Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
25-02-2016AlertZika
Witam.

Wpadłem na pomysł, że jeżeli jesteśmy już tak zaawansowani technologicznie i władamy inżynierią genetyczną, to dlaczego nie wykorzystać tego narzędzia do walki z Ziką?
Wystarczy, aby zmodyfikować geny komara - okres życia ograniczyć do minimum, aby kolejne pokolenia komarów za długo nie polatały. Problem Zika mógłby być rozwiązany.

Proszę o komentarze.
Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
21-02-2016Pergamonujemne stopy referencyjne/kredytowe
Deutsche Skatbank był pierwszym bankiem komercyjnym, który od 1. listopada 2014 wprowadził ujemne stopy depozytowe. Ujemne stopy depozytowe wprowadziły też inne banki, m.in. drugi co wielkości bank w Niemczech Commerzbank, WGZ Bank w Düsseldorfie, DZ Privatbank S.A. w Luksemburgu. Ujemne stopy depozytowe występują także w niektórych bankach amerykańskich, jak na przykład Bank of New York Mellon, Goldman Sachs i J.P. Morgan Chase, w szwajcarskim Credit Suisse, w Alternative Bank Schweiz (ABS), w brytyjskim HSBC oraz Realkredit Danmark, SEB, Svenska Handelsbanken i in.

Niektóre banki komercyjne poszły jeszcze dalej i wprowadziły ujemne stopy dla kredytów hipotecznych – jeden z największych koncernów finansowych Bank Nordea zwraca klientom więcej pieniędzy niż im pożyczył.

Kiedy, Waszym zdaniem, ujemne stopy dla kredytów staną się powszechne?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
19-02-2016VonMKłamstwo a propaganda
Większość ludzi kojarzy propagandę jako umiejętne przekazanie kłamstwa. Jednak jest możliwe uprawianie inteligentnej podjazdowej propagandy, w której współczynnik kłamstwa wynosi 0. O tak dla przykładu. Chcąc skrytykować politykę imigracyjną UE możemy mówić, że Kim Dzong Un nie wsadził nikogo do więzienia za krytykę imigrantów. Będzie to w zupełności prawda, bo w żaden sposób nie da się podważyć tej tezy, a jednak będzie to element propagandy, który z założenia ma się rozwijać. Czy propaganda w takiej wersji będzie się w Europie rozwijać i czy wymierzona przeciwko propagandzie o wysokim nasyceniu kłamstwem jest skuteczniejsza?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
13-02-2016lawn mowerZabawni ponuracy
Jan Kobuszewski, Wiktor Zborowski, Krzysztof Materna - bawią nas w filmach, w teatrach i programach telewizyjnych, ale tylko gdy grają. W wywiadach, w rozmowach są ponurakami. Jak to możliwe, że ktoś zabawny na zewnątrz/zawodowo jest wewnętrznie/prywatnie pozbawiony uśmiechu, wręcz nudną i nieciekawą osobą?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 88 (przedawniony)
10-02-2016lawn mowerWreszcie poznamy Prawdę
o zamachu smoleńskim.
Macierewicz powołał nową komisję ds. katastrofy, pardon, zamachu smoleńskiego.
21 specjalistów od parówek i puszek po piwie w końcu ujawni jak było naprawdę.

"W ciągu ubiegłych tygodni miałem możliwość zapoznanie się z wynikami komisji. Zostały ukryte podstawowe fakty i informacje" powiedział Macierewicz.
To niezwykle ciekawe, że Macierewicz przyznaje, iż całymi latami po katastrofie nie zapoznał się z wynikami prac komisji zajmującej się tym zdarzeniem. Jeszcze ciekawsze jest to, jakie "ukryte fakty i informacje" ma na myśli. Może chodzi mu o dotąd nieujawnioną ostatnią rozmowę braci Kaczyńskich?

Zdaje się, że czeka nas niezła rozrywka w tv w miejsce likwidowanych programów kabaretowych.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
09-02-2016VonMPolski, ukraiński i rosyjski
Utarło się przekonanie, że rosyjski i ukraiński to języki różniące się między sobą niewiele. Jednakże każdy, kto miał przynajmniej styczność z oboma językami zdaje sobie sprawę, że ukraiński w wielu przypadkach jest znacznie bliższy polskiemu niż rosyjskiemu. I tak dla przykładu (w sekwencji POL - UKR - RUS)

Dziękuję - diakuju - spasiba
Rozumiem - rozumiu - panimaju
Do zobaczenia - do pobaczenia - da swidania

Znacie jakieś inne ciekawe przykłady?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
08-02-2016wsx666Rozwiązanie siłowe.
Ostatnio przeczytałem, że Mariuszowi Pudzianowskiemu grożą konsekwencje, ponieważ prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające w sprawie agresywnych wpisów na portalu społecznościowym, dotyczących uchodźców.

Nie do końca interesuje mnie, to co On tam pisał, ani jakie konsekwencje mu grożą, chodzi mi o coś innego, powiązanego z tematem nie tyle uchodźców, co wykorzystania siły fizycznej.

Zastanawiam się, czy my jako gatunek pozbawiając się możliwości 'siłowego' rozwiązywania konfliktów międzyludzkich, sztucznie pozbywamy się jednej z metod naturalnej selekcji.

Jak doskonale wiemy w przyrodzie przetrwa osobnik dostosowany idealnie do otaczających go warunków, jeżeli do przeżycia i osiągnięcia silnej pozycji jest wymagana przemoc fizyczna, dochodzi do tego. Nie ma arbitrażowych rozstrzygnięć, piętnujących osobnika silniejszego, czy bardziej agresywnego w stadzie, jeżeli to on zdominuje grupę.

Ludzie natomiast wykształcili nieco moim zdaniem wypaczony system, który zabrania wielu instynktownych zachowań, w tym używania siły fizycznej w rozstrzyganiu powiedzmy chociażby codziennych sporów między jednostkami, zastanawiam się do czego w perspektywie czasu to doprowadzi. Do przeludnienia na pewno. Do czego jeszcze?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
08-02-2016RecepcjonistaPopularność porno filmów
Zastanawia mnie bezustanna popularność filmów porno, zarówno tych publikowanych w Internecie na portalach z darmową zawartością w formie kilkuminutowych scenek, jak i tych wydawanych na płytach DVD.
Przecież kto widział jeden z takich obrazów, to jakby zobaczył je wszystkie, bo jedyne czym się różnią, to ciała w nich występujące. Owszem, są różne kategorie, na które są podzielone takie filmy, ale w obrębie każdej kategorii znowu pokazywane jest praktycznie to samo.
Zatem skąd nieustająca popularność porno? Czy chodzi o to, że mężczyźni z natury chcą mieć jak największą liczbę partnerek i rekompensują sobie to oglądając coraz to inne aktorki porno, czy po prostu kolejne roczniki chłopaków (dziewczyn?) odkrywają to, co już dawno znane?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
06-02-2016Christopher CJ JozwiakPrzeprośmy Europę za PiS i prośmy o wybaczenie...
"PiS nie rozumie, że swymi działaniami zachwiało obowiązującymi w świecie demokratycznym regułami gry" - powiedział dziś lider Nowoczenej PL.

S&P obniża rating Polski. Uzasadnienie: "Działania nowego rządu". Euro po niemal 4,50 zł!

Jesteśmy za mali na wszczynanie wojny przeciw międzynarodowym, kapitałowym lobby -bankom-mediom-korporacjom-... musimy SZYBKO przywrócić DEMOKRACJĘ w PL!

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
04-02-2016PerverserPerserCzy Szwajcaria powinna wejść do UE?
David Cameron ogłosił dzisiaj wynik swoich negocjacji z Donaldem Pinokio. Oczywiście Tusk przekazał to co już dawno było ustalone za kulisami, jak dalece państwa Unii pójdą na ustępstwa. Możliwe więc że Unia nie utraci poważnego płatnika netto, kosztem wielu unijnych regulacji które Londynu już nie będą obowiązywać. Jeżeli pozostałe państwa zgodzą się na żądania Camerona Szwajcarię obowiązywać będzie więcej unijnych wytycznych niż UK. Żeby się od nich uwolnić UK zagroziła referendum które może doprowadzić do Brexit. Skoro już znamy mechanizm jak otrząsnąć się z unijnych dyrektyw, norm, wartości, trzeba zagrozić Schexit. To jednak jest możliwe dopiero po wstąpieniu do clubu. Dlatego pytanie tytułowe wydaje mi się zasadne.
Na koniec pytanie? Czy słowotwórstwo zna już słowo Euxit?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)