Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
09-09-2010kulka_na_moleO katastrofach komunikacyjnych
Oglądałem dziś w TV program o wypadkach samolotów komunikacyjnych.
Po prezentacji każdego z wypadków i jego przyczyn podawano, że zmiany konstrukcyjne i techniki diagnostyczne zapobiegające powtórzeniu się podobnych wypadków zostawały wprowadzane we wszystkich latających i nowo produkowanych samolotach i w procedurach ich serwisowania.

Przyszło mi do głowy, że taka idea upowszechniająca dbałość o bezpieczeństwo pasażerów pojazdu nie została przyjęta przez producentów samochodów, choć wypadki samochodów zdarzają się wielokrotnie częściej niż wypadki samolotów i pochłaniają wielokrotnie większą ilość ofiar.

Dlaczego prawie 100% samolotów jest wyposażona w opony zmodyfikowane po wypadku "Concorde'a" ponad 10 lat temu, a większość samochodów nie jest standardowo wyposażona np. w boczne poduszki bezpieczeństwa czy w system doświetlania zakrętów?

Dlaczego w coraz większej ilości modeli aut wymiana żarówki reflektora jest coraz bardziej utrudniona i wymaga np. demontażu zderzaka czy koła?

Wygląda na to, że producenci samolotów i producenci samochodów różnią się zasadniczo w podejściu do bezpieczeństwa użytkowników swoich produktów.

Dlaczego? Skąd to wynika? Czy z tego, że jedna katastrofa lotnicza jest bardziej medialna niż sto katastrof samochodowych, bo idzie o liczbę trupów?

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
05-09-2010MatixDziwne uzasadnienie sądu w USA
technowink(*)-obywat,1,3575601,artykul.html

[cytat]Amerykańskie sądy pozwoliły władzom śledzić obywateli za pomocą GPS

Odpowiedzialny za stan Kalifornia i osiem innych Dziewiąty Sąd Apelacyjny orzekł, że instytucje podległe rządowi mają prawo zakładać w samochodach Amerykanów nadajniki GPS. Bez nakazu przeszukania.

Tak można interpretować wyrok sądu, który oddalił pozew Juana Pineda-Moreno. Funkcjonariusze DEA, agencji rządowej odpowiedzialnej za walkę z narkotykami, przyczepili do Jeepa mężczyzny nadajnik GPS. Samochód był zaparkowany przed domem właściciela, a funkcjonariusze nie poinformowali Pineda-Moreno o zainstalowaniu urządzenia. Nie posiadali też nakazu przeszukania jego domu.

Amerykańskie media pytają, czy nie narusza to czwartej poprawki do amerykańskiej konstytucji, która określa, w jakich okolicznościach może odbywać się przeszukanie obywatela. Nakłada ona wymóg, by naruszenie miru domowego odbywało się tylko w przypadkach, gdy zadecydować o tym sąd, który ma rozsądne powody, by przypuszczać, że to konieczne.

Dziewiąty Sąd Apelacyjny orzekł, że "Podjazd przed domem nie jest miejscem, w którym obywatelowi przysługuje prawo do prywatności. Obywatele nie mają powodu oczekiwać, że nie są tam śledzeni przez organa rządowe."

Na orzeczenie mogą się powoływać jednostki instytucji rządowych, które działają na terenie dziewięciu stanów, w których obowiązuje jurysdykcja wyżej wymienionego sądu...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
31-08-2010MatixImigranci w Europie
wiadomosci(*)ze_do_samolikwidacji,item.html

[cytat]Niemiecki naród się kurczy, a społeczeństwo przechodzi jakościowe i kulturowe zmiany w związku z imigracją z krajów muzułmańskich - ocenił członek zarządu Bundesbanku, socjaldemokrata Thilo Sarrazin, prezentując w poniedziałek w Berlinie swą najnowszą książkę.
Książka pt. "Deutschland schafft sich ab" (Niemcy likwidują się same), zawierająca tezy krytyczne wobec integracji imigrantów, od tygodnia budzi kontrowersje i oburzenie. SPD zamierza wykluczyć Sarrazina z partii, a kanclerz Angela Merkel ostrzegła władze banku centralnego (Bundesbanku), że wypowiedzi Sarrazina szkodzą wizerunkowi tej instytucji.

Sarrazin bronił w poniedziałek swojej analizy sytuacji społeczno-gospodarczej w Niemczech. Jak zaznaczył, jest ona poparta empirycznie i logiczna.

Ocenił on, że każde pokolenie Niemców jest mniejsze niż poprzednie. - Po ponad 1000-letniej historii niemiecki naród jest - czysto ilościowo - na drodze do samolikwidacji - ocenił.

Jak dodał, społeczeństwo przechodzi też poważne jakościowe i kulturowe przemiany. - Imigracja koncentrowała się w minionych dziesięcioleciach w coraz większym stopniu na niewykształconych warstwach z krajów ukształtowanych przez islam - powiedział.

Według Sarrazina problemów z integracją nie mają przybysze ze wschodniej Europy czy państw azjatyckich, lecz przede wszystkim 4-6 milionów imigrantów z państw muzułmańskich. "Nawet w drugim i trzecim pokoleniu..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
31-08-2010Marek1952Czy ktoś może im pomóc
Znaleziono na Onecie
[cytat]Płaciła 100 złotych za pogrzeb, ksiądz ją wyśmiał
Tej wizyty w kancelarii parafialnej w łódzkim kościele Najświętszego Zbawiciela pani Alicja nie zapomni do końca życia. Gdy chciała zapłacić za pogrzeb ojca, wikary wyśmiał kwotę, którą zaproponowała. - Taka tragedia spotkała mnie po raz pierwszy. Nie miałam żadnego doświadczenia, jeśli chodzi o obowiązujące stawki - opowiada łodzianka.
Kobieta miała przy sobie sto zł. Spytała, czy to wystarczy za pogrzeb. - A ksiądz roześmiał mi się prosto w twarz. Stwierdził, że chyba sobie żartuję, bo on płaci podatki, a pogrzeb kosztuje co najmniej 400 zł - opowiada łodzianka. Gdy wytłumaczyła, że jeszcze nie dostała zasiłku pogrzebowego, a choroba ojca była kosztowna, ksiądz trochę opuścił. Ostatecznie zgodził się na o 300 zł. Kazał też napisać kilka słów pożegnania i podać je na cmentarzu - opowiada.

Kwestie finansowe wyjaśnia też ks. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz parafii. - Pieniądze z tacy przeznaczane są w całości na utrzymanie kościoła i plebani, ogrzewanie i remonty - tłumaczy. - Jedyne dochody księży pochodzą z ofiar za posługi - dodaje.

Z kosztów pogrzebu z zamawianą często mszą za zmarłego, odlicza się w sumie sto zł. Pozostałe pieniądze księża dzielą między siebie. W parafii Najświętszego Zbawiciela jest ich czterech, opłatę dzieli się na pięć, bo proboszczowi tradycyjnie należy się podwójna stawka. Rocznie do podziału są pieniądze z około 100 chrztów, 150 pogrzebów i około 50 ślubów. Zakładając,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
31-08-2010OcykanNie jest prawdą, że... (cd. www.racjonalista.pl/forum.php/s,343703)
Wbrew utartym przekonaniom wielu osób, nie jest również prawdą, że:

* Szkoci grają na kobzie. Szkoci grają na instrumencie zwanym po angielsku bagpipes. W języku polskim poprawna nazwa tego instrumentu to dudy, ew. (regionalnie) koza, gajdy, sierszenki. pl.wikipedia.org/wiki/Dudy
Kobza jest instrumentem strunowym i z bagpipes nie ma nic wspólnego, poza podobieństwem nazwy tego instrumentu do regionalnej podhalańskiej nazwy dud (koza). pl.wikipedia.org/wiki/Kobza
Niestety, przekonanie, że Szkot gra na kobzie jest tak powszechne, że nawet ponoć niektóre słowniki, za sprawą uzusu, dopuszczają już stosowanie określenia kobza i kobziarz w odniesieniu do gry na dudach.

* Ferdynant Magellan opłynął kulę ziemską. Ziemię opłynęła wyprawa, której był dowódcą. Sam Magellan zginął przed ukończeniem rejsu, zabity 27 kwietnia 1951 r. przez mieszkańców wyspy Mactan w Archipelagu Filipińskim. pl.wikipedia.org/wiki/Ferdynand_Magellan

* było trzech braci - Lech, Czech i Rus. Prawdziwych braci było dwóch - Lech i Czech. Rus to brat przyszywany. Nie wiem, kiedy został "adoptowany", ale z pewnością później niż w XVI w., skoro Jan Kochanowski o nim nie wspomina. W swojej O Czechu i Lechu historyi naganionej (staropolska.pl/renesans/jan_kochanowski/lech.html) wspomina tylko o tych dwóch braciach. Zresztą Rus nie mógł być "rodzonym" bratem Lecha i Czecha, ponieważ są poważne wątpliwości (a dawniej..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
28-08-2010MedievalPogrzebani żywcem
Chodzi o dwóch rosyjskich oficerów (jeńców), którzy wskutek wysadzenia Twierdzy Przemyśl w roku 1915, zostali uwiezieni w podziemnym magazynie żywności, mundurów i wszelkich materiałów. Po tygodniach bezskutecznych prób wydostania się dali za wygraną, a ich życie stopniowo stawało się piekłem.

Oto relacja jednego z nich, ze znalezionego w podziemiach zeszytu - pamiętnika:

[cytat]Nie wiem już, ile dni upłynęło od tego nieszczęśliwego ranka, kiedy najniespodziewaniej dostaliśmy się do austriackiej niewoli - ja i sztabskapitan Nowikow. Te dziwne warunki, w których obecnie żyjemy, uniemożliwiają mi wszelką rachubę czasu. Zanotuję więc bieg wypadków w ich kolejności. Po tradycyjnym zbadaniu i obrabowaniu nas zostaliśmy umieszczeni w małej celce podziemnych katakumb fortu. Nie upłynęła doba prawdopodobnie, bo dostaliśmy tylko dwa razy jeść, gdy stało się coś, czego dotychczas nie rozumiem. Oto w pewnej chwili rozległy się straszliwe pioruny, zatrzęsło się i zatrzeszczało całe nasze podziemie... Fort widocznie rozpadał się. Rzucony na chłodny beton i pewny już śmierci, nie żałowałem życia i ludzi, tylko... ...ziemia jęknęła jak wielkie zwierzę i później przeciągle huczała. Cierpi ból - a ludzie nie wiedzą - przemknęła mi myśl, szybka, ostra i jasna jak błyskawica. Czułem, że to ostrze potrafi wszystko przeniknąć i dlatego myśl jest prawdziwa. Długo jeszcze rozlegały się grzmoty i drżenie ziemi, ale już dalekie i obce. Wsłuchując się w te niesamowite dźwięki, snuliśmy najrozmaitsze..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
27-08-2010Andrzej LechowskiŚredniowiecze XXI wieku
wiadomosci.onet.pl/2210594,28350,wiadomosceu.html
Kraje, które nie przestrzegają praw człowieka powinny byc wykluczone z ONZ i znaleźć się w izolacji gospodarczej.
P.S.
Temat powinien być w “Społeczństwo - ale bez kraju” takiego jednak nie ma, stąd “O wszystkim i o niczym”.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
25-08-2010PraprababkaDrwina Godwina
Wraz z trwaniem dyskusji w Internecie, prawdopodobieństwo przyrównania czegoś lub kogoś do nazizmu bądź Hitlera dąży do 1. zadrwił z internetowych dyskutantów Mike Godwin.

Pytanie: czy prawo to odnosi się do pozamerytorycznego sposobu argumentowania? (wersja z 25 lipca - zielona)

Czy może: powoływanie się na to prawo jest rodzajem pozamerytorycznego argumentu osobistego? (wersja z 10 lipca, żółta)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
24-08-2010Marek1952Kto winien ?
Sytuacja bezprawnej okupacji placu przed Pałacem Prezydenckim na chwilę została rozwiązana.
Policja wykonała nareszcie czynności do których jest zobligowana.
Obrońcy " krzyża " zostali usunięci pod pretekstem konieczności zabezpieczenia terenu przed świętem.
To akurat rodzi moje wątpliwości . Tzw. obrońcy od wielu dni łamali prawo. Fakt ten a nie święto powinien być pretekstem do przywrócenia porządku .
Chciałbym być dobrze zrozumiany , Lecha Kaczyńskiego uważam za oszołoma i najgorszego w historii prezydenta . To jednak nie zmienia faktu , że osoby myślące inaczej mają pełne prawo do jego gloryfikacji . To musi jednak odbywać się w granicach wyznaczonych przez prawo i z poszanowaniem uczuć takich osób jak ja.
Nie mam nic przeciwko by zwolennicy Lecha i Jarosława wbudowali pomnik prezydenta nawet na kasztance ale w miejscu adekwatnym do zasług lub okoliczności tragicznej śmierci.

Teraz wracam do postawionego pytania. Kto winien tej całej hucpy ?
Odpowiedź na pewno nie jest łatwa i jednoznaczna dlatego winnych wymienią w kolejności od najmniej do naj , naj , naj.

1.System postrzegania prawa .
Wystarczy zapytać na ulicy przechodnia po co jest prawo , by prawie na pewno usłyszeć odpowiedź. Prawo jest po to by je łamać.
Trudno się dziwić takiej filozofii skoro prawo łamią i nie szanują ci , którzy jest stanowią.
A ustawę można sobie kupić . O ! przepraszam wylobować.

2.Politycy
Z obozu rządowego za brak stanowczości w działaniu . Kto powie A musi powiedzieć B.
Z opozycji bo..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
24-08-2010Grzegorz SalataNergal i hipoteza spisku
   Darcie książek, pozwala odnieść ich wydawcy sukces marketingowy. Po pierwsze nie trzeba umieć czytać, żeby korzystać z produktu - więc target jest szerszy. Po drugie trzeba kupić nowy egzemplarz po każdorazowym użyciu. A jeśli Ci się spodoba, nie możesz pożyczyć koledze. Duchowieństwo uknuło więc intrygę mającą na celu zwiększenie sprzedaży Biblii. Zatrudniono Nergala - tajnego agenta na usługach Kościoła, który ma za zadanie wypromować nowy sposób korzystania z Pisma Świętego! Nie dajcie się zmanipulować Kościołowi! Nie drzyjcie Biblii!

Nergal promujący Biblię w kubie "Ucho" w Gdyni:
www.youtub(*)HRKgqg&feature=player_embedded
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)