Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
04-06-2011ManianSila Sahin i kłopoty z ekstremistami.
Jakiś czas temu na forum Racjonalisty pojawił się wątek o Sili Sahin - pierwszej muzułmance, która rozebrała się dla Playboya. Okazuje się jednak, że Sahin wcale nie wyznaje islamu! Jej ojciec jest ateistą, zaś matka muzułmanką, która przeszła na chrześcijaństwo. Aktorka pochodzenia tureckiego wychowywała się jedynie w środowisku muzułmańskim i z góry założono, że musi wierzyć w Allaha.

Po rozbieranej sesji spadła na nią fala nienawiści ze strony islamskich fanatyków. Padły określenia typu "suka" czy "niewierna dziwka", pojawiły się groźby oraz życzenia śmierci, nawet w telewizji! Najgorszy jest fakt zaślepienia radykałów, którzy mając ideę, nie dadzą sobie nic powiedzieć. Sytuacja aż nadto pokazuje, że miejsce urodzenia i środowisko jest swego rodzaju łatką, która jest przyklejona na całe życie. Nie można się od niej odciąć, tym bardziej, gdy do gry wchodzą ekstremiści religijni. Osobiście się cieszę, że Sila Sahin nie przestraszyła się i nie schowała ze strachu, choć wiadomo, że społeczność muzułmańska w Niemczech nie jest mała.

wiadomosci(*)1,4382684,kiosk-wiadomosc.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
03-06-2011Christopher CJ JozwiakKompromitacja FIA ws. GP Bahrajnu
No tak, tam zabito w końcu tylko setki, a nie tysiące walczących o wolność.
link: www.sport.(*)rnika__GP_Indii_w_grudniu.html

Ciekawe ile wyłożył (do prywatnych kieszeni ?) król Hamad ibn Isa al-Chalifa, znany fan sportów motorowych i strzelania do ludzi.

Tymczasem ofiary w Jemenie czy Syrii idą w tysiące - nie, tam nie będzie imprez dla bogatych despotów i uprzywilejowanego ułamka obywateli.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 72 (przedawniony)
03-06-2011Koraszewski19-stoletnia ukamienowana. Gdzie? Na Ukrainie.

Wczorajszy Daily Mail (www.dailym(*)ing-taking-beauty-contest.html) informuje o wydarzeniu na Ukrainie. Katia Koren została znaleziona w swojej wiosce na Krymie. Jak wynika z dochodzenia milicji, została ukamienowana przez trzech współwyznawców twierdzących, że islam nakazywał zabicie jej. Jeden ze sprawców jest aresztowany. Jest to 16-letni chłopiec twierdzący, że postępowali zgodnie z prawem szariatu.
Katia brała wcześniej udział w konkursie piękności.
Artykuł nie informuje czy aresztowano lokalnego mułłę. Raczej nie, no bo za co?

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
03-06-2011TheRaVŚwiatełko w tunelu dla miłośników zieleniny?
Chyba powoli do świadomości 'wielkich' tego świata przebija się przekonanie, że obecne postępowanie w sprawie tzw. miękkich narkotyków jest delikatnie mówiąc nieefektywne i szczerze powiedziawszy zacofane.
Tak swoją drogą ciekawe czy podczas prac komisji Kofi Annan (lub jak chce niedoszła diva polskiej polityki Anana Kofana) wypalił dymka z resztą uczestników celem rozluźnienia klimatu...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
02-06-2011strawberry123Współczesna niewiara
Witam!
Muszę napisać wypracowanie na religię o powodach współczesnej niewiary...
Jestem ciekawa jakie inni mają poglądy na ten temat ;D
Będę wdzięczna za dyskusję ;D
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
01-06-2011SelanosZwalniam Cię bo...
Jako niewierzący jestem w Polsce w mniejszości. Nie byłbym szczęśliwy, gdyby mój szef zwolnił mnie z tego powodu. Miałbym pełne prawo do oskarżania mojego szefa o dyskryminacje.

Często słyszy się o zwalnianiu kobiet w ciąży. Rzadziej o tym, że jakaś firma nie chce zatrudnić np. czarnoskórych. Kiedyś oburzenie wywołało ogłoszenie "zatrudnię świadków Jehowy".

Dzisiaj spojrzałem na to z innego punktu widzenia.

Jeżeli przedsiębiorca nie lubi czarnoskórych/kobiet w ciąży/homoseksualistów/ateistów/mormonów/wyznawców wielkiego potwora spaghetti albo ludzi lubiących kolor zielony?
W imię tolerancji albo jakiegoś prawa miałby wbrew sobie zatrudniać w swojej firmie kogoś z kim nie chce pracować? Albo miałby go nie zwolnić?

Przyznam, że gdybym miał firmę i zatrudniłbym np. kogoś kto okazałby się zagorzałym zwolennikiem kreacjonizmu, to ciężko byłoby mi z taką osobą pracować.

Zapraszam do dyskusji.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
31-05-2011KoraszewskiJako żecze wieżący
Uf, UFO przeleciało nad sadem i zrobiło mi oprysk. Wierzę, że właściwy, bo ja bym się z tą robotą nie wyrobił, a tak oszczędność czasu i pieniądza. Początkowo to się nawet nie zorientowałem, ale pies zaczął szczekać w ogrodzie, a potem zamilkł, jakby się czegoś wystraszył.
Wyszedłem, liście były jeszcze wilgotne i było znaczy się pewne, że oprysk zrobiony. W tej sytuacji zmieniłem plany i postanowiłem nie pryskać. A miałem, na szkodniki, bo szkodników w tym roku nie brakuje. Zresztą kiedy brakuje, ja się pytam? Szkodniki były, są i będą, więc trzeba pryskać. No chyba, żeby UFO. A Ufoć trzeba.
Wieżyć tesz trzeba, bo kto boga w sercu nie ma to takiemu nie można ufoć.
Jeszcze się te szkodniki ruszają, zobaczymy jutro.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
31-05-2011Świnka FlejkaBalkonowe zwyczaje Polaków
Przeczytałem właśnie taką oto głupotkę: blog.onet.pl/41425,archiwum_goracy.html
Naprawdę rozumiem, że ludziom może przeszkadzać, gdy ktoś pali na balkonie papierosa (zwłaszcza, gdy pety rzuca sąsiadowi do ogródka) lub rozpala grilla, którego dym rozprzestrzenia się wesoło po osiedlu. Ale, że komuś przeszkadza osoba pijąca piwo i czytająca gazetę (!!) - tego pojąć nie potrafię. Jaki wpływ negatywny ma to na sąsiadów? Albo wywieszanie prania (zakładam opcję wywieszania w taki sposób, aby nie kapało na balkon sąsiada), trzymanie gratów... Jest mało estetycznie? Co mnie to obchodzi? U mnie jest ładnie. I tu zmierzam do pytania. Jakie uwagi do swoich sąsiadów w związku z ich balkonowymi zwyczajami mają racjonaliści?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
30-05-2011Arystyp z CyrenyKatolicy chcą rozwodów!
Nie mogę uwierzyć w to co się wyprawia na Malcie! W referendum 52% za rozwodami!

Powinni ekskomunikować tę większość głosujących!

Sam nie wiem jak to skomentować. Niby katolicy, a jednak zgadzają się na rozwody. Przynajmniej Terlikowski nie będzie już mógł mówić w każdym wywiadzie, że to funkcjonuje i ludzie są zadowoleni.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
30-05-2011VerinArgument a dowód
Chyba jeszcze nikt nie poruszał takiego tematu albo nie potrafię znaleźć go przez wyszukiwarkę... (jeśli jednak był, to ładnie proszę o linka ) A zatem:

Czy duża jest różnica miedzy znaczeniami tych wyrazów? Czy argument można nazwać dowodem?

Wg słownika PWN, do którego zajrzałam, różnicy aż tak wielkiej nie ma (ale jakaś jest ), a nawet przy definicji słowa "argument", jako synonim podano m.in. "dowód" (ale odwrotnie już nie - przy "dowodzie" nie ma "argumentu").
Jednakże jak sobie przypominam sytuacje, w których usłyszałam czy przeczytałam o tych słowach lub sama ich użyłam, to wydaje mi się, że coś co nazywamy "dowodem" jest czymś bardziej pewnym niż coś co nazywamy "argumentem".
Np. w wyrażeniach: "dowód popełnienia przestępstwa przez Piotra", "argument za tym, że to Piotr popełnił przestępstwo".
Czy tak zazwyczaj jest?

Bo np. o słówko "dowód" w książce "Bóg urojony" przyczepił się pan Życiński... Jego słowa:

Cytat:
W dyskusjach dotyczących istnienia Boga najczęściej odwołujemy się do argumentacji o charakterze prawdopodobnym. W imię ścisłości logicznej należy je nazywać argumentami, nie zaś dowodami. Stanowi więc językowe nadużycie sytuacja, w której autor przytacza jakąś naiwną formę argumentu z periodyku fundamentalistów i przedstawia ją jako jeden z dowodów na istnienie Boga (...)

Dla mnie zabawne są te słowa, ale mniejsza o to, tak naprawdę Dawkins w swej książce zwykle używał chyba słówka "argument", a polski tłumacz "dowód" (całej oryginalnej wersji..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)