Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
181.626.067 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 2918 głosów.

Złota myśl Racjonalisty:
"Bóg jest aksjomatem zmieniającym swoją formę w zależności od szerokości geograficznej. Jest dziedzictwem sprawującym władzę nad naszymi umysłami i jest techniką władzy."
Komentarze do strony Antywiktymologia

Dodaj swój komentarz…
jeyes - Cel szkoły
Autor tekstu: Andrzej S. Przepieździecki; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,2921
A tak naprawdę i zupełnie poważnie to uważam, że w szkołach powinno się uczyć skutecznego oddziaływania na bliźnich i co za tym idzie skutecznego realizowania działań własnych.

Podpisuję się obiema rękami pod tym stwierdzeniem, dodam jeszcze, że przydałoby się nauczać człowieka o... człowieku tzn. przekazywać podstawową wiedzę psychologiczną wystarczająca choćby do rozpoznawania własnych uczuć.

Jednym z oficjalnych celów każdej szkoły (wspominanym przy okazji uroczystości rozpoczęcia roku szkolengo) jest przygotowanie młodego człowieka do życia w społeczeństwie. Nie wiem w ramach jakich przedmiotów realizuje się ten cel, bo na pewno nie na lekcjach "Propedeutyki Wiedzy O Społeczeństwie", "Przygotowania Do Życia W Rodzinie" ani na lekcjach religii. Wydaje mi się, że wiem dlaczego szkoła nie realizuje takiego celu. Otóż jedynym celem szkoły jest chaotyczne podanie wiedzy plus pobieżne sprawdzenie jej przyswojenia przez uczniów, czego wymagają przepisy ministerialne.
Z socjologicznego punktu widzenia szkoła powinna spełniać rolę narzędzia kształtującego jednostkę w taki sposób, aby była ona zdolna realizować cele społeczeństwa, przy czym wcale nie muszą one być zbieżne z celami jednostki. Być może tutaj znajduje się źródło niezajmowania się psychologią, nieprzekazywania wiedzy z tej dziedziny? Być może chodzi o to, żeby jednostka nauczyła się reagować odpowiednio na bodźce, na sygnały społeczności, a nie na sygnały płynące z jej (jednostki) wnętrza?

Na koniec pozwolę sobie wyrazić zdumienie faktem, że nie daje się zauważyć działań psychologów na rzecz wprowadzenia wiadomości z ich dziedziny do programów szkolnych. Zapytany przeze mnie kiedyś psycholog, terapeuta i trener w jednej osobie o powód nieobecności wiedzy psychologicznej pośród przedmiotów szkolnych odpowiedział: "Nie wiem". A ja wiem - psychologów nie uczy się "skutecznego oddziaływania na bliźnich" :-))
Autor: jeyes Dodano: 06-02-2004
Reklama
Daniel Delimata - statystyka matematyczna kłamstwem?   1 na 1
Zdawałoby się, że nic tak nie zadowoli racjonalistę jak najbardziej oparta na rozumie nauka jaką jest matematyka. Autor artykułu przekonuje nas, iż jest inaczej. Matematyka drodzy państwo kłamie (Tak twierdzi).

Trzeba naprawdę wyjątkowej ignorancji by nie odróżniać statystyki (rozumianej potocznie) od statystyki matematycznej (dyscypliny naukowej). Dziwi mnie, iż tego typu gniot jest zamiszczany w portalu który krzewić ma kult rozumu.
Autor: Daniel Delimata Dodano: 26-07-2004
mike stephens - zastanawiające
Sądzę, że autor powyższego artykułu sam wprowadza w błąd. Te teorie o wprowadzaniu w błąd poprzez linie lotnicze nie są podparte żadnymi konkretnymi dowodami. Sam autor artykułu podaje w zasadzie jedynie wnioski wynikające z jego przemyśleń - ale nie daje szansy sprawdzenia, czy są one błędne czy też nie. Ponadto warto nadmienić, że panuje powszechne przekonanie o większym bezpieczeństwie jakie oferują samoloty w porównaniu do innych środków lokomocji - tego rodzaju twierdzenia nie pojawiają się tylko w reklamach firm związanych z lotnictwem.
Autor: mike stephens Dodano: 09-05-2005

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365