezydenta w Davos wywołały falę kpin i internetowych memów, to już nie fanaberia niezwykle kontrowersyjnego w swoich wypowiedziach prezydenta. To wyraz głębokiej desperacji amerykańskich elit politycznych, które zaczynają sobie zdawać sprawę, że właśnie przegrywają wyścig o panowanie na światowych oceanach.

.
radar.rp.p(*)zbudowac-potezna-flote-wojenna
W Chinach nie ma już stoczni wyłącznie cywilnych. Wszystkie biorą udział w budowie okrętów wojennych
W marcu 2025 roku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) opublikowało głośny raport "Ship Wars: Confronting China's Dual-Use Shipbuilding Empire" autorstwa Matthew Funaiole, Briana Harta i Aidana Powers-Riggsa. Dokument ten wprost wskazywał, że zagraniczne firmy, w tym przedsiębiorstwa z państw sojuszniczych USA, nieświadomie finansują rozwój chińskiej marynarki wojennej. To one bowiem kupują 75 proc. statków budowanych w chińskich stoczniach, które są firmami podwójnego zastosowania. W praktyce trudno już bowiem mówić o odrębnych "stoczniach cywilnych" i "stoczniach wojskowych" w Chinach. Mamy raczej do czynienia z jednym, zintegrowanym ekosystemem przemysłowym.
Ten mechanizm jest prosty i brutalnie skuteczny. Te same zakłady, które budują dla zagranicznych armatorów masowce, zbiornikowce LNG, kontenerowce i statki wycieczkowe, projektują i wytwarzają niszczyciele typu 055, nowoczesne fregaty stealth typu 054B, okręty desantowe typu 075 i 076, a także nowe chińskie lotniskowce.
Każde komercyjne zamówienie wzmacnia infrastrukturę, źródła finansowania, automatyzację, kompetencje inżynieryjne i łańcuch dostaw, z których korzysta Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN). Konsolidacja sektora dodatkowo ułatwiła ten proces. Sfinalizowane w lipcu 2025 roku połączenie China State Shipbuilding Corporation (CSSC) i China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) stworzyło największy państwowy koncern stoczniowy świata.
To klasyczny chiński model gospodarczy. Świadoma polityka państwa, w której granica między celami komercyjnymi i wojskowymi jest celowo zatarta.

.
Po co Pekinowi prymat na morzach?
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)

>Po co Pekinowi prymat na morzach?
>

Bo im się przejadły słodkowodne duże sumy.
Odpowiedz..
21-05-2026 18:05 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>Po co Pekinowi prymat na morzach?
>>
>Bo im się przejadły słodkowodne duże sumy.
.
Tak więc rozumiejąc sytuację nie możemy dziwić się temu, że się ostrzą noże. Pułapka Tukidydesa?
Idę o zakład, że Chiny pierwsze nigdzie nie uderzą. Chyba, że popełnią błąd i uderzą pierwsze w Tajwan. Dlaczego błąd? Dlatego, że Tajwan nie będzie osamotniony, a to oznacza, że uderzając w te wyspę Pekin świadomie wchodzi w konflikt z wieloma jednocześnie. Głównie zachód.
Tajwan jest jak jeż, więc by uderzyć w niego skutecznie, osiągając założone sobie cele, Chińczycy będą potrzebować genialnego planu, genialnego wykonania, i ogrom szczęścia. Idąc dalej mnożą się teatry działań, komplikuje się sytuacja, ale półtora miliarda ludzi na pewno posiada odpowiednio przygotowanych do realizacji śmiałych planów. Czas pokaże.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
>Chińczycy będą potrzebować genialnego planu, genialnego wykonania, i ogrom szczęścia.

Genialny plan już jest, sprawdzony na Polakach.
Na Tajwanie mamy tzw. demokrację i wystarczy zarejestrować demokratyczną partię, która będzie
obiecać 800 +. Oczywiście właścicielami tej demokratycznej partii będą Chińczycy.
Tzw. wybory odbywają się co cztery lata. Można bez problemów wprowadzić w życie plan, jaki nad nami użyły obce agentury.
Chińczykom jest na rękę, że mają pole walki z Żydami amerykańskimi w zasięgu swojej armaty.
Po co to zmieniać ??
Odpowiedz..
22-05-2026 08:45 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>Chińczycy będą potrzebować genialnego planu, genialnego wykonania, i ogrom szczęścia.
.
>Genialny plan już jest, sprawdzony na Polakach.
>Na Tajwanie mamy tzw. demokrację i wystarczy zarejestrować demokratyczną partię, która będzie
>obiecać 800 +. Oczywiście właścicielami tej demokratycznej partii będą Chińczycy.
>Tzw. wybory odbywają się co cztery lata. Można bez problemów wprowadzić w życie plan, jaki nad nami użyły obce agentury.
>Chińczykom jest na rękę, że mają pole walki z Żydami amerykańskimi w zasięgu swojej armaty.
>Po co to zmieniać ??
.
Słowo klucz to cierpliwość. Też uważam, że Pekin stać na bezkrwawe przejęcie kontroli nad wyspą. Ale wobec tego czy USA będzie się temu biernie przyglądać? Co w gruncie rzeczy oznacza tzw. piwot na Pacyfik, jaki jest tego cel? Nie da się Chin pokonać, tym bradziej jednorazową akcją zbrojną, czy nawet całym ich szeregiem rozłożonym w czasie. No chyba, że w grę wchodzi użycie atomu. Ale Chiny też mają atom.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
>Ale wobec tego czy USA będzie się temu biernie przyglądać?

Na razie USA popełniają te same błędy co Brytyjczycy, broniąc swojej hegemoni.
Walczą z wszystkimi, tylko nie z tymi, co wywalczyli po nich hegemonię.
Brytyjczycy szybko zrozumieli, że ich hegemonia się kończy, z powodu braku miejsca do stworzenia poligonu, do prac nad bronią atomową.
Brytyjczycy już od początku XX wieku kombinowali jak wykiwać Żydów niemeikich i Niemców.
>.
Philipp Lenard otrzymał kasę z nagrody Nobla w 1905 roku.
Johannes Stark otrzymał kasę z nagrody Nobla w 1919 roku.
Albert Einstein otrzymał kasę z nagrody Nobla w 1921 roku.
>.Co oni mają ze sobą wspólnego i jak się odwdzięczyli za tą kasę i renomę ??

de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Physik

Dwaj pierwsi przeprowadzili akcję sabotażową pod kryptonimem Deutsche Physik. Brał w niej też udział Niemiec urodzony w Czechach Rudolf Tomaschek.
Philip Lenard dostaje kasę w 1905 roku z dopiero w 1936 roku wydaje czterotomowy podręcznik Deutsche Physik. Nam się może wydawać, że USA przyglądają się biernie, choć w rzeczywistości ich agentury w sposób ukryty realizują kolejny plan. W tym planie mogą znowu brać osoby, które dostały dolary z jakichś nagród.
Jaka była rola Lenarda i Strka a jaka Einsteina, w przejęciu przez Żydów amerykańskich, Żydów niemeickich pracujacych nad bombą atomową, dla potężnej komunistycznej Europy ?
Odpowiedz..
23-05-2026 09:14 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>Ale wobec tego czy USA będzie się temu biernie przyglądać?
.
>Na razie USA popełniają te same błędy co Brytyjczycy, broniąc swojej hegemoni.
>Walczą z wszystkimi, tylko nie z tymi, co wywalczyli po nich hegemonię.
.
To było pytanie retoryczne bo oczywistym jest dla mnie to, że Amerykanie rozpracowują Chińczyków i dalej będą to robić, ale nie wiadomo jaki osiągną rezultat. W moim przekonaniu 100 mln członków partii to zbyt wielu by dało się na przykład przekabacić wystarczającą ilość do przeprowadzenia zmian w Chinach po myśli Amerykanów. To dlatego napięcie to grozi gorącą wojną.
.
>Jaka była rola Lenarda i Strka a jaka Einsteina, w przejęciu przez Żydów amerykańskich, Żydów niemeickich pracujacych nad bombą atomową, dla potężnej komunistycznej Europy ?
.
Nie mam bladego pojęcia. A nie sądzisz, że odpowiednikiem bomby atomowej z XX wieku jest dziś AI?
Kto pierwszy ten lepszy?
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
>oczywistym jest dla mnie to, że Amerykanie rozpracowują Chińczyków i dalej będą to robić, ale >nie wiadomo jaki osiągną rezultat.
>.

Nawet jak osiągną jakiś rezultat, to Chińczycy nie będą się patyczkować i wystrzelają otumanione ... i tu nie wiadomo jaki napisać rzeczownik, by określić ten otumaniony przez Żydów amerykańskich ochlos.

>>Jaka była rola Lenarda i Strka a jaka Einsteina, w przejęciu przez Żydów amerykańskich, Żydów niemeickich pracujacych nad bombą atomową, dla potężnej komunistycznej Europy ?
>.
>Nie mam bladego pojęcia.
>. Przecież to jest proste. Dokonano sabotażu przeprowadzając nagonkę na Żydów. Za tą operacją stoją Brytyjczycy. Żydzi pracujący nad bombą atomową uciekli przed nagonką na nich, do tych co tą nagonkę zorganizowali. Kto zorganizował kryształową noc w święto NSDAP ??
Ten kto najgłośniej potem krzyczał. Okazuje się, że najgłośniej krzyczał ambasador USA w Berlinie Hugh Robert Wilson.
Ktoś tych przerażonych Żydów musiał ukierunkować, gdzie mają uciekać. Oczywiście to musiał być Żyd z autorytetem. I w tym celu Żydzi amerykańscy z prostego cwaniaczka Einsteina zrobili geniusza. Einstein nie jest autorem wzoru E=mc2 i nie jest autorem zbytecznej teorii względności. Einsteinowi to przypisali Żydzi amerykańscy do celów propagandowych.
Jak zgłębisz temat to się dowiesz, kto już przed urodzeniem Einsteina, podał wzór E=mc2 i kto pierwszy opracował teorię względności. Był tam Żyd urodzony w zaborze niemieckim w Polsce i amerykański chemik.

> A nie sądzisz, że odpowiednikiem bomby atomowej z XX wieku jest dziś AI ?
>.
Tak nie sądzę. Bomba atomowa totalnie niszczy zasób ludzki. Dlatego opracowano coś lepszego, którego skutki niszczą tylko lokalną inteligencję a z reszty, robią otumanionych niewolników.
Tym czymś jest tak zwana demokracja. System uprzywilejowujący, z racji ilości, idiotów.
Okazało się, że ktoś potrafi zbieraninę idiotów demokratycznymi procedurami zainstalować w demokratcyznym "parlamencie" i ukierunkować ich działania, zgodnie ze swoim interesem a wbrew ich interesowi.
Żydzi amerykańscy zrzucili dwie bomby atomowe na Japończyków, dlatego, że nie dotrzymali umowy, jaką zawarli z amerykańskim Żydem Jacobem Schiffem. Jacob Schiff, finansując uzbrojenie Japończykom do wojny z Rosję, miał inne plany jak cwani Japończycy. W umowie na pewno nie było ustalone, że Japończycy będą strzelać do Amerykanów.
AI też ma ukierunkowany zakres swojego działania, korzystny dla posiadaczy fabryki papieru fiducjarnego. Robotyka i AI powodują, że drastycznie się zwiększa przepaść pomiędzy ilością bogaczy a biedaków. Biednego człowieka spotkał taki sam los, jak konie po wynalezieniu traktora.
Konie zjedzono problem sam się rozwiązał. Co zrobić z masą ludzką dla której nie ma pracy ??

Odpowiedz..
24-05-2026 00:44 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>oczywistym jest dla mnie to, że Amerykanie rozpracowują Chińczyków i dalej będą to robić, ale >nie wiadomo jaki osiągną rezultat.
>>.
>Nawet jak osiągną jakiś rezultat, to Chińczycy nie będą się patyczkować i wystrzelają otumanione ... i tu nie wiadomo jaki napisać rzeczownik, by określić ten otumaniony przez Żydów amerykańskich ochlos.
.
Czyli podzielasz moja tezę, że z Chinami nie da się wygrać.
.
>> A nie sądzisz, że odpowiednikiem bomby atomowej z XX wieku jest dziś AI ?
>>.
>Tak nie sądzę. Bomba atomowa totalnie niszczy zasób ludzki. Dlatego opracowano coś lepszego, którego skutki niszczą tylko lokalną inteligencję a z reszty, robią otumanionych niewolników.
>Tym czymś jest tak zwana demokracja. System uprzywilejowujący, z racji ilości, idiotów.
>Okazało się, że ktoś potrafi zbieraninę idiotów demokratycznymi procedurami zainstalować w demokratcyznym "parlamencie" i ukierunkować ich działania, zgodnie ze swoim interesem a wbrew ich interesowi.
.
Nie ma według Ciebie demokracji nie będącej na usługach wielkiego kapitału i rozkazów z Londynu i Waszyngtonu?
.
>Żydzi amerykańscy zrzucili dwie bomby atomowe na Japończyków, dlatego, że nie dotrzymali umowy, jaką zawarli z amerykańskim Żydem Jacobem Schiffem. Jacob Schiff, finansując uzbrojenie Japończykom do wojny z Rosję, miał inne plany jak cwani Japończycy. W umowie na pewno nie było ustalone, że Japończycy będą strzelać do Amerykanów.
.
Co było według Ciebie powodem militaryzacji Japonii i jej ekspansji imperialnej?
.
>AI też ma ukierunkowany zakres swojego działania, korzystny dla posiadaczy fabryki papieru fiducjarnego. Robotyka i AI powodują, że drastycznie się zwiększa przepaść pomiędzy ilością bogaczy a biedaków. Biednego człowieka spotkał taki sam los, jak konie po wynalezieniu traktora.
>Konie zjedzono problem sam się rozwiązał. Co zrobić z masą ludzką dla której nie ma pracy ??
>
Będą nas jeść. A tak poważnie, nie chodzi tu o ChatGPT. Chodzi o szybkość pętli decyzyjnej.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)

>Nie ma według Ciebie demokracji nie będącej na usługach wielkiego kapitału i rozkazów z Londynu i Waszyngtonu?
>.
Może gdzieś jest ale tam gdzie Żydzi amerykańscy nie widzą jeszcze swojego geszeftu.
Po tym jak Amerykanie "wyzwolili" Europę w swojej strefie okupacyjnej przeprowadzili "demokratyczne wybory". Osoby na listy wyborcze wpisał Allan Dulles (późniejszy szef CIA). Włosi nie chcieli "wybierać" kandydatów Dullesa i powstał problem.

history.st(*)icaldocuments/frus1948v03/d475

Ocena i oszacowanie pozycji Stanów Zjednoczonych wobec Włoch w świetle możliwości uzyskania przez komunistów udziału w rządzie włoskim za pomocą środków prawnych.

warwick.ac(*)s_cia_united_europe_eec_eu.pdf

OSS, CIA i jedność europejska: Amerykański Komitet ds. Zjednoczonej Europy, 1948-60

Jak we Włoszech jednak amerykańska "demokracja" zwyciężyła ??

Jak Amerykanie "ustawili" wybory we Włoszech?
Interwencja USA przybrała niespotykaną wcześniej skalę i opierała się na kilku brutalnych oraz subtelnych mechanizmach:
Miliony dolarów w gotówce: CIA potajemnie przekazała bezpośrednio ponad 10 milionów dolarów (co odpowiada dzisiejszym ponad 100 milionom) chadekom z Chrześcijańskiej Demokracji (DC) oraz mniejszym partiom prawicowym i centrowym na finansowanie kampanii. Pieniądze przekazywano dosłownie w walizkach w rzymskich hotelach.
Wpływ na listy i sojusze: Amerykanie dawali jasno do zrozumienia, kto gwarantuje napływ gotówki. Wywierano nacisk na to, aby na listach antykomunistycznych znaleźli się kandydaci jednoznacznie proamerykańscy. Premier Alcide De Gasperi został zmuszony do wyrzucenia komunistów ze swojego rządu przejściowego jeszcze przed wyborami jako warunek otrzymania pomocy finansowej z USA.
Propaganda strachu i szantaż ekonomiczny: USA oficjalnie ogłosiły, że jeśli komuniści wygrają wybory, Włochy zostaną natychmiast odcięte od pomocy w ramach Planu Marshalla, a włoscy emigranci w USA nie będą mogli wysyłać pieniędzy swoim rodzinom w kraju.
Akcja pisania listów: Zorganizowano masową akcję, w której miliony Amerykanów włoskiego pochodzenia pisały odręczne listy do swoich krewnych we Włoszech, błagając ich, by nie głosowali na komunistów, strasząc ich brutalnością stalinizmu i ateizmem.
Zaangażowanie Kościoła i Watykanu: Za namową USA papież Pius XII ogłosił, że każdy, kto zagłosuje na komunistów, zostanie ekskomunikowany. Księża w całej Italii wprost z amon straszyli wiernych piekłem za poparcie lewicy.
Zastraszanie i czarna propaganda: Wykorzystywano fałszywe dokumenty, aby zdyskredytować liderów lewicy, a powiązane z wywiadem bojówki zakłócały wiece komunistyczne
Operacja Gladio: Aby zabezpieczyć Włochy przed ewentualną inwazją lub wewnętrznym przewrotem komunistycznym w przyszłości, CIA (przy współudziale m.in. Jamesa Angletona) stworzyło we Włoszech tajne, podziemne struktury wojskowe typu stay-behind. W strukturach tych znaleźli się m.in. skrajni prawicowcy i byli faszyści, co w późniejszych dekadach ("lata ołowiu") doprowadziło do fali terroryzmu państwowego i zamachów.


Tak mi odpwoedziało AI. Tak funkcjonuje amerykańska "demokracja" do dziś.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
CD.

>>Żydzi amerykańscy zrzucili dwie bomby atomowe na Japończyków, dlatego, że nie dotrzymali umowy, jaką zawarli z amerykańskim Żydem Jacobem Schiffem. Jacob Schiff, finansując uzbrojenie Japończykom do wojny z Rosję, miał inne plany jak cwani Japończycy. W umowie na pewno nie było ustalone, że Japończycy będą strzelać do Amerykanów.
>.
>Co było według Ciebie powodem militaryzacji Japonii i jej ekspansji imperialnej?
>.
Żydzi amerykańscy wsparli Żydów niemieckich w pokonaniu cara Romanowa. Jednocześnie utworzyli w 1914 roku JDC, którego celem było odbicie części Żydów od komunizmu Żydów niemeickich. Jacob Schiff wprowadził pomiędzy Żydów niemieckich a Żydów na terenie, gdzie wprowadzono komunizm, NIENAWIŚĆ, wstawiając do łbów Żydów wschodnich pojęcie OSTJUDEN. Do 1937 roku JDC futrowało Żydów wschodnich i jednocześnie wstawiano im nienawiść do Żydów niemieckich eksplorujących ich teren.
W latach 1936/37 kanałami pomocy humanitarnej JDC dostarczyła dostarczyła broń, wcześniej przygotowanym OSTJUDEN. Za ludobójstwo, jakie miało miejsce w 1937 roku w ZSRR odpowiadają Żydzi amerykańscy. Zamordowano: 10 tysięcy Żydów, głównie u władzy i przybyłych do ZSRR, żydowską rezydenturę NKWD i żydowski aparat propagandy komunistycznej. W miejsce tej propagandy powstała, też żydowska, propaganda antyniemiecka. Zamordowano taż: 360 tysięcy Rosjan, odznaczonych komunistycznymi medalami, 111 tysięcy Polaków, głównie umiejących się posługiwać bronią, 42 tysiące Niemców itd.
Z tego powodu w 1938 roku zakazano w ZSRR działaności JDC i zakaz ten obowiązywał aż do roku 1989.

> Chodzi o szybkość pętli decyzyjnej.
>.co podaje AI o petli decyzyjnej:

Proces ten składa się z czterech błyskawicznie następujących po sobie faz:
1. Obserwuj (Observe) - Zbieranie surowych danych z otoczenia. Co się dzieje wokół? Jakie zmiany zaszły na rynku, polu walki lub w projekcie?
2. Zorientuj się (Orient) - Najważniejszy i najtrudniejszy krok. To filtrowanie i analiza zebranych danych przez pryzmat Twoich wcześniejszych doświadczeń, kultury, genetyki i wiedzy. Chodzi o odrzucenie szumu i zrozumienie, co te dane naprawdę oznaczają.
3. Decyduj (Decide) - Wybór najlepszego planu działania lub sformułowanie hipotezy na podstawie przeprowadzonej analizy.
4. Działaj (Act) - Wdrożenie decyzji w życie. Działanie wywołuje reakcję otoczenia, co natychmiast generuje nowe dane - i w tym momencie pętla zaczyna się od nowa (Obserwuj skutki swojego działania).

Jeśli Twoja pętla decyzyjna kręci się szybciej (podejmujesz trafne decyzje i działasz w krótszym czasie), zaczynasz "wchodzić w pętlę decyzyjną przeciwnika". Oznacza to, że zanim Twój konkurent lub wróg zdąży zareagować na Twoje poprzednie działanie, Ty już zmieniłeś sytuację kolejnym ruchem. Przeciwnik zaczyna reagować na nieaktualne dane, wpada w panikę, paraliż decyzyjny i przegrywa.


Problem masz taki, że Twoja pętla decyzyjna nie różni się niczym od pętli zakochanej piętnastolatki. Twoja pętla raczej przypomina wektor, ktorego kierunek się nie zmienia. Zawsze będziesz podążał w otumanionym stadem i powtarzał to co wszyscy.

Odpowiedz..
27-05-2026 10:25 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>CD.
>>>Żydzi amerykańscy zrzucili dwie bomby atomowe na Japończyków, dlatego, że nie dotrzymali umowy, jaką zawarli z amerykańskim Żydem Jacobem Schiffem. Jacob Schiff, finansując uzbrojenie Japończykom do wojny z Rosję, miał inne plany jak cwani Japończycy. W umowie na pewno nie było ustalone, że Japończycy będą strzelać do Amerykanów.
>>.
>>Co było według Ciebie powodem militaryzacji Japonii i jej ekspansji imperialnej?
>>.
>Żydzi amerykańscy wsparli Żydów niemieckich w pokonaniu cara Romanowa. Jednocześnie utworzyli w 1914 roku JDC, którego celem było odbicie części Żydów od komunizmu Żydów niemeickich. Jacob Schiff wprowadził pomiędzy Żydów niemieckich a Żydów na terenie, gdzie wprowadzono komunizm, NIENAWIŚĆ, wstawiając do łbów Żydów wschodnich pojęcie OSTJUDEN. Do 1937 roku JDC futrowało Żydów wschodnich i jednocześnie wstawiano im nienawiść do Żydów niemieckich eksplorujących ich teren.
>W latach 1936/37 kanałami pomocy humanitarnej JDC dostarczyła dostarczyła broń, wcześniej przygotowanym OSTJUDEN. Za ludobójstwo, jakie miało miejsce w 1937 roku w ZSRR odpowiadają Żydzi amerykańscy. Zamordowano: 10 tysięcy Żydów, głównie u władzy i przybyłych do ZSRR, żydowską rezydenturę NKWD i żydowski aparat propagandy komunistycznej. W miejsce tej propagandy powstała, też żydowska, propaganda antyniemiecka. Zamordowano taż: 360 tysięcy Rosjan, odznaczonych komunistycznymi medalami, 111 tysięcy Polaków, głównie umiejących się posługiwać bronią, 42 tysiące Niemców itd.
>Z tego powodu w 1938 roku zakazano w ZSRR działaności JDC i zakaz ten obowiązywał aż do roku 1989.
.
Powyższe nie jest odpowiedzią na temat Japonii. Więc bądź łaskaw i odpowiedz na temat: co było według Ciebie powodem militaryzacji Japonii i jej ekspansji imperialnej?
.
>>>Chodzi o szybkość pętli decyzyjnej.
>>.co podaje AI o petli decyzyjnej:
>Proces ten składa się z czterech błyskawicznie następujących po sobie faz:
>1. Obserwuj (Observe) - Zbieranie surowych danych z otoczenia. Co się dzieje wokół? Jakie zmiany zaszły na rynku, polu walki lub w projekcie?
>2. Zorientuj się (Orient) - Najważniejszy i najtrudniejszy krok. To filtrowanie i analiza zebranych danych przez pryzmat Twoich wcześniejszych doświadczeń, kultury, genetyki i wiedzy. Chodzi o odrzucenie szumu i zrozumienie, co te dane naprawdę oznaczają.
>3. Decyduj (Decide) - Wybór najlepszego planu działania lub sformułowanie hipotezy na podstawie przeprowadzonej analizy.
>4. Działaj (Act) - Wdrożenie decyzji w życie. Działanie wywołuje reakcję otoczenia, co natychmiast generuje nowe dane - i w tym momencie pętla zaczyna się od nowa (Obserwuj skutki swojego działania).
>Jeśli Twoja pętla decyzyjna kręci się szybciej (podejmujesz trafne decyzje i działasz w krótszym czasie), zaczynasz "wchodzić w pętlę decyzyjną przeciwnika". Oznacza to, że zanim Twój konkurent lub wróg zdąży zareagować na Twoje poprzednie działanie, Ty już zmieniłeś sytuację kolejnym ruchem. Przeciwnik zaczyna reagować na nieaktualne dane, wpada w panikę, paraliż decyzyjny i przegrywa.

.
>Problem masz taki, że Twoja pętla decyzyjna nie różni się niczym od pętli zakochanej piętnastolatki. Twoja pętla raczej przypomina wektor, ktorego kierunek się nie zmienia. Zawsze będziesz podążał w otumanionym stadem i powtarzał to co wszyscy.
>
.
Mowa jest o AI i jej zastosowaniu na współczesnym polu walki i rywalizacji. Przez walkę nie należy rozumieć jedynie militarne starcie kinetyczne, a przez rywalizację nie należy rozumieć jedynie wyścig zbrojeń.
Do tego dochodzi tzw. wojna kognitywna
pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_kognitywna
.
Nie idzie mi o to czy broń jądrowa jest jeszcze przydatna czy nie bo to oczywiście nie podlega żadnej dyskusji, że stanowi ona fundament, ale mamy XXI wiek, i doszły nowe domeny.
.
Odpowiedz..
27-05-2026 10:06 
 Ocena 2 na 2
Kautilja (6844 punktów)
>>Nie ma według Ciebie demokracji nie będącej na usługach wielkiego kapitału i rozkazów z Londynu i Waszyngtonu?
>>.
>Może gdzieś jest ale tam gdzie Żydzi amerykańscy nie widzą jeszcze swojego geszeftu.
>Po tym jak Amerykanie "wyzwolili" Europę w swojej strefie okupacyjnej przeprowadzili "demokratyczne wybory". Osoby na listy wyborcze wpisał Allan Dulles (późniejszy szef CIA). Włosi nie chcieli "wybierać" kandydatów Dullesa i powstał problem.
.
Dzięki za przybliżenie mi sprawy Włoch.
.
>Tak mi odpwoedziało AI. Tak funkcjonuje amerykańska "demokracja" do dziś.
.
Czyli uważasz, że na przykład Indie są dziś zakładnikiem Anglosasów?
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
>Czyli uważasz, że na przykład Indie są dziś zakładnikiem Anglosasów?
>.Kiedy jest się czyimś zakładnikiem ??
Gdy kupujemy i sprzedajemy towary w przeważającej części jednemu dwóm podmiotom.
Gdy zainstalowaliśmy sobie np. demokratcyznie obcą agenturę u władzy.
Gdy nas sprzeda lokalna grupa swoich "patriotów" w nadziei, że kupującego wykiwa.
Gdy się zainstaluje agenta u władzy zamachem stanu, tak jak na Ukrainie.

W wyniku brytyjskiej polityki wywozu żywności oraz celowych decyzji wojennych Londynu podczas II wojny światowej zmarło od 2 do 4 milionów Hindusów (najczęściej przyjmuje się liczbę 3 milionów ofiar). Tragedia ta miała miejsce w latach 1943-1944 i zapisała się w historii jako katastrofalny głód w Bengalu.
Mimo docierających do Londynu raportów o braku jedzenia w Indiach, Brytyjczycy przymusowo wywieźli z tego kraju ponad milion ton zbóż (głównie ryżu i pszenicy). Żywność ta trafiła do magazynów w Europie oraz jako zaopatrzenie dla stacjonujących wojsk alianckich.
W obawie przed potencjalną inwazją Japończyków od strony Birmy, Brytyjczycy zarekwirowali lub zniszczyli w Bengalu ogromne zapasy ryżu oraz tysiące łodzi rybackich, odcinając miliony lokalnych mieszkańców od głównego źródła utrzymania i transportu jedzenia.
Churchill osobiście blokował propozycje wysłania do Indii statków z pomocą humanitarną z USA, Kanady czy Australii. Argumentował to brakiem wolnych statków, choć w tym samym czasie brytyjska flota transportowała zapasy budujące nadwyżki żywnościowe na Wyspach Brytyjskich.
Gdy urzędnicy z Indii wysyłali do Londynu błagalne listy o wstrzymanie eksportu i pomoc, Churchill miał odpowiedzieć rasistowskim komentarzem, pytając: "Skoro jest tam taki głód, to dlaczego Gandhi jeszcze nie umarł?", a winą za sytuację obarczał samych Hindusów, twierdząc, że "mnożą się jak króliki".
Brytyjczycy bezpośrednio utworzyli Pakistan poprzez podział Indii Brytyjskich w 1947 roku, realizując tak zwany Plan Mountbattena.
Przez dekady brytyjska administracja kolonialna celowo podsycała antagonizmy między hinduistami a muzułmanami, aby osłabić wspólny front dążący do niepodległości. Oficjalnie sankcjonowano podziały religijne, tworząc m.in. osobne listy wyborcze dla obu grup, co ugruntowało poczucie odrębności narodowej.
Ruch na rzecz utworzenia Pakistanu był kierowany przez Muhammada Alego Jinnaha, lidera Ligi Muzułmańskiej. Twierdził on, że w niepodległych, zdominowanych przez hinduistów Indiach, muzułmanie staną się obywatelami drugiej kategorii. Brytyjczycy wykorzystywali Ligę jako przeciwwagę dla indyjskiego Kongresu Narodowego (kierowanego przez Gandhiego i Nehru), który domagał się natychmiastowego opuszczenia Indii przez kolonizatorów. Brytyjski urzędnik Sir Cyril Radcliffe otrzymał zaledwie kilka tygodni na wyznaczenie nowych granic. Linia jego podziału sztucznie rozcięła prowincje Pendżab i Bengal, co doprowadziło do gigantycznej katastrofy humanitarnej.


Czy Hindusi zapomną jak ich mordowali i okradali Brytyjczycy ??
Polakom narzucono wspieranie badnerowców, katów naszych przodków.
Polacy się nie buntują i przyłączyli się do proxy wojny Żydów amerykańskich.
Żydzi amerykańscy będą szczuć Hindusów na Chińczyków i Rosjan.
Odpowiedz..
27-05-2026 15:45 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>Żydzi amerykańscy będą szczuć Hindusów na Chińczyków i Rosjan.
>
.
W takim razie BRICS+ działa, czy nie?
Z tego co ja rozumiem to zależność kolonialna i neokolonialna skończyła się wraz z wejściem w posiadanie broni jądrowej przez Indie. Aczkolwiek trwa jeszcze proces transformacji w pełną podmiotowość mocarstwową Indii.
Oni chodzą w wadze ciężkiej, i dobrze wiedzą kto chodzi z nimi.
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
> Aczkolwiek trwa jeszcze proces transformacji w pełną podmiotowość mocarstwową Indii.
>Oni chodzą w wadze ciężkiej, i dobrze wiedzą kto chodzi z nimi.
>.Indie dzisiaj mogą wybierać i obiecać, a potem wycofywać się z tych obietnic.
Na tym polega polityka. Wykiwać innych i zyskać na tym tanim kosztem.
Dzisiaj wojenne zabawki są tak naszpikowane elektroniką, że tylko ten co ma swoje, może
liczyć na to, że go w razie potrzeby nie zawiodą.
Indie mają większy areał rolny jak Chiny, a zbierają dużo mniej plonów. Indie muszą inwestować w rolnictwo, którego głównym problemem jest brak wody.

www.onet.p(*)cja-czy-wojna/dxprph9,30bc1058

www.osa.un(*)chiny-a-starcia-indie-pakistan
Odpowiedz..
28-05-2026 10:36 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>Na tym polega polityka. Wykiwać innych i zyskać na tym tanim kosztem.
>Dzisiaj wojenne zabawki są tak naszpikowane elektroniką, że tylko ten co ma swoje, może
>liczyć na to, że go w razie potrzeby nie zawiodą.
>Indie mają większy areał rolny jak Chiny, a zbierają dużo mniej plonów. Indie muszą inwestować w rolnictwo, którego głównym problemem jest brak wody.
.
Indie podobnie do Chin mają czas. Dlaczego mamy myśleć, że potencjalna chińska hegemonia miałaby nie być korzystna dla Indii?
.
Odpowiedz..
thoters (221 punktów)
>Dlaczego mamy myśleć, że potencjalna chińska hegemonia miałaby nie być korzystna dla Indii?
>.
Dlatego, że Żydzi amerykańscy i brytyjscy będą szkodzić Indiom, tak jak nam szkodzili.
Indie i USA zawarły wiele ważnych umów strategicznych, wojskowych i gospodarczych, szczególnie od początku XXI wieku. Najważniejsze z nich:

1. Indo-US Civil Nuclear Agreement (2005-2008)
Przełomowa umowa nuklearna umożliwiająca Indiom dostęp do cywilnej technologii jądrowej mimo że kraj nie podpisał układu NPT. USA zgodziły się współpracować nuklearnie z Indiami po rozdzieleniu programu cywilnego i wojskowego. To był ogromny zwrot w relacjach obu państw.

2. LEMOA - Logistics Exchange Memorandum of Agreement (2016)
Umowa wojskowa pozwalająca armiom obu krajów korzystać wzajemnie z baz, tankowania i wsparcia logistycznego.

3. COMCASA - Communications Compatibility and Security Agreement (2018)
Pozwala Indiom korzystać z zaawansowanych, szyfrowanych systemów komunikacji wojskowej USA.

4. BECA - Basic Exchange and Cooperation Agreement (2020)
Dotyczy wymiany danych geolokalizacyjnych i satelitarnych. Znacząco zwiększyła możliwości indyjskiego wojska, zwłaszcza rakiet i dronów.

5. iCET - Initiative on Critical and Emerging Technology (2023)
Współpraca w:
AI,
półprzewodnikach,
technologiach kosmicznych,
5G/6G,
obronności.
To obecnie jeden z najważniejszych filarów partnerstwa technologicznego.

6. Umowy handlowe i technologiczne
współpraca przy produkcji półprzewodników,
inwestycje firm amerykańskich w Indiach,
współpraca z firmami jak Google, Microsoft, Apple,
rozwój produkcji elektroniki i AI.

7. Współpraca wojskowa QUAD
Indie i USA współpracują też w ramach Quadrilateral Security Dialogue razem z Japan i Australia, głównie wobec rosnącej potęgi China.

USA nie mają stałych baz wojskowych na terytorium Indii w takim sensie jak np. w Polsce.
Problem dla USA polega na tym, że Indie nie są klasycznym sojusznikiem jak Japonia czy państwa NATO. Indie:
kupują broń zarówno od USA, jak i od Rosji,
współpracują z Zachodem, ale należą też do BRICS,
często prowadzą politykę opartą wyłącznie na własnym interesie.

Dlatego możliwy jest scenariusz, w którym:
USA i Chiny pozostają rywalami,
a Indie rosną na tyle silnie gospodarczo i militarnie, że także zaczynają konkurować z USA w części obszarów.
USA wspierały rozwój China przeciw ZSRR w latach 70.-80.,
później Chiny stały się głównym rywalem gospodarczym USA.
Dlatego część analityków uważa, że w długim terminie świat może wyglądać bardziej jak układ trzech dużych centrów siły: USA, Chiny, Indie, zamiast jednego dominującego mocarstwa.
Odpowiedz..
29-05-2026 08:00 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>>Dlaczego mamy myśleć, że potencjalna chińska hegemonia miałaby nie być korzystna dla Indii?
>>.
>Dlatego, że Żydzi amerykańscy i brytyjscy będą szkodzić Indiom, tak jak nam szkodzili.
>Indie i USA zawarły wiele ważnych umów strategicznych, wojskowych i gospodarczych, szczególnie od początku XXI wieku. Najważniejsze z nich:
.
Indie grają wielowektorowo. Owszem są te umowy, które tu przytoczyłeś, ale jest też członkostwo w BRICS+ i jest Szanghajska Organizacja Współpracy. I o ile można się przyczepić, że faktycznie te organizacje nie są ścisłym związkiem, o tyle one są i coś znaczą, a z biegiem czasu mogą znaczyć coraz więcej.
.
>Dlatego część analityków uważa, że w długim terminie świat może wyglądać bardziej jak układ trzech dużych centrów siły: USA, Chiny, Indie, zamiast jednego dominującego mocarstwa.
.
Nie bardzo rozumiem powyższe twierdzenie. Ale rozumiem, że wymiar ekonomiczny nie jest jedynym wymiarem przez który przejawia się porządek świata.
.
Odpowiedz..
17-05-2026 21:06 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>"Rosja i Chiny ......., ale łączy ich też taki cel, który jest celem strategicznym, i wobec którego wiele innych celów to rzecz wtórna" - czyli jaki cel masz na myśli bo już się zgubiłem? ☹
>>Ograniczanie wpływów Stanów Zjednoczonych i szerzej Zachodu
>>?
>.
>Dokładnie tak. To wielopiętrowe zagadnienie.

-----------------

No to się dogadaliśmy jak Czerwona Władza ze stroną NSZZ przy Okrągłym Stole







S pozdravem

Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
Andrzej B. Izdebski (Bogusławski) (52272 punktów)
Odpowiedz..
20-05-2026 09:22 
 Ocena 1 na 1
Kautilja (6844 punktów)
>.
>www.youtube.com/watch?v=2WqHO0qyDpE
>.
>
Pan Góralczyk jak zwykle w dobrej formie.
.
Odpowiedz..

Wróć do listy wątków działu Świat

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365