Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 47 (przedawniony)
04-06-2012KarolGAmerykańskie gafy
Dużo ostatnio w mediach o gafie Obamy, a na forum Racjonalisty nic. Postanowiłem zakłócić tą błogą ciszę

Gafa jak gafa, ale wkurza mnie jak ktoś pisze, czy mówi o "polskich obozach", tym bardziej, że wiem na jakim poziomie jest znajomość historii przeciętnego Europejczyka (o Amerykanach nie wspominając), ale nie o tym chciałem pisać.

Ciekawe ile gaf tygodniowo popełniają urzędnicy amerykańscy w Afganistanie? Amerykanie przekonują się tam (nie pierwszy raz), że wojny partyzanckiej nie wygrywa się, jeżeli nie ma się poparcia miejscowej ludności. I pewnie przekonają się jeszcze nie raz, bo skoro w tak prostej sprawie jak ta nasza, urzędnicy prezydenta USA nie potrafili stanąć na wysokości zadania, to aż strach pomyśleć jakie gafy muszą amerykańscy urzędnicy i wojskowi popełniać w stosunku do narodów naprawdę odmiennych kulturowo.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
04-06-2012OcykanŻyd gorszy od chama?
Kibice niektórych drużyn futbolowych nazywają kibiców innych drużyn Żydami. Media są oburzone. Prokuratura się tą sprawą nie zajęła, ponieważ to "taka tradycja". Uważam to uzasadnienie za kiepskie. Przecież fakt, że jakieś przestępstwo czy wykroczenie ma długą tradycję, nie może być powodem odstąpienia od jego ścigania. Zastanawiam się natomiast, czy w ogóle można w tym przypadku mówić o popełnieniu przez kibiców czynów karalnych. No bo jakich i względem kogo? Jakaś mała część "spostponowanych" kibiców być może istotnie jest Żydami, większość z pewnością nie. W pierwszym przypadku w ogóle nie można mówić o obrazie kogokolwiek. Nazywanie Żyda Żydem (podobnie jak Polaka - Polakiem) jest przecież czymś normalnym. W drugim przypadku sprawa ma się inaczej. Osoba nazwana Żydem (a nie będąca nim) może się poczuć dotknięta. Zwłaszcza jeżeli jest dumna ze swojej narodowości lub uważa narodowość żydowską za coś przynoszącego ujmę. Tylko skąd wiadomo, że kibice obwołani Żydami w ogóle poczuli się obrażeni? Przecież to nie oni złożyli doniesienie do prokuratury. Ja też, gdybym został nazwany Żydem, Niemcem czy Rosjaninem, do prokuratury bym z tym nie leciał. Doniesienie złożyli aktywiści walki przeciw "mowie nienawiści", co wydaje się całkowicie kuriozalne. Przecież w istocie to oni (uznając epitet "Żyd" za obraźliwy) poniżają narodowość żydowską.

Chyba jeszcze pamiętamy, jak pewien polityk nazwał prezydenta Lecha Kaczyńskiego chamem. Media przeszły nad tym do porządku, a i sąd nie uznał,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
03-06-2012kulka_na_moleKomórkowi kierowcy
Kierującemu pojazdem zabrania się podczas jazdy używania telefonu komórkowego trzymanego w ręku. Koniec, kropka. Jednocześnie nie zabrania się rozmowy przez CB radio, chociaż nie do końca, bo podlega to interpretacji czy kierowca swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym.
Tak więc identyczne zachowanie - rozmowa przez "telefon" trzymany w ręku - raz jest niedopuszczalna, innym razem jest dopuszczalna, ale z wyjątkami.

Zastanawiam się czy przyzwolenia na używanie komórkowych zestawów głośnomówiących ma jakieś podstawy w badaniach naukowych, w jakichś statystykach? Jeszcze niedawno w autobusach komunikacji miejskiej widniały tabliczki ostrzegawcze o treści "Rozmowa z kierowcą podczas jazdy jest zabroniona". Czy dziś jest już dozwolona, tak jak dozwolone jest korzystanie z zestawów głośnomówiących?

Bardzo zawiłe i dziwne jest prawo o ruchu drogowym.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
03-06-2012Jan WerbińskiDowód na teorię prof. Biniendy
Pięciu profesorów potwierdza teorię Biniendy.
wpolityce.(*)-to-z-pewnoscia-przecieloby-ja
Dlaczego aż pięciu, a nie jeden?
Jakie to ma znaczenie w przypadku samolotu lecącego w trajektorii do ziemi i uniemożliwiającej jej ominięcie niestety nie wiemy.

Ostatecznego dowodu na skrzydło przecinające brzozę może dostarczyć ten oto model:
wiadomosci(*)ik_katastrofy_smolenskiej.html
Nie wątpię, że po rozpędzeniu do odpowiedniej prędkości przetnie każdą brzozę.

Kto to jest Binienda?
Jaką motywację mogą mieć tacy jak on? Tylko kasa, czy także sława?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
02-06-2012kulka_na_moleDwa mózgi, jedno ciało
Obejrzałem bardzo ciekawy film dokumentalny o bliźniaczkach syjamskich Brittany i Abby Hensel.
Natrafiłem też na stronę, na której zamieszczono informację o tym, że jedna z bliźniaczek zaręczyła się.
W komentarzach na w/w stronie dominuje zainteresowanie seksem pary narzeczonych w obecności drugiej siostry, ale jest jeden komentarz poruszający ciekawsze zagadnienie. Otóż chodzi o to, która z bliźniaczek będzie uznana za mamę, gdy zajdą w ciążę. Moim zdaniem odpowiedź jest prosta - ta będzie mamą, którą zapłodni jej partner/mąż, co nie zmienia faktu, że niejako obie siostry zajdą w ciążę i obie urodzą.

W przypadku sióstr Hensel najciekawsze jest to, że każda z nich (każdy mózg) "zarządza" jedną połową ciała, a mimo to ruchy tego ciała są doskonale skoordynowane. Jakby oba mózgi współpracowały ze sobą tak, jakby to był jeden mózg. A jednocześnie są to dwie osobowości.

Rodzice, znajomi, przyjaciele i personel medyczny bardzo optymistycznie patrzą na przyszłość sióstr, ale ten optymizm pomija bardzo ważną kwestię - co będzie, gdy jedna z sióstr umrze? To pytanie dotyczy także innych bliźniąt syjamskich np. takich, które mają dwa ciała, ale ich mózgi są połączone.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
01-06-2012Huckleberry FinnMaryja dowodzi obroną przeciwlotniczą Jasnej Góry
Poniżej przytaczam znakomity wpis z blogowiska Portalu Poświęconego:

Matka Boża Częstochowska - nieznane fakty?
kategoria: Historia

We wrześniu 1939 roku wysłano eskadrę niemieckich samolotów celem zbombardowania Jasnej Góry (w imię zasady- zniszczyć naród znaczy zniszczyć jego ducha-Matka Boża Częstochowska-Jasna Góra-II wojna światowa- przyp. Curzio Malaparte- Kaputt). Piloci po dotarciu na miejsce zastali wielkie jezioro i tam rzucili bomby (nie można było wylądować z uzbrojonymi bombami).Po powrocie, pilotów posądzono o sabotaż i postawiono pod sąd polowy. Jeszcze tego samego dnia wysłano drugą eskadrę bombowców, również ci nie potrafili dotrzeć do celu ale natrafili na wielki las i tam zrzucili swoje bomby, podzielając los swoich poprzedników przed dowództwem. Dzień póżniej w wyniku wielkiej determinacji za pomocą najwyższych władz wysłano trzecią eskadrę złożoną z samych fanatycznych oficerów SS. Nikt z nich nigdy nie powrócił. Powyższa historia pochodzi ze sprawdzonego źródła, jednakże proszę o więcej informacji dotyczących tej historii, o innych przypadkach cudownej interwencji NMP, Chrystusa itp. w okresie II wojny Narodu Polskiego.

Niesamowita historia. Matka Boska Częstochowska najpierw zmaterializowała jezioro, następnie las, a wreszcie rozprawiła się z "fanatycznymi oficerami SS", tym razem występującymi w roli pilotów, w sposób, którego nie znamy, ponieważ nie przeżył żaden świadek tych wstrząsających wydarzeń.

Pamiętajmy również, że historia..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
01-06-2012Huckleberry FinnRasizm na Bliskim Wschodzie
Jakoś nikt na portalu nie zwrócił uwagi na rasistowskie demonstracje w Tel Avivie 23 maja, po których aresztowano kilkanaście osób.
Tłum Żydów protestował przeciwko czarnoskórym uchodźcom, pochodzącym głównie z Sudanu i Erytrei (przede wszystkim chrześcijan, którzy musieli uciekać ze swoich krajów przed prześladowaniami). "Intruzi, wynoście się z naszych domów" - krzyczano, a na potwierdzenie tych słów zdemolowano kilka sklepów obsługujących uchodźców i napadano na przypadkowo napotkanych czarnoskórych, których tłum uznał za wrogów.

Oczywiście władze Izraela zdecydowanie protestowały przeciwko tak jaskrawemu rasizmowi. "Sudańczycy to rak na naszym ciele" - orzekł członek Knesetu Miri Regev. Netanyahu rzucił jakieś ogólniki o zalewaniu Izraela przez intruzów i groźbie dla żydowskiej tożsamości narodowej, po czym podjęto decyzję o deportowaniu do Południowego Sudanu trzech tysięcy uchodźców, pomimo tego, że trwa tam niewielki kryzys humanitarny i ludzie giną setkami.

Wszystko dzieje się 70 lat po II wojnie światowej.

Żródło: www.guardi(*)ttack-african-migrants-protest

Oto zdjęcia tych czarnych nowotworów.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
30-05-2012kulka_na_moleSprawa Julii Tymoszenko
Politycy wszelkiej maści ciągle wypowiadają się na temat Ukrainy przez pryzmat sprawy uwięzienia byłej premiery tego państwa, Julii Tymoszenko.
W tych wypowiedziach pojawiają się różne pomysły, od bojkotu meczów Euro 2012 na Ukrainie po zastopowanie procesu wstępowania Ukrainy do UE.

Wszystkie te wypowiedzi opierają się na tej samej tezie, wedle której pani Tymoszenko jest osobą niewinną, którą skazano w dętym procesie z politycznego nadania.

Zastanawiam się dlaczego politycy w ten sposób przedstawiają tę sprawę i dochodzę do wniosku, że robią to po to, aby obywatelom swoich państw wmówić, że polityk, który popełni przestępstwo może co najwyżej ponieść za to polityczne konsekwencje. Innymi słowy politycy stający w obronie pani Tymoszenko starają się chronić swoje tyłki zawczasu, a może już i po czasie? (Po podjęciu przez siebie decyzji zasługujących na konsekwencje karne.)

Jakoś ciężko mi uwierzyć, że prezydent Janukowycz kazał sądowi skazać Julię Tymoszenko, i że zrobił to z powodów politycznych. Dla mnie ta teoria ma taki sam sen, jak teoria, że Putin zorganizował zamach na prezydenta Kaczyńskiego. Julia Tymoszenko przegrała w wyborach, tak jak przegrałby Kaczyński - jaki sens miałyby takie zemsty na wrogach politycznych? Żadnemu satrapie nie wychodzi na dobre kreowanie męczenników.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
30-05-2012GabiUp2Bartosz Wichowski, Uniwersytet Warszawski - Pomocy!
Witajcie!
Nazywam się Bartosz Wichowski i jestem studentem psychologii na Uniwersytecie Warszawskim a także racjonalistą Można śmiało stwierdzić, że każdy z nas - nawet jak nie gra sam w gry komputerowe lub video to zna co najmniej jedną osobę która gra. Tak. Gry są powszechną formą rozrywki. Gry komputerowe i konsolowe od bardzo dawna są w naszym codziennym życiu lecz dopiero od bardzo niedawna interesuje się nimi nauka. Badania pokazują, że co czwarty europejczyk jest graczem (Raport ISFE 2010). Ja sam jestem graczem od wielu, wielu lat. Jednakże to wciąż za mało aby móc wyciągnąć jakiekolwiek racjonalne wnioski i móc stwierdzić jakiekolwiek fakty - o graczach i o nie-graczach!
Dlatego proszę Was o pomoc i wzięcie udziału w badaniu, które opracowuję na potrzeby pracy empirycznej u mnie na wydziale. Nie zajmuje ono nawet 10 minut a może pokazać wiele fajnych rzeczy o różnicach między nami. Spróbujmy razem - i gracze i nie-gracze - odpowiedzieć na pytanie co Nas ciągnie a co odpycha od gier!

Oto link do badania:
psychologi(*)ey/index.php?sid=32159&lang=pl

Jakby tego było mało to na końcu ankiety zamieściłem loterię z nagrodami !

Dziękuję za uwagę i zapraszam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
28-05-2012grzmotŚwiadome sny
>Ach, oczywiście, że moja świadomość snu mi się śni
>Ja mam długie i nietypowe sny [...] Dzwonię na policję i wybierając numer mam chwilę przerażenia - jeny, a co jeśli ja naprawdę zadzwonię? Bo to mi się śni, ale jeśli ja naprawdę zadzwonię i zawiadomię ich to mnie potem rozszarpią![...]
No właśnie to mnie zawsze zastanawiało (tak filozoficznie ). Z definicji główną cechą LD powinna być świadomość, a więc też pewien rozsądek, myślenie (jak na jawie). Jeśli masz wrażenie, że wiesz, że śnisz, ale mimo to we śnie postępujesz wg scenariusza snu (bezrefleksyjnie a nie świadomie), odczuwasz emocje wobec wydarzeń, o który powinnaś wiedzieć, że to tylko sen (że nie są prawdziwe), to czy to jest LD? Czy będąc w pełni przytomna we śnie nie postąpiłabyś inaczej? Czy może to tylko sen o LD?

Ponieważ robimy tu drobne OT, prosiłbym kogoś z Moderatorów o wydzielenie wątku?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)