MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #47
Nakład: 1774 (odbiorców mailingu)

Spis treści:


Cytat tygodnia

Idealny kandydat

"Podejrzewam, że [Jolanta Kwaśniewska] byłaby wygodnym kandydatem [na prezydenta] dla SLD, który ma kłopoty z wystawieniem własnego, a samo się rozpada. A tu mają osobę, która ładnie się modli, klęka przy papieżu, jednocześnie sympatyzuje ze środowiskiem SLD. Może być dla nich dobrym kandydatem. To takie miękkie SLD."

Paweł Śpiewak, socjolog, Angora, nr 38, 21 IX 2003


Aktualności i ogłoszenia

Wyróżniają nas... bo się wyróżniamy!

Serwis Racjonalista zaczyna być coraz bardziej widoczny w Internecie. W ostatnich dniach otrzymaliśmy wartościowe i cenne dla nas wyróżnienia.

20 września 2003

Serwis Reporter.pl: Racjonalista - Ciekawa Strona

Redakcja serwisu Reporter.pl ma zaszczyt i przyjemność przyznać tytuł
-=-=-[ "C I E K A W A    S T R O N A"
wyróżniającej się, polskiej stronie internetowej
-=-=-[ RACJONALISTA
-=-=-[ http://www.racjonalista.pl
Naszym zdaniem wyróżniona strona jest ciekawym,
przydatnym i oryginalnym serwisem internetowym.
-=-=-[ S E R D E C Z N I E   G R A T U L U J E M Y

Charakterystyka Racjonalisty w dziale Ciekawe Strony:
"RACJONALISTA.pl. Miejsce tropienia absurdów, uprzedzeń, paradoksów i głupoty. Oprócz typowego sceptycyzmu racjonalistycznego, serwis podejmuje tematykę religioznawstwa, filozofii i nauk przyrodniczych o świecie. Setki, jeżeli nie tysiące stron tekstu, wypowiedzi, artykułów i opinii. Lektura serwisu zdecydowanie rozjaśnia umysł... "

REPORTER.pl jest jednym z najpopularniejszych i największych polskich serwisów o e-biznesie i Internecie. Jego założycielem i wydawcą jest Dariusz Majgier, laureat tytułu "Internet - Człowiek Roku" przyznanego przez kanadyjską korporację Skynet Communications. Reporter.pl zawiea szereg serwisów tematycznych, m.in.:
# Magazyn Reporter - to najstarszy wydawany w Polsce magazyn elektroniczny. Zawiera artykuły popularnonaukowe, recenzje filmów, książek i płyt oraz reportaże z całego świata. Istnieje od 1996 r.
# WebReporter - to jeden z największych i najstarszych polskich serwisów poświęconych Internetowi. Prezentuje firmy internetowe, ludzi, produkty, wdrożenia, technologie, trendy, podaje statystyki, opisuje strony WWW, publikuje porady, komentuje rynek. W dziale WebNEWS pojawiają się codziennie najnowsze doniesienia ze świata Internetu. Na stronach można korzystać z obszernego katalogu firm internetowych, katalogu bannerów internetowych czy encyklopedii Internetu. Konkurs Ciekawa Strona wyłania najlepsze strony WWW, a odnośniki ułatwiają poruszanie się po Sieci. Istnieje od 1998 r.

25 września 2003

Serwis IDG oraz PC World Computer: Racjonalista - Witryna Dnia

Fragment recenzji: "(...) Witryna jest wielką internetową księgą przepełnioną interesującymi artykułami i opracowaniami dotyczącymi zarówno dziedzin humanistycznych jak i ścisłych. Tematyka poruszana na stronie dotyczy niemal wszystkich dziedzin ludzkiego życia, tworząc zgodnie z ambicjami autorów zalążek kompendium wiedzy ogólnej - oczywiście w ujęciu racjonalistycznym. Na szczególną uwagę zasługuje rozbudowana sekcja religioznawcza, w której znalazły się omówienia kilkudziesięciu kościołów, sekt, ruchów parareligijnych i nurtów paranaukowych. Polecam ludziom otwartym, zarówno tym ceniącym rozum ponad wszystko, jak i tym którzy w jego potęgę zwątpili."

Jarek Rokicki, PC World Computer, IDG

IDG.pl - pierwszy polski portal IT, stworzony przez IDG Poland SA - polski oddział największego na świecie międzynarodowego koncernu wydawniczego w branży komputerowej - International Data Group - wydającego 300 czasopism w 80 krajach świata. W Polsce IDG Poland wydaje tygodnik Computerwolrd, magazyn CXO, miesięcznik PC World Computer, a także miesięczniki Networld, Digit i Kino Domowe - Magazyn DVD. 
Magazyn PC World Computer jest jednym z najpopularniejszych polskich czasopism komputerowych, skierowanym do profesjonalnych użytkowników komputerów osobistych, którzy chcą wiedzieć więcej na temat wykorzystywanego sprzętu i oprogramowania. Do tych wszystkich, którzy interesują się nowościami rynkowymi, Internetem, zaawansowanymi technologiami do użytku domowego i biurowego.

Rozstrzygnięcie konkursu

Dziś zakończył się nasz konkurs, trwający od początku sierpnia. Okazał się on jednak dość trudnym wyzwaniem, lecz tym większe uznanie dla zwycięzców oraz uczestników, którzy przebrnęli przez wszystkie 40 pytań, a było tych osób 48, z czego jedynie 15 zdobyło ponad połowę możliwych punktów (max. 400). Oto najlepsza piętnastka:

Łukasz Rożej - 301
Roman - 282
wyrwi - 261
Bartkiewicz - 258
verminat - 258
demaul - 248
EChO - 248
mike999 - 241
Zwolski - 231
palgri - 222
Jacek Wyrzykowski - 215
jankowski - 217
Szymon Niemiec - 212
Mariusz W. - 211
Herrera - 202

Gratuluję najlepszym, a szczególnie Łukaszowi, gdyż nie tylko zwyciężył nasz konkurs, ale i jako jedyny przekroczył próg 300 punktów. Pierwsza piątka otrzymuje nagrody książkowe (zwycięzca - 2). Nagrodzonych proszę o kontakt.

Rozwiązanie testu z podaniem 40 prawidłowych odpowiedzi znajduje się tutaj

Innowacje techniczne

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy plugin do polskiego komunikatora Tlen.pl w wersjach 4.0.1 i nowszych. Umożliwia on oglądanie wiadomości/nowości/informacji udostępnianych przez nowoczesne serwisy internetowe w formacie RSS/RDF. Predefiniowano 20 serwisów, istnieje możliwość dodania dowolnego innego. Aktualnie dostępne są informacje i nowości z następujących serwisów:
http://www.samizdata.net http://occam.blogmosis.com/ http://www.atheists.org/ http://www.missingmatter.net http://www.racja.org http://www.bbc.co.uk http://www.ravingatheist.com/ http://www.planetquake3.net/ http://my.marijuana.com/ http://www.skepticshour.com http://www.psychonephrology.org http://vegnews.org http://www.yellowtimes.org http://www.nytimes.com/pages/education/index.html http://www.nytimes.com/pages/world/ http://partners.userland.com/ http://www.agonist.eu.org http://politicalwire.com/ http://www.quotationspage.com/qotd.htm http://atheism.about.com/

Plik do pobrania: www.racjonalista.pl/xpliki/racjonalista_o2_rss.zip (170 KB)

Nowy rok...

Wszystkim studentkom i studentom, a także pracownikom akademickim, życzymy szczęśliwego nowego roku :)

Jeśli ktoś z Was planuje dołączenie do nas, nawiązania z nami współpracy - właśnie teraz jest najlepszy moment. Zapraszamy...


Nowe teksty

Kasa Kościoła - Mariusz Agnosiewicz (24-09-2003)

Świadczenia państwa na Kościół. Fundusz Kościelny. Dochody Kościoła. Podatki i cła. Nowy system finansowania Kościoła. Wiele dowodów na nieracjonalność systemu finansowania Kościoła.
Czytaj...

 

Teorie prawa natury - Prof. Maria Szyszkowska (19-09-2003)

Racjonaliści mają awersję do praw naturalnych kojarzonych z Kościołem. Autorka przekonuje, iż nie musi tak być. Idea praw naturalnych jest ważna, wartościowa i może być pożyteczna.
Czytaj...

 

Krótkie dzieje praw naturalnych - Mariusz Agnosiewicz (19-09-2003)

Jaka jest geneza praw naturalnych. Jak to się stało, iż kojarzone z doktryną kościelną. Prawa naturalne a prawa człowieka. Prawa człowieka jako "świecka religia" przeciwna Kościołowi.
Czytaj...

Sceptycyzm

Cud nierozkładającego się ciała - Mariusz Agnosiewicz (16-09-2003)

Kolejne "niewyjaśnione zjawisko" - cud niegnijących szczątków świętych (np.Andrzeja Boboli), stanowiące ponoć wielkie wyzwanie dla "wiary ateistów". Nic bardziej naiwnego i mylnego!
Czytaj...

 

Bioenergoterapia - Marceli Kołodziejski (20-09-2003)

Meridiany. Energetyzowana woda. Jaką energią dysponuje bioenergoterapeuta? Fałsz radiestezji i bioenergoterapii jest podobny. Tam straszą "złą" energią, tu sprzedają "dobrą".
Czytaj...

Biblia

Cel podróży Abrahama - Piotr Drobner (20-09-2003)

Zawłaszczone przez Izraelitów motywy, podania i legendy różnych społeczności bogato wyposażyły jeden szczep semicki w długą przeszłość, rozległą historię, obfitą kulturę i wielką mądrość
Czytaj...

 

Tłumaczenia i przeróbki Biblii - Bogdan Motyl (17-09-2003)

Biblia jest dziełem kilkudziesięciu autorów i fałszerzy, którzy dokonali kompilacji tekstów. Nie ma ani jednego oryginału, na podstawie którego odtworzono owe teksty.
Czytaj...

 

Autentyczność biblijnych opisów - Bogdan Motyl (17-09-2003)

Papież Grzegorz VII poucza króla czeskiego: "Podobało się Panu Bogu i podoba się jeszcze dziś, żeby Pismo Święte pozostało nieznane, ażeby ludzi do błędów nie przywodziło."
Czytaj...

 

Biblia i jej sprzeczności - Bogdan Motyl (17-09-2003)

Czytając Biblię nasuwa się pytanie: zabijać, czy nie? Kraść czy nie kraść? W końcu można jedno i drugie! Okazuje się, że jednakowo obowiązują nakazy jak i zakazy, które wyłożył Wszechmocny
Czytaj...

 

Uwagi o Dekalogu - Bogdan Motyl (17-09-2003)

Już Goethe zauważył, że dekalog (II Moj. XX) jest starszego pochodzenia, zaś pierwotny (2 Moj. XXXIV) brzmiał zgoła inaczej. Czytając Pismo święte, widzimy starsze formy dekalogu.
Czytaj...

Katolicyzm

Katolickie modlitwy - Bogdan Motyl (23-09-2003)

Autor jak zwykle barwnie opisuje kolejny wycinek wierzeń. Katolicki pater noster. Modlitwa na Anioł Pański i kometa Halley'a. Modlitwa, Magia, Zaklęcia, Erotyzm, Ciekawostki.
Czytaj...

 

Pogański baran wielkanocny - Bogdan Motyl (19-09-2003)

Nie jest przypadkiem, że święto wielkanocne obchodzone jest w okresie, kiedy słońce wchodzi w znak Barana. Kolejne tropy najstarszych pogańskich kultów w wierzeniach katolickich.
Czytaj...

 

Normy etyki katolickiej - Bogdan Motyl (18-09-2003)

Według klerykalnego wzorca moralności z XIX w. "tylko taką kobietę nazwać można prostytutką, która 23.000 razy zgrzeszyła cieleśnie" (Weber C.I., Das Papsttum und die Päpste; 1834)
Czytaj...

   

Rytualne tańce chrześcijan - Bogdan Motyl (16-09-2003)

Tańce i pląsy w liturgii chrześcijańskiej. Pogańskie pozostałości w kościelnym folklore. Ślady kultu Słońca w wierzeniach chrześcijańskich sekt i kościołów.
Czytaj...

 

Święty obrzezek - świętym Prepucjuszem - Bogdan Motyl (16-09-2003)

Kolorystyka relikwijna katolicyzmu przerosła wszystkie inne religie, razem wzięte. Kult świętego napletka Zbawiciela należy z pewnością do tych najzabawniejszych "kąsków".
Czytaj...

 

Katolicki folklor - Bogdan Motyl (16-09-2003)

Podobnie jak inne uroczystości, obrzędy, symbole, misteria, niektóre nazwy, tak i święta Kościół katolicki przejął z wierzeń pogańskiego świata. Oto nieco chrześcijaństwa po ludowemu...
Czytaj...

Historia Kościoła

Autorytety moralne - Bogdan Motyl (19-09-2003)

Nie sposób wymienić tych wszystkich "autorytetów moralnych", którzy nieśli ludzkości krew i mord, idąc pod sztandarami Boga. Krótki przegląd osobliwości zasiadających na Stolcu Piotrowym.
Czytaj...

 

Katolicyzm a wojny - Bogdan Motyl (19-09-2003)

W 1901 rząd Ekwadoru oddał kraj pod opiekę Serca Jezusowego, a Zbawiciela mianowano marszałkiem. społeczeństwu wyjaśniono, że Chrystus potrzebuje pieniędzy na powiększenie armii.
Czytaj...

 

Katolicyzm... - Bogdan Motyl (19-09-2003)

U podstaw katolicyzmu leżą pewne supernaturalistyczne doktryny. Są one na tyle giętkie i ogólnikowe, że bez trudu dają się swobodnie naginać oraz dowolnie przerabiać do potrzeb chwili.
Czytaj...

 

Wolna miłość bliźniego - Bogdan Motyl (16-09-2003)

Jakkolwiek wszystkie miasta europejskie miały legiony kurtyzan, tak papieskiemu Rzymowi żadne z nich nie było w stanie odebrać pierwszeństwa w ilości rejestrowanych chorych wenerycznie.
Czytaj...

Antyklerykalizm

Między sztuką a więzieniem - Bogdan Motyl (18-09-2003)

Obecne czasy pod względem ofensywy Kościoła w Polsce przypominają czasy reakcji katolickiej XVIIw. Klerykalizm polski zawsze obniżał poziom kultury polskiej i szkodził jej na zewnątrz
Czytaj...

 

Pan Rydzyk - Bogdan Motyl (18-09-2003)

Oto Plenipotent Maryi, Imperator Torunia, niestrudzony zdobywca dóbr materialnych, pieniacz, pragnący zaaplikować całemu społeczeństwu maryjoterapię za pomocą Rydzykfonii.
Czytaj...

 

Wolność słowa dawniej i dziś - Bogdan Motyl (16-09-2003)

Często ciągają Urbana po sądach katolicy za takie czy inne sformułowanie nazbyt dosadne. W dziejach znajdujemy jednak wiele równie mocnych wypowiedzi ciskanych np.przez katolików w arian
Czytaj...

 

Liga Polskich Rodzin - Bogdan Motyl (16-09-2003)

Roman Giertych niczym błędny rycerz średniowiecza pozyskał dla LPR gromadkę, która całą sforą rzuca się wściekle na każdego, kto nie akceptuje ich obskuranckich wizji
Czytaj...

 

W złotej klatce watykańskiego lunaparku - Leon Bod Bielski (14-09-2003)

Nieustająca adoracja gasnącego starca nie daje mu spać i dawno już przekroczyła granice znęcania się nad nim a masowo okazywany szacunek dla wieku dawno przekroczyły granice dobrego smaku.
Czytaj...

Rozrywka

Krasnale niepoprawne politycznie - Mariusz Agnosiewicz (20-09-2003)

Rycerze politycznej poprawności serwują nam kolejny absurd: należy wprowadzić prohibicję na Królewnę Śnieżkę. Nie ma rady, trzeba erygować Różową Alternatywę im. Królewny Śnieżki!
Czytaj...

Filmy - recenzje

Siostry Magdalenki - Jakub Jan Pudełko (24-09-2003)

Po Festiwalu w Wenecji Watykan wyraził swe oburzenie, skierowane ku zdobywcy Złotego Lwa za Najlepszy Film - "Siostry Magdalenki", który wywołał burzę w katolickich środowiskach.
Czytaj...

 

Daleko od nieba - Jan P. Matuszyński (21-09-2003)

W ciągu ostatnich lat pojawiło się kilka filmów, które komentują amerykański styl życia, american dream. Kolejny film traktujący o mentalności zza oceanu to "Daleko od nieba" Todda Haynes.
Czytaj...

  

Hero - Jan P. Matuszyński (14-09-2003)

Film Zhanga Yimou musi kojarzyć się widzowi z "Przyczajonym tygrysem, ukrytym smokiem" Anga Lee. Te dwa filmy już po pierwszym zwiastunie wydają się podobne jak Coca Cola i Pepsi.
Czytaj...Znalezione w sieci

Urban narobił bigosu (16-09-2003)
Autor: JANINA PARADOWSKA
Źródło: Onet
Co uwiera premiera Millera? Urban wraca do życia publicznego.
Zgłoszone przez: webmaster
Czytaj..

Świętoszek a współczesność (18-09-2003)
Autor: Pan Piotrek
Źródło: Kloizet
Czy Molier znał księdza dyrektora
Zgłoszone przez: Mariusz
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Dawid Ropuszyński


Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...

Polecane watki:
Homo-Wydanie Specjalne- komentarze
Gdzie dwoch sie bije tam trzeci dostaje w dupe!
Kwasniewski to nie Sobieski!
co to jest kult rządu( kult baala)?
Kościelna propaganda.
Podatki Kościoła
LUDZIE ZYJECIE BEZ WIARY
Samowola budowlana
dokumenty
Fatima
Straszne skutki braku Elektryka
Religie i zło na świecie
Zdrowy rozsądek

Strona główna Forum


Księgarnia Racjonalisty

Nowosci: 
K. Szymborski / Poprawka z natury
F.E. Manuel / Portret Izaaka Newtona
Fryderyk Nietzsche / Dusza dostojna
F. Nietzsche / Narodziny tragedii
Kartezjusz / Rozprawa o metodzie
Wolter / Powiastki filozoficzne
B. Russell / Autobiografia 1944-1967
M.Kiwka / Bertrand Russell- biografia polityczna

Strona główna Księgarni


Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Przydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ

THE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

Madalyn M. O'Hair: When The Music's Over - G. Richard Bozarth (21-09-2003)

"I will always feel sad that Madalyn was not the magnificent Freethought leader I once believe she was"... America's Most Famous Atheist: an insider's story.
Czytaj...

 

Evolution or Genesis? - Louis W. Cable (19-09-2003)

Either evolution and genesis are mutually exclusive. Either one can be true, not both.
Czytaj...

 


Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...
News
Editor: Dawid Ropuszyński
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszam do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/