 |
Ks. Dariusz Oko i światopoglądowy program PiS-u. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 19-06-2013 17:08 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Ks. Dariusz Oko i światopoglądowy program PiS-u.
25 na 25 | . Wczoraj w programie Moniki Olejnik zobaczyłem i wysłuchałem wypowiedzi kolejnego katolickiego intelektualisty ks. prof. dr hab. Dariusza Oko. Poszukałem dalej cóż ten ksiądz profesor ma nam do powiedzenia i znalazłem: www.fronda(*)nder-naprawde-warto,27884.htmlwiadomosci(*)m__jaka_jest_na_Zachodzie.htmlwpolityce.(*)niego-w-programie-tomasza-lisaMuszę przyznać, że jestem w kontekście wsparcia polityków PiS-u kongresu "Stop ateizacji" dosyć przerażonym, tym co może nas czekać w najbliższej przyszłości: wiadomosci(*)ateizacji-na-jasnej-gorze.htmlwww.dzienn(*)trudniejsza,id,t.html?cookie=1natemat.pl(*)mysly-scisle-prawdziwy-problemKs. prof. dr hab. Stanisław Rabiej, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w latach 2008-12 w najnowszej "Polityce" (nr 25, 19.06-25.06.2013) napisał: Przypomnijmy,że od 1989 r. niektóre uniwersytety polskie powracają do wielowiekowej tradycji i pełnego znaczenia universitas. Postanowiono bowiem przywrócić miejsce wydziałom teologicznym w wymiarach uczelni. Stało się tak wolą senatów uniwersytetów w Opolu, Poznaniu, Katowicach, Olsztynie, Toruniu i Szczecinie. Każdorazowo decyzja ta znalazła aprobatę parlamentu RP oraz Konferencji Episkopatu Polski. W ten sposób stało się też zadość zapisom konkordatowym z 1993 r. W sumie do istniejących już (KUL, UKSW, CHAT, PAT, PWT) dołączyły inne uczelnie, gdzie podjęte kroki pozwoliły na zbliżenie do modelu uniwersytetu, jaki istnieje od stuleci w cywilizowanej Europie i na świecie. (...)
(...) Dokonywana systematycznie ocena jakości kształcenia potwierdza, że dokonuje się to w sposób kompetentny z poszanowaniem wszelkich dyrektyw rodzimego MNiSW, jak i rygorów procesu bolońskiego. (...) W sumie kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich oraz różnego typu studiów podyplomowych i doktoranckich przysparza absolwentów aktywnych w wielu sferach życia społecznego. (...)
Umiejętna współpraca z ośrodkami samorządu lokalnego, zaangażowanie na zasadzie woluntariatu w instytucjach dobra publicznego, organizacja wypoczynku wakacyjnego i ruchu turystyczno-pielgrzymkowego, animacja czasu wolnego, stają się domeną wielu nauczycieli akademickich, studentów i absolwentów wydziałów. (...) To tylko niektóre z argumentów przemawiających na rzecz istnienia licznych wydziałów teologicznych. Ich dalszy rozwój winien pozostawać w domenie zatroskania władz samorządowych, świeckich i kościelnych.O teologii na świeckich uczelniach założyłem nawet wątek: www.racjonalista.pl/forum.php/s,332808Nie można i nie warto lekceważyć Kościoła, który ma przez wieki wypracowane metody rozszerzania swojej dominacji nad całokształtem życia społecznego - nazywanym "rządem dusz" i uzyskiwaniem dóbr doczesnych i w "wolnej Polsce" odnosi sukces za sukcesem. Tu warto zwrócić uwagę na inny aspekt (choć spójny z innymi) Kościelnych poczynań - do każdej grupy społecznej kierowani są (lub ideowo sami się kierują) dobrze przygotowani specjaliści. Tacy też przychodzą na nasze forum. Wiadomo, że ksiądz Oko z ekstremalnymi poglądami nie ugra tu niczego, ale inni już sporo mogą i ugrywają. Pozdrawiam. @@@ . . | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 #31 1 na 3 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Ks. Dariusz Oko i światopoglądowy program PiS-u. | . Z poprzedniego postu:>Przeczytałem wszystkie publikowane głosy jakie padły na kongresie i skłoniły mnie do poważnej zadumy. Ja nie przeczytałem wszystkiego. Wystarczy mi nałożyć - "Przesłanie Kongresu Katolików 'Stop ateizacji'": Stop dyskryminacji wierzących - "Nie wyrażamy zgody na zamknięcie daru wiary w sferze prywatnej, dlatego nie możemy pozwolić, aby Chrystus był obrażany na forum publicznym".(...) - na fakty z działalności Kościoła w ostatnim ćwierćwieczu oraz nachalną propagandę prokościelną w znakomitej większości polskich mediów. Cały Kongres jest propagandowym matactwem i opiera się na zakłamaniu tego co dzieje się w Polsce. > Cytat:>mecenas Bartosz Kownacki przedstawiał prawne możliwości walki z objawami ateizacji Tak, jak napisałem - nie przeczytałem wszystkiego i nie znam koncepcji mec. Kownackiego. > To mnie ciekawi. Ja nie widzę żadnych prawnych możliwości narzucenia komukolwiek światopoglądu. A metodami? prawnymi wykluczam taką możliwość.Penalizacja zgodna z moralnością i obroną interesów Kościoła następuje już od 17 maja 1989 r.Może warto poznać "przedstawienie problemu" przez Józefa Krukowskiego www.stowar(*)skie1&catid=13:nr-25&Itemid=23> Ten manifest może okazać się niewypałem, bez czynnego, znaczącego udziału społeczeństwa.Może, ale może warto poczytać za czym Polacy głosują i jak to się zmienia w ostatnim 25-leciu. Czy same wybory na posłów "zawodowych katolików" nie wystarczą: www.artur-gorski.waw.pl/?p=2130teologiamo(*)ent/uploads/2011/03/3-Kraj.pdf> W moim odczuciu, wielu wierzących też już rzyga Kościołem.Jest różnie, ale np. ilość popierających zakazy aborcji i in-vitro rośnie. > (...) Co można jeszcze zrobić? Maturę z religii? To są ambitne hasełka ale możliwość ich realizacji nie jest prosta lub wręcz niemożliwa. (...) Dlatego ja tutaj nie widzę wielkiego zagrożenia.To proszę prześledzić cały proces (wraz z hasłami-postulatami) wprowadzania religii do szkół. Kościół wie jak poszerzać swoje pola wpływu, a także majątek. > >Świadomie, ograniczam się tu do polskiego zaścianka.> Celowo tak napisałem ponieważ uważam że Polski nie można rozpatrywać w oderwaniu od reszty Europy.Nie można i nie warto, ale Polacy zawsze byli specyficznym narodem i dlatego w Polsce jest zawsze inaczej, a mnie Polska obchodzi najbardziej. > Polska młodzież w mojej ocenie nie różni się od swoich rówieśników w innych krajach. Z moich obserwacji stwierdzam że jest bardzo pragmatyczna, a pragmatyzm nigdy nie był polską cechą.Nasze obserwacje są jednostkowe i subiektywne. Ciekawsze wnioski można wywieść z badań socjologicznych, a tam jednak widzimy, że polska młodzież też różni się od młodzieży innych krajów. Choć procesy integracyjne w ramach Unii postępują. > O tym chciałbym dowiedzieć się więcej ponieważ byłem zdania że te możliwości prawne też mają swoje granice.Wszystko ma swoje granice tylko są trudności z ich wyznaczaniem i utrzymywaniem. Kościół nawet, gdy na jakimś etapie i w jakiejś sytuacji publicznie granice uznaje, to jednocześnie i wprost natychmiast dąży do ich przesunięcia. Nigdy nie należy zapominać, iż metodologiczną podstawą propagandowej presji Kościoła jest obłuda. Kler i "zawodowi katolicy" najczęściej co innego głoszą, a co innego czynią. > >>>Już prędzej uwierzę w szybką ateizację, niż rewolucję odbierająca Kościołowi zawłaszczony majątek.<> Ateizacja musi spowodować uszczuplenie majątku.Uszczuplenie czy łatwe zwiększanie? W naszej cywilizacji prawdziwym jest powiedzenie, że prędzej chudy zdechnie niż gruby schudnie. Kościołowi w Polsce nigdy źle nie było, a w "Wolnej Polsce"spasł się niepomiernie. (W szybką ateizację Polski też nie wierzę). > >>>Co to znaczy "na dłuższą"?> W liczbach Panu nie powiem bo to różnie bywa. Ale przed oczami mam jak długo trwał upadek muru berlińskiego. Na końcu sypało się to jak domek z kart."Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka"! Sam upadek "muru", czy zwycięstwo Solidarności to rzeczywiście "moment", ale przygotowania to trwały długo. Może warto zajrzeć do "Planu gry" (A Geostrategic Framework for the Conduct of the U.S. - Soviet Contest) Zbigniewa Brzezińskiego: "(...) Owo wielkie starcie nie jest ścieraniem się idei czy"ludzkich serc i umysłów". Ideologiczny spór odgrywał pewną rolę, lecz powiedzmy sobie szczerze: ten jego wymiar zblakł wraz z upadkiem atrakcyjności i ferworu sowieckiej rewolucji. Konflikt wyraża się przede wszystkim w ekspansji władzy i wpływów terytorialnych oraz w koncentracji militarnej obliczonej na zastraszenie i powstrzymanie przeciwnika. To względy geopolityczne i strategiczne stanowią sedno sprawy, jej treść i istotę, i ostatecznie to one zdecydują o wyniku tego historycznego konfliktu". Lub do "VICTORY CZYLI ZWYCIĘSTWO" Petera Schweizera: www.anonimus.com.pl/victory.html> >>>Powiem więcej rekonkwisty w kraju zdominowanym przez katolików i katolicką propagandę.<> To jest to o czym Pan pisał. Wnikanie w każdą niszę, koła gospodyń wiejskich, kursy kroju i szycia, wszelką aktywność społeczną opanowali dysydenci kościelni.> W Pana zdaniu akcent kładę na katolicką propagandę.Tak, uważam że współczesne media są przez nią prawie całkowicie zdominowane. Zaś telewizyjną misją polskich stacji jest szerzenie głupoty i religijnego światopoglądu. Jest to społecznie groźne. Pozdrawiam. @@@ . |
#32 2 na 2 | rysiek (4593 punktów) | Odp: Ks. Dariusz Oko i światopoglądowy program PiS-u. | > Kościół Katolicki jest przy boku władzy lub u władzy co najmniej od 380. (...) Ograniczanie jego historii do ostatnich 30 lat na obszarze między Odrą i Bugiem, to skrót który nic w dyskusji nie pomoże.Owszem. Zauważyłem tylko że te sukcesy wcale nie są takie krótkotrwałe, nawet jeśli uwzględnimy tylko okres po 89 roku. Tym bardziej że raczej nie widać ich końca. > O jakich kosztach mówisz? Te koszta w historii były nieporównywalnie większe.Właśnie o obawie przed większymi. > Front kościelno-prawicowo-konserwatywny jest niemożliwy bez Kościoła. To jest front kościelny a partie są jego marionetkami.Oczywiście, aktualnie mamy taki układ. > Bardzo fantazyjny opis tyle że bez odniesienia do realnej rzeczywistości.Czy wymienione przeze mnie wiary, nie należą do realnej rzeczywistości? > >Poza tym zauważalna jest już od dłuższego czasu ekspansja różnego rodzaju fundamentalizmów religijnych.<> Myślisz o chrześcijańskich czy islamskich?O wszystkich. > Gdzie się można zgłosić żeby się zapisać?A gdzie się trzeba zgłosić aby zostać "wytypowanym"? > Jak praktycznie wyobrażasz sobie zakaz ateizacji-ustawą?Wyobrazić sobie można sporo. Ale mamy już ustawę podobnego typu: o obrazie uczuć religijnych. Wystarczyłyby "drobne" poprawki, a może tylko szersza interpretacja. > Autorowi wątku chodzi o bardziej subtelne i wypróbowane przez wieki metody.Może. Ale nie zapominajmy o tych mniej subtelnych, i też wypróbowanych przez wieki. |
#33 5 na 5 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Ks. Dariusz Oko i światopoglądowy program PiS-u. | > >Dobrze przygotowani? Specjaliści?> Nie chcę robić konkretnym dyskutantom reklamy.Ja też nikogo konkretnego nie wymieniam, ale to przez Litość  . > >Dalipan - nie zauważyłem.> Ja też znajduję kontrargumenty, ale zauważam i osoby i sposoby.Eee... > >Sporo mogą?> Tak, tworzą tu wspierającą się grupę o dużym spektrum intelektualnymIntelektualnym???  > zróżnicowanych metodach dotarcia i wpływu na poglądy uczestników forum.???  > Jak Pan doskonale wie racjonaliści naszego forum też są zróżnicowani i jeżeli nawet tutejsi "obrońcy religii i Kościoła" nie docierają ze swoją argumentacją do zasadniczej grupy, to jeszcze wcale nie znaczy, że nie docierają do innych.Nie wyobrażam sobie, żeby produkcje niewymienionych mogły do kogoś dotrzeć inaczej niż jako materiał do polewu. > Zasadniczym problemem jest tu ideowa propaganda jedynie słusznej opcji światopoglądowej w zasadniczej większości wszystkich polskich mediów.Na wszystkie polskie media wpływu i tak nie mamy, więc też nie ma powodu się przejmować.
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
1 2 3 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|