Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
29-11-2017Mariusz AgnosiewiczZ Unii pozytywne sygnały
Dla odmiany takie wieści:

Plan rozbudowy polskiego terminalu LNG oraz Gazociąg Baltic Pipe łączący Polskę z Danią znalazły się na liście projektów priorytetowych Unii Europejskiej.

Komisja Europejska zapowiedziała, że pozwie Niemcy przed Trybunał Sprawiedliwości UE - za znaczne skażenie powietrza w kilku niemieckich miastach i regionach, kolejny rok z rzędu. Niemcom grożą bardzo surowe kary.

Wystarczył kryzys polityczny w Niemczech, by Bruksela zaczęła się zrywać z łańcucha?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
27-11-2017MaxGolonko2Gry i zabawy towarzyskie kulturalne lub sprawnościowe
Zabawa w "ostatnie słowo" jest najznakomitszą zabawą towarzyską, jaką znam, dla dorosłych i młodzieży.

Jedna tura polega na czytaniu przez wybranego lektora kolejnych zdań całego niezbyt długiego tekstu (np artykułu w czasopiśmie, którego nikt nie zna, lub kilku stron z książki).

Czytający zatrzymuje się przed ostatnim słowem każdego zdania - czyli tym przed kropką. Pomija się odgadywanie nazw własnych czyli pisanych od wielkiej litery.

Każdy z słuchających może powiedzieć jedną propozycję. Kto powie trafnie co do litery i jako pierwszy ten dostaje punkt.

Podsumowanie następuje po zakończeniu zabawy. Wygrywa zdobywca największej liczby punktów.

Gdy są tylko dwie osoby to każda z nich trzyma w rękach i czyta konsekwentnie przeciwnikowi kolejne zdania jakiegoś tekstu.

Czyta tak długo aż zgadujący pomyli się. Tutaj można mieć zatem szczęśliwa serię. Po pomyłce czyta przeciwnik.

W momencie skończenia się krótszego z tekstów punkty podsumowuje się.

Przykład autentycznej rozgrywki.

Lektor czyta: "Komandos położył jej rękę na" ....

Któryś ze zgadujących trafnie odgadł że: "ustach".

Kolejne zdanie. lektor czyta: "Potrząsnęła" ...

I tutaj pierwszy ze zgadujących, śpiesząc się zaproponował: "ustami" (śmiech na sali)

a miało być: "głową"

Życzę miłej zabawy.
Ja wypraktykowałem ją z powodzeniem w najróżniejszych towarzystwach.


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
25-11-2017wsx666Złodziej pracodawca.
Na wstępie zaznaczę, że po mimo tego, iż wielu szanownych pracodawców a i owszem jest złodziejami to nie o to mi się rozchodzi.

Złodziej jako persona jest również pracodawcą. Do napisania niniejszego wątku natchnęła mnie wizyta w nowo wybudowanym domu mojego znajomego. Otóż ów znajomy jest właścicielem firmy, która zajmuje się ochroną obiektów handlowych przed złodziejami. Wybudowanie domu, który jest olbrzymią rezydencją z basenem i strzelnicą bojową, lądowiskiem dla helikopterów oraz prywatnym kawałkiem lasu wraz z jeziorem pochłonęło kilka milionów złotych. Pieniądze te wygenerowała umowa zawarta kilka lat temu pomiędzy moim znajomym a zagranicznym przedsiębiorstwem posiadającym obecnie ponad tysiąc obiektów handlowych w naszym kraju.

Reasumując osoba, która przychodzi kraść do sklepu, jest również pracodawcą, dającą pracę tysiącom osób zatrudnianych poprzez agencje ochroniarskie, co również przekłada się na bajeczne dochody osób będących właścicielami takowych agencji.

Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
23-11-2017ArminiusPływać jak lampart
Gdy strażnicy leśni przybyli do wioski Bubali w zachodnioindyjskim stanie Maharashtra, lampart złapany w pułapkę głębokiej studni pływał w niej od 25 godzin. Mieszkańcy wsi, którzy powiadomili funkcjonariuszy o zdarzeniu, skierowali do studni wodę z deszczówki (padało), z zamiarem podwyższenia jej poziomu - co w ostateczności miało umożliwić pływającemu kotowi wydostanie się na krawędź cembrowiny i ucieczkę w las. Zdaniem strażników nie było jednakże na to czasu (woda przybywała powoli) - potrzebna była szybka bezpośrednia akcja. Naprzód na powierzchnię wody upuszczono małą tratwę z przymocowanymi do niej dwoma wielkimi oponami. Lampart odpoczywał na niej półtora godziny, w trakcie którego to czasu zorganizowano i opuszczono do studni wielkie łoże na szczudłowatych nogach. Kot natychmiast wskoczył na nie, po czem po chwili dając poteżnego susa sięgnął brzegu cembrowiny i czmychnął w las.
Zadarzenie jak wyżej miało swój happy end, ze względu - przede wszystkim - na należytą postawę mieszkańców wsi. Jednakże nie wszystkie konfrontacje z dziką przyrodą kończą się w Indiach taklim fortunnym finałem. Przeiciwnie, niepokoi coraz większa liczba incydentów, w których zwierzęta są okaleczane, zabijane, częto w okrutny sposób - na przykład przez podpalenie.
Zainteresowanym problemem - polecam podlinkownay tekst.
A tak tytułem dygresji, ogromnie wytrzymały zwierz z tego lamparta. I do tego wyśmienity pływak - co przeczy stereotypowym opiniom o kotach co się boją - jak ognia - wody.

"Around..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
22-11-2017WeraMikronacja Sealand
Na ten ciekawy twór natknęłam się przypadkiem, przeglądałam akurat profil znanego programisty KrzaQ i wyczytałam, że za swoje zasługi otrzymał tytuł lordowski od "Księstwa" Sealandu.

pl.wikipedia.org/wiki/Sealand
en.wikipedia.org/wiki/Principality_of_Sealand

W XX wieku niejaki Patrick Roy Bates zapragnął uciec od problemów podatkowych związanych z prowadzeniem pirackiego radia (Radio Essex), przeprowadził się więc do fortu znajdującego się tuż za granicami brytyjskich wód terytorialnych. Stwierdził, że fort ten to jego suwerenne księstwo, a w 1975 sporządził dla niego własną konstytucję, flagę, hymn narodowy, walutę, i - sprzedawane potem na prawo i lewo - paszporty.

Około 2007 roku Bates wystawił swoje księstwo na sprzedaż, jednak umarł w 2012 roku i księstwo odziedziczył jego syn. Co ciekawe, w 2009 r. niejaki Król Marduk I (Niemiec) ogłosił, że Sealand stało się częścią jego królestwa, Królestwa Marduka.

Zainteresowanym polecam przeczytać anglojęzyczny artykuł, można w nim znaleźć wiele innych absurdalnych ciekawostek.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
21-11-2017ArminiusKing Size - Made in America!
Według opublikowanego w październiku raportu Centrum Zapobiegania Kontroli Chorób - prawei 40 % dosrosłych Amerykanów i 20 % młodocianych - cierpi na otyłość. Wskaźniki jak wyzej są najwyższe jakie kiedykolwiek odnotowano. Co więcej i co gorsza - prognozowana jest tendencja wzrostowa.
Sczególnie niepokoi rosnąca liczba otyłej młodzieży i dzieci. Jedno dziecko na pięć w wieku od 6-11 lat cierpi na otyłość, a w przedziale wiekowym od 2-5 lat jedno na dziesięć. Dane jak wyżej odnoszą się do otyłości i nie obejmują osób/dzieci znamionujących się nadwagą. Biorąc pod uwagę to drugie kryterium - 70,7 % Amerykanów znamionuje się zbyt dużą wagą ciała. Natomiast mniej niż 25 % odznacza się prawidłową wagą ciała. Wskaźniki jak wyżej szokują - zważywszy na konsekwencje zdrowotne będące następstwem otyłości.
Przyczyną otyłości są: niestosowna dieta (junk food), brak należytej aktywności fizycznej oraz niedomiar snu.

Zainteresownaych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.




"The continued weight increase in the youngest Americans is especially worrisome for long-term health. One in five adolescents, ages 12–19; one in five kids, ages 6–11, and and one in ten preschoolers, ages 2–5 are considered obese, not just overweight.
A new report released Friday by the Centers for Disease Control and Prevention shows that almost 40 percent of American adults and nearly 20 percent of adolescents are obese - and those are the highest rates ever recorded."

www.stltoday.com/n..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 49 (przedawniony)
18-11-2017Mariusz AgnosiewiczSkrajności
Z jednej strony mamy skrajną lewicę, która w ramach poszerzania skromnego elektoratu, ściągnęłaby do Polski milion zamorskich imigrantów. Z drugiej strony mamy skrajną prawicę, która głosi, że czarny nie może być Polakiem.

Ciekawe czy według rzecznika MW* na tak ujęte kryteria polskości łapie się czarnoskóry chory na bielactwo - w chorobie tej zachodzi wymieranie melanocytów odpowiedzialnych za kolor skóry, i w efekcie pokazuje się biała skóra. Chorobę tę miał m.in. Michael Jackson.



Polskość to wspólnota kultury - tak uważali przedwojenni narodowcy. Ale to ujęcie też można zdeformować, np. poprzez wąskie kryteria konfesyjne. Gdyby je przyjąć tak jak chcą niektórzy, trzeba by wywalić na śmietnik dwóch z naszych trzech wieszczów narodowych: Mickiewicza, bo sekciarz od Towiańskiego, i Słowackiego, bo pisał "Polsko, twa zguba w Rzymie" (papieże byli wówczas legalistami). Kościuszko też by się nie ostał i wielu innych.

Dlatego polskość jako wspólnota kulturowa to wspólnota naszych wyjątkowych dziejów oraz języka. Ta nasza wspólnota kulturowa to pewne ramy dla różnych myśli a nie kanał jednomyślności, a naszą narodową cechą specyficzną było także to, że zawsze dążyliśmy do złotego środka i dzięki temu mocniej niż reszta Europy umieliśmy chronić własną kulturę i nigdy nie zdarzyło się nam popaść w radykalizm, który prowadzi do barbarzyństwa.

Patriotyzm jest Polsce bardzo potrzebny głównie po to, by przebudować i wzmocnić polską gospodarkę,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
17-11-2017ArminiusDowcip autoocenzurowany???
Otwierając przed chwilą stronę Racjonalisty, zostałem poinformowany o ostatnich wpisach jakie zostały zamieszczone na forum. Wśród nich pojawiło się info o ostatnich wpisach w wątku "Dowcipy, humor...". Przejrzałem całą kolumnę, wcale długą, skrzącą się licznymi i różnorakimi dowcipami. Są o Arabach, Murzynach, księżach katolickich, Jezusie, polityczne, z podtekstem seksualnym i bez....You name it!!! Nie natrafiłem natomiast na ani jeden dowicp o Żydach!!!! A przecież w kulturze polskiej jest - ze względu na zaszłości historyczne - ogrom takowych dowcipów. Skąd się bierze ten krzyczący w oczy brak??? Czy jest to przejaw autocenzury wynikającej z politycznej poprawności???? Chyba nie, bo przecież wśród żartów jak wyżej jest multum politycznie niepoprawnych o oczywistym podglebiu rasistowskim lub obrażających uczucia religijne. Dlaczego jest w porządku wsadzić szpilę w księdza katolickiego czy Palestynkę - a już zdegenerowana autocenzura jak wyżej uniemożliwia zaprezentowanie jakiegoś soczystego wica o rabinie??? A przecież Żydzi ze swoją cudakowatą obaczajnością - to również ogromnie wdzięczny temat do strojenia sobie żartów!!!
No, dosyć tych teoretycznych rozważań. Czas najwyższy na odrobinę humoru żydowskiego.

Pytanie, co się przytrafia Żydowi, który wszedł nieopatrznie w ścianę z członkiem w pełnej erekcji??? Skutkiem incydentu jest jego złamany nos. Pikantne, no nie????
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 44 (przedawniony)
17-11-2017olsonWolna wola - ostateczne rozstrzygnięcie (podsumowanie)
Zbiorę tu do kupy wszystkie argumenty przeciwko wierze w wolną wolę, bo poprzednie wątki się rozjechały, a chcę by było jasno i czytelnie. Nie mogę pozostawić żadnej wątpliwości, bo wytłumaczenie tego wątku będzie podstawą do dalszych dyskusji.

Przytaczam wszystkie argumenty zwolenników wolnej woli, dopisując do nich kontrargumenty obalające. Uwzględniłem kontrargumenty, które padły w dyskusjach, by optymalnie przedstawić tutaj racjonalne stanowisko.

Definicja:

Wolna wola często jest mylona z normalną ludzką wolą. Istotne jest jednak prawidłowe nazewnictwo. Jeśli coś ma swoją adekwatną nazwę, to należy jej używać, by nie mylić wątków.

Wolna wola jest niezdefiniowana, tzn rozpatruję ją jako religijny mem, który należy obalić i który sam w sobie jest jałową sałatą słowną.

wola
1. «zdolność psychiczna człowieka do świadomego i celowego regulowania swego postępowania»
2. «to, czego ktoś chce, co ktoś postanowił»


wolność
1. «niezależność jednego państwa od innych państw w sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych»
2. «możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą»
3. «życie poza więzieniem, zamknięciem»
4. «prawa obywateli wyznaczone przez dobro powszechne, interes narodowy i porządek prawny»


Połączenie definicji woli i wolności dają w efekcie kontekst "wolnej woli"..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 74 (przedawniony)
12-11-2017finerbijkCzy oni tak na poważnie?
4-6 w lewym górnym rogu oznacza przedział wiekowy dziecka. Zaznaczenie moje.

Powiedzcie mi że fake, bo już nie wiem na jakim świecie żyję.
www.bzga-w(*)HO_BzgA_Standards_polnisch.pdf
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)