Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
10-03-2015DalejLamaSam Haris moja opinia
Jak już pisałem kończę studiować psychologię,am też własne doświadczenia jeśli chodzi o nerwicowe zaburzenia psychiczne,na tej podstawie po analizie tekstów Sama Harrisa i video z jego wypowiedziami na stawiam tezę która was może zaskoczy.
Sam Harris cierpi na nieuświadomione problemy psychiczne,jego opis bezosobowej jaźni kiedy to siedział sobie gdzieś tam w Izraelu jak i wnioski jakie wyciąga z własnej introspekcji świadczą o tym że człowiek po prostu ma nerwicę.
Wiele osób w tej chorobie doświadcza zjawiska derealizacji.
Polega ono na takim stanie psychicznym,mentalym jakby nas nie było w danym miejscu i czasie a wszystko co robimy i po prostu jesteśmy tu i teraz działo się bez udziału naszego Ja,tak jakby to Ja było wyłączone.Jest to jednak tylko złudzenie bo pomimo tego stanu ,odczucia (bardzo trudno to ująć w pojęcie,kto nie przeżył ten pewnie nie zrozumie) dalej podejmujemy decyzje,pracujemy,itd. To Ja cały czas jest obecne mimo że stan odczucie (trudno to nazwać)wygląda jakby Ja się rozpłynęło.
W nerwicach często też występuje zjawisko depersonalizacji ,polega ono na gwałtownym przejściu z dobrego do złego nastroju i dostosowania się do tego nastroju w dłuższym czasie,depersonalizacja występuje zwykle w terapii lekami psychotropowymi,nagła poprawa samopoczucia powoduje stan w którym potrzeba czasu aby się do nowych warunków dostosować , zapamiętane stany mentalne w złym nastroju dostosowanie się do nich nagle zajdują się w dobrym nastroju wywołanym lekami np.SSRI ,potrzebujemy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
09-03-2015PrawdziwaPrawdaŻeby czegoś doświadczyć trzeba zaznać przeciwnego zjawiska?
Dlaczego, żeby czegoś doświadczyć trzeba zaznać przeciwnego zjawiska? np. żeby się odnaleźć trzeba się zagubić albo żeby być chorym trzeba być zdrowym? I dla jakich zjawisk to nie funkcjonuje i skąd to się w ogóle wzięło?

Dlaczego przeciwieństwem asymetrii jest przeciwna asymetria, a nie jej brak?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
08-03-2015GerwazjuszTrudne sprawy.
Oglądałem gdzieś tzw "prank", w którym grupka ucharakteryzowanych zombie pozorowała atak. Dość dobrze rozegrany wkręt, poprzedzony efektownym wybuchem w oddali. Inscenizacja przyniosła efekt, ludzie uciekali w popłochu.
Na discovery z kolei, oglądałem sytuacje, gdzie dwóch Amerykanów szukało w lombardzie odpowiedniego sprzętu na ewentualny atak zombie. Ciężko uwierzyć, ale nie wyglądali jakby robili sobie jaja. Nawet jeśli, nie szkodzi temu rozważaniu. Uzbroili się bodajże w kije golfowe,młotki, wiertarki itp. Jak zapewne już się część z Was domyśla, krzyżujemy obie sytuacje. Panowie wychodzą z zakupów, zaczyna się wkręt i jeden z zombich, jakby to nie zabrzmiało, pada trupem z rąk przygotowanych na taką ewentualność delikwentów. Jak potoczyłby się proces w takiej sprawie w Ameryce bądź w Polsce? Kogo winić, kogo karać? Jeśli nawet nie w kategoriach prawnych, jak rozsądkowo podejść i ocenić sytuację? Może i trochę absurdalne i odrealnione, ale chyba nie niemożliwe. Conajmniej dwie osoby nie widzą tu nic dziwnego , o ile były serio.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
07-03-2015diogenesDrukowana rewolucja
Druk od Gutenberga kojarzymy wciąż z drukiem tekstów.
Drukarki przestrzenne 3D powoli przyzwyczajają nas do "druku" obiektów innych niż słowo:

pl.wikipedia.org/wiki/Drukowanie_przestrzenne

Chińczyk Ma Yihe wpadł na pomysł drukowania ... domów: budynek (1000m2), który widać tu na zdjęciu:

www.faz.ne(*)s-dem-3d-drucker-13466157.html

wydrukowano w dwa (!) dni. Ma Yihe nie widzi problemu z wydrukowaniem wieżowca.

Wielki Mur, Zapora Trzech Przełomów, a teraz wydruk w Suzhou...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
03-03-2015Dariusz OsińskiParadoks podróży w czasie. :-)
Czy zetknęliście się z takim aspektem podróżowania w czasie?

Dla uproszczenia opisu będę się posługiwać pełnymi latami.
W roku 2015 bierzemy kawałek złota i cofamy się do roku 2000.
Chowamy złoto do szafy i wracamy do roku 2015.
Wyjmujemy kawałek i cofamy się z nim do roku 2001.
Chowamy kawałek do tej szafy, gdzie już leży kawałek z 2000 roku.
Wracamy do 2015 i wyjmujemy dwa kawałki złota.
Cofamy się z nimi do 2002 roku i dokładamy "nasze" dwa do dwóch, które już tam są.
Wracamy do 2015 i w szafie są cztery kawałki.
W 2003 - jest ich osiem.
W 2004 - 16, 2005 - 32...
Na koniec w 2015 roku jest ich 2^15 czyli 32768.
Kilka minut "latania" i jesteśmy bogaci.

Czy ktoś ten temat poruszał w SF?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 66 (przedawniony)
02-03-2015kulka_na_molePrzechodzenie na czerwonym świetle
Cytat:
Przechodzenie na czerwonym jest wykroczeniem chętnie karanym zarówno przez policję jak i straż miejską. Jednak w większości europejskich krajów jest inaczej - za coś takiego pieszy nie dostanie mandatu, a w niektórych miejscach jest to nawet zgodne z przepisami. Z tego powodu powstała petycja, aby również w Polsce zdepenalizować pokonywanie przejścia na czerwonym. (źródło)

Obawiam się, że gdyby u nas pozwolić na przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle, to wkrótce można byłoby zlikwidować światło zielone dla pieszych. Stałoby się niepotrzebne, bo wszyscy właziliby na jezdnię na czerwonym.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
24-02-2015DrobnerNiewiadomość ;)
W czwartek 19 lutego w Warszawie odbyły się dwa niespotkania dyplomatyczne. Węgierski premier Orban gorąco nie zaprosił premiera Kaczyńskiego. Prezes PiS taktycznie i chłodno odmówił często ponawianemu niezaproszeniu.
W piątek 20 lutego Adam Hofman, nierzecznik prasowy PiS, na niezwołanej niekonferencji prasowej szeroko nie omawiał zarówno szczegółów natarczywego niezaproszenia, ale też drobiazgowo nie wyjaśnił motywacji stanowiska prezesa.
W niewydanym oświadczeniu rzecznik krótko zreferował przebieg obu niespotkań. Nie podkreślił wyraźnie zbieżności poglądów, ale zaznaczył, że nie ujawniły się żadne różnice oraz nie zaistniały punkty sporne. Oba niespotkania nie przebiegły w duchu wzajemnego niezrozumienia. Do końca roku przewiduje się dalsze owocne niespotkania na tym samym szczeblu i w tej samej formule.

"Strategia Prezesa - nie zapewniał Hofman - kongenialnie wzbogaciła stare formy dyplomacji międzynarodowej o całkowicie nową jakość w skali światowej: konstruktywne niespotkania, niedyskusje oraz owocne niekontakty. W ten sposób Prezes odkrył dla areny międzynarodowej czysto polski, PiSowski, swój własny, chciałoby się powiedzieć - kaczyński, sposób wpływowego nieuczestniczenia w nieżyciu niespołecznym i niepolitycznym. Nową formułą Prezes będzie obejmował coraz liczniejsze grono polityków Europy i świata.

W Polsce - niestety - pan Prezes już nie ma się z kim nie spotykać" - nieubolewał nierzecznik Hofman.

(nie notował:
Drobner)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
24-02-2015HodżaA może jednak w Berlinie?
Ostatnie wydarzenia na Ukrainie, ale i nad Kornwalią, nad którą swoje kolejne rendez-vous mieli piloci RAF-u i Federacji Rosyjskiej, wraz z nasilającymi się obawami o możliwe rozszerzenie rosyjskiej agresji na republiki nadbałtyckie sprawiają, że cały świat z niepokojem obserwuje kolejne posunięcia Kremla i bacznie śledzi wszystkie wypowiedzi jego gospodarza. Dyskomfort temu towarzyszący jest tym większy, że od pewnego czasu pojawiają się sygnały, dawkowane opinii publicznej w łagodnej formie ciekawostki i w opakowaniu naukowo brzmiących terminów (jak np. "syndrom Aspergera"), że państwem dysponującym największym na świecie arsenałem jądrowym kieruje wariatuńcio. Pewnego ciężaru gatunkowego tym domniemaniom przydaje ton wypowiedzi pani kanclerz Merkel, która po każdej rozmowie z rosyjskim liderem sprawia wrażenie kobiety, która właśnie dowiedziała się, że jej mąż zdradza ją z najgorszą wsiową lafiryndą.

W tej medialnej atmosferze, nasyconej niebezpiecznymi emocjami niczym oparami benzyny, pojawiają się jednak politycy, którzy nie bacząc na okoliczności zaczynają bawić się zapałkami słów. Po dziwnych historycznych odkryciach ministra Schetyny przyszły kolejne nowości, tym razem mające postać konstruktywnej opozycji względem moskiewskich obchodów 70-tej rocznicy zakończenia II wojny światowej, podważające konieczność ich lokalizacji akurat w Moskwie, skoro Związek Radziecki nie był jedyną stroną biorącą udział w tym zbrojnym konflikcie; poza nim, jak wiadomo, w wojnie tej..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
22-02-2015kulka_na_moleJak zostałem prawicowcem
Do dziś byłem lewicowcem. Zmieniłem zdanie i od teraz jestem zwolennikiem prawej strony:


(źródełko)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 34 (przedawniony)
21-02-2015brujoJaki wpływ na charakter ma obrzezanie penisa?
Zastanawiam się jaki wpływ ma obrzezanie na psychike , charakter człowieka.Przecierz taki obrzezaniec jeśli nie znajdzie sobie dziewczyny skazany jest na abstynencje seksualną .
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)