Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
181.358.206 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 2847 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wartości nieprzemijające nie mają niestety terminu realizacji."

Dodaj swój komentarz…
Piotr Patucha - Spinoza.
Witam serdecznie,

Cieszę się, że pojawił się w końcu tekst, który przybliżył czytelnikowi filozofię Spinozy. Nawiązuje on do neoplatonizmu i jest filozofią przesyconą pozytywnymi uczuciami. Kiedy czyta się o Spinozie spotyka się najcześciej ze zdaniem, że był bardzo miłą i sympatyczną osobą(zdanie Russella i Coplestona). Te cechy charakteru ujawniają się w jego dziełach. Mam nadzieję, że pojawi się jakaś monografia w formie artykułu poświęcona filozofii Spinozy. Uważam, że serwis "R" potrzebuje filozofii, takich, z których można czerpać inspirację i radość wspólmyślenia z wielkimi umysłami.

Przyznam, że duży wpływ wywarła na mnie koncepcja wolności w wydaniu Holendra. Wiele osób spija słowa na ten temat, bowiem postawił on ten problem w deterministycznym kontekście. Wiem, że nietzscheańska koncepcja "woli mocy" mogła wypłynać właśnie od Spinozy, ponieważ utożsamiał on cnotę z mocą właśnie. I choć FN w ocenie Holendra, jego osobowości, był surowy, zawdzieczać mu może jadro swej własnej koncepcji.

Napomknę, że ocena Fryderyka N. radykalnie się różni od oceny Russella, który cenił i po ludzku lubił Spinozę. Moim zdaniem ta filozofia (jej rdzeń) nadal żyje i warta jest, aby ją eksplorować. Jeśli będzie wola, ze strony człowieka, który specjalizuje się w tym pięknym kwiecie europejskiej filozofii, pojawi się szansa, że ujrzymy spinozjańską myśl w racjonalistycznej interpretacji.

Moim zdaniem warto, dział filozoficzny "R" jest już troszkę zgospodarowany, lecz miałbym trochę racji, gdybyśmy poprcowali nad polepszym przepływem informacji pomiędzy miłośnikami mądrości.
Teksty filozoficzne są zwykle niedowartościowane, a może wynikać to z kilku powodów. Albo są zbyt słabe, albo po prostu atmosfera chwilowo filozofom nie sprzyja. Te drugi powód wydaje mi się nieco absurdalny, ponieważ większość osób obecnych w portalu ma zainteresowania filzoficzne. Tak wynika z ankiet. Zatem należałoby popracować na jakością. Dla przykłady pojawił się niedawno tekst Ryszarda Gnacy, w ktorym podejmował kilka ciekawych problemów fil. Wittgensteina. Czy ktokolwiek czuł, żeby to była porcja mięsa rzucona psu na podwórku?
A jednak nie spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Pani artykuł był bardzo dobrze zbudowany, zwarty, dobry merytorycznie i sprawny jezykowo. Czekamy na więcej.

Pzodrawiam.
Autor: Piotr Patucha Dodano: 08-12-2005
Reklama

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365