Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
24-11-2009ottoFilozofia filozofii nie równa.
Witam!

Kto z Was oglądał wczoraj mecz naszych orłów? Biegali kopali, przewracali się i nawet strzelili. Choć jestem "pasjonatem" piłki nożnej nie o tym chciałem pisać. Chodzi mi bardziej o słownictwo, przy komentowaniu meczów, a jeszcze ściślej to o jedno słówko FILOZOFIA! Otóż często spotykam się z moim zdaniem bardzo szerokim nadużywaniem tego jakże zacnego i starego słowa. Myślę, że nikt, kto przybywa na tym forum nie ma problemu ze zrozumieniem, co oznacza słowo FILOZOFIA.

Bardzo razi mnie, kiedy komentator, trener, piłkarz czy dziennikarz tłumaczy Filozofię gry. Pytam, jaka tu filozofia? Czy istnieje filozofia piłki nożnej? Kiedyś zagadnąłem o to mojego wykładowcę, uśmiechnął się szeroko i nic nie odpowiedział. Jakże wymowny był to gest..., Choć lubię oglądać mecze piłki nożnej i interesuje się tym sportem, to jakoś trudno dostrzec mi w nim jakąkolwiek filozofię. Właśnie bardziej pasuje tu słowo koncepcja, pomysł, ale nie filozofia. Myślę, że takie nadużywanie tego słowa prowadzi w pewnym stopniu do zaniku jego wartości. To nie dotyczy tylko sportu, ale wielu dziedzin życia jak chociażby - filozofia biznesu. Co biznes ma wspólnego z filozofią? Trudno jest z tym walczyć, gdyż utarł się jakiś dziwny stereotyp, że każdy, kto ma jakikolwiek pomysł ma też swoją filozofię.

Po tak krótkim wstępie chciałem spytać czy Waszym zdaniem filozofia nie straciła swego blasku po przez jej wielokrotne nadużywanie i tłumaczenie nią wszystkiego co sprawia jakąkolwiek trudność intelektualną.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 63 (przedawniony)
23-11-2009AdamiakTrzeci biegun.
Temat tego wątku nasunął mi się razem z wątpliwościami, co do potrzeby równowagi i różnym postrzeganiem jej bilansu.

Prócz braku złudzeń, co do popularności podobnych tematów, mam chęć się go dopuścić, więc bazgrzę.

Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę, ale dostrzegam u zwolenników teorii Glocieplenia skłonność do klepania interlokutorów po ramieniu.
Nie jest to skłonność spowodowana poczuciem wyższości, chyba, lecz tym, że lubią mieć rację przez aklamację (przepraszam za rym), pewnie przez dość ogólne konotacje lewicowe.

Mam trochę inny temperament, dlatego od roku trolluję i marudzę- dla równowagi- akurat na tym forum, jeśli coś Wam to mówi, Drodzy Wielbiciele Aklamacji.

Czasem któryś z Glozielonych uspokoi mnie stwierdzeniem, że to dyskusje dla fachowców lepiej potrafiących czytać nader skomplikowany termometr, lub sarkastycznie wspomni o dokooptowaniu kreacjonistów i innych magów, gwoli rozszerzenia i tak pegeerowskiego pola dywagacji - patrz wstęp.

Znany jestem okolicznej ludzkości z katastrofalnej spolegliwości wywołanej wrodzonym obrzydzeniem do złośliwości (sorki - rymy), więc stwierdzę tylko z należnym pokłonem: już ugór zaorany - ludzkość ma WAS.

Przez parę lat dosyć się naczytałem i naoglądałem liczb przeróżnych, ślicznych wykresów, kolorowych tabelek, zestawów, rejestrów, oraz kompletnie odlotowych wizji majstrowanych na ich kanwie (w tv już widziałem NY zalany,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
21-11-2009MatixDrugie imię Hitlera - Jakub
prawda2.info/viewtopic.php?t=9837


wiadomosci(*)zydowskim_nazwiskiem,item.html


Cytat:
Nowe materiały o Hitlerze; figuruje pod żydowskim nazwiskiem

Materiały obserwacyjne francuskich służb specjalnych dotyczące Adolfa Hitlera, zostały niedawno odnalezione w zbiorach Narodowego archiwum Francji - czytamy w wydaniu "Le Monde"
Dokumenty dotyczące Hitlera, znajdowały się wśród najcenniejszych historycznych dokumentów francuskiego archiwum.

W archiwalnych dokumentach, Hitler figuruje jako "Adolf Jakob", albo "dziennikarz"- w czasie gdy pracował, jako dziennikarz w monachijskim dzienniku "Völkischer Beobachter".

Żydowskie nazwisko przypisano Hitlerowi przez pomyłkę, ale jak pisze "Le Monde", dobrze obrazuje rozpowszechnione plotki dotyczące żydowskich korzeni Hitlera.

W odnalezionych materiałach, Hitler oceniany jest jako "bardzo umiejętny demagog", lecz francuskie służby specjalne nie uważały Hitlera za niebezpiecznego polityka.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 58 (przedawniony)
19-11-2009OsnowaRak grubymi nićmi szyty

W portalowych "Wiadomościach" uraczono nas medyczną nowinką na temat związków raka z nadwagą.

Czytamy tam m.in. iż prawie 1/3 Amerykanów ma nadwagę, oraz, że gdyby wszyscy Amerykanie utrzymywali prawidłową wagę, to na raka trzonu macicy zachorowałoby o połowę mniej osób, na nowotwory przełyku o 35 proc. mniej, zachorowalność na raka trzustki zmniejszyłaby się o 28 proc., nerki o 24 proc., a piersi o 17 proc.

Jeżeli po wyeliminowaniu nadwagi na raka trzonu macicy zachorowałoby o połowę mniej ludzi (tu kobiet), to znaczy, że nadwaga jest sprawcą 50% tych zachorowań, inaczej, wśród chorych na tego właśnie raka połowa choruje z powodu nadwagi. A z pozostałej chorej na tego raka części nadwagę ma taki odsetek, jaki ogólne występuje w tym społeczeństwie (to ci z nadwagą, którzy nabawili się tego raka z innych przyczyn) czyli prawie 1/3. Za prawie 1/3 z 50% przyjmijmy 16%, co w Ameryce oznacza, że w sumie wśród chorych na raka trzonu macicy 66% ma nadwagę.

Nowotwory przełyku: 35% jest chorych z powodu nadwagi plus 21% jako prawie 1/3 pozostałych 65% to daje 56% osób z nadwagą wśród chorych.

Nowotwory trzustki: 28% z powodu nadwagi plus 24% jako 1/3 z pozostałych 72% czyli 52% chorych na raka trzustki ma nadwagę.

Sporo, a też trochę niepokojące, że nie widać w polskiej literaturze wskazań na nadwagę jako czynnik wywołujący raka, a może polskie otłuszczenie ciała jest zdrowsze?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 86 (przedawniony)
15-11-2009Piotr GodleśSelekcja naturalna
Czy waszym zdaniem powinno się ratować chore na różne choroby genetyczne dzieci, czy dla dobra selekcji naturalnej należy pozwolić im umrzeć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 47 (przedawniony)
12-11-2009diogenesDatomania
wiadomosci(*)ia_muru_berlinskiego,item.html

W ocenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dzień pierwszych wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku oraz powołania niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego 12 września 1989 roku są datami bardziej istotnymi w historii Europy niż obalenie muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku.

Nie wiem, ale dla mnie żadna data nie jest ważniejsza od innej. Zawsze wydaje mi się, że jesli coś jest ważne, to wyłącznie bieżące sprawy. Politykom daty potrzebne są do prezentowania własnego wizerunku, kiedy to ktoś niesie za nich wieniec, a on tylko poprawia szarfę, którą wiatr za chwilę i tak odwróci tak, że nie wiadomo, o co chodzi. A jeśli już o datach mowa: dla mnie ważniejszy od muru berlińskiego i rządu mazowieckiego jest piątek, 13 listopada 2009, kiedy to o 16.30 mam przymiarkę protezy zębowej. Głowę daję, że po pięćdziesiątce to jedna z ważniejszych dat w historii nie tylko Europy.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
10-11-2009M.M.MProblemy LHC
Kiedy pierwszy raz przeczytałem o koncepcji, że LHC sam powoduje swoje awarie a bozon Higgsa jest "obcy naturze" potraktowałem tę wiadomość jako ciekawostkę. Koncepcję czysto teoretyczną stworzoną przez ciekawy świata umysł.

I co? Uśmiałem się dziś serdecznie czytając, że bagietka wpadła do LHC!

Pilnujcie swojego pieczywa!
---
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
08-11-2009FaithDemot
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
08-11-2009PawelSmokCo to jest ustrój plemienny ?
Jak w temacie, mógłby ktoś wyjaśnić? Z góry dziękuję
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 262 (przedawniony)
07-11-2009MeretsegerCzarownice w XXI wieku.
facet.inte(*)ce-trwaja-do-dzis,1388852,4824

Przerażający artykuł o ciemnocie i zabobonach. Niestety, wiara w czary, demony, magię, astrologię i rzeczy pokrewne mocno trzyma się gatunku Homo sapiens. Europa i Ameryka Północna, mimo powszechnego wykształcenia, tej wiary też nie jest w stanie się pozbyć. Dowodem na to są robiące karierę (i pieniądze) gabinety medycyny alternatywnej i wpisanie (horrendum!) wróżek i jasnowidzów na listę zawodów Ministerstwa Pracy. Wprawdzie do morderstw u nas już nie dochodzi, czarownice mogą spać spokojnie, ale poziom zabobonności człowieka trzyma się mocno i wysoko.
Gdzie ten nasz oczekiwany od czasów Oświecenia "Wiek Rozumu"?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)