Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
17-05-2011asmodaiNowa nadzieja?
Nie wiem jak traktować to doniesienie wyborcza.p(*)__jak_walczyc_z_pedofilia.html Czy jest to, jakiś cień nadziei?
Czy to po prostu, kolejny ochłap rzucony na zamknięcie rozwrzeszczanych gęb.
Proponuje wejść w linki po lewej stronie np wyborcza.p(*)rdynal_tuszowal_pedofilie.html
Tłumaczenie biskupa mówiącego że, tuszował całą aferę przypomina tłumaczenie, małego dziecka które, nabroiło.
Wiem że, temat pedofilii był już wielokrotnie, poruszany na forum.
Sam wrzuciłem raz takowy.
Ale śledzę doniesienia, o tym.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
17-05-2011HodżaKiedy stoję na wzgórzu i patrzę na kamień
Kiedy stoję na tym wzgórzu, tym za miastem, i patrzę na ten kamień, kamień, na którym kiedyś będzie wyryte moje imię; kiedy patrzę na to miejsce, w którym kiedyś zostawię wszystko, myślę i jestem spokojny. O dziwo - chociaż wtedy, kiedy - wbrew temu dziecku, które we mnie wciąż jest i żyje - zobaczyłem wreszcie świat wraz z pustką, która jest jego nieodłączną częścią, w spokojnym uniesieniu porzuciłem myśl o Bogu i poczułem dziwną ulgę. Uwolniłem się od strachu. Uwolniłem się od przymusu bycia, tego, co nam każe w nieskończoność kręcić tym kieratem narodzin i śmierci, od przymusu lęku i błagania. Nie chcę już o nic błagać. Nie chcę "zasługiwać", "nawracać", "umartwiać". Chcę istnieć w zgodzie ze sobą. To wszystko.
Ale nie oddałem tak naprawdę niczego. A porzucając nicość, znów moja "dusza" rozjaśniła się radością dziecka, które jeszcze nie słyszało o Bogu, i które tylko swoich rodziców za Bogów uważało, chociaż nie zrozumiałoby tego, gdyby mu to powiedzieć.
I grała , i gra nadal ta muzyka, ta melodia, jakby cały Wszechświat nagle w tak nieistotnym fakcie mojego istnienia znalazł sens, ale nie inny, niż słuchanie jej i podziwianie. I cieszyłem się i nadal się cieszę, że wtedy, kiedy mnie nie będzie, Ona pozostanie.

Pozostanie muzyka, której już ludzkie ucho nie usłyszy, ale ona będzie trwać. W postaci fal w nieskończoność płynących, które nigdy nie zgasną.
www.youtube.com/watch?v=-Jgma--0WYU
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 34 (przedawniony)
16-05-2011plodzienCzem skorupka za młodu nasiąknie....
Nie będzie zbytnią przesadą stwierdzenie, że brak umiejętności poruszania się rowerzystów na polskich drogach ma rozmiary epidemiczne. Wie o tym każdy kierowca a i wielu pieszych, którzy po spotkaniu z nimi leczyło złamane kulasy, pęknięte miednice czy odrapane kolana.
Powodowanych przez nich wypadków jest tak dużo, że musi istnieć jakaś tego racjonalna przyczyna.
Do dzisiaj kładłem to na karb specyfiki budowy pewnych części pojazdu jak również znacznej porcji wysiłku, który włożyć trzeba, by się nim poruszać.
I tak sobie myślałem - mijając w korku po raz enty tego samego rowerzystę - że od ciężkiej pracy nóg, łeb mu się nazbyt zgrzał pod kaskiem i dlatego to - nie widzi drogi rowerowej tuż obok. Albo gdy inny zjechał mi z chodnika pod koła - sądziłem, że przyczyna jego nieskoordynowanych manewrów z nagłego spadnięcia okrakiem na ramę wynika. Znowuż, nie dalej jak dni temu trzy - gdy dziewczę wyjechało z drogi podporządkowanej i strzasło w innego rowerzystę, obficie swoje wykroczenie farbą z nosa znacząc - jej nieuwagę z rozmarzeniem związanym z konstrukcją siodełka łączyłem.

Okazuje się jednak, że to wszystko nie to, albo przynajmniej - nie tylko to.
Już w przedszkolach przyszły rowerzysta nabywa umiejętności i nawyki właściwego poruszania się po drodze. Te wszystkie lekcje prowadzone przez pana policjanta, praktyczne ćwiczenia na ścieżkach rowerowych powinny przecież zostawiać ślad w korze mózgowej tym trwalszy - im częściej ćwiczenie się powtarza.
I zostawiają. W swoich pierwotnych..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 47 (przedawniony)
15-05-2011kognitywistaenergetyczny wykon
Pal licho już ten "wykon". Co prawda razi on (jeszcze) moje ucho, podobnie jak analogiczne "pozdro", ale nie uważam "czystości mowy polskiej" za wartość samą w sobie, o którą warto kruszyć kopie. Chodzi o coś więcej. Bogactwo języka odzwierciedla bogactwo myśli. Różnorodność i precyzja określeń pomaga lepiej opisywać świat, zwłaszcza wielobarwny świat naszych emocji.

Epitet "energetyczny" robi ostatnio wielką furorę, zwłaszcza w mediach. Co nie jest "energetyczne" nie jest warte dłuższej uwagi. W jednym z polskich seriali główną rolę odgrywa podobno "energetyczna rodzinka". Wbrew pozorom nie jest to serial s-f z kosmitami, którzy mają zamiast ogonków kable elektryczne. Czy ta rodzinka nie może być po prostu żywiołowa, ognista, zwariowana albo (jeśli już to konieczne) po prostu energiczna czy "pełna energii"? Najwidoczniej nie.

Nie mam nic przeciwko używaniu starych określeń w nowych znaczeniach, o ile wzbogaca to nasz świat pojęć, Innymi słowy: gdy zawęża ekstensję a poszerza intensję danego pojęcia. Lubię neologizmy, jeśli mają uzasadnienie, a także cenię wygodne uproszczenia. Jednak zastępowanie wielu różnych określeń (choćby nawet podobnych znaczeniowo, lecz odmiennych w zabarwieniu emocjonalnym) jednym, modnym przymiotnikiem, spłyca nasz język, a co za tym idzie, także nasze myślenie.

Energetyczny niech będzie napój, bilans, zakład czy słup. Dla prostej nawet piosenki mamy tyle pięknych określeń ...

Przy okazji: kiedyś słyszałem jak nobliwa, elokwentna dama (była sędzina)..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
14-05-2011HodżaTortury -tak, ale jakie?
Proponuję zastanowić się nad tym, jakie jeszcze "nieinwazyjne" techniki wydobywania informacji z osób podejrzanych o terroryzm można by zaproponować specjalistom z Firmy. Wiem, że temat tego wątku jest dwuznaczny moralnie, ale przecież wszyscy chyba chcemy żyć w społeczeństwie bezpiecznym od oszołomów napędzanych semtexem.
Proponuję - na początek - zainstalowanie w celi takiego delikwenta pancernego telewizora, w którym na okrągło byłyby nadawane anglojęzyczne wypowiedzi p. Anny Fotygi na różne tematy. Różne, różniste.
Telewizor powinien mieć zabezpieczenia, aha, to już pisałem.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
14-05-2011liebesCzy można kobietę pochować w spodniach
Witam!
Takie pytanko, które przyszło do głowy mojej mamusi, a mianowicie: czy można kobietę pochować w spodniach, powiedzmy dżinsowych? Oczywiście mam na myśli obrządek katolicki. Czy jest jakiś dress-code jeśli chodzi o pochówek?
Pozdrowienia
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
14-05-2011KoraszewskiCzary na perskich dywanach
Dziwne wieści nadchodzą z Iranu, gdzie rozwija się konflikt między Najwyższym Przywódcą a Prezydentem. Szef gabinetu Prezydenta został aresztowany pod zarzutem uprawiania czarów. Esfandiar Rahim Masheia podobno wprowadzał się w trans i komunikował się z dwunastym imamem. Co gorsza w godzinach pracy od czasu do czasu pozdrawiał kogoś, twierdząc że właśnie przeszedł dwunasty imam.
Inny aresztowany zwolennik Ahmadineżada "posiada specjalne zdolności metafizyczne, pozwalające mu na komunikację z nieznanym światem".
Niektórzy podejrzewają, że Najwyższy Przywódca reprezentuje w tym sporze racjonalizm.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
13-05-2011asmodaiNie ma tego, złego...
Od czasu do czasu, miewam problem z... Wiadome czym...
Przed chwilą, za sprawą mojej kochanej rodzicielki odkryłem środek doskonały.
Ów środek jest dawkowany, co dzień od poniedziałku do piątku o godz 17.20 na TVP I
A tak całkiem już serio.
W serialu, za wszelkie zło odpowiedzialni są ateiści. Ludzie, to głupie
owce nie umiejące rozwiązać własnych problemów, bez rady jaśnie oświeconego księdza
proboszcza.
Młodzież, w tym iście oskarowym dziele to ludzie, zagubieni właściwie pozbawione tożsamości istoty którym, drogę wskazać może wspomniany już ksiądz proboszcz.
Tych absurdów jest więcej, i temat plebani to rzeka.
Z ekranu wysyłany jest przekaz do odbiorcy, brzmi on: JESTEŚ DEBILEM...
Pochodzę ze wsi, jednak sposób przedstawienia wsi w tym serialu woła o pomstę do...
Gdzieś tam...
I... zadzwonił telefon a ja zapomniałem o czym miałem napisać
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 44 (przedawniony)
13-05-2011Arystyp z CyrenyUzasadnij że JP II po wyborze na papieża pozostał patriotą
"Uzasadnij, że Karol Wojtyła po wyborze na papieża pozostał patriotą."

Kto ma wykształcenie podstawowe i udzieli poprawnej jednozdaniowej odpowiedzi?

Pytanie z pewnego egzaminu
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
13-05-2011asmodaiMoralność
Nergal tzn Adam Darski jest, zdrowy jak donoszą media.
Myślę że, jest to świetna reklama moralności bez, Boga
Adam zdrowiej.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)