 |
Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-10-2013 19:35 | atto (627 punktów) (zablokowany) | Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | Znalazłem taki opis: www.lhup.edu/~dsimanek/museum/osmosis.htm Przyjmując ciśnienie osmotyczne dla morskiej wody 20 atmosfer, co daje z 200 m słupa czystej wody, ale słona jest cięższa, ma: 1.025 kg/m3. Zatem ewidentnie istnieje wysokość dla której oba słupy się zrównają: ciśnienie słupa słonej = 200m + słupa czystej h * 1.025 = 200m + h h = 200m/0.025 = 8000m dla wysokości słupa słonej: 8km, słup wody słodkiej musi być już tak samo wysoki, zatem słodka może się wlewać z powrotem do słonej - z góry, a wtedy ciśnienie u podstawy maleje, więc nowa słodka przechodzi przez membranę, i tak dookoła. I to jest perpetuum, bez dwóch zdań. Kto potrafi to podważyć? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 Dalej..| szarley (54913 punktów) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? |
> I to jest perpetuum, bez dwóch zdań.> Kto potrafi to podważyć?Marta Skorko  |
#2 4 na 4 | Lengyel (2127 punktów) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | >I to jest perpetuum, bez dwóch zdań. >Kto potrafi to podważyć?
To jest perpetuum debile. Gdy ci się górą przeleje z B do A, to się przeleje z solą. I po ptokach. |
atto (627 punktów) (zablokowany) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > Gdy ci się górą przeleje z B do A, to się przeleje z solą. I po ptokach.Przecież tam nie ma soli, tylko czysta woda z odwrotnej osmozy. I można ją zrzucać z góry - robimy mały wodospad, np. z 10m, więc sól tam raczej nie podskoczy. Przy okazji stawiamy turbinę na wodospadzie... i masz perpetuum - lepsze od baterii słonecznych, bo działa nawet w nocy.  |
#4 1 na 1 | R. Karwat (50 punktów) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | Czy odwrotna osmoza nie wymaga dostarczenia energii? Pozdrawiam |
atto (627 punktów) (zablokowany) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > Czy odwrotna osmoza nie wymaga dostarczenia energii?W tym przypadku nie specjalnie. Wystarczy zmontować rurę długości 8 km, zatkać dno membraną i postawić w oceanie. Ocean ma bardzo dużo energii i jest stale doładowywany. |
#6 2 na 2 | Lengyel (2127 punktów) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > Wystarczy zmontować rurę długości 8 km, zatkać dno membraną i postawić w oceanie.> Ocean ma bardzo dużo energii i jest stale doładowywany.> Nawet w oceanie ciężko będzie znaleźć miejsce na ośmiokilometrową rurę. Ale można użyć krótszej i zrobić elektrownię pływową. Niestety to już wynaleziono. |
#7 6 na 6 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > Wystarczy zmontować rurę długości 8 km, zatkać dno membraną i postawić w oceanie.> Ocean ma bardzo dużo energii i jest stale doładowywany.Korzystanie energii oceanu rujnuje Twój projekt perpetuum mobile.  |
#8 8 na 8 | Fizyk (17637 punktów) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > I to jest perpetuum, bez dwóch zdań. Kto potrafi to podważyć?Spodziewam się, że sam to potrafisz zrobić gdy zrozumiesz jak osmoza działa na poziomie individualnych cząsteczek. Wyobraź sobie, że w czystej wodzie zawiesiliśmy cienką błonę - powiedzmy jednoatomową - z mnóstwem dziurek niewiele większych od cząsteczek wody. Posiadając energię cieplną, cząsteczki te brykają w różne strony, zderzają się ze sobą, z dziurawą błoną i czasem trafiają w dziurki przechodząc na drugą stronę błony. Ponieważ z obu stron błony jest tyle samo cząsteczek wody, to średnio tyle samo ich przechodzi w jedną jak i w drugą stronę, a więc i ciśnienia są jednakowe i wszystko jest w równowadze. Zasadnicza jednak zmiana następuje, gdy po jednej stronie rozpuścimy trochę soli, której cząsteczki nie mieszczą się w dziurkach i obecność błony zmusza je do pozostania po słonej stronie. Wtedy przez błonę półprzepuszczalną cząsteczki wody płyną średnio w stronę większego stężenia soli. Dlaczego? Ano po prostu dlatego, że po stronie większego stężenia jest ich mniej, a więc ich trafianie w dziurki jest rzadsze niż po stronie czystej wody. W rezultacie ciśnienie po słonej stronie wzrasta. Z energetycznego punktu widzenia, słona woda ma niższą energię niż słodka i odsolenie wody zawsze wymaga wkładu energii, np. przez ręcznie wyciskanie słodkiej wody ze słonej w łodzi ratunkowej na morzu.  Mam nadzieję, że już teraz jest jasne dlaczego to mobile nie jest perpetuum. |
#9 2 na 2 | Ratatoskr (4439 punktów) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > I to jest perpetuum, bez dwóch zdań.> Kto potrafi to podważyć?Ale ja nie rozumiem w ogóle z czym masz problem? Masz dwie rurki: - A - czyta woda, - B - woda osolona. Osmoza pompuje ci [czystą] wodę: A -> B, aż do wyrównania poziomów stężeń. Jeśli górą zacznie się przelewać woda B -> A, to będzie się tamtędy przelewała woda [osolona], podnosząc poziom zasolenia w A. Będzie się zatem przelewała tak długo, dopóki poziom zasolenia w obu rurkach się nie wyrówna i wtedy twoje "perpetuum mobile" przestanie działać. --------------------------- Natomiast przyjmując odwrotną osmozę (bo wybacz, ale w tytule wątku masz "osmoza" a w treści nie opisujesz co się znajduje w "A" i "B" i tylko po rozwoju dalszej dyskusji się domyśliłam, o co ci chodzi). --------------------------- Zatem przyjmując odwrotną osmozę, to podejrzewam, że perpetuum, albo: - W ogóle nie zadziała, bo różnica ciśnień wywołana odmienną gęstością obu słupów cieczy będzie jednak mniejsza niż ciśnienie osmotyczne i zajdzie tutaj zwyczajna osmoza. - Albo zabije ją niedoskonały stopień osmotycznego odsalania. Za Wiki: Cytat:Domowe zestawy filtrów oparte na odwróconej osmozie zużywają duże ilości wody. Do uzyskania 5 litrów wody oczyszczonej od 40 do 90 litrów wody trafia do ścieków - uzysk 5-15%. Wynika to z niewielkiej różnicy ciśnień w takich instalacjach. W zastosowaniach przemysłowych, przy znacznie większej różnicy ciśnień, można uzyskać do 75%. Jednocześnie stopień odsolenia wynieść może ok. 95%-99%. |
atto (627 punktów) (zablokowany) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > Korzystanie energii oceanu rujnuje Twój projekt perpetuum mobile.  Stosuję dawniejszą - tradycyjną definicję perpetuum mobile. Była to maszyna, która może trwale wykonywać pracę użyteczną bez podłączania źródła energii. Obecnie jedynie ekspansja kosmologiczna jest idealnym perpetuum mobile - pierwszej klasy, czyli cały Wszechświat wg teorii Wielkiego Wybuchu. |
#11 1 na 1 atto (627 punktów) (zablokowany) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > > I to jest perpetuum, bez dwóch zdań. Kto potrafi to podważyć?> Spodziewam się, że sam to potrafisz zrobić gdy zrozumiesz jak osmoza działa na poziomie individualnych cząsteczek.Potrafię zastosować ten motyw cząsteczkowy ale w przeciwnym kierunku: ta maszyna będzie działać właśnie kosztem energii kinetycznej cząstek, czyli woda będzie się tu ochładzała. Zatem w przypadku izolowanym otrzymasz lodówkę - w pełni darmową, zero zasilania. No, a w wersji z oceanem będzie działać normalnie i bardzo długo. > Z energetycznego punktu widzenia, słona woda ma niższą energię niż słodka i odsolenie wody zawsze wymaga wkładu energii, np. przez ręcznie wyciskanie słodkiej wody ze słonej w łodzi ratunkowej na morzu.Zatem mamy zapewniony wkład energii, w postaci kinetycznej samych cząsteczek wody. |
atto (627 punktów) (zablokowany) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > Jeśli górą zacznie się przelewać woda B -> A, to będzie się tamtędy przelewała woda [osolona], podnosząc poziom zasolenia w A.Tam jest odwrotnie: B to czysta woda. I poziom nie podnosi się, bo na dole będzie tak sam przepływ. > Będzie się zatem przelewała tak długo, dopóki poziom zasolenia w obu rurkach się nie wyrówna i wtedy twoje "perpetuum mobile" przestanie działać.W obu kierunkach płynie ta sama woda - czysta, czyli zasolenie nie wyrówna się. > - Albo zabije ją niedoskonały stopień osmotycznego odsalania.Niedoskonałość tu nie przeszkadza. Po prostu prawie czysta woda krąży, zamiast doskonale czystej. Może nawet to ułatwia zadanie: dla lekko słonej wody wystarczy chyba krótsza rura. |
atto (627 punktów) (zablokowany) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > Nawet w oceanie ciężko będzie znaleźć miejsce na ośmiokilometrową rurę. Ale można użyć krótszej i zrobić elektrownię pływową. Niestety to już wynaleziono.Liczy się sam pomysł realizacji perpetuum, czyli takie zapętlenie - stały obieg, pomimo oporów ruchu, plus oczywisty zysk - praca użyteczna. Właśnie takie coś jest wg wielu specjalistów niemożliwe - sprzeczne z prawami fizyki. Fale, wiatry, rzeki i Słońce to normalne - tradycyjne, czyli jawne źródła energii. |
#14 1 na 1 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > >Korzystanie energii oceanu rujnuje Twój projekt perpetuum mobile.  > Stosuję dawniejszą - tradycyjną definicję perpetuum mobile.> Była to maszyna, która może trwale wykonywać pracę użyteczną bez podłączania źródła energii.Tą definicję spełniają na przykład: wiatraki, elektrownie wodne, ogrodowe lampy z ogniwem fotowoltaicznym. |
atto (627 punktów) (zablokowany) | Odp: Osmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum? | > Tą definicję spełniają na przykład: wiatraki, elektrownie wodne, ogrodowe lampy z ogniwem fotowoltaicznym.Nie zupełnie. Tu jest jawne źródło energii tyle że naturalne: w postaci prądu rzeki, czy wiatru, więc nie potrzeba tu tworzyć specjalnych konstrukcji żeby to wykorzystać. W perpetuum źródło nas w ogóle nie interesuje - musi być niewidoczne, niezlokalizowane, jak np. grawitacja. Może oczywiście wykryć źródło, np. mierząc temperaturę stwierdzamy że woda traci energię podczas tego podnoszenia z powodu osmozy. No ale cóż nam z tego, skoro nasze lodówki muszą być zasilane z sieci, żeby robić to samo.  |
1 2 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|