Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dobry zwyczaj - nie pożyczaj

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
13-03-2012 01:09kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Dobry zwyczaj - nie pożyczaj
Ocena 2 na 2
Koleżance z liceum pożyczyłem kilka angielskojęzycznych książek dla jej kolegi nudzącego się w szpitalu.
Koledze z liceum pożyczyłem 50 zł (wtedy to była niezła kasa!), a jego dziewczynie kasetę audio z nagraniami jej ulubionego zespołu.
Koledze z pracy pożyczyłem kilka kaset audio z nagraniami jego ulubionego zespołu.
Znajomej pożyczyłem wiertarkę dla jej przyjaciółki.
itd. itp.
Żadnej z w/w rzeczy nie dostałem z powrotem, mimo wielokrotnego ponawiania próśb o zwrot.

Nikt mnie nie lubi, źle dobieram sobie znajomych czy to normalne, że nie oddaje się pożyczonych rzeczy?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

hubin (2274 punktów)
>Nikt mnie nie lubi, źle dobieram sobie znajomych czy to normalne, że nie oddaje się pożyczonych
>rzeczy?

Ty za to lubisz bardziej osoby którym coś pożyczyłeś.
pl.wikiped(*)C5›wiadczonej_przysługi

Dobry zwyczaj nie pożyczaj, straciłem bardzo dużo książek w ten sposób...
Choć sam zawsze odczuwam dyskomfort gdy coś pożyczę od kogoś, i najchętniej oddałbym zaraz już.
Widocznie jednak zostałem inaczej wychowany.

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!
13-03-2012 10:38 
 Ocena 6 na 8
Ojciec Ateusz (9201 punktów)
> Choć sam zawsze odczuwam dyskomfort gdy coś pożyczę od kogoś, i najchętniej oddałbym zaraz już.
> Widocznie jednak zostałem inaczej wychowany.

Masz luki w wychowaniu, bo pełna formuła brzmi: "dobry zwyczaj: nie pożyczaj - jeszcze lepszy: nie oddawaj".
Znajomi Autora wątku odebrali po prostu gruntowniejsze wykształcenie.
13-03-2012 07:32
 Ocena 13 na 13
astrotaurus (12445 punktów)
I stara złota myśl:
- Pożyczę ci to o co prosisz, ale nie obrażaj się na mnie jak mi nie oddasz.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Żadnej z w/w rzeczy nie dostałem z powrotem, mimo wielokrotnego ponawiania próśb o zwrot.

W pewnym momencie trzeba przestać prosić a zacząć żądać.

>Nikt mnie nie lubi,
Jeżeli faktycznie, to cała zasługa w tym Twoja.

>źle dobieram sobie znajomych

Każdy ma takich znajomych i przyjaciół na jakich zasłużył.

>czy to normalne, że nie oddaje się pożyczonych
>rzeczy?

Norma to rzecz względna.
Jeżeli dookoła Ciebie wszyscy pożyczają i nie oddają, to widocznie jest to dla tego środowiska normą. I masz pecha.


"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
Piątkowski (5131 punktów)
Najlepszy sposób na natręta, to pożyczyć mu 50PLN, masz go z głowy na kilkanaście miesięcy...
spellbinder (8577 punktów)
Miałem w podstawówce takiego kolegę, dosyć dobrego w sumie, pochodzącego z "dzianej" rodziny. Kasę powinien mieć, ale widać na coś przepuszczał Ja z kolei nawet kieszonkowego nie dostawałem, czasami parę złotych kapnęło... tak czy siak, jak gdzieś z tym kumplem szliśmy, na jakieś lody z automatu na przykład, to on wiecznie wtedy nie miał kasy, a ja się dzieliłem. Tu dwa złote, tam dwa złote. W końcu zacząłem spisywać Nie po to, żeby go ścigać za to, bo nie mam takiego charakteru, ale dla czystej informacji

Kiedyś jednak chciałem od niego pożyczyć parę złotych i oczywiście odmówił. Od tamtej pory z pożyczaniem uważam. Pożyczam tylko wtedy, kiedy mam pewność, że ktoś odda - zwłaszcza takie rzeczy jak książki itd.
13-03-2012 17:50 
 Ocena 1 na 1
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
A ja mam taki sposób. Na prosbę o pożyczenie odpowiadam twierdząco. Zaznaczam jednak że np książkę pożyczę dopiero jak wrócą do mnie książki, które pożyczyłem poprzednio. 50 zł chętnie pożyczę, jak tylko odda mi tą kwotę kolega, któremu wcześniej pożyczyłem. Najczęściej to załatwia sprawę.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365