Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.262.159 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 313 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Etyczne spojrzenie na charakter człowieka jest bardzo jednostronne. To prawda, że takie cechy jak prawdomówność, odwaga, uczciwość, sprawiedliwość, życzliwość, skromność, pracowitość, wspaniałomyślność są godne podziwu, ale nie powinny one przesłaniać nam innych – również doniosłych – choć zazwyczaj nie włączanych do moralności cech osobowości ludzkiej takich jak umiłowanie muzyki,..
 Kultura » Sztuka » Filmy i filmoznawstwo

Antykatolicki CZAS RELIGII Bellocchio
Autor tekstu:

"Tłamszonym" przez kościół antyklerykałom polecam pozycję obowiązkową: publicystyczno-artystyczny film Marco Bellocchio "CZAS RELIGII". Potęga Watykanu i samotny w walce ateista; we Włoszech — kraju malarzy i Kościoła, powstał film o jakże realistycznej walce z wiatrakami.

Ateizm w najnowszym ANTYwatykańskim dziele twórcy „Pięści w kieszeni" (przykład włoskiego kina kontestacji z 1965 r.) nie jest jak u W. Allena lojalną opozycją wobec Boga — jest nieco trudniejszym sposobem na zaakceptowanie śmierci.

"Musimy wymyślić życie świętej!"

Główny bohater — Ernesto dowiaduje się o trwającym procesie beatyfikacyjnym swojej matki. Powód jest wręcz śmieszny — matka została zamordowana przez własnego syna, gdyż prosiła go, aby nie złorzeczył Bogu. I tu pojawia się szansa całej rodziny Ernesta na profity z tego faktu płynące. Stwarza się odpowiednie rozdziały w życiu świętej (np.: „heroiczny wymiar jej cnót"), organizuje się odpowiednią oprawę medialną (książki, plakaty itd.). Krótko mówiąc, interes się kręci.

Oczywista w filmie wydaje się desperacja Kościoła w wyszukiwaniu świętych — tego Watykan potrzebuje jak tlenu. Lecz to nie wszystkie niespodzianki. Ernesto stopniowo staje się osaczony przez członków rodziny śliniących się naturalnie na zyski i komfort posiadania „świętej" matki, ciotki, siostry itd. Zakłamanie włoskiego pseudo-katolickiego mieszczaństwa razi jeszcze mocniej niż próby wymuszenia przez kler „niesamowitości" matki na jej zabójcy.

"Jeżeli Bóg jest wszędzie — nie ma wolności"

Niemoralność poczynań ludzi należących do tej samej familii, próby złamania idealistycznych zasad oraz ateistycznego ducha walki Ernesta, wywołać mogą mdłości w przypadku każdego trzeźwego umysłu. I tak oto naszemu bohaterowi kościół narzuca gdzie ma się udać (świetna i udana demaskacja całej bzdurnej biurokracji procesu „uświęcania"), jak się ma ubrać i jak zachować w obliczu grubych (dosłownie i w przenośni) ryb kościoła. Niestety nie udaje mu się wyciągnąć szabelki i powojować z kolosem. Na końcu cała rodzina (bez Ernesta) wybiera się na audiencję u papieża. Szkoda, że papy już nie pokazano. A może to i lepiej?

"Skuteczną obroną przeciw papieżowi jest monarchia absolutna?"

Niestety nie ma co liczyć na happy end. Już umiejętnym operowaniem ciszą i jawnie antykatolickim montażem twórca filmu nadaje ton powagi i realizmu tej opowieści. Ernesto nie ma nawet cienia szansy na wygraną. I tak też kończy się film M. Bellocchio.

Zastanawiam się tylko dlaczego w ostatnim ujęciu wzrok głównego bohatera spoczywa na fladze Unii Europejskiej? Czy jest jakaś szansa na proces normalizacji? Porównując europejsko-katolickie Włochy i tylko katolicką Polskę trzeba przygotować się na dalsze prześladowanie „neopogan" — jak określił ateistów wielki polski patriota, mówca i orator — oj. Tadeusz Rydzyk. Swoją drogą z niecierpliwością czekam na film biograficzny o nim. Najlepiej jakąś gigantyczną superprodukcję za pieniądze polskich, często nieświadomych niczego podatników.


 Zobacz także te strony:
Krajobraz po Panu Bogu
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Kryminał duszy. Rozmowa z Marco Belocchio
Krajobraz po Panu Bogu

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (1)..   


« Filmy i filmoznawstwo   (Publikacja: 09-09-2003 Ostatnia zmiana: 06-06-2006)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Jakub Jan Pudełko
Student filmoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Zajmuje się historią i estetyką filmu. Ukończył 4-letnie warsztaty filmowe i dziennikarskie. Współpracuje z lokalnymi gazetami kulturalnymi. Mieszka w Jaworznie koło Katowic.

 Liczba tekstów na portalu: 11  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: "Powrót" i "Pojutrze" jako filmy o ludziach i dla ludzi
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 2687 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365