Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kogo nie uspokaja biały szum?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
22-07-2018 17:09Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
Kogo nie uspokaja biały szum?
Ocena 1 na 1
   Generatory i nagrania tzw. białego szumu są obecnie popularnymi środkami wykorzystywanymi do usypiania niemowląt, maskowania przykrych szumów usznych oraz do relaksacji.
   Nie na każdego biały szum działa jednak równie kojąco. Jest grupa osób, które słuchając białego szumu mogą poczuć się wcale nie lepiej, a właśnie - gorzej. Chodzi o osoby dotknięte niektórymi zaburzeniami psychicznymi, u których słuchanie białego szumu może wywołać złudzenie słyszenia mowy.
   Na przykład, u około jednej trzeciej osób cierpiących na zaburzenia psychotyczne (w których mogą występować urojenia i halucynacje) biały szum może wywoływać złudzenie słyszenia mowy o nieprzyjemnym (np. lękotwórczym) ładunku afektywnym. Istotnie podwyższoną skłonność do występowania złudzenia słyszenia mowy stwierdzono również u krewnych pacjentów z zaburzeniami psychotycznymi. Pozwala to wyrazić przypuszczenie, że skłonność mózgu do wytwarzania złudzenia słyszenia mowy pod wpływem działania białego szumu ma podłoże genetyczne.
   Niektórzy badacze i klinicyści proponują nawet, by powstawanie iluzji słyszenia mowy wskutek słuchania białego szumu uznać za symptom pomocny w diagnozowaniu zaburzeń psychotycznych (m.in. schizofrenii), lecz krytycy takich pomysłów zwracają uwagę, że złudzenia słyszenia mowy pod wpływem białego szumu może doświadczyć co dziesiąty zupełnie zdrowy człowiek. Ryzyko postawienia fałszywego pozytywnego rozpoznania na podstawie takiego izolowanego symptomu jest więc dość wysokie.
   W każdym razie osoby ze skłonnościami do doświadczania nieprzyjemnych halucynacji słuchowych, często nasyconych treściami lękotwórczymi czy agresywnymi, na pewno powinny dobrze przemyśleć ewentualne stosowanie białego szumu dla osiągnięcia uspokojenia. Efekt może być bowiem zupełnie przeciwny do zamierzonego.

Referencje: Catalan A, Simons CJP, Bustamante S, Drukker M, Madrazo A, de Artaza MG, et al. (2014) Novel Evidence That Attributing Affectively Salient Signal to Random Noise Is Associated with Psychosis. PLoS ONE 9(7): e102520. doi.org/10.1371/journal.pone.0102520

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Najlepiej się śpi jak pada deszcz. Kołysanki już niemodne

m.youtube.com/watch?v=t894eGoymio
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   Pytanie brzmi, czy pobudzanie płatów skroniowych muzyką lub innymi bodźcami słuchowymi o ładunku emocjonalnym jest równie dobre dla każdego i o każdej porze? Jednych monotonność kołysanki uspokaja, innym - może działać na nerwy...

pl.chopin.(*)on/detail/name/berceuse/id/121


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Argoniks (105 punktów)
>    Nie na każdego biały szum działa jednak równie kojąco. Jest grupa osób, które słuchając białego
>szumu mogą poczuć się wcale nie lepiej, a właśnie - gorzej. Chodzi o osoby dotknięte niektórymi
>zaburzeniami psychicznymi, u których słuchanie białego szumu może wywołać złudzenie słyszenia mowy.

Post bez sensu. Jeśli ktoś jest chory i słyszy głosy, to słyszy je podczas jedzenia obiadu, siedzenia na kibelku, jak również słuchania muzyki czy białego szumu. To tak samo, gdy ktoś jest ślepy, to jest ślepy zawsze i wszędzie. Także Twój wpis brzmi trochę jak ostrzeżenie dla ślepych, żeby nie wchodzili do lasu, bo mogą niczego nie zobaczyć

Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

>Post bez sensu.

   Jak widać, sens czy bezsens nie musi być konieczną racją istnienia bądź nieistnienia czegoś. Sens czy bezsens mogą zaistnieć zupełnie bez racji.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365