Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-08-2018Dragan DargomierCzynniki ryzyka najpoważniejszych wypadków drogowych w Chinach
Wzrost intensywności ruchu drogowego przy braku odpowiednich regulacji w wielu krajach przyczynia się do większego ryzyka wystąpienia poważnych wypadków drogowych, w których może brać udział wiele pojazdów, a liczba poszkodowanych iść w dziesiątki, a nawet w setki. (Tu na potrzeby kolekcjonerów ciekawostek przypomnijmy, że w jednym z najtragiczniejszych wypadków drogowych w historii, do którego doszło na kempingu Los Alfaques w Alcanar w Hiszpanii w 1978 r. z udziałem samochodu ciężarowego cysterny gazowej, zginęło ponad dwieście osób, a dalsze dwieście odniosło obrażenia).

Jak się okazuje, podobny problem występuje również w Chinach, gdzie najpoważniejsze wypadki drogowe stały się w ostatnich czasach sporym wyzwaniem dla zdrowia publicznego.

Z tego powodu chińscy naukowcy postanowili przyjrzeć się czynnikom ryzyka, które w największym stopniu przyczyniają się do wystąpienia takich najpoważniejszych wypadków drogowych w ich kraju.

Jak odnotowują z powagą chińscy naukowcy, w Stanach Zjednoczonych liczba samochodów jest czterokrotnie większa niż w Chinach, jednak liczba wypadków drogowych jest po drugiej stronie Pacyfiku tylko niespełna dwa razy wyższa niż w Państwie Środka. O wadze problemu niech świadczy fakt, że wypadki drogowe odpowiadają w Chinach za blisko jedną piątą wszystkich zgonów. W ujęciu globalnym jedna piąta wszystkich śmiertelnych ofiar wypadków drogowych, do jakich rocznie dochodzi na całym świecie, to mieszkańcy Chin.

W latach 2004 - 2015..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
05-08-2018ArminiusW słupek nie strzela dupek. O konieczności reformy futbolu.
Urlop spędzałem nie najgorzej odizolowany od cywilizacji - ale w pewnym momencie zjawił się w mej samotni przyjaciel i - jako że jest wielkim maniakiem piłki nożnej - "przymusił mnie" do obejrzenie meczu. Był to akurat mecz: Brazylia versus - o ile się nie mylę - Belgia.

Po objerzeniu pojedynku postawiłem dwie tezy. Primo, iż czas najwyższy wyeliminować czynnik ludzki ( omylny i sprzedajny) z procesu sędziowania meczu piłkarskiego - szczególnie, iz skala dygitilizacji naszego życia oraz poziom technologii nas otaczającej najpewniej już umożliwia takie rozwiązanie. Tak zwany VAR jest - być może - pierwszym krokiem na drodze do tego celu - ale nalezy podkreślić, iż nadal ma on charakter subsydiarny i decyzje wiążące (nawet jeżeli oczywiście błędne) podejmuje sędzia - człowiek.

Po drugie czas na uskutecznienie w praktyce zasady, iż mecz piłkarki winien wygrywać...lepszy. Bo w meczu jak wyżej lepsza zdecydawnie była drużyna Brazylii ale więcej szczęśia ( głupiemu szczęście sprzyja???) mieli - jak to mawiaja komentatorzy sportowi - "Beldzy". Żeby zapobiec takiemu niesprawiedliwemu stanowi rzeczy ( na marginesie: sytuacja jak wyżej żywcem przypomina mi instytucję ....matury) nalezy zdetronizować instytucję gola. I owszem, winien on być wysoko punktowany - może nawet najwyżej - ale punkty winny być także za - na przykład - celne strzały w światło bramki, rzuty rożne, trafienia w słupek (bardzo wysoko punktowane bo to przecież prawie bramka), itd, itp. I na koncu suma owych punktów..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
31-07-2018Mariusz AgnosiewiczWyczyn Karasia
Robert Karaś, do niedawna strażak z Elbląga, został mistrzem świata w triathlonie na potrójnym (!) dystansie Iron Man (11,4 km pływania, 540 km jazdy rowerem oraz 126,6 km biegu).

Już po pierwszym etapie ustanowił rekord trasy pływackiej 02:41:19 na 11.4 km, osiągając przewagę nad drugim zawodnikiem z Niemiec o 32 min.



Całość trasy pokonał łącznie w 30 godzin 48 minut i 57 sekund. Ustanowił tym samym nowy rekord świata poprawiając stary - 31 godz. 47 min. z 2003 - o godzinę.

Czapki z głów!

W 2017 Robert ustanowił rekord świata na podwójnym dystansie ironmana: 7,6 km pływania, 360 km roweru, 84,4 km biegu. Jego czas to 19:44:42.

Warto dodać, że w ubiegłym roku, brat Roberta, Sebastian Karaś jako pierwszy na świecie pokonał Bałtyk wpław. Dystans z Kołobrzegu do wyspy Bornholm (100 km) przepłynął w ok. 28 godzin i 30 minut.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
30-07-2018StefanowiczHighway to Hell
Autobus linii 666 dowozi ludzi na Hel, a chrześcijanie widzą to jako obrazę uczuć religijnych i domagają się zmiany numeru.

m.youtube.com/watch?v=l482T0yNkeo

Charon przewoził ludzi łodzią przez Styks do piekła (Hadesu), w Polsce pan Mietek robi to autobusem. I nie za obola, tylko za kilka! W sumie chrześcijanie nie muszą jeździć tą linią i to na Hel... Przecież chcą iść do Heaven po schodach:

m.youtube.com/watch?v=D9ioyEvdggk

Ale nie posłuchają tych utworów, bo nie mogą. Fronda tak mówi!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
25-07-2018MaxGolonko2Teorie spiskowe
1. Zamach na WTC zorganizowali sami Amerykanie aby zawojować bogaty w ropę Bliski Wschód.
To absolutna bzdura bo tysiąc inteligentnych ludzi, nie fanatyków religijnych jak Islamiści, nie ryzykowałoby życiem - kara śmierci lub dożywocie były oczywistym zagrożeniem za takie coś. Filmiki o kulisach WTC spreparowali islamiści tak naprawdę - wynika to ze sposobu narracji tych filmów - mimo używania angielskich słów w komentarzach.

2. USA nie dała rady dostarczyć ludzi na Księżyc - filmy - relacje to lipa.
Tutaj odprysk tej hipotezy nieco sceptyczny

www.facebook.com/coollew/videos/10214130026017480/

3. Pewna kombinacja szczepionek powoduje autyzm.

4. Cesarz Konstantyn (wbrew temu co ustalili historycy) szukając nowej religii akceptowalnej w całym cesarstwie nie wybrał jednego z kilku dawnych nieawanturniczych guru (przypadkiem padło na Jezusa) tylko Bóg z nieba spłynął i go oświecił i kazał mu zagonić ludzi do spisania niesprzecznej wersji kilku Ewangelii koniecznie o Jezusie.

Czemu ludzie wierzą w teorie spiskowe?
Bo nauka (odkrycia) stała się niedostępna dla zwykłego człowieka i tylko jako odkrywca lub czytelnik odkrywcy spisku ma poczucie że wie coś nowego, coś prawie odkrył, że jajogłowi nie wiedzą wszystkiego.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
23-07-2018Dragan DargomierKogo nie uspokaja biały szum?
Generatory i nagrania tzw. białego szumu są obecnie popularnymi środkami wykorzystywanymi do usypiania niemowląt, maskowania przykrych szumów usznych oraz do relaksacji.
Nie na każdego biały szum działa jednak równie kojąco. Jest grupa osób, które słuchając białego szumu mogą poczuć się wcale nie lepiej, a właśnie - gorzej. Chodzi o osoby dotknięte niektórymi zaburzeniami psychicznymi, u których słuchanie białego szumu może wywołać złudzenie słyszenia mowy.
Na przykład, u około jednej trzeciej osób cierpiących na zaburzenia psychotyczne (w których mogą występować urojenia i halucynacje) biały szum może wywoływać złudzenie słyszenia mowy o nieprzyjemnym (np. lękotwórczym) ładunku afektywnym. Istotnie podwyższoną skłonność do występowania złudzenia słyszenia mowy stwierdzono również u krewnych pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi. Pozwala to wyrazić przypuszczenie, że skłonność mózgu do wytwarzania złudzenia słyszenia mowy pod wpływem działania białego szumu ma podłoże genetyczne.
Niektórzy badacze i klinicyści proponują nawet, by powstawanie iluzji słyszenia mowy wskutek słuchania białego szumu uznać za symptom pomocny w diagnozowaniu zaburzeń psychotycznych (m.in. schizofrenii), lecz krytycy takich pomysłów zwracają uwagę, że złudzenia słyszenia mowy pod wpływem białego szumu może doświadczyć co dziesiąty zupełnie zdrowy człowiek. Ryzyko postawienia fałszywego pozytywnego rozpoznania na podstawie takiego izolowanego symptomu jest więc dość wysokie.
W każdym..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
19-07-2018Mariusz AgnosiewiczPolska drugą lekkoatletyczną potęgą świata!
Podczas historycznych, pierwszych zawodów Athletics World Cup, polscy lekkoatleci uzyskali 162 punkty i zajęli drugie miejsce. W Londynie biało-czerwonych wyprzedzili jedynie Amerykanie, którzy zdobyli 219 punktów. Na trzecim miejscu ze 155 punktami rywalizację ukończyła drużyna Wielkiej Brytanii.

Jako jedyna drużyna, obok Niemiec, mamy punkty we wszystkich konkurencjach.

Złoto:
Marcin Lewandowski - 1500 m
Wojciech Nowicki - rzut młotem
Karol Hoffman - trójskok
Michał Haratyk - pchnięcie kulą
Anita Włodarczyk - rzut młotem
Sofia Ennaoui - 1500 m

Srebro:
Dariusz Kowaluk, Rafał Omelko, Mateusz Rzeźniczak, Karol Zalewski - 4 x 400 m
Marcin Krukowski - rzut oszczepem
Paulina Guba - pchnięcie kulą
Patryk Dobek - 400 metrów przez płotki
Adam Kszczot - 800 m

Brąz:
Justyna Święty-Ersetic - 400 m
Anna Jagaciak - Michalska - trójskok

Reszta: www.facebo(*)blenska/posts/1395762030567613

Przypomnijmy:

W 2016 wygraliśmy Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce - po raz pierwszy w ponad ośmiodekadowej historii mistrzostw Polacy zdobyli najwięcej złotych medali, wyprzedzając Niemców i Brytyjczyków.

Lekkoatletyka to europejska Królowa Sportu. Choć w dzisiejszym świecie Zachodu najpopularniejszym sportem jest piłka nożna, to jednak rdzennie europejskim sportem jest historycznie lekkoatletyka, czyli jedna z najstarszych dyscyplin sportu, oparta na naturalnym ruchu, której podstawowe konkurencje: biegi, skoki, rzuty i chód mają swój początek w zachowaniach pradawnych ludzi. Piłka..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
17-07-2018Mariusz AgnosiewiczBedronkowi parówkożercy i prawdziwy orzeł
Gdzie jutro gramy? W reklamie pampersów.
Naszym piłkarz... celebrytom najlepiej wyszła gra w reklamach.



Kpiną jest, że oficjalnym sponsorem reprezentacji udającej narodową leśne dziadki z PZPNu uczyniły portugalską Biedronkę, kpiną jest, że nasz "narodowy trener" w czasie Mundialu bryluje przede wszystkim z reklamie parówek chińskiego koncernu, kpiną jest, że nasi celebryci wydają się najbardziej zaangażowani w grę w reklamach zagranicznych produktów miast w budowę narodowego teamu, drużyny. Takie podejście to lipa a nie narodowa reprezentacja. Prawdziwych piłkarzy mieliśmy przed dekadami. Dzisiejsi chłopcy to celebryci, produkt przekwitającego kapitalizmu, wykorzystywany jako efektywny słup reklamowy korporacji. Jeśli nie będziemy tego krytykować, będziemy otrzymywać coraz gorszą atrapę sportowej rywalizacji. Nie można oddzielić tej lipy reklamowej serwowanej nam przy okazji mundialu, od postawy sportowej naszych "reprezentantów".

Walki o honor na tym mundialu już nie będzie. Prezes PZPN w czasie mundialu został twarzą reklamową marnej jakości piwka należącego do koncernu z Japonii.

Oto przykład, że można zupełnie inaczej.



Większość z Was pewnie o tym nie wie, lecz najbardziej utytułowanym pilotem szybowcowym w historii jest Sebastian Kawa z Międzybrodzia Żywieckiego, który od 2003 roku zwyciężył w każdych zawodach najwyższej rangi w których startował (poza Mistrzostwami Świata..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
17-07-2018VonMJak nie popełnić faux pas we wschodniej Polsce
Jestem zaproszony na Lubelszczyznę, a pochodzę z Polski zachodniej. Jak nie popełnić gafy wynikającej z różnic mentalnych między wschodem a zachodem Polski?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 54 (przedawniony)
03-07-2018vifixCzy racjonalista może mówić, że czuje miłość?
Zastanawiam się czy racjonalista może mówić, że kogoś kocha w sensie, że czuje miłość do żony? Miłość rozumianą jako "to coś", mistyczne uczucie, którego nikt istnienia nie stwierdził, nie można tego zmierzyć, a jego istnienie przejawia się tylko w tym, że ludzie deklarują, że "to czują".
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)