Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
10-10-2016olsonPodludzie i ci normalni - a może warto być podczłowiekiem?
Prowokacyjny tytuł to pierwszy odsiew. Ci normalni czytają dalej, a podludzie na starcie poczują dyskomfort - to niska samoocena. Podludzie po prostu czują, że ten tekst będzie o nich, a ci którzy nie są podludźmi pomyślą, że to tekst o jakichś tam innych ludziach. Gorszych.

Skąd ludzie nabywają przekonania? Każdy normalny człowiek podchodzi do analizy pozbywając się chwilowo swoich dotychczasowych przekonań. Podludzie analizują wszystko przez pryzmat tego co już wcześniej pomyśleli - znaczy, że są zmanipulowani. Słuchamy tego co mają do powiedzenia inni, szukamy różnych źródeł. Potem albo coś przyjmujemy, albo nie. To zależy od filtrów, przez pryzmat których patrzymy na świat. Podludzie nie potrzebują dowodu, ani argumentu. Kierują się głównie emocjami.

W tym tkwi sedno. Normalni ludzie potrafią popatrzeć na sytuację bez emocji. Umysł w danym momencie to tabula rasa, a dopiero potem następuje konfrontacja przemyśleń z emocjami. Trudna sprawa, podludzie wolą tego unikać i chcą pozostać przy dawnym światopoglądzie.

Kluczowe: podludzie obserwują świat przez pryzmat swojego ego. To perspektywa: JA żyję na tym świecie, JA mam wybór, JA lubię to i to, JA chcę tego, MNIE tak postrzegają. Tymczasem prawidłową perspektywą jest postawienie w centrum świata, a JA to tylko jego mały element. Nieważne co czuję, bo to może być nieprawidłowe. Nieważne co myślę i co mi się wydaje, bo to może być nieprawidłowe. Nieważne czego chcę, bo to może być zły wdruk w podświadomość.

I na końcu..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
06-10-2016AlertBakterie beztlenowe, a teoria ewolucji.
Zna ktoś może jakiś przykład na ewolucje bakterii beztlenowych?
Teoria ewolucji mówi o organizmach jednokomórkowych rozwijających się do złożonych postaci, ale jednak używających tlenu do przemiany metabolicznej. Czy zatem może istnieć życie organizmów pod względem budowy komórek - złożone i nie używających tlenu?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
03-10-2016Duch PrawdyTop 10 nazw miejscowości w Polsce
Pierwsze miejsce:
1. .......

ZNAKI DROGOWE SĄ WSZĘDZIE...
paragonzpo(*)10-nazw-miejscowosci-w-polsce/
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 178 (przedawniony)
01-10-2016krystkon_1976Jak przechowujemy wartość
Zgromadzone oszczędności przede wszystkim przechowują wartość ale potrafią także pracować i zarabiać na swojego właściciela. Posiadacz dużych oszczędności może najeść się do syta z dochodów od oszczędności bez utraty ich wartości. To tak piękne, że prawie każdy człowiek na tym świecie marzy, by żyć z dochodów z oszczędności. Wydaje się, że gdyby wszyscy ludzie na świecie mieli zgromadzone na swoich rachunkach odpowiednio duże wartości, to nikt nie musiałby już pracować, bo wszyscy żylibyśmy z odsetek.

[cytat]W ten deseń uderzają także prywatne fundusze emerytalne – czytamy:
Otwarty fundusz emerytalny (OFE) – w Polsce: osoba prawna stanowiąca odrębną masę majątkową, zarządzana i reprezentowana przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE), działający na podstawie ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 989 (tekst jednolity)). Członkowie OFE posiadają jednostki rozrachunkowe zapisane na ich indywidualnych rachunkach, których wartość jest wyceniana każdego dnia roboczego w oparciu o aktualną wartość rynkową aktywów OFE i sumę jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunkach prowadzonych przez dane OFE. OFE inwestuje posiadane środki w instrumenty finansowe dopuszczone przez obowiązujące przepisy i w granicach dopuszczonych limitów.
Środki zgromadzone w OFE podlegają dziedziczeniu lub nabyciu przez osobę wskazaną przez członka OFE w dyspozycji na wypadek śmierci. Członek OFE wyznacza tzw. osoby uposażone..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
30-09-2016sokrates.eczy warto...
jak myślicie lepiej być czy mieć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 62 (przedawniony)
22-09-2016torunskiszatanW obronie p. Jackowskiego!
Witam wszystkich,

Jako, że jest to mój pierwszy post napiszę kilka zdań o sobie...
Uważam się za racjonalnego człowieka i w zasadzie tak jestem postrzegany przez swoje otoczenie. Nigdy nie byłem osobą religijną i nigdy nie będę. Zapoznałem się dobrze z tekstami religijnymi...bujda na resorach i tyle na temat religii.

Czy uważam się za ateistę?
Jeżeli miałbym rozważać słownikowe wyjaśnienie teizmu

Wiara w istnienie Boga, bogów lub bogiń, którzy są osobami ingerującymi w losy świata lub jest on ich dziełem; czuwającymi nad biegiem wydarzeń lub podtrzymującymi świat w istnieniu oraz pogląd głoszący, że tacy bogowie istnieją,

To tak! Jestem ateistą. Nie wierzę w żadną spersonifikowaną postać, uważaną powszechnie za "Boską". Natomiast gdyby zadać pytanie. Czy dopuszczam istnienie supeinteligentnego mechanizmu jestem zdecydowanie na tak. W zasadzie uważam nawet, że dość głupim tokiem myślenia jest rozumowanie o czystej przypadkowości wszystkiego. To wysoce niemożliwe, żeby ssak jakim jest człowiek, mając we wczesnej fazie rozwoju jedynie to co jest pod jego nogami wykształcił w sobie cechy, które pozwalają na np. bezprzewodowe porozumiewanie się, zbudowanie i zaprogramowanie komputera, stąpanie po księżycu, czy wysyłanie sond kosmicznych w dalekie rejony Układu Słonecznego.

Teraz o p. Jackowskim. Przeczytałem wiele wpisów i komentarzy na tym forum. Że jest to szarlatan i oszust. Jako argumenty podając takie rzeczy, że p. Jackowski nie przewidział tego, mówił o tamtym a stało się..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 150 (przedawniony)
20-09-2016krystkon_1976kapitalizm vs. demokracja
Chciałbym zaproponować rozważania w przedmiocie zależności między kapitalizmem i demokracją, więc na początek parę definicji z wiki:

Grupa społeczna – w psychologii społecznej i socjologii zaliczany do zbiorowości społecznej zbiór co najmniej trzech (dopiero 3 osoby tworzą grupę, 2 osoby to para. 3-cia osoba może obserwować interakcję które zachodzą pomiędzy parą) osób, którego członkowie współdziałają ze sobą na zasadzie odrębności od innych, w celu zaspokajania własnych potrzeb, charakteryzujący się trwałą strukturą i względnie jednolitym systemem norm i wartości.
pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_społeczna

Kapitalizm – system gospodarczy oparty na prywatnej własności środków produkcji i w konsekwencji czerpania z nich zysku, oraz na swobodnym obrocie dobrami w ramach wolnego rynku; stąd też gospodarka kapitalistyczna nazywana jest również gospodarką wolnorynkową. Swoboda działalności na rynku przejawia się w postaci wolnej przedsiębiorczości, wolnego obrotu towarami i usługami, swobodnego obrotu prawami własności, istnienia sprawnych instytucji finansowych oraz na wolnej konkurencji pomiędzy podmiotami.
pl.wikipedia.org/wiki/Kapitalizm

Demokracja – system rządów (reżim polityczny, ustrój polityczny) i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).
pl.wikipedia.org/wiki/Demokracja

Reżim polityczny – ogół metod, którymi posługuje..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
17-09-2016Mariusz AgnosiewiczKolonializm a "rasistowskie" ataki na Polaków
Minęła rocznica traktatu z Tordesillas z 5 września 1494 w którym Hiszpania i Portugalia podzieliły między sobą świat. Traktat ten poprzedzony został jednak bullą papieską Inter caetera. Na tronie papieskim zasiadał wówczas wyjątkowy patriota iberyjski, Roderic Borgia, który uznał, że świat poza Europą powinien być sprawiedliwie podzielony pomiędzy kraje iberyjskie. I tak na mocy tego podziału Hiszpanii przypadła Ameryka, zaś maleńkiej Portugalii - cała Afryka i Azja, włącznie z Chinami.

Na takie dictum patrioci z innych krajów europejskich zareagowali nerwowo. Borgii dorobiono gębę najbardziej zepsutego papieża w dziejach. Rychło też w całej Europie zaczęły się pomruki, że papiestwo przestało być moralne, że jest zepsute, że Sola scripta! trza powrócić do podstaw chrześcijaństwa! Oczywiście moralistom chodziło o to, że też chcieli podbijać. Ci, którzy byli najgorliwsi w reformacyjnej robocie okazali się największymi konkurentami Hiszpanii i Portugalii w podboju świata.

Na łamach Guardiana przekonują tymczasem, że ataki na Polaków to jakiś przejaw rasizmu Anglików, który ujawnił się po Brexicie. Jest to nonsens, który na dodatek bezsensownie sugeruje, że Polacy mogą być traktowani jako odmienni rasowo. Niechęć do Polaków nie wynika z żadnego rasizmu. Według badań Anglicy są jednym z najmniej rasistowskich krajów Europy.

Według World Values Survey najbardziej rasistowskim krajem świata są Indie a później Bliski Wschód. W Europie Francja jest znacznie bardziej rasistowska niż..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
16-09-2016PaluzelDwie katastrofy- dwa podejścia.
Ze względu na niedawną rocznicę jednej z nich, i nowe sensacje na temat drugiej, postanowiłem założyć o nich temat choć w zasadzie to nie one są jego zasadniczym trzonem.

Zarówno przy zamachu w USA z 11.9.01, jak i katastrofy w Smoleńsku z 10.4.10. narosły na temat ich przyczyn teorie spiskowe, jednak nie o nich chciałbym tu mówić. Bardziej zastanawia mnie podejście ludzi wierzących w te teorie w obu państwach. W USA zarówno zwolennicy spiskowej teorii jak i jej przeciwnicy wzajemnie się szanują. Jeśli ci, którzy są zwolennikami ,,wewnętrznej roboty'' na kogoś utyskują, to w zasadzie wyłącznie na Busha, i jego najbliższe otoczenie, nie lżą pozostałych Amerykanów od zdrajców, czy agentów. Tak samo zwolennicy strony rządowej nie krzywdzą zwolenników spisku.

Całkowicie inaczej jest w Polsce. Strona zwolenników teorii o mordzie politycznym zrealizowanym przez duet Tusk-Putin, w zasadzie od razu zaatakowała odmiennie myślących. Pierwsze objawy to zelżenie słowne dziennikarki Moniki Olejnik przez sympatyczki wiadomej partii gdy ta chciała złożyć kwiaty.

Nie jest teraz istotne, czy ta dziennikarka jest obiektywna, czy nie, coś takiego jak obiektywne dziennikarstwo nie istnieje, każdy dziennikarz ma swój światopogląd i według niego postępuje, każda gazeta, stacja telewizyjna, czy portal internetowy ma jakiś światopogląd, ,,brak światopoglądu'' jeśli występuje, to także jest światopoglądem.

Powyższy incydent nie wpłynął jednak na ,,zjednoczenie narodu''. W mojej opinii (nie obiektywnej,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 84 (przedawniony)
12-09-2016darzecJesteś boski
Zróbmy taką symulację:

Jesteś bogiem wszechmogącym. Widzisz, że na ziemi jest tyle religii, ludzie są źli (choc kiedyś byli dużo gorsi), wszystko idzie nie tak jak sobie założyłeś (jako stwórca. Co zrobić, żeby to naprawić ? Ty jako bóg, możesz przecież wszystko. Kiedyś nie mogłeś się objawić wszystkim na wszystkich kontynentach ? Mogłeś, ale wracajmy do symulacji. Teraz objawiasz się w TV i przemawiasz do całego świata, jednocześnie. Zwracasz się do wszystkich. Oto ja wasz bóg...... No tak, ale wtedy nie było by wiary tylko wiedza, skoro by się ujawnił. OK. Pokazuje się wszystkim, wszyscy przechodzą na "wiarę" w tego jedynego. Zapanowuje zgoda na świecie, nie ma wojen ani nieporozumień na tle religijnym. Oto ja wasz bóg, mówię wam jak macie postępować.... I wrzucam relację z piekła, kamery pokazują smarzących sie w kotłach. Oto wasza kara za złe postępki......Potem relacja z nieba....sielanka, spokój, miłość......Oto wasza nagroda, dla wszystkich, którzy dobrze postępują. To tylko zarys scenariusza dla bogusia wszech... i wszystko....
Jakie to proste, jeden krótki występ i zapanuje na świecie porządek.
Skoro bóg jest to dlaczego go nie ma.

Dedykowane irracjonalnym
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)