 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-03-2015 15:47 | e-duch (1053 punktów) | 50 mitów o ateizmie
-1 na 5 | Witam ! Czytam właśnie tą książke i na samiutkim początku pojawia się taki oto mit : > Ateiści nie uznają żadnych wartości<
Mnie się wydaje , że nie jest to mit . Są ateiści którzy mówienie o wartościach nazywają szczekaniem i bełkotem . Są ateiści którzy uważają , że dobro i zło to urojenia od których należy się uwolnić tak jak i od wiary w bogów Którzy rzeczywiście wyzwoleni od religijnych dogmatów kroczą konsekwentnie drogą podważania i kwestionowania wszelkich umów , kompromisów i porozumień nie proponując nic w zamian .
Nie dotyczy to rzecz jasna wszystkich lecz faktem jest , że ateiści nie posiadają żadnego wspólnego fundamentu ... a może się mylę ?
Chcę powiedzieć , że żaden równoprawny , równorzędny dialog pomiędzy religiami a ateizmem nie może być prowadzony ponieważ ateizm jest wyłącznie brakiem wiary w istnienie bogów a nie zbiorem etycznych czy filozoficznych przekonań .
Taki dialog może zaistnieć jedynie wtedy kiedy ateista podejmie dyskusje o wartościach . Jeśli jej nie podejmie - będzie bronił ( według mnie ) straconych pozycji . Taki ateizm przypomina mi człowieka , który mówi : Nie będe rozmawiał po angielsku A po jakiemu chcesz rozmawiać ? Po ... żadnemu ...
Taki ateista w rzeczy samej przyznaje , że skoro nie ma boga to i wartości nie ma ... A to przecież nie jest prawdą ... a może się myle ?
pozdrawiam serdecznie e-duch | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 Dalej..#1 19 na 19 | Damian Głowacki (86 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | Problem polega na tym, że sam ateizm jak zauważasz jest tylko odpowiedzią na jedno pytanie. Sam w sobie ateizm - jak i teizm nie mówi nic o człowieku. Nie jest światopoglądem, jedynie jakąś tam jego częścią. Mówić, że ateista "nie posiada" żadnych wartości jest błędem. To po prostu nie wynika logicznie. Irytującym jest to, że z ambony często słychać porównanie, czy równoważenie ateizmu i nihilizmu - co jest z kolei idiotyzmem  Ateizm nie zobowiązuje w żaden sposób do przedstawiania i udowadniania tego, że ma się jakieś wartości(nie jest się nihilistą). Ateista może to zrobić oczywiście, może powiedzieć, że jest np. humanistą. |
#2 8 na 8 | Jacholek (5699 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | To mieszanie pojęć na temat ateistów ma już długą tradycję. Tymczasem kwestia jest tego z jakiego źródła czerpie się zasady i normy moralne. Religianci utrzymują że to z nieba spływają na nich wszelkie dobra i normy moralne (również poprzez księdza gromiącego z ambony) i bez strachu (przed piekłem) człowiek nie może być dobry. Nauka o ewolucji społeczeństw wyjaśnia natomiast naturalne źródła, np ludzkiej empatii : pl.wikipedia.org/wiki/Empatia |
#3 7 na 7 | finerbijk (17282 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | >Taki ateista w rzeczy samej przyznaje , że skoro nie ma boga to i wartości nie ma ... >A to przecież nie jest prawdą ... a może się myle ? Ubogi duchem (e-duchem?) jest ten, który do określenia wartości potrzebuje boga czy bogów. A religianci nawet wyznający jedną religię różnie postrzegają różne wartości, najczęściej każdy sobie interpretuje po swojemu.
|
| e-duch (1053 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | > Ateizm nie zobowiązuje w żaden sposób do przedstawiania i udowadniania tego, że ma się jakieś wartości(nie jest się nihilistą). Ateista może to zrobić oczywiście, może powiedzieć, że jest np. humanistą.<Może ale nie musi ... Może powiedzieć , że mówienie o wartościach to szczekanie i bełkot I o takich ateistach mówię ... Ateizm nie jest modelem etycznym - to fakt Ale faktem jest również to , że religie przedstawiają pakiet etyczny Dlatego właśnie twierdze , że ateizm postrzegany wyłącznie jako nie wiara w bogów nie jest równorzędnym partnerem w rozmowie o wartościach . Taki ateizm rzeczywiście nie posiada żadnych etycznych , moralnych przekonań . Ateista , który przyznaje się do podzielania wartości humanistycznych - już w dyskursie udział bierze . pozdrawiam e-duch
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
| e-duch (1053 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | > Nauka o ewolucji społeczeństw wyjaśnia natomiast naturalne źródła, np ludzkiej empatii : pl.wikipedia.org/wiki/Empati<Naturalne źródła empatii - to już krok w stronę dyskursu o wartościach . A więc jest to już wyjście poza proste zaprzeczenie istnienia bogów - Tu już przedstawia się alternatywę i to alternatywę racjonalną , przemyślaną , spójną A przecież ja nie o tym w moim poście mówię Ja mówię o ateizmie , który neguje istnienia wartości ponieważ odmawia dyskusji o wartościach nazywając ją bełkotem i szczekaniem ... Ateizm , który odwołuje się do ewolucyjnych wyjaśnień istnienia współczucia , solidarności jest właśnie takim ateizmem , który wydaje mi się wartościowy , racjonalny ... To ateizm podejmujący wyzwanie zrozumienia kim jesteśmy , dlaczego tacy jestyśmy i dlaczego powinniśmy być tacy a nie inni ... pozdrawiam e-duch
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
| e-duch (1053 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | > najczęściej każdy sobie interpretuje po swojemu.<To zupełnie tak samo jak ateiści ! Nie uważasz ? Czy gdziekolwiek zasugerowałem , że mnie - ateiście - potrzebny jest bóg ? Nigdzie takiej wypowiedzi nie znajdziesz ... Znajdziesz natomiast pytanie o to czy możliwe jest określenie wspólnych wartości dla ateistów ... a właściwie ... Czy możliwe jest ustalenie wspólnych zasad , wartości , etyki dla nas wszystkich Każdy sobie interpretuje po swojemu ... Niestety masz racje ... O wiele łatwiej jest ustalić zasady gramatyki i ortografii niż wspólnego modelu etycznego Jak myślisz - dlaczego tak jest ? pozdrawiam e-duch
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
#7 5 na 5 | Bogucki (102 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie |
>Są ateiści którzy uważają , że dobro i zło to urojenia od których należy się uwolnić tak jak i od >wiary w bogów
Witam A czym się różni dobro od zła ? "Wszystko" zależy tylko od punktu odniesienia . A czy przypadkiem nie ma dobra/zła jest tylko szarośc a ta szarośc ma tylką różną intensywność ?
|
#8 15 na 15 | setarkos (10757 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | > Są ateiści którzy mówienie o wartościach nazywają szczekaniem i bełkotem. Co to ma wspólnego z ateizmem? Z wyłączenia bóstw nie wynika brak wartości ludzkich, a że niektórzy tak jakoby mówią, to argument typu: "a u was biją murzynów" (ciekawe ilu chrześcijanom zdarza się nie kochać bliźniego)). > wyzwoleni od religijnych dogmatów kroczą konsekwentnie drogą podważania i kwestionowania wszelkich umów Raczej kwestionują "umowy z bóstwami", przez co mogą mieć więcej uwagi i szacunku dla umów międzyludzkich. > ateiści nie posiadają żadnego wspólnego fundamentu ... a może się mylę? Moim zdaniem mylisz się. Wspólną przestrzenią wartości jest np. lokalny obyczaj, prawo krajowe, poprawne stosunki z sąsiadami lub wartości ogólnoludzkie (dobro gatunku). To zdrajcy-teiści upatrują fundamentów w jakichś nieludzkich mocach, a sądząc po mnogości wyznań, ich gmach wartości chwieje się na wielu rozbieżnych mackach. > dialog może zaistnieć jedynie wtedy kiedy ateista podejmie dyskusje o wartościach. Proszę bardzo, może nawet chętnie (byleby to nie były wartości zaświatowe). |
#9 5 na 5 | Damian Głowacki (86 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | > Może ale nie musi ...No nie musi tak samo jak teista. > Może powiedzieć , że mówienie o wartościach to szczekanie i bełkotTo samo może zrobić teista. > I o takich ateistach mówię ...I ja mogę mówić o takich teistach. > Ateizm nie jest modelem etycznym - to faktTak samo teizm. > Ale faktem jest również to , że religie przedstawiają pakiet etycznyReligia to już jest coś więcej niż teizm. > Dlatego właśnie twierdze , że ateizm postrzegany wyłącznie jako nie wiara w bogów nie jest równorzędnym partnerem w rozmowie o wartościach .Oczywiście, że nie jest, bo nic o człowieku nie mówi- już nie chcę się powtarzać. > Taki ateizm rzeczywiście nie posiada żadnych etycznych , moralnych przekonań .Tak samo teizm. > Ateista , który przyznaje się do podzielania wartości humanistycznych - już w dyskursie udział bierze .Tak jak teista, który popełnia chrześcijaństwo. |
#10 7 na 7 | finerbijk (17282 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | > Znajdziesz natomiast pytanie o to czy możliwe jest określenie wspólnych wartości dla ateistów ... a właściwie ... Czy możliwe jest ustalenie wspólnych zasad , wartości , etyki dla nas wszystkichNiemożliwe, ale jest prawo, które obowiązuje wszystkich. Nie wszyscy muszą wyznawać te same wartości czy zasady, nie jest to do niczego potrzebne. Poza tym, wyznawanie zasad a ich przestrzeganie to dwie różne sprawy. |
#11 6 na 6 | farmer (22440 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie |
> Ateiści nie uznają żadnych wartości<
Ja nie jestem ateistą ale powiedz mi co ma wspólnego wiara w latający czajnik a to że ten czajnik w sklepie trzeba kupić a nie ukraść?
Na całej tej ziemi nie bycie dupkiem od zawsze było wyzwaniem dla ludzi. Bez względu na kolor rasę stan finansowy klasę społeczną wiarę w cokolwiek.
Prawo, kamery CCTV, alarmy, kłódki zamki czy psy nie strzegą wartości.
|
#12 10 na 10 | KORUND (4922 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | >Chcę powiedzieć , że żaden równoprawny , równorzędny dialog pomiędzy religiami a ateizmem nie może >być prowadzony ponieważ ateizm jest wyłącznie brakiem wiary w istnienie bogów a nie zbiorem >etycznych czy filozoficznych przekonań . 1. Rzeczywiście żaden rózwnorzędny dialog z religiami o wartościach nie jest możliwy, a to dlatego, że wierzący mają wszelkie wartości podyktowane, ustalone, nie podlegające dyskusji. Ich obowiązuje podporządkowanie się wartościom zawartym w świętych księgach i nakazanym przez ich Kościoły. Jak z tym dyskutować? 2. Jeśli szukasz wartości w ateizmie to bez wątpienia należy do nich odrzucenie religijnych pseudowartości. Często ateistą ktoś się staje właśnie po bliższym zapoznaiu się z treściami źródeł wiary. Wartością staje się samo dążenie do prawdy, obrzydzenie do indoktrynacji dzieci, uwolnienie umysłu od nonsensów, wzgardzenie absurdami, kłamstwami, bredniami i nakazami obraźliwymi dla godności istoty rozumnej. 3. Nie ma potrzeby ustalania wspólnych wartości dla ludzi bardzo się różniących między sobą, bo w ten sposób naruszasz wartość najważniejszą, czyli ich wolność wyboru, która powinna także dotyczyć systemu wartości. Poza tym, jak niektórzy wcześniej wspomnieli, ustalono już pewne ogólne wartości dla wszytkich, choć różne w różnych częściach świata. Istnieje kodeks karny, kodeks cywilny, konstytucja, kodeks drogowy...ustawy i przepisy specjalne. Wystarczy tego przestrzegać i egzekwować ich naruszanie. |
#13 -1 na 3 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | > 1. Rzeczywiście żaden rózwnorzędny dialog z religiami o wartościach nie jest możliwy, a to dlatego, że wierzący mają wszelkie wartości podyktowane, ustalone, nie podlegające dyskusji. Ich obowiązuje podporządkowanie się wartościom zawartym w świętych księgach i nakazanym przez ich Kościoły. Jak z tym dyskutować?Piszesz o ślepych religiach, one mają "święte księgi", Kościoły i wartości nie podlegające dyskusji. Religia to Wiara w Boga, nie ograniczają jej żadne "święte księgi", podziały na Kościoły i nie podlegające dyskusji wartości. Religii szkodzą ślepe, fałszywe pseudoreligie, tak jak Nauce szkodzi pseudonauka. > 2. Jeśli szukasz wartości w ateizmie to bez wątpienia należy do nich odrzucenie religijnych pseudowartości.Prawidłowo powinno być: odrzucenie pseudowartości fałszywych religii.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#14 2 na 2 | Rupson (1793 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | > 1. Rzeczywiście żaden rózwnorzędny dialog z religiami o wartościach nie jest możliwy, a to dlatego, że wierzący mają wszelkie wartości podyktowane, ustalone, nie podlegające dyskusji. Ich obowiązuje podporządkowanie się wartościom zawartym w świętych księgach i nakazanym przez ich Kościoły.-W sumie to wartości ustalone przez samego Boga! > Jak z tym dyskutować?-No właśnie. Potrzebny będzie dialog trójstronny. Ciekawe Bóg się pojawi przy okrągłym stole? |
| Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: 50 mitów o ateizmie | > -W sumie to wartości ustalone przez samego Boga!Człowiek w swoim umyśle poszukuje boskich wartości od zarania dziejów, uczy się co jest dobre, a co złe. > -No właśnie. Potrzebny będzie dialog trójstronny. Ciekawe Bóg się pojawi przy okrągłym stole?Bóg przemawia przez umysły Przebudzonych duchowo.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
1 2 3 4 5 6 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|