 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-06-2012 13:45 | Ocykan (3528 punktów) | Żyd gorszy od chama?
6 na 6 | Kibice niektórych drużyn futbolowych nazywają kibiców innych drużyn Żydami. Media są oburzone. Prokuratura się tą sprawą nie zajęła, ponieważ to "taka tradycja". Uważam to uzasadnienie za kiepskie. Przecież fakt, że jakieś przestępstwo czy wykroczenie ma długą tradycję, nie może być powodem odstąpienia od jego ścigania. Zastanawiam się natomiast, czy w ogóle można w tym przypadku mówić o popełnieniu przez kibiców czynów karalnych. No bo jakich i względem kogo? Jakaś mała część "spostponowanych" kibiców być może istotnie jest Żydami, większość z pewnością nie. W pierwszym przypadku w ogóle nie można mówić o obrazie kogokolwiek. Nazywanie Żyda Żydem (podobnie jak Polaka - Polakiem) jest przecież czymś normalnym. W drugim przypadku sprawa ma się inaczej. Osoba nazwana Żydem (a nie będąca nim) może się poczuć dotknięta. Zwłaszcza jeżeli jest dumna ze swojej narodowości lub uważa narodowość żydowską za coś przynoszącego ujmę. Tylko skąd wiadomo, że kibice obwołani Żydami w ogóle poczuli się obrażeni? Przecież to nie oni złożyli doniesienie do prokuratury. Ja też, gdybym został nazwany Żydem, Niemcem czy Rosjaninem, do prokuratury bym z tym nie leciał. Doniesienie złożyli aktywiści walki przeciw "mowie nienawiści", co wydaje się całkowicie kuriozalne. Przecież w istocie to oni (uznając epitet "Żyd" za obraźliwy) poniżają narodowość żydowską.
Chyba jeszcze pamiętamy, jak pewien polityk nazwał prezydenta Lecha Kaczyńskiego chamem. Media przeszły nad tym do porządku, a i sąd nie uznał, że prezydent został obrażony.
Wygląda na to, że Żyd to coś gorszego od chama... | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
6 na 6 | diogenes (42753 punktów) | > Kibice niektórych drużyn futbolowych nazywają kibiców innych drużyn Żydami. Media są oburzone. Prokuratura się tą sprawą nie zajęła, ... Cytat:▸ żyd 1. wyznawca judaizmu; 2. potocznie, pogardliwie: osoba skąpa; 3. potocznie: osoba chytra, sprytna, zawsze patrząca na swój interes www.sjp.pl/żydTrudno byłoby prokuraturze ścigać stereotypy. A ponadto: Wiele osób spełnia stereotyp żyda. Również Żydzi. Ale nie wszyscy Żydzi są żydami.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | 1 na 1 | Ocykan (3528 punktów) | > Cytat:▸ żyd >1. wyznawca judaizmu; >2. potocznie, pogardliwie: osoba skąpa; >3. potocznie: osoba chytra, sprytna, zawsze patrząca na swój interes > www.sjp.pl/żyd> Trudno byłoby prokuraturze ścigać stereotypy.Bardzo "gładkie" wytłumaczenie, tyle że niezgodne z prawdą. Prokuratura nie zajęła się sprawą nie z powodu trudności w ściganiu stereotypów, tyko dlatego, że wzajemne wyzywanie się kibiców od Żydów to w Krakowie "taka tradycja". Tak prokuratura tłumaczyła umorzenie śledztwa w sprawie zeszłorocznych derbów.
|
|
 | | Paweł Rek (rexus) (2343 punktów) | jedno jest pewne Żyd, Żydowi oka nie wykole.
|
|
2 na 2 | Domestos z Bidetu (6257 punktów) | > Kibice niektórych drużyn futbolowych nazywają kibiców innych drużyn Żydami. Media są oburzone.Apeluje o spokój  i rozwagę... Pomijając bandytyzm stadionowy... Proponuje poczytać To TUTAJ i np. To TUTAJ Ale na spokojnie! oczywiście - ważny jest kontekst i sytuacja, intencja - ale niekiedy, żeby nie rzec często, zapominamy o przeszłości... i rysie historycznym, robiąc rys histeryczny. A media często są oburzone. Szkoda, że nie sobą i "swoja etyką". Amen 
Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T.
|
|
1 na 1 darkside (7775 punktów) (zablokowany) | |
|
1 na 1 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | > Kibice niektórych drużyn futbolowych nazywają kibiców innych drużyn Żydami. Media są oburzone.Nazwanie kogoś Żydem jest obraźliwe? Pomijając holokaust i okaleczanie dzieci, to bycie Żydem jest całkiem niezłe i można łatwiej Nobla dostać.
|
|
1 na 1 | Paweł Rek (rexus) (2343 punktów) | Osobiście spełniam wyglądowy stereotyp żyda i jestem często nazywany żydem, bo i rozrzutność finansowa jest mi wyjątkowo obca. Zawsze potwierdzam te zarzuty, kłamiąc oczywiście, bo nigdy Żydem nie byłem. Jednakże bardzo łechcąca jest świadomość przynależności do narodu wybranego. Cóż, wszyscy jesteśmy Żydami.
|
|
2 na 2 | Selanos (12869 punktów) | Nazywanie kogoś Żydem, różni się od nazywania kogoś chamem tym, że w tym drugim przypadku, nazywający często ma rację.
|
|
3 na 3 | MadameDeVoltaire (1428 punktów) | Jakkolwiek stwierdzenie "targować się jak Żydówka" nie jest chyba jakieś obraźliwe, to dobrze wiem, jakie obrzydliwe epitety mają na myśli moi rówieśnicy nazywając kogoś Żydem. Tak, myślę, że część z nich wolałaby publicznie zostać określona jako "chamy" niż żeby ktoś dowiódł im jakieś (tfu!) żydowskie korzenie...
gang bang, shot you dead
|
|
 | 3 na 3 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | >Jakkolwiek stwierdzenie "targować się jak Żydówka" nie jest chyba jakieś obraźliwe, to dobrze wiem, jakie obrzydliwe epitety mają na myśli moi rówieśnicy nazywając kogoś Żydem. Tak, myślę, że część z nich wolałaby publicznie zostać określona jako "chamy" niż żeby ktoś dowiódł im jakieś (tfu!) żydowskie korzenie...
Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego tak jest? Nie mogę zrozumieć antysemityzmu, a jego wszechobecność jest zaskakująca. Co chwila ktoś z moich znajomych mnie zaskakuje swoją nienawiścią do Żydów, a jak się go pytam dlaczego to opowiada o tym, że "rządzą światem" albo podobne brednie. Stwierdzony u kogoś antysemityzm zaczynam postrzegać tak samo jak głęboką wiarę. Słusznie?
|
|
|  | 1 na 1 | MadameDeVoltaire (1428 punktów) | O tak, bo rządzą światem. Ciekawe, co by zatem powiedzieli na ewentualne polskie rządzenie światem, to już byłoby dobrze? Ale wtedy rozwinąłby się analogicznie antypolonizm, bo Polacy rządzą światem i trzeba ich nie cierpieć. Ostatnio znajomy antysemita mówi mi: "Myślisz, że USA pomagałoby Izraelowi gdyby nie miało samych Żydów w Kongresie?"-sory, mówię, gówno mnie to obchodzi tak naprawdę i nie wnosi nic do moich osobistych relacji z Żydami. > głęboką wiaręmoże na tej zasadzie że też nie przegadasz 
gang bang, shot you dead
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|