MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #151
Nakład: 33151 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-01-13 do 2011-01-18
(aby zobaczyć całość: włącz wyświetlanie obrazków)

Spis treści:

Cytat tygodnia

Radosne więzi

"Masturbacja jest najbardziej atrakcyjna dla tych, którym brakuje radosnych więzi z Bogiem"

"Przewodnik Katolicki" (zob. Masturbacja a Bóg)


Aktualności i ogłoszenia

Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy

Ukazała się druga książka Mariusza Agnosiewicza - Heretyckie dziedzictwo Europy, czyli spojrzenie na herezje okiem ateisty, humanisty, wolnomyśliciela - który kpi z fanatyzmu, ale także szuka tego, co cenne i wyzwalające.

367 stron, format A5, wydanie w okładce twardej - 39 zł, wydanie w miękkiej oprawie - 34 zł. Zobacz więcej...

Zabierając się za pisanie o herezjach zamierzałem pokazać targ osobliwości - religijnych dziwactw, które są mi jeszcze bardziej obce niż niedorzeczna i nietolerancyjna, ale jednak względnie zrównoważona ortodoksja religijna. Kończę swą wyprawę zdumiony tym, jak bardzo nie doceniałem potencjału myśli heretyckiej, zirytowany skalą wypaczenia dziejów herezji przez płytką, zwłaszcza kościelną historiografię. Europa ma przede wszystkim korzenie grecko-rzymskie. Chrześcijańskie korzenie? Proszę bardzo - oto one: herezje.

"Chciałem wyrazić moją czytelniczą wdzięczność za Heretyckie dziedzictwo Europy. Jest paradoksem, a może przeciwnie - zrozumiałą regułą, że autorzy ateistyczni rozumienie religii wzbogacają o najbardziej porządkujące spojrzenia. Tekst o Waldensach, czytany u nas na głos - w grupie przyjaciół, nie tylko odświeża wcześniejszą wiedzę, ale i wnosi do niej nowe, nieoczywiste elementy interpretacyjne. Książka wypełni dotkliwe i mylące luki w dotychczasowej literaturze przedmiotu."

prof. Jerzy Drewnowski,
współzałożyciel Europejskiego Uniwersytetu Viadrina

Nie jest to suchy opis herezji, nie stronię więc od ocen i wartościowań. Drwię z fanatyzmu, ukazuję psychopatologie ukryte pod religijnymi szatami, ale staram się nie zgubić rzeczy pozytywnych. Poza czysto poznawczymi wymiarami pracy: zrozumienie heretyckiego dziedzictwa Europy, zrozumienie znaczenia herezji dla wolnomyślicieli, ma ona także wymiar ogólny: pokazanie nieznanych oblicz chrześcijaństwa, które zadziwić muszą każdego.

Czy wiesz, że w średniowieczu można było sobie bardziej zakpić z religii niż w Polsce XXI w.? A co w XIX w. wyszło z religijnego zachwytu nad darwinizmem? Jeśli uważasz, że chrześcijaństwo to tylko teizm - jesteś w błędzie - pokażę ci chrześcijański panteizm, deizm oraz ateizm. Feminizm, homoseksualizm, BDSM, nudyzm, transseksualizm, transwestytyzm, aborcjonizm, amoralizm oraz joint ku chwale Pana - to wszystko mniej znane oblicza chrześcijaństwa o których nie śniło się nawet Fryderykowi Nietzsche.

„Po znakomitej książce Petera Bergera z 1979 roku The Heretical Imperative. Contemporary Possibilities of Religious Affirmation otrzymujemy jej polski odpowiednik – Heretyckie dziedzictwo Europy Mariusza Agnosiewicza. Jak różni autorzy i jak odmienne konteksty, w których książki zostały napisane, tak różne ich przesłania. Berger jako socjolog religii interesował się głownie pozytywnym i wolnościowym impulsem zawartym w „heretyckim imperatywie”. Dla Agnosiewicza, przede wszystkim gniewnego działacza i wolnomyśliciela, herezje to uskrzydlająca alternatywa dla zniewalających struktur instytucjonalnych form religii. Jak sam przyznaje, bezpośredni kontakt z heretycką przeszłością, pozwolił Agnosiewiczowi dostrzec nie tylko bogactwo samych herezji, ale ich znaczenie dla etosu wolnomyślicielskiego. Wolno przypuszczać, że książka stanie się nie tylko swoistym manifestem polskiego ruchu wolnomyślicielskiego związanego z portalem racjonalista.pl, ale również wyzwaniem dla tradycyjnie wierzących katolików polskich. Jak się wydaje zarówno dla jednych jak i dla drugich, kształt polskiej debaty publicznej na temat obecności religii w przestrzeni publicznej potrzebuje uzdrowienia. Książka Heretyckie dziedzictwo Europy może w tym pomóc.”

dr hab. Stanisław Obirek
Uniwersytet Łódzki

Przeczytaj fragment:

Herezje okiem ateisty

Zobacz: Spis treści, o autorze

Zamów książkę:

Heretyckie dziedzictwo Europy

Dwie z rabatem

Przy zamówieniu obu książek Mariusza Agnosiewicza, na drugą (Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji) - 15% rabatu.
Przy zamówieniu nowego wydania książki, której nabyło się wydanie poprzednie - 40% rabatu.

Książka Kościół a faszyzm dostępna jest aktualnie jedynie w twardej oprawie (cena: 36 zł). Czwarte wydanie mieści się na 344 stronach.

*

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury (podręcznik sceptyka o homeopatii i medycynie alternatywnej, z przedmową Dawkinsa)
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany (czarna książeczka obskurantyzmu polskiego, pięknie ilustrowana)
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie (humorystyczny kryminał ateistyczny)
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić (kopalnia ciekawostek z historii nieświętej Kościoła, krytyczna synteza katolicyzmu)
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia - traktat filozoficzno-społeczny
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie (synteza współczesnej nauki)
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Koszulka ateisty
 3. Nie wierzę w Boga, bo nie wierzę w krasnoludki
 4. Czy czujesz dotyk Jego Makaronowych Macek?
 5. Niechaj błogosławione będą Jej Święte Kopytka
 6. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 7. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 8. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)
 9. Kalendarz racjonalisty na 2011
 10. Człowiek bez Boga, jest jak ryba bez roweru

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl
Strona główna księgarni: ksiegarnia.racjonalista.pl


Nowe teksty

Trzy przemiany u Schopenhauera i Nietzschego w świetle Bhagavad-Gity - Jacek Stankiewicz (18-01-2011)

W twórczości zarówno Artura Schopenhauera jak i Fryderyka Nietzschego pojawia się motyw trzech stadiów rozwoju człowieka. Schopenhauer mówi o stadiach egoisty oświeconego, człowieka sprawiedliwego oraz człowieka szlachetnego. Nietzsche natomiast mówi o trzech przemianach, jak to "duch wielbłądem się staje, wielbłąd lwem, wreszcie lew dziecięciem."
Czytaj...

 

Nie kochamy innych – oksytocyna wzmacnia faworyzowanie własnej grupy - Ed Yong (18-01-2011)

Zaledwie kilka cząsteczek ma reputację tak świetlaną jak oksytocyna. Często uważa się ją za "hormon miłości" lub "hormon przytulania się", oksytocynę łączy się w zasadzie z każdym pozytywnym aspektem ludzkiego zachowania, włączając zaufanie, kontaktowość, empatię, szczodrość, współpracę, a nawet orgazm. Teraz możemy dodać do tej obszernej listy rasowe i kulturowe uprzedzenia.
Czytaj...

 

Trzy drogi współczesnego kina - Marcin Łętowski (18-01-2011)

Przemysł filmowy szuka nowych rozwiązań i pomysłów. Pastiszowe odwoływanie się kina do siebie - zafascynowanie samym sobą, technika trójwymiarowa albo "dokumentalne fikcje" - fascynacja rzeczywistością - czas pokaże, co przetrwa. Każda próba odzwierciedla to, co dzieje się w "realnym" świecie, ale też sama jest z nim nierozerwalnie związana.
Czytaj...

 

Przyszłość należy do Chin - Andrzej Koraszewski (17-01-2011)

Nicholas Kristof pisze, że przygląda się chińskim szkołom od 20 lat, obserwuje również szkolnictwo w innych krajach azjatyckich, a jego dzieci przez pewien czas chodziły do szkoły w Japonii. Wszystkie te obserwacje albo budziły zazdrość albo zdumienie. Główny wniosek sprowadza się do jednego: edukacja jest w tych krajach najwyższym priorytetem.
Czytaj...

 

Islamski dwugłos - (17-01-2011)

Zapewne najnowsze ataki na chrześcijan w Iraku i Egipcie skłoniły wybitnego islamskiego teologa z Kataru do udzielenia wywiadu, w którym wzywa społeczeństwa islamskie do wyrzeczenia się przemocy. W tym samym czasie wychowany w USA, związany z Al-Kaidą duchowny jemeński, Al-Awlaki, wzywa muzułmanów w Ameryce do zdobywania pieniędzy na dżihad wszelkimi środkami, z kradzieżą, oszustwem i napadami rabunkowymi włącznie.
Czytaj...

 

Aresztowanie w Uyo - Leo Igwe (16-01-2011)

We wtorek, 11 stycznia około 5 po południu aresztowano mnie razem z moim kierowcą i fotografem przed wejściem do banku w Uyo, w stanie Akwa w południowej Nigerii. Przyjechałem do stanu Akwa w niedzielę 9 stycznia, próbując uratować dwójkę dzieci oskarżonych o czary, maltretowanych i porzuconych przez ich rodziny.
Czytaj...

 

10-letnie żony, czyli o świętości rodziny - (15-01-2011)

W roku 1929 brytyjskie władze kolonialne zakazały w Indiach małżeństw z dziećmi. Dziś zarówno w Indiach, Pakistanie, jak i w Bangladeszu to kolonialne prawo teoretycznie nadal obowiązuje, ale, przynajmniej w Pakistanie, nie jest zbyt skrupulatnie przestrzegane. W ubiegłym roku tylko w jednym regionie Pakistanu ujawniono ponad 50 przypadków małżeństw z dziećmi.
Czytaj...

 

Cenne płyny ustrojowe - PZ Myers (15-01-2011)

Wczorajszego wieczoru skończyłem lekturę Deadly Choices (Śmiertelne wybory) Paula Offit'a, jego nowej książki na temat historii ruchów skierowanych przeciwko szczepieniom. Książka jest bardzo dobra, wyczerpująca oraz przekonująca i dla mnie okazała się bardzo pouczająca, ponieważ autor przygląda się w niej wszystkiemu z bardzo szerokiej perspektywy, od kampanii przeciwko Edwardowi Jennerowi (odkrywcy szczepień ochronnych przeciw ospie) po szalone teorie Jenny McCarthy.
Czytaj...

 

Uderz się Rusku w piersi - Andrzej Koraszewski (14-01-2011)

Szukając odpowiedzi na to pytanie, szukam eksperta, do którego mogę mieć chociaż cień zaufania. W równym stopniu nie mam tego zaufania do Tatiany Anodiny, która może być zainteresowana ukryciem jakiegoś szczegółu po stronie rosyjskiej, jak i do jakiegokolwiek polskiego oficjalnego eksperta, który jest pod presją, żeby szukać niepolskich winnych chociażby na Marsie.
Czytaj...

 

Pusta pociecha religii - Eric S. MacDonald (13-01-2011)

Kiedy jako pastor cierpliwie pilotowałem ludzi przez okres żałoby, przez przygotowania do pogrzebu, sam pogrzeb i to wszystko co stanowi uroczystości pogrzebowe, jakie winni jesteśmy ukochanemu zmarłemu, zawsze wydawało mi się, że słowa i obietnice religijne były puste, a tym, co pomagało, był czysty kontakt ludzki, troska, praktyczne sprawy wokół śmierci w rodzinie i instynktowne gromadzenie się ludzi dających wsparcie.
Czytaj...

 

Smak normalności - Arkadiusz A. Jarzecki (13-01-2011)

Napisałem ten tekst pod wpływem przypadkowej rozmowy, z taką jak ja, młodą osobą, która niedawno postanowiła wstąpić do jednej z polskich partii politycznych. Ta rozmowa pozostawiła w moich ustach gorzki posmak normalności. W żaden sposób nie mogę się go pozbyć. Nie wystarczy go popić słodką lekturą. Nie da się połknąć i wydalić w ustronnym miejscu. Niesmak normalności trzeba wypluć, nie zważając na oczywistą niehigieniczność i zagrożenie epidemiologiczne.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

II Kongres Ruchu Poparcia Palikota - Katowice, 15 Styczeń
Zapraszają do KN w Sopocie


Nowiny naukowe

Znalezione w sieci

Kto szuka szpiega w kościele? (13-01-2011)
538 aborcji (13-01-2011)
Krew Jana Pawla II przy oltarzu (13-01-2011)
Krystalografia jądra Ziemi (13-01-2011)
Nie wrócą, chyba że na starość (13-01-2011)
Czarne skutki Białej Góry (14-01-2011)
Na półsucho. Historia prohibicji (14-01-2011)
Julian bez ziemi. Rozmowa o epoce po Wikileaks... (14-01-2011)
Armia radzi żołnierzom: "trenujcie duchową kondycję" (14-01-2011)
Konkubentom trudno o ulge (14-01-2011)
Czarownice na stos (14-01-2011)
Fetysz dziecioróbstwa (14-01-2011)
Rok Czesława Miłosza. Czyli kogo?Czesław Miłosz. Ekstatyczny pesymista (14-01-2011)
Aż pół Wrocławia nie wpuszcza księdza po kolędzie (14-01-2011)
Beatyfikacja Jana Pawla II. 78 proc. Polaków chce uczestniczyć w wydarzeniu (15-01-2011)
To nie jest kraj dla mlodych rodziców (15-01-2011)
Paradoksy w hydrobiologii (15-01-2011)
Ksiądz z Rydułtów namawia do oglądania zdjęć z aborcji (15-01-2011)
Medialna dezinformacja- głos w sprawie zniesławienia antykoncepcji " (15-01-2011)
Zdjęcia z dzieciństwa - dzisiejsze dzieci będą miały przewalone (16-01-2011)
Mezopotamskie metropolie wyrosły z bagien? (16-01-2011)
Nauka nie jest od zarabiania. A humanistyka - już na pewno (16-01-2011)
Drugi Tupolew... (17-01-2011)
"Rosjanie zapewne prędzej czy później się przyznają" (17-01-2011)
Szpitalny przegląd mediów (17-01-2011)
USA się krztuszą. Kto następny? (17-01-2011)
Najstarszy pies Ameryki (17-01-2011)
1361 (17-01-2011)
Przechwytywanie 1 maja (17-01-2011)
Solidarność w urzędzie: Gej to bogaty pedał (17-01-2011)
Komórki od Rydzyka zamilkły. A kasy nie oddadzą (18-01-2011)
Francuska gazeta "Le Parisien" twierdzi, że przypadek cudownego uzdrow (18-01-2011)
Fiolka z krwią Jana Pawła II (18-01-2011)
Bliski kosmos bez tajemnicŁazikiem i sondą (18-01-2011)
Rozmowa o małpach, które mają klasęNiebo bonobo (18-01-2011)


Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
Twój pseudonim jest już używany na Forum
Religie:
Gdzie jest napisane, że świat ma mniej niż 10 tys lat ?
Nowa beatyfikacja w mitologii katolickiej.
Kaplica (hmm... ekumeniczna?) na Stadionie Narodowym
Filozofia i światopogląd:
Nowa moralność: ból i cierpienie > życie
Fantasmagorie totalne - M-sprzeczny Wszechświat
Nieetyczne polowanie?
Systemy logiczne a sceptycyzm
Kościół i antyklerykalizm:
Beatyfikacja JP2 - sondaż
To Bóg był sprawcą Wielkiego Wybuchu!
Santo Subito, Hitler Jugend, Ave Satan
Nauka:
Paradoks Bertranda - fantazje na temat
Rotujący magnes
Najprostsza prawda której nie-człowiek nie zrozumie i...
Prawdziwe PARADOKSY
Chińczyk, co wciska
Nauka z przytupem
Społeczeństwo i kraj:
Poczta Polska - nowe pomysły
Teorie spiskowe raz jeszcze ;-)
Palikot
Znęcanie się nad zwierzętami
Mgła
Obywatela sprzedam tanio.
Szczątki TU-154 co z nimi zrobić ?
Kolejny wstrząs!
Polska 2020
Powstanie warszawskie
Kultura:
Geneza monogamii.
O wszystkim i o niczym:
masturbacja i Bóg
oszczędzanie kontra wydawanie
Zakaz wjazdu
Muzyka na początku....
Czy to rozsądne CHCIEĆ powrócić do natury ?
Pytanie do zorientowanych.

Strona główna Forum

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-Baza intelektualna polskich racjonalistów-~^\
{- www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org -}
[info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.