Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ciekawostka: "Park Golasów" w Oslo.

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
07-05-2026 23:30Lolek_Salambek (2665 punktów)Ciekawostka: "Park Golasów" w Oslo.
Ocena 1 na 1
Vigeland Park - jest to bardzo nietypowy park.
pl.wikipedia.org/wiki/Park_Vigelanda

Jest to park rzeźb, gdzie są w bardzo dużej ilości rzeźby nagich ludzi w różnym wieku (wszystkie rzeźby w tym parku przedstawiają nagich ludzi w bardzo różnym wieku od niemowlaków po ludzi w bardzo zawansowanym wieku).

Autorem wszystkich rzeźb w tym parku był Gustav Vigeland (zmarły w 1943 roku).
W Vigeland Park znajduje się ponad 200 rzeźb; wykonanych z granitu, brązu i kutego żelaza przez Gustav Vigeland.
Łącznie przedstawiają one około 600 ludzkich postaci.

Postacie są nagie nie dlatego, by miały charakter erotyczny, lecz dlatego, że Vigeland chciał pokazać człowieka w najbardziej uniwersalnej i „czystej” formie — bez znaków statusu społecznego, mody, zawodu czy epoki.

Nagość miała symbolizować wspólne doświadczenie wszystkich ludzi: narodziny, dzieciństwo, miłość, konflikt, starzenie się i śmierć.
W rozumieniu autora tych rzeźb:
• ciało ludzkie było głównym narzędziem wyrażania emocji i relacji,
• brak ubrań usuwał elementy rozpraszające i pozwalał skupić się na gestach oraz emocjach,
• różny wiek postaci — od niemowląt po starców — miał pokazywać cały cykl życia człowieka.

Najbardziej znane dzieła w tym parku to:
• The Monolith — ogromna kolumna splecionych ludzkich ciał,
• The Angry Boy — rzeźba złoszczącego się chłopca.

Cały park jest właściwie wielką symboliczną opowieścią o ludzkim życiu, emocjach i relacjach między ludźmi.




---------------------------------------

S pozdravem


Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

panTeista (6808 punktów)
>brak ubrań usuwał elementy rozpraszające i pozwalał skupić się na gestach oraz emocjach,

Czy postacie z nagich rzeźb wyrażały poczucie wstydu?

Pozdrawiam
Odpowiedz..
08-05-2026 21:26 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>>brak ubrań usuwał elementy rozpraszające i pozwalał skupić się na gestach oraz emocjach,
>Czy postacie z nagich rzeźb wyrażały poczucie wstydu?

----------------

Szanowny Panteisto - tu jest odpowiedź:

<<Ciekawostka: "Park Golasów" w Oslo>>.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,958495






S pozdravem


Zwierzęta tak jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !
Odpowiedz..
okragly (21676 punktów)
bym zrobił rajski park,
z kompilacji grafik przedstawiających raj















obok bym umieścił park racjonalistów (liberałów) gdzie każdy jest indywidualny, wolny, własny jak np







potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
Odpowiedz..

Wróć do listy wątków działu Świat

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365