>>Dlaczego mamy myśleć, że potencjalna chińska hegemonia miałaby nie być korzystna dla Indii? >>. >Dlatego, że Żydzi amerykańscy i brytyjscy będą szkodzić Indiom, tak jak nam szkodzili. >Indie i USA zawarły wiele ważnych umów strategicznych, wojskowych i gospodarczych, szczególnie od początku XXI wieku. Najważniejsze z nich: . Indie grają wielowektorowo. Owszem są te umowy, które tu przytoczyłeś, ale jest też członkostwo w BRICS+ i jest Szanghajska Organizacja Współpracy. I o ile można się przyczepić, że faktycznie te organizacje nie są ścisłym związkiem, o tyle one są i coś znaczą, a z biegiem czasu mogą znaczyć coraz więcej. . >Dlatego część analityków uważa, że w długim terminie świat może wyglądać bardziej jak układ trzech dużych centrów siły: USA, Chiny, Indie, zamiast jednego dominującego mocarstwa. . Nie bardzo rozumiem powyższe twierdzenie. Ale rozumiem, że wymiar ekonomiczny nie jest jedynym wymiarem przez który przejawia się porządek świata. .
|