 |
Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 13-03-2012 | kulka_na_mole | Odlicz krew od dochodu |
Honorowy dawca krwi może odliczyć od dochodu krew, którą honorowo oddał w roku podatkowym. 130 zł za litr. Dawca szpiku czy nerki nie może odliczyć swojej darowizny od dochodu. Gdzie tu sens, gdzie logika? Że o sprawiedliwości nie wspomnę. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 13-03-2012 | kulka_na_mole | Dobry zwyczaj - nie pożyczaj |
Koleżance z liceum pożyczyłem kilka angielskojęzycznych książek dla jej kolegi nudzącego się w szpitalu. Koledze z liceum pożyczyłem 50 zł (wtedy to była niezła kasa!), a jego dziewczynie kasetę audio z nagraniami jej ulubionego zespołu. Koledze z pracy pożyczyłem kilka kaset audio z nagraniami jego ulubionego zespołu. Znajomej pożyczyłem wiertarkę dla jej przyjaciółki. itd. itp. Żadnej z w/w rzeczy nie dostałem z powrotem, mimo wielokrotnego ponawiania próśb o zwrot.
Nikt mnie nie lubi, źle dobieram sobie znajomych czy to normalne, że nie oddaje się pożyczonych rzeczy? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 13-03-2012 | Ironhide | Myślenie bez wokalizacji |
Gdy myślę nad czymś, to zawsze towarzyszą temu - obok obrazów i dźwięków - wymawiane w myślach wyrazy. Czy jest możliwe myślenie bez tej wewnętrznej wokalizacji?
Pytam, ponieważ ostatnio moją uwagę przykuwa temat szybkiego czytania. Jeden z powszechnych postulatów szybkiego czytania zakłada, że należy pozbyć się wokalizacji- czyli wymawiania w myślach czytanego tekstu. Ten wymóg wydał mi się strasznie abstrakcyjny i zrodził pytanie, które zadałem wyżej. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 96 (przedawniony) | | 13-03-2012 | Miłosz Michałowski | Dawkins - Wojujący ateista się łamie* |
*to oczywiście tylko marketingowy chwyt... bowiem niezawodna Fronda donosi:
"Wojujący ateista się łamie?" [http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/wojujacy_ateista_sie_lamie___popoludnie_19329]
W tekście czytamy, że naukowiec przyznał jednak nie jest w 100 procentach pewien, że nie ma żadnego stwórcy. „Dlaczego więc nie określasz siebie jako agnostyka?” - zapytał go filozof sir Anthony Kenny, prowadzący dyskusję. Dawkins odpowiedział, że właśnie tak czynił. - Jesteś określany jako najsłynniejszy ateista na świecie - nie ustępował Kenny. Wtedy Dawkins przyznał, że jest przekonany na 6,9 w 7-stopniowej skali co do idei ateistycznej. - Myślę, że prawdopodobieństwo istnienia nadprzyrodzonego stwórcy jest bardzo małe - powiedział
oraz
Słowa Dawkinsa to spora zmiana sposobu myślenia człowieka, który pisał w „Bogu Urojonym”: „Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej”. Jednak zanosi się na to, że Dawkins zaczyna wpadać w „iluzję”, której tak bardzo się bał. Autor słów: „Jeśli jedna osoba ma urojenia, mówimy o chorobie psychicznej. Gdy wielu ludzi ma urojenia, nazywa się to religią” już jednym palcem przekroczył rubikon i zapisał się do klubu agnostyków. Oczywiście.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 13-03-2012 | Koraszewski | Z porannej poczty |
W porannej poczcie list od Abdulateefa z Arabii Saudyjskiej, zachwycony przesyła artykuł z izraelskiej gazety "Haaretz", litery artykułu powiększone, wytłuszczone i na czerwono: po raz pierwszy w historii nagrodę króla Faisala (nagrody uważanej za arabskiego Nobla) otrzymał Żyd. Artykuł brzmi niemal jak paplanina zdumionego dziecka. Żyd dostał nagrodę Faisala, jego żona jest Izraelką, a córka urodziła się w Izraelu. W paszportach mieli izraelskie stemple, a jednak w saudyjskim konsulacie dali im wizy bez mrugnięcia oka. Przyjmowano ich z honorami i Żyd, Żyd, jadł obiad z królem Faisalem. Profesor Ronald Levy jest amerykańskim onkologiem, wynalazcą ważnego leku na raka, ale to naprawdę nie ma żadnego znaczenia, Żyd dostał arabską nagrodę, cieszy się izraelska gazeta i arabski liberał. Można zapytać: Czy ktoś ma termometr? A jednak wydaje mi się, że rozumiem. Wiele razy widziałem arabskich liberałów poszukujących znaków, że ciężka choroba antysemityzmu w ich społeczeństwie się jednak kończy.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 12-03-2012 | Koraszewski | Racjonalność a świat zewnetrzny |
Najpierw zima była łagodna, niemal wiosenna, trawa była długo zielona, zboża ozime ruszyły jak szalone. Potem przyszły silne mrozy bez pokrywy śnieżnej, Teraz wiosenne słońce rozmroziło pola, pojawiły się nawet pierwsze chwasty, ale ozima pszenica ma nienaturalny, rudy kolor i pewnie za tydzień dwa rolnicy powiedzą, że nie ma na co czekać i trzeba ją wziąć pod pług. Nie pierwszy raz. W tej pracy mit Syzyfa trąci codziennością.Racjonalność nie jest rzeczą łatwą. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 12-03-2012 | Koraszewski | Ukamienowni przez Policję Moralności |
Jak donosi Al-Arabiya News ( english.al(*)rticles/2012/03/09/199614.html ) w Iraku kilkudziesięciu młodych ludzi zostało wyłapanych na ulicach i ukamienowanych przez Policję Moralności. Mieli fryzury w stylu emo. Akcja wyłapywania nastolatków zaczęła się po oświadczeniu ministerstwa spraw wewnętrznych, że są to "sataniści". Policja moralności otrzymała polecenia zlikwidowania ich jak szybko to będzie możliwe, ponieważ naraża to społeczeństwo i staje się niebezpieczne. "Noszą dziwne, obcisłe ubrania, mają tatuaże w postaci czaszek lub ozdoby z wizerunkiem czaszek, mają kolczyki w nosach lub językach - głosiło oświadczenie ministerstwa. W oświadczeniu ministerstwa napisano, że Policja Moralności otrzymała zgodę na wejście do szkół w Bagdadzie i wyłapanie uczniów mających zachodni wygląd. Według zeznań świadków grupy uzbrojonych mężczyzn w cywilnych ubraniach przed paroma dniami zabierały wyłapaną młodzież w odosobnione miejsca, gdzie byli kamienowani a ich zwłoki wyrzucano na śmietnikach w różnych miejscach Bagdadu. Dokładna liczba zabitych nie jest znana, ale zajmująca się sprawami irackim pozarządowa organizacja Hana al-Bayaty z Brukselskiego Trybunału twierdzi, że zginęło około 90 do 100 osób.  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 11-03-2012 | ARGutowski | Lokal na spotkanie Racjonalistów w Poznaniu - co polecacie? |
Witajcie,
Mam do Forumowiczów, którzy są z Poznania, taką prośbę: czy ktoś z Was mógłby mi polecić dobrą poznańską restaurację, kawiarnię, herbaciarnię, itp., która nadawałaby się do przeprowadzenia spotkania racjonalistów w Waszym mieście? Ja sam z Poznania nie jestem (nawet nigdy tam nie byłem), więc pojęcia o tamtejszych knajpach nie mam żadnego...
Wymagania: lokal dla niepalących, bez zgiełku i głośnej muzyki, bezpłatna rezerwacja stolików, możliwość siedzenia w 5-10 osób przy jednym stoliku (albo dosunięcia kolejnych), w miarę "normalne" ceny. Ideałem byłoby coś w stylu "Kawiarni filozoficznych/naukowych", czyli miejsc specjalnie stworzonych dla spotkań moli książkowych, chcących podyskutować. Klimat spokojnej kawiarni/herbaciarni też byłby nie od rzeczy.
Czy nasuwa Wam się na myśl jakieś konkretne miejsce, które moglibyście polecić? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam, ARG | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 09-03-2012 | michu | Pogrzeb humanistyczny - porada |
Życzeniem pewnej znajomowej mi osoby jest, abym urzadził jej pogrzeb o char.świeckim, żeby ludzie różnych wyznań, ateiści itd. mogli ją w spokoju, bez religijnych udziwnień pożeganć się. Pozumieć się z tą osobą już nie mogę, a za jakis czas będę musiał zorganizować uroczystość. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, proszę o rady i wskazówki. Musze wybrać muzykę, żeby wszystko się komponowało ze sobą, ale nie za bardzo wiem jaką....proszę sugestie .Moze jakiś wiesz...
Na str. internetowej oferującej pogrzeby humanistyczne, widze wymienione pewne etapy takiej uroczystosci, zastanawia mnie na czym polega np pozegnanie podczas opuszczena trumny?
muzyka powitanie przemyślenia nad życiem i śmiercią z perspektywy humanistycznej hołd dla zmarłego - omówienie jego życia odczytanie poezji lub prozy mowy rodziny lub przyjaciół zaduma - w ciszy lub przy cichej muzyce pożegnanie - podczas opuszczenia trumny słowa otuchy i mowa końcowa muzyka
Proszę o rozsądne wypowiedzi,jeśli ktoś może pomóc . | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 37 (przedawniony) | | 08-03-2012 | Koraszewski | Dinozaury na Arce Noego |
"Gazeta Wyborcza" jest dumna ze swojej stałej rubryki "Arka Noego". Rzeczywiście prawdziwe zoo. W dzisiejszej świątecznej popisuje się na pokładzie "Arki" Robert Zelech.Właśnie w artykule pt: "Człowiek, który powstrzymał Dawkinsa" napisał, że przygwożdżony przez arcybiskupa Richard Dawkins "przyznał, że nie może być pewien, że Bóg nie istnieje". Robert Zelech Racjonalisty nie czyta (strony Dawkinsa w oryginale też nie) więc skąd sierota może wiedzieć co pisze i co napisał Dawkins o półgłówkach, którzy tak zrozumieli jego wypowiedź. A swoją drogą wreszcie mamy dowód na to, że na Arce Noego bywają dinozaury. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |