Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
26-08-2022romaro15, 30, 40
W tenisa nigdy nie grałem, ale przyznam, że jest to (po piłce nożnej) moja ulubiona dyscyplina. Szczególnie teraz, gdy Iga Swiątek jest uznawana za obecnie najlepszą tenisistkę na świecie, wzrasta zainteresowanie tym sportem w Polsce.
Zastanawialiście się dlaczego w tenisie punkty liczy się 15, 30, 40?
Początków takiego sposobu liczenia punktów należy szukać najprawdopodobniej w XIX-wiecznej Francji. Na długo przed powstaniem komputerów wynik w gemie określało się na podstawie tarczy zegara. Każdy zawodnik miał swoją tarczę, a punkty określała wskazówka ustawiana na kolejnych kwadransach: 15, 30, 45, 60. Niedoskonałość tego systemu była widoczna w przypadku gry na przewagi, do dwóch wygranych piłek, kiedy to obaj gracze mieli wskazówki ustawione na 45 minucie.

Zdobycie punktu przez jednego z nich oznaczałoby "minięcie" pełnej godziny, a zatem wygranie gema. Stąd wprowadzono innowację polegającą na ustawianiu wskazówki na 40 minucie i dodawaniu 10 minut. W momencie osiągnięcia równowagi, kiedy wskazówki obu zegarów pokazywały 50 minut, "punktację" cofano do stanu 40:40.

Analogii szukano także w języku francuskim, w którym 15, 30 i 40 to odpowiednio quinze, trente i quarante - słowa o podobnej wymowie końcówek

Rozlosowano drabinki wielkoszlemowego US Open. Wiadomo już, z kim Iga Świątek, Magda Linette oraz Magdalena Fręch rozegrają swoje pierwsze mecze.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
24-08-2022romaroTrailer
Na początku września Jarosław Kaczyński wróci do objazdu Polski, który został zawieszony kilka tygodni temu.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
23-08-2022okraglylamus wyjdzie z podziemia
To dzięki wodzie mogła powstać Łódź. Na początku 19w przepływającą przez nią wodę piętrzono by napędzały fabryczne urządzenia. W 20 w wodę wyparła maszyna parowa a rzeka Lamus zeszła do podziemi, dzisiaj miasto ma zamiar wydobyć ją na powierzchnię.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 50 (przedawniony)
23-08-2022okraglypytanie na sobotę
od wtorku do czwartku rodzi się nam 1234 dzieci dziennie, a w weekendy po 789 dziennie. Skąd różnica?

dzieci przychodząc na świat, myślą że trafią do raju, a trafiają do hodowli niewolnikow, dla niepoznaki nazwany liberalizm-indywidualizm, wolność, własność, Tak jak napis na bramie "praca uczyni cię wolnym"
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
23-08-2022okraglyproszę pani
proszę pani, chętnie racjonalistko zwracam się z prośbą o wyjaśnienie, czemu w chwili wzmożenia kładziecie dłoń na mostek





Czy to lęk napadowy - przyczyniają się do kłującego bólu mostka, w nerwicy powstaje zwykle na skutek nadprodukcji adrenaliny

a może z przeciążenia, ból mostka przy wdechu wywołany jest wysiłkiem przekraczającym możliwości krążeniowo-oddechowe kobiety

my (mężczyźni) tego gestu nie znamy, czemu?

z wyrazami szacunku, okragły
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
21-08-2022okraglymur polski
znamy mur chiński. Pomysł polega, żeby murem był budynek, z góry patrząc w kształcie litery O, średnicy 10 km, wysoki na 20 pieter (60m) Zamieszkało by w nim 500 000 ludzi, miasto okrągłe. Pod okrągłym murem polskim byłaby okrągła kolejka podziemna, do każdego punktu półmilionowego miasta to maks 10 min. Z okien mieszkania mielibyśmy rajskie widoki, lasy, pola, jeziora, rzeki.

zaklady pracy w tym przemyslowe byłyby w "murze polskim"
bylby zakaz posiadania aut (do pracy masz max 10 min kolejka), a tak po prawdzie nie byłoby nawet dróg (cale zaopatrzenie w tym zakl przemyslowych kolejka podziemną)

po prostu komunizm, a my są libki niedorozwojki, dla nas najważniejsza jest indywidualność, wolność i własność, budujemy domy 33 km od pracy, codziennie 2 godz w drodze, w tym wiele w korkach, tym sposobem idzie z dymem 2 mln zł/os, ale wiadomo, my są libki niedorozwojki, indywidualizm, wolność, wlasność jest naszym bogiem, inaczej to grzech śmiertelny. Ogrom naszych rodakow poszło do libkowego nieba, dzieki geniuszowi balcerowicza, to bezdomni, bezrobotni, zawsze indywidualni, wolni i z wlasnością kwadratu na smietniku (historii)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
21-08-2022MaxGolonko3Kto skorzysta na globalnym ociepleniu
Odpowiedź jest na grafice. Grafika:

pbs.twimg.(*)XoAEqrYP?format=jpg&name=large

Teza o śmierci nawet Szwedów tu ma umocowanie:

naukaoklim(*)h-epok-wielkie-wymierania-391/

(o tym że Szwecja zyska napisano w "Świat Nauki").

Ale warto coś dodać.

Chińskie emisje CO2 prowadzą dziś ewidentnie i bezkarnie (NATO milczy) do zabicia wszystkich ludzi. Setki milionów imigrantów klimatycznych powinny przyjmować Chiny jako sprawca ich nieszczęść (obok nadmiernej wielodzietności - na przykład w Nigerii)

Siema
Wszechświaty są wieczne
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
18-08-2022okraglyracjonalizm
zapodałem temat www.racjonalista.pl/forum.php/s,886536, został wysłany do oślej ławki (wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba
Racjonalizm mi się kojarzy z prawami fizyki,
z czym wam się kojarzy racjonalizm?
czy mamy żyjącego wzorca, nauczyciela, za którym chcemy pójść? gdzie on!
jeśli nie mamy to daremne nasze wysiłki, chyba że wśród nas się narodzi mesjasz, wybawiciel z niewoli nieracjonalizmu

Konkurs na racjonaliste roku portalu pomoże nam się określić, zdefiniować,

wg mnie cr jest racjonalistą roku, jestem tuż za nią

czekamy na inne propozycje, z uzasadnieniem

proszę, nie wysyłajcie mnie do oślej ławki
nic złego nie zrobiłem, nawet nie pomyślałem o złym, moim celem jest raj
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
14-08-2022okraglylecznica JP2
można było korzystać z telewizora w sali wadowickiego szpitala. Już nie ma takiej możliwości, telewizory nie "łapią" sygnału, pojawia się komunikat "nie zaktualizowano dekoderów" W lecznicy nie wymieniono dekoderów, to świadoma decyzja dyrekcji

Ciągłe spory o to, czy TVN kłamie i jakie wiadomości należy oglądać a jakich nie, doprowadzały do tego, że chorzy nie mogli się uleczyć Telewizja podłożem wzrostu ciśnienia, bezsenności i innych dolegliwości i konfliktów wśród chorych.

ale TVP Info nadaje, szpitalem rządzi PiS. pokazują tylko kanały należące do telewizji publicznej, bo dopiero od stycznia 2023 przechodzi na nowszy format.

Telewizji w wadowickim szpitalu i tak ma już nie być. naszym priorytetem jest zapewnić im spokój

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
12-08-2022MaxGolonko3Kratony to podstawa
Grafiki:

pbs.twimg.(*)XoAAdWjm?format=jpg&name=large

oraz

pbs.twimg.(*)X0AEqD-s?format=jpg&name=large

Badania w Australii sugerują ogromny wpływ impaktów na kształty kontynentów.
Wykorzystano 26 próbek skalnych, zwierających fragmenty cyrkonu, datowane na okres od 3.6 do 2.9 miliarda lat temu czyli w czasach gdy życia jeszcze nie było lub zaczynało istnieć.

'Przebieg badań wraz z wynikami został udostępniony w czasopiśmie "Nature". Tam też można znaleźć informacje związane z etapami ewolucji kratonu Pilbara. Na skutek pierwszego z nich wytworzyło się duże skupisko kryształów cyrkonu. To bombardujące Ziemię meteoryty sprawiły, że podgrzewana skorupa ziemska zaczęła się topić. Sam zaś krater wraz z największym skupiskiem cyrkonu powstał na skutek uderzenia jednego, ale za to ogromnego meteorytu. Drugi etap to przekształcenie jądra skorupy. Ostatnim zaś był okres topnienia i wytworzenia granitu. Kolejne miliony lat to stabilizacja jądra i całego tego procesu. Dzięki temu widzimy dziś kontynenty w obecnym takim kształcie. Należy przy tym pamiętać, że jedynie silne uderzenia dużych meteorytów były w stanie podzielić superkontynent.'

Czy ktoś z Was wie co to jest kraton? Nie mylić z karton!

Kraton to najstarsza, utwardzona część skorupy ziemskiej, niepodlegająca już w zasadzie fragmentacji.
Największe współczesne kratony to: Sinia - platforma chińska, Angoria - platforma syberyjska, kraton wschodnioeuropejski; kratony Kongo, Kalahari..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)