 |
Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 42 (przedawniony) | | 16-10-2014 | Alderyk Olrzyk | Co to znaczy "wolność i demokracja"? |
"Wolność i demokracja", "zagrożenie dla wolności i demokracji", "w imię wolności i demokracji", "utrwalać wolność i demokrację" itp. Jakie jest w zasadzie prawdziwe znaczenie tych haseł i sloganów? Gdy ktoś mówi "wolność i demokracja", to w zasadzie co konkretnie ma na myśli? Co oznacza slogan "25 lat wolności"? Co jest tu widoczne (i dla kogo), a co pozostaje ukryte (i dla kogo)? Zapraszam do dyskusji.  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 11-10-2014 | Hodża | Za postępem - zaduchem czasu |
A więc wyszło szydło z worka. Jak pewnie podejrzewało wielu weteranów różnych wersji Windowsów, Bill Gates nie umie liczyć do dziesięciu. Po Windowsie 8 zapowiedziano z dużym szumem premierę Windowsa 10.
I nie byłoby w tym niczego niepokojącego, gdyby nie to, że - a piszę to jako osoba jako tako zaznajomiona zarówno z wersją XP, jak i 7 oraz 8 - najlepszym w mojej (i chyba nie tylko mojej) ocenie był właśnie ikspek. Grafika dopracowana i nie przeładowana, wszystkie paski narzędziowe bardzo intuicyjne, pod każdym względem osiągnął on maksimum tego, co system ów mógł zaoferować przeciętnemu użytkownikowi, który wykorzystuje kompa do prac edycyjnych, biurowych czy przeglądania netu.
Niestety przyszła pora na ponadprzeciętność. Ci, którzy pamiętają może nakładkę "Aero" wiedzą, o czym mówię. Ci, którzy znają powiedzenie "lepsze jest wrogiem dobrego" też.
To było chyba nieuchronne. Firma z Redmond jest zakładnikiem swojego wizerunku "niestrudzonego innowatora". A propos... czy ktoś może wie, jak dokonać downgrade'u z ósemki na XP? Ósemka zdaje się została stworzona z myślą o ekranie dotykowym i korzystanie z niej na laptopie z włączonym touchpadem zamienia się w ćwiczenie z masażu klawiatury.
P.S. Tytuł jest cytatem z H. Steinhausa, polskiego matematyka, który wypowiedział te prorocze słowa w latach 50-tych. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 09-10-2014 | Minterm | Mózg w abstrakcji |
Gdybyście mieli opisać swój mózg (ze wszystkimi procesami: analizy, percepcji, zapamiętywania, emocji) przy pomocy obrazu to jak by on wyglądał? Moje pytania ma po części charakter rozrywkowy i przy odpowiedzi nie należy się kierować naukową dosłownością.
Ciekawi mnie jakich obrazów/kolorów/kształtów/metafor/dźwięków (?) użylibyście opisując wasz umysł. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 31 (przedawniony) | | 09-10-2014 | kulka_na_mole | Najlepszy zawód w Polsce? |
(12 x 50 zł + 12 x 40 zł) x 5 = 5400 zł dziennie, czyli 162000 zł miesięcznie. Kto tyle zarabia w Polsce? Fiakrzy wożący turystów "fasiongami" do i z Morskiego Oka. Do "fasionga" mieści się 12 osób, za przejazd "do" płaci się 50 zł, za przejazd "z" płaci się 40 zł. Dziennie średnio wypada po 5 kursów "do" i "z". Kasa bez płacenia podatków, ale jak najbardziej legalna, bo każdy z fiakrów płaci 1300 zł miesięcznie na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przychody TPN z tego tytułu wynoszą ok. 1 mln zł rocznie. Dlatego nikogo w TPN nie obchodzi, że koń ciągnący "fasiongi" żyje przeciętnie zaledwie 9 miesięcy, bo po tym czasie jest tak schorowany, że do pracy się nie nadaje i trafia do rzeźni. Niektóre z tych koni są kupowane przez różne organizacje, którym los zwierząt nie jest obojętny. To oznacza, że fiakier dostaje ok. 6000 zł za konia, bo tyle sobie życzy. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 08-10-2014 | Hodża | Nad Dachem Świata |
Postanowiłem zasygnalizować bywalcom Forum film autorstwa Sebastiana Kawy z przelotu motoszybowcem nad Annapurną. Wprawdzie temat zupełnie odbiega od zasadniczego profilu Forum, ale postanowiłem wrzucić to do działu "O wszystkim i o niczym", zaznaczając, że film ten, pięknie nakręcony, fachowo zmontowany, spełnia wszelkie wymagania dobrego reportażu i z racji swoich walorów z pewnością sprawi wiele radości ciekawym świata. Jest trochę ciekawych zdjęć codziennego życia Nepalu no i przede wszystkim zachwycające zdjęcia najwyższego górskiego łańcucha świata z perspektywy szybowca. Piękno świata przenika każdy kadr tego filmu. Dobrze czasem popatrzeć z tej perspektywy i chociaż na chwilę zapomnieć o jego mrocznych stronach. www.youtube.com/watch?v=4UdfTZ3bf9E(17 minut) |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 06-10-2014 | kulka_na_mole | Najlepszy zawód w Polsce? |
(12 x 50 zł + 12 x 40 zł) x 5 = 5400 zł dziennie, czyli 162000 zł miesięcznie. Kto tyle zarabia w Polsce? Fiakrzy wożący turystów "fasiongami" do i z Morskiego Oka. Do "fasionga" mieści się 12 osób, za przejazd "do" płaci się 50 zł, za przejazd "z" płaci się 40 zł. Dziennie średnio wypada po 5 kursów "do" i "z". Kasa bez płacenia podatków, ale jak najbardziej legalna, bo każdy z fiakrów płaci 1300 zł miesięcznie na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przychody TPN z tego tytułu wynoszą ok. 1 mln zł rocznie. Dlatego nikogo w TPN nie obchodzi, że koń ciągnący "fasiongi" żyje przeciętnie zaledwie 9 miesięcy, bo po tym czasie jest tak schorowany, że do pracy się nie nadaje i trafia do rzeźni. Niektóre z tych koni są kupowane przez różne organizacje, którym los zwierząt nie jest obojętny. To oznacza, że fiakier dostaje ok. 6000 zł za konia, bo tyle sobie życzy. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 04-10-2014 | Kaganek | Astronomia amatorska zabawą i narzędziem ateisty c.d. |
Kontynuacja wątku: www.racjonalista.pl/forum.php/s,629895Lato. Sierpień. Od wielu tygodni obiecałem znajomej wspólny wypad za miasto. I ciągle nic. Nagle, któregoś dnia, szykuje się piękna pogoda i wyjazd ludzi skrzykniętych, aż w góry Sowie koło Walimia. "Oficjalnie" nie mam pewności czy na pewno ktoś będzie więc umawiam się na wyjazd ze wspomnianą osobą niby we dwoje. Dlatego skrzętnie ukrywam teleskopik oraz stoliczek (pod niego) i taborety w bagażniku auta i jedziemy. Po drodze wyjawiam, że jakby było ładne niebo, to mam ze sobą teleskop. "OK". Po następnych wielu kilometrach dodaję, że miejsce gdzie jedziemy czasem przyciąga obserwatorów nieba więc może kogoś spotkamy. Dojeżdżamy przed zmrokiem. Na ostatnich 50 metrach prawie wszyscy gubili drogę ale "strzały" lasera po szybie szybko uzmysławiały gdzie jest ekipa. Ogromna - chyba 10 osób, a zaraz dojadą następne. Wieje, równomiernie, przyjemny ciepły wiatr. Trawa śliczna. Znajoma domyśliła się podstępu i twardo siedzi w aucie (nie wysiada). Rozstawiam stoliczek, witam się z kilkoma ludźmi i mówię, że jak jej się tu nie podoba to, OCZYWIŚCIE, za niedługo pojedziemy gdzie indziej. Kolega już zaiwania teleskopem. Podchodzę i mówię jaki mam problem. Ten, młodszy ode mnie mężczyzna, romantyczno-erotycznie wyjaśnia mi przyczynę żalu panienki ale też decyduje się mi pomóc. Zaprasza ją na obserwacje. Dalej poszło już gładko. Spore wrażanie zrobiły na nas Plejady w lornetce 10x oraz jakaś M-ka ustawiona w Oberwerku... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 52 (przedawniony) | | 03-10-2014 | Christopher CJ Jozwiak | Hartman, kazirodztwo i taliban intelektualny |
Hartman, kazirodztwo i taliban intelektualny - jak Boga kocham... Tymczasem na portalu - z którym związany jest ks. prof. Michał Heller - wisi tekst, pod dyskusję - czyli to, o co chodziło prof. Hartmanowi na swoim publicystycznym blogu.. : www.granic(*)i-religia/492-dylematy-etyczneKazirodztwo W jednym z najsłynniejszych artykułów na temat podejmowania decyzji moralnych - Emocjonalny pies i jego racjonalny ogon - Jonathan Haidt opisuje następującą historię: Julia i Marek są rodzeństwem, oboje studiują. Razem wyjechali na wakacje do Francji. Pewnej nocy zostają sami w domku na plaży. Po namyśle uznali, że mogliby spróbować uprawiać wspólnie seks. Zarówno dla Julii, jak i Marka byłoby to nowe doświadczenie. Dla pewności zastosowali podwójną antykoncepcję - Julia połknęła pigułkę, Marek założył prezerwatywę. Obojgu bardzo się to spodobało, ale postanowili, że nigdy więcej tego nie powtórzą, a ta noc stanie się ich wspólnych sekretem, który ostatecznie poprawił relacje między nimi, bardzo ich do siebie zbliżył. Czy postępowanie rodzeństwa było słuszne? Haidt zaznacza, że większość osób, które usłyszały tę historię, natychmiast odpowiada, że Julia i Marek postąpili nagannie. Problem pojawia się z uzasadnieniem tego - bardzo silnego - przekonania. Po pierwsze, nie można oprzeć się na tym, że Julia może zajść w ciążę, ponieważ rodzeństwo stosowało antykoncepcję. Po drugie, cała sytuacja nie zniszczyła relacji pomiędzy rodzeństwem,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 24 (przedawniony) | | 28-09-2014 | Selanos | Czy drobna osoba może śpiewać w operze? |
Ta sprawa nie daje mi spokoju, a nawet wujek google nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na moje pytanie.  Nie jestem znawcą opery, gatunek jednak lubię i zauważyłem, że śpiewacy operowi oseskami nie są. Największe gwiazdy opery są z reguły wysokie i/lub otyłe. Luciano Pavarotti miał ok. 1.80 m i przez znaczną część kariery był zdecydowanie okrągły, Placido Domingo ma prawie 1.90 m, ale wygląda na osobę z wagą jak najbardziej prawidłową. Tylko jeden z trzech tenorów był nieco drobniejszy, Jose Carreras ma ok. 1.70 i jest szczupły. Popularny Dmitri Hvorostovsky jest wysoki i dobrze zbudowany, Bryn Terfel, kolejny popularny baryton, ma ponad 1.90 m i do najszczuplejszych nie należy. Jeśli chodzi o kobiety w operze, to również nie kojarzę zbyt wielu filigranowych sylwetek. Jedna z największych śpiewaczek XX wieku, Maria Callas, miała dokładnie 1.73 m, czyli zdecydowanie powyżej średniej i była szczupła. Co ciekawe, czytałem opinie, że jej głos nie był już tak dobry po tym jak zdecydowała się schudnąć. Kolejna wielka śpiewaczka, Montserrat Caballe, przez większość kariery była (i jest nadal) zdecydowanie okrągła. Popularne dziś Elina Garanca i Anna Netrebko, są szczupłe.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 16-09-2014 | Kiełczewski | Biesłan dziesiąta rocznica |
Czemu morderstwo tych co rządzą (ZSRR lub jego pogrobowców)tak mało obchodzi tzw. ,,kreatorów,, opinii publicznej?To co wiem o uwalnianie zakładników było przeprowadzone nieudolnie,a na pewno celem było zabicie terrorystów a nie uwolnienie zakładników :dzieci,kobiety,tam wg. mojej wiedzy było 64 osób płci męskiej.Dodam jeszcze Teatr Dubienko.Też jakoś więcej cywili niż terrorystów wśród ofiar zamachu. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |