Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 86 (przedawniony)
30-09-2013Robert SitarczykBiorę ślub kościelny a jestem nie wierzący
Nażeczona poprosiła mnie , żebyśmy wzięli ślub kościelny . Wie , że jestem nie wierzący a ja po dłuższym zastanowieniu zgodziłem się , dla nie niej

Mod:
Postaraj się pisać zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
28-09-2013RomanowskiPiekło - czy istnieje ?
PYTANIE EGZAMINACYJNE
Poniżej cytuję jedno z pytań, które pojawiło się na egzaminie na wydziale chemii NUI Maynooth
(National University of Ireland).
Odpowiedź jednego ze studentów była na tyle wyjątkowa, że profesor podzielił się z nią ze swoimi kolegami, a później jej treść przedstawił w Internecie.
Pytanie:
Czy piekło jest egzotermalne (oddaje ciepło) czy endotermalne (absorbuje ciepło)?
Większość odpowiedzi oparta była na prawie Boyle’a, które mówi, że w stałej temperaturze objętość danej masy gazu jest odwrotnie proporcjonalna do jego ciśnienia.

Jeden ze studentów napisał tak:
Najpierw musimy stwierdzić, jak zmienia się masa piekła w czasie. Do tego potrzebna jest ocena liczby dusz, które idą do piekła i liczba dusz, która piekło opuszcza. Moim zdaniem można ze sporym prawdopodobieństwem
przyjąć, że dusze, które raz trafiły do piekła, nigdy go nie opuszczają.
Na pytanie, ile dusz idzie do piekła, można spojrzeć z punktu widzenia wielu istniejących dzisiaj religii. Większość z nich zakłada, że do piekła idzie się wtedy, gdy nie wyznaje się tej właściwej wiary. Ponieważ religii
jest więcej niż jedna i nie można wyznawać kilku religii jednocześnie, to można założyć, że wszystkie dusze idą do piekła.
Patrząc na częstotliwość narodzin i śmierci można założyć, że liczba dusz w piekle wzrastać będzie logarytmicznie.
Rozważmy więc pytanie o zmieniającej się objętości piekła. Ponieważ wg prawa Boyle’a wraz ze wzrostem liczby dusz rozszerzać musi się powierzchnia..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
28-09-2013Mały_JohnKontrola umysłu - fakt czy bajka?
W świetle najnowszych wydarzeń należy zwrócić uwagę na problem, czy istnieją technologie zagrażające wolności człowieka. Czytamy w informacjach:

"USA: zabił 12 osób, bo uważał, że...
jest kontrolowany przez radio?
34-letni Aaron Alexis, były żołnierz,
który 19 września wtargnął z bronią
na teren ośrodka Marynarki Wojennej
w Waszyngtonie zabijając 12 osób,
zdaniem śledczych cierpiał na
urojenia, które były motywem jego
zbrodni. Aaron Alexis działał pod wpływem urojeń - uważają śledczy.
Aaron Alexis sądził, że jest kontrolowany przez... fale
elektromagnetyczne."
.
A pod wiadomością ktoś o podpisie 'radiowiec' napisał groźny komentarz:
"kontrola umysłu za pomocą fal
radiowych nie jest niczym
zmyślonym,wiadomo o tym od kilku
dziesięciu lat!!!!!"
.
Oto moje pytanie. Czy istnieje możliwość kontrolować człowieka za pomocą fal elektromagnetycznych? Zawsze myślałem, że fale to elektronika, a człowiek to nie urządzenie elektryczne tylko struktura zbudowana z wody i mięsa. a poresztą jak miałoby to działać? Jak nakierować fale na kogoś, i co by to dało?
.
PS: Czy komentarz radiowca to prawda? Bo budzi moje zastrzeżenia.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
28-09-2013Mały_JohnPytanie do genetyków
Czy istnienie ludzi o zielonej skórze jest teoretycznie możliwe?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
25-09-2013rjirtuupowszechnianie a wypaczanie idei
Witam!
Szukam (jeśli w ogóle istnieje) opisu zjawiska socjologicznego. Chodzi mi o sytuację, kiedy jakaś idea/zachowanie ma wąskie grono odbiorców/wyznawców. Elita utrzymuje wysoki poziom zachowań i kultury, jednak w miarę upowszechniania się tego zjawiska dochodzi do degradacji owej idei przez to, że szersze grono coraz to nowych odbiorców nie stosuje się do jej reguł, nie jest tak ortodoksyjne jak wcześniejsza elita.
Jeśli istnieje opis takiego zjawiska, byłabym zainteresowana, gdzie go szukać.
Dzięki z góry i pozdrawiam.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 530 (przedawniony)
25-09-2013Pan cogitoCzy racjonalista może wykluczyć istnienie boga?
Chodzi mi o to, czy człowiek myślący racjonalnie, może twierdzi że boga nie ma, nie mogąc tego udowodnić?
Czy da się udowodnić nieistnienie boga czy tak samo jak wierzący ateiści wierzą w to że go nie ma?

Temat bardzo banalny więc był pewnie przerabiany, prosiłbym może jakieś artykuły lub wątki podobne do tego
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
25-09-2013SzczurmistrzuniuParanoja to zagrożenie
Najgorszym zagrożeniem dla ludzkości jest paranoja , to trzeba wiedzieć. No bo jak tu sądzić inaczej, skoro tylko paranoja może doprowadzić człowieka do ostrego groźnego szaleństwa, więc? Oczywiście najlepszy sposób ochrony to. unikać paranoi. A w tych czasach co jest największym źródłem paranoi? Sieć! To tak działa.. Dawniej paranoją i spiskologią jarały się małe grupy, sekty czy pseudonaukowe grupy, mało liczebny niegroźny syf. oraz chore psychicznie jednostki. A jaki jest najgorszy podzespół paranoi? - strach. W interneciku można znaleźć sporo stron paranoików. Jednak niepokoi mnie pewna tendencja.. Różni zakładają takie strony dla żartu. Jednak wydźwięk tych stron stylizują na pseudo-poważny i to sprawia, że pewne jednostki łykają to, i mają mocny sajgon w głowie.
.
1. Czy uważacie, że paranoja w sieci to zagrożenie dla cywilizacji?
2. Z moich obserwacji wynika że dwie takie najgorsze strony to zmianynaziemi pl oraz innemedium pl One bazują na plotkach i sensacyjnych tytułach, ktoś klika a autor za to zarabia kase. Czy wiecie, kto tworzy te chore dwie strony? Może warto podjąć interwencje.. ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
24-09-2013SzczurmistrzuniuBracia Jezusa
Czy Jezus miał braci? W doktrynie mormonow jest o tym mowa.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
24-09-2013dongihEtyka w szkole
Czy może ktoś mnie oświecić w temacie : Czy etyka w szkole jest obowiązkowa dla uczniów nie chodzących na religię,czy jest jedynie alternatywą dla chętnych?
I czy istnieje jakiś przepis ,który reguluje tzw okienka. Tzn jakie mogą być max przerwy między zajęciami .
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
23-09-2013diogenesKant w kolejce po piwo
Myślę, że to jedna z ważniejszych debat filozoficznych ostanich lat:

fakty.inte(*)-o-filozofie-kanta,nId,1027615

Tak to jest, jak aprioryczną kategorią poznania staje się kufel piwa.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)