Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
21-04-2021ArminiusCzy dr. Paul Schmidt miał istotny wpływ na bieg historii?
Poczytuję sobie do poduchy fragmenty pamiętników dr Paula Schmidta - niemieckiego tłumacza dyplomatycznego w latach 1923 - 1945. W okresie nazistowskim był on głównym tłumaczem w niemieckim MSZ i jako taki brał udział w bardzo wielu wydarzeniach decydujących o losie Niemiec, Europy i świata. Rzecz jest wyśmienita, wiarygodna ( zweryfikowana), ukazująca od kuchni "robienie" polityki, ukazująca szereg intrygujących detali.
Niestety całość - ogromna - jest dostępna w j. niemieckim. Ja musiałem się zadowolić skromnymi stosunkowo fragmentami przetłumaczonymi na angielski.
Zachęcając do lektury wspomnień "tłumacza Hitlera" chciałbym tutaj skoncentrować się na innym bardzo frapującym wątku.
Otóż po wojnie Schmidt założył renomowaną szkołę dla tłumaczy. Każdego roku żegnając się z kolejna partią absolwentów wygłaszał następującą opinię na temat tego czym powinien cechować się doskonały tłumacz dyplomatyczny: " Z biegiem lat doszedłem do wniosku, że dobry dyplomatyczny tłumacz musi się odznaczać trzema cechami: najważniejsza, paradoksalnie jest...umiejętność milczenia, po drugie musi on posiadać ekspercką wiedzę w dziedzinie, która jest przedmiotem tłumaczenia i dopiero na trzecim miejscu jest perfekcja w operowaniu językami, które tłumaczy".
Opinia powyższa jest wielce intrygująca i skłania mnie do postawienia tezy, iż Paul Schmidt, tłumacz dyplomatyczny, nie był li tylko i wyłącznie statystą na arenie dyplomatycznej (tak zatytułował swoje pamiętniki)
Jest włoskie powiedzenie które brzmi:..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
20-04-2021okraglymiłość
Miłość fizjologiczna nie trwa bardzo długo. Małżeństwo to kultura nie natura, dziś coraz bardziej anachronizm, wracamy powoli do raju, gdzie kobieta, każde dziecko miała z innym. Poza tym współcześnie coraz częściej to obciążenie kobiety nierobem. Potrzebna różnorodność, każde dziecko z innym to wzbogacenie naszej genowej różnorodności (jakości), wzrośnie dzietność jako owoc miłości i będzie więcej radości, szczęścia, miłości (raju)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
16-04-2021ArminiusCytatów Czar-CIII. Achterhuis o przemocy w Izraelu
Hans Achterhuis, holenderski filozof obdarzony zaszczytnym tytułem "myśliciela ojczyzny", w wywiadzie na temat roli religii we współczesnym państwie stwierdził, że: "Bez względu na to jak straszny był los Żydów, ciągle jednakże w pewnym sensie możemy mówić o błogosławieństwie ich diaspory. Będąc w diasporze nie mieli oni władzy, a tym samym pozbawieni byli możliwości generowania przemocy motywowanej religią. Teraz z kolei - w państwie Izrael - możemy zaobserwować jak bardzo źle mogą się potoczyć sprawy - gdy ta władza istnieje".
W reakcji na dictum jak wyżej, Holender został okrzyknięty antysemitą i rasistą przez środowiska żydowskie, które to zarzuty błyskotliwie sparował powołując się na Hannę Arendt.
Rzecz jasna co do przemocy w Izraelu ma On jak najbardziej rację. I jest to przemoc także natury sensu stricte religijnej, albo czerpiąca wprost z religii. Natomiast nie mogę zgodzić się z Jego opinią, że Żydzi w diasporze byli pozbawieni władzy i - jako tacy - nie mogli uciekać się do religijnej przemocy. Oczywiście ta "władza" była mniejsza niż w obecnym Izraelu, tym niemniej jednak ona istniała. Przecież losy Spinozy są tego najlepszym przykładem - i co ciekawe jest to przykład właśnie z holenderskiego podwórka.
Ponadto, co bezwzględnie należy podkreślić, diaspora żydowska posiadając ową "władzę" jak wyżej Uprawiała na wielką skalę inny rodzaj przemocy, to jest przemoc ekonomiczno - socjalną, o czym także pisał Marks i wielu innych ojców założycieli socjalizmu. Owa eksploatacja..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
15-04-2021okraglypatogeny, patologia, religia, patoelity
Więcej patogenów to większa liczba patologi, znęcaniem sie nad dziećmi, zabójstw (patogeny sprzyjają upośledzeniom, anomaliom rozwojowym) Religijność jest skorelowana z patogenami (nawet pomiędzy naszymi województwami). Nowy, wysoce zaraźliwy, śmiertelny patogen zmieni naszą naturę (kulturę).
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
12-04-2021ArminiusCzy sztuczne satelity czynią ludzi głupszymi?
Byłem dzisiaj na "cykloimprezie". W jej trakcie zostałem zapytany przez kierowcę - który chciał się tylko upewnić - o dojazd o kilkunastotysięcznego miasta. Gdy mu powiedziałem, że jedzie dokładnie w odwrotnym kierunku i winien zawrócić jeżeli chce się tam dostać, dopytywał się czy się przypadkiem nie mylę bo GPS mu podpowiada co innego. Poradziłem mu "aktywować" zmysł orientacji i sięgnąć po mapę. Stwierdził, że nie ma mapy, a poza tym "nie zna się na niej".
Zdarzenie jak wyżej zmusza do postawienia pewnych konkluzji. Otóż ludzie kretynieją, a wielce ów proces przyśpieszają...także sztuczne satelity dostarczające usługę GPS. Oskarżam je konkretnie o to, że stępiają u ludzi zmysł orientacji w terenie oraz elementarną umiejętność posługiwania się mapą. A przecież wiadomo jest, że w pewnym momencie na Słońcu wybuchnie trochę więcej plazmy, co wygeneruję duży impuls elektromagnetyczny ze skutkami już dobrze znanymi i przeanalizowanymi. I co wtedy? Jak nie będzie pod ręką smartfona? Czy wówczas połowa populacji globu ziemskiego nie będzie w stanie się podetrzeć po defekacji - bo ręka, bez GPS-u, zbłądzi na manowce w drodze do odbytu?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
11-04-2021PeloponyzejczykHamerlik Konopka - cóż to za postać?
Przyjrzałem się aktywności osoby ukrywającej się pod pseudonimem Hamerlik Konopka. Pobieżnie przejrzałem gro jego wypowiedzi i mam cały szereg uwag, ale może zacznę od źródła wzmożonej aktywności, którą prezentuje na forum, a której upatruję w więcej niż jednym podłożu.

Po pierwsze: zła, słaba, nastawiona na protokół ZZZ i dopasowanie do klucza odpowiedzi edukacja, która uniemożliwiła ukształtowanie się prawidłowych funkcji poznawczych młodego umysłu i umiejętności analizy informacji, a zderza się w tym przypadku z pożałowania godnymi próbami syntezowania strzępków uchowanej skądinąd wiedzy. Na dodatek, owa edukacja i wespół występujące warunki wychowawcze wprowadziły gro złych nawyków, których - jak wiadomo - jest się najtrudniej pozbyć. Jednym z nich jest wykształcona instynktowna potrzeba często szaleńczej obrony stanowiska z góry skazanego na upadek dlatego, że się z nim wcześniej osobnik utożsamił lub też przyjął na siebie świadomie taką rolę, czyli obrońcy niemożliwego. Niczym w teatrze... Advocatus diaboli!

Po drugie: poszerzony dostęp do materiałów popularnonaukowych nadawanych w stacjach pokroju Discovery Science, Planete, czy pojedynczych widowiskach telewizyjnych, a ostatnio coraz popularniejszych publikacjach portali pokroju Spidersweb, czy Whatnext, które praktycznie żadnej wagi nie przykładają do choćby prawidłowego przekładu swoich obcojęzycznych źródeł (stąd w powszechnej opinii istnieją np. kubity zbudowane z dziur po elektronach, zamiast wiedzy o istnieniu..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 56 (przedawniony)
09-04-2021okraglyodżywcza fala elektromagnetyczna?
fala elektromagnetyczna (kuchenka mikrofalowa), to energia, za duzo -boli glowa Przy 5G natężenie mocno wzrośnie, 100 000 urządzeń na 1 km2, Spowoduje wzrost naszej energii umysłowej, jak pożywienie wysokotłuszczowe (mieso) zamiast trawy (szympansy) wydźwignęło nas. 5G to bardzo wysokie częstotliwości (mm), stosuje sie do leczenia depresji - daje kopa, jak red bul, poza tym fale mm używają komórki do regulacji funkcji życiowych. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło?

w raju niemowlaki było przyklejone do matki (na plecach, biodrze), skóra do skóry, dziecko nie marnowało niepotrzebnie energi na ogrzanie ciała (matka grzała swoim ciałem) a na budowe mózgu. Niemowlakom zakłada sie czapeczki, przy 5G będzie to zbyteczne.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
08-04-2021ArminiusZnów ONZ potępiło Izrael
Rada Praw Człowieka ONZ dwa tygodnie temu uchwaliła - miażdżącą większością głosów - rezolucję
zawierającą ostrą krytykę Izraela za jego politykę względem Palestyńczyków. W rezolucji wskazano na łamanie przez Izrael prawa człowieka oraz prawa międzynarodowego ora stwierdzono możliwość popełnienia przez Izrael zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości na terenach palestyńskich okupowanych przez Izrael w tym na terenie wschodniej Jerozolimy. W rezolucji również potępiono preferencyjne traktowanie żydowskich osadników na terenie zachodniego brzegu Jordanu z ze szkodą dla autochtonicznej ludności palestyńskiej.
Rezolucji jak powyższa było już sporo, jednakże ta ostatnia cechuje się tym, iż została stanowczo wsparta przez państwa UE w tym, Francję, Niemcy, Holandię i Włochy. Co bardzo ciekawe, również Polska, tym razem nie wstrzymała się od głosu, tylko wsparła potępiającą Izrael rezolucję. Czyżby wreszcie PiS doszedł do wniosku, że "it is payback time"??? Miejmy nadzieję, że tak. Rezolucja jak wyżej jest kolejnym małym krokiem w długim i żmudnym procesie, który - miejmy nadzieję - umożliwi postawienie żydowskich zbrodniarzy przed międzynarodowym trybunałem sprawiedliwości.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

"The United Nations Human Rights Council on Tuesday passed a resolution critical of Israel with an overwhelming majority, with France, Germany, the Netherlands and Italy all supporting the motion.
The text featured 19 paragraphs criticizing..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
29-03-2021ArminiusStrażnik lasu
Jadav "Molai" Payeng, autochton ze szczepu Mising, zamieszkujący wyspę Majuli na rzece Brahmaputra w indyjskim Assamie, od lat 70 - tych ubiegłego wieku sadził drzewa na pozbawionej roślinności łasze rzecznej, obmywanej przez wody tej wielkiej rzeki. W ciagu kilkudziesięciu lat, dzięki jego staraniom powstał las o powierzchni ok. 550 hektarów, który w chwili obecnej ma status rezerwatu przyrody. Las ów zamieszkują tygrysy bengalskie (okazjonalnie), indyjskie nosorożce, jelenie, małpy, szereg gatunków ptaków, słonie indyjskie. To wspaniałe refugium ekologiczne jest dziełem jednego człowieka, przyd którym wypada tylko zdjąć czapki z głów.
Film podlinkowany traktuje o nim i o dziele jgo życia.

www.youtube.com/watch?v=HkZDSqyE1do
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
28-03-2021haish..,pomyślności i dobra wszelkiego..................
Dla Redakcji, dla Forumowiczów, oraz dla odwiedzających portal Gości z okazji okresu świątecznego
życzenia pomyślności i dobra wszelkiego na kolejny nadchodzący okres.
Do życzeń załączam foto odnoszące się do ogólnej-uniwersalnej tematyki tych świąt.


Cała część podróży Szamuta(Szemut - Wyjścia) (tom 2 Tory) w postaci Izraelitów przekraczających morze sitowia(jam suf, lub 'morze czerwone').
[Rozdzielczość nie jest najlepsza, ale aby rozwiać wątpliwości ilustracja wykonana jest literami hebrajskimi i zawiera cały tekst księgi.]

- haish.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)