 |
Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 24-06-2011 | Christopher CJ Jozwiak | Najbogatszy vs biedny obywatel świata |
Im się udało: 1. Carlos Slim Helu: 74B$, 71 lat. 2. Bill Gates: 56B$, 55 lat. Za chwilę, być może, dołączy do nich Mark Zuckerberg (póki co: 13.5B$, 27 lat). Są to ludzie, którzy na każdy rok swojego życia, dorobili się >MILIARDA $. To daje ~83.3 mln $ miesięcznie, 7 mln $ dziennie, 300,000 $ na KAŻDĄ godzinę życia od urodzenia, także w trakcie snu - to jest ~1 miliona zł/h. Tymczasem PRZECIĘTNY obywatel 'starej UE' dorabia się ~1 mln EURO przez całe życie (4 dni Gatesa), obywatel Polski ~1 mln zł (1 dzień Gatesa), a obywatele krajów które walczą dziś o wolność m.in. w Afryce północnej ? Dzień muszą przeżyć za ~2$, pracując bez przerwy od 16 do 66 roku życia wyrobiliby w takich warunkach (na bieżąco przejadane) ~100,000 zł (2h pracy-bycia-snu-istnienia Gatesa) Tak funkcjonuje kapitalizm w warunkach globalizacji. Inteligencja-pracowitość-szczęście-(czasem bezwzględność) prowadzi do takich, i coraz większych, dysproporcji. Gatesa podziwiam za wkład w rozwój technologiczny i działalność charytatywną, nie sugeruję żadnych wniosków, to tylko obliczenia - suche fakty - czy wywołują u Was jakieś refleksje poglądowe, np. socjalizm vs liberalizm gospodarczy, socjalliberalizm, itp. ? PS> Swoją drogą dług USA wynosi dziś >14 bln $ i nawet >tysiąc miliarderów świata nie byłoby w stanie go spłacić: www.forbes.com/wealth/billionaires | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 24-06-2011 | Gorgiaszek | Pierwsza miłość. |
Nie, nie i jeszcze raz nie, nie chodzi o ten żenujący serial, lecz o pierwszą (wielką!) miłość w całym tego słowa znaczeniu. Otóż tak się począłem zastanawiać, co racjonaliści myślą o wielkiej miłości łączącej mężczyznę i kobietę - która jest więcej niż seksem i wspólnymi rachunkami za prąd, wodę itp. Mam tutaj na myśli miłość w której druga połówka jest niezbędnym elementem świata, jest wspaniałym uzupełnieniem. Co sądzicie o takim pięknym, romantycznym stanie umysłu w którym każde słowo ukochanej jest balsamem dla uszu, jest przyjemności i uciechą ?. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 36 (przedawniony) | | 24-06-2011 | Verin | Dziedziczenie wzrostu - pytań kilka. |
1. Czy mógłby ktoś wyjaśnić pokrótce (jeśli się da) w jaki sposób ludzie dziedziczą wzrost, albo chociaż wskazać odpowiednią lekturę? 2. Czy to prawda, że współcześni przedstawiciele Homo sapiens są dużo wyżsi niż jeszcze kilka wieków temu? Jeśli tak, to czy nadal stajemy się coraz wyżsi? Ja mam wrażenie, że jest odwrotnie - ludzie są coraz niżsi (zwłaszcza mężczyźni, choć może na mężczyzn zwracam większą uwagę  ). Mierzę zaledwie 174cm, a codziennie mijam na każdym kroku niższego bądź równego mi wzrostem mężczyznę (oczywiście nie liczę tu nastolatków i starszych panów) - wydaje mi się, że tych co mają ponad 180cm kiedyś było więcej. Jeśli moje obserwacje są zgodne z rzeczywistą sytuacją (czyli np. mój mózg nie zapamiętuje zbyt wybiórczo, a starałam się właśnie by tak zbyt wybiórczo nie było), to jaki jest jej powód? 3. Ile cm może stracić człowiek z wiekiem, i czy można temu przeciwdziałać (np. poprzez ćwiczenia, dietę)? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 15 (przedawniony) | | 23-06-2011 | Ignorancja | Egzorcysta w Lubaniu |
Chciałam w wątku Madmana o nawiedzeniu przez egzorcystę Nowej Rudy (ku niewątpliwej rozpaczy wielu odwołanej), ale się wątek wziął i był przedawnił. Więc tu. Tekst ukazał się w Ziemi Lubańskiej Nr 11 i mnię zachwycił nieziemsko. Zresztą nie tylko moją skromną osobę. Jest w nim kilka ustępów wybitnie umykających memu zrozumieniu, np. nie bardzo wiem, czy łaskę uzdrowienia (poprzez modlitwę) doprowadzającą do omdleń mam traktować jako wywalenie w jej wyniku demonów i czy jeśli w Lubaniu takich omdleń było sporo tzn. że ten region jest szczególnie nasycony opętanymi? Mam również wątpliwości, czy tych, co nie omdleli mam traktować jako wolnych od demonów, czy też jako siedzibę sił nieczystych zmutowanych, a poprzez to wyjątkowo opornych na modlitwę? Miłej lektury.
"Msza św. o uzdrowienie, której przewodniczył egzorcysta archidiecezji wrocławskiej ojciec Andrzej Smołka, odbyła się w tygodniu ważnych wydarzeń w życiu wspólnoty parafialnej na lubańskich Księginkach. Jego duchowość wpisała się jako element towarzyszący przyjęciu dzień wcześniej Sakramentu Bierzmowania przez 13-osobową grupę młodzieży oraz oczekiwania na uroczystość I. Komunii Św. Do tego, dla wielu uczestników, wspomniana Eucharystia wplotła się w klimat przeżywania miejskich obchodów 150-lecia konsekracji kościoła Świętej Trójcy. Tak więc można śmiało stwierdzić - w Kościele nic nie dzieje się bez przyczyny. Kościół dosłownie wypełniły tłumy wiernych i to nie tylko z miejscowej parafii, ale także z innych lubańskich.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 23-06-2011 | Koraszewski | Między narracją na faktami |
Od trzech dni obserwuję podniecającą wiadomość - "Duch wcielił się w psa". Sąd wydał wyrok śmierci - dowiadujemy się z onetu ( wiadomosci(*)ierci,1,4506346,wiadomosc.html ) Tę samą wiadomość nadało BBC, a nawet strona Richarda Dawkinsa. Widadomość jest niebywale podniecająca i ma rekordy pod względem ilości oburzonych komentarzy. Wiadomość ma jeden feler, jest całkowicie nieprawdziwa. BBC i Richard Dawkins sprostowali ( www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-13838347) Inni zapewne uznają, że prawda nie ma znaczenie, wszak żyjemy w czasach postmodernizmu i liczy się narracja, a nie fakty, a ta narracja jest tak sercu miła. (Czytelnicy już piszą, że w żadne dementi nie wierzą. Zanadto przywiązali się do tego pieska.) | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 23-06-2011 | aspagnito | Przepowiednia Huntingtona |
Wiem, jaki pogląd Szanowni Koledzy i Koleżanki mają o przepowiedniach, ale czy możliwym jest dziś scenariusz zbliżony do tego, który prognozował Huntington... Otóż wydaje mi się, że Chiny tylko dlatego praktycznie codziennie spotykają się z Rosją w różnych wizytach dyplomatycznych i konferencjach, że tylko czekając na bankructwo Grecji, chcą zrobić "kuku" Dolarowi. Otóż bowiem dla USA największym zabezpieczeniem finansowym są Chiny, gdyż te kapitał mają ulokowany w Dolarze. Nie wiem jak to możliwe, ale mogą mieć jakiś plan wycofania się z tego i choć stracą, to najwięcej straci USA, które już się nie podniesie. Chiny musiałyby jednak wiedzieć, że pieniądz ani nie bierze się znikąd, ani nie znika od tak sobie, więc mogą swoją wojenkę toczyć w Europie, która mogłaby zapewne jakoś na tej operacji zyskać. Moim zdaniem już dziś szukają wsparcia militarnego w Rosji i dlatego takie zagęszczenie wizyt dyplomatycznych. Taka sytuacja, że tylko przewalutować Franka na Dolara. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 116 (przedawniony) | | 21-06-2011 | Koraszewski | Jak wolna jest wolna wola |
Irytują mnie spory między deterministami i zwolennikami wolnej woli. Jedni powiadają, że wszystkie nasze decyzje są tylko konsekwencją wszystkich zdarzeń od wielkiego wybuchu, inni że człowiek jest zawsze odpowiedzialny za wszystkie swoje czyny. Piknie, a czy można być umiarkowanym deterministą? Mucha ucieka przed zbliżającym się szybko przedmiotem. Czy ma wolną wolę, w którą stronę poleci? Czytałem jakieś badania na ten temat, ale nie zapamiętałem wniosków. Obserwacja psów i kotów pozwala nam dyskutować o ich inteligencji. Inteligencję zwierzęcia oceniamy po jego świadomych zachowaniach, zwierzę obserwuje i wyciąga wnioski. Nie ma dwóch psów, ani dwóch kotów takich samych. Ich inteligencja jest głównie zdeterminowana biologicznie, jest dziedziczna, więc możemy powiedzieć, że ich inteligentne zachowania nie są wyrazem wolnej woli. U psów połączenie treningu z inteligencją daje zdolność samodzielnego wykonania zadania i podejmowania decyzji w zależności od rozpoznania. Często pies, koń, czy inne tresowane zwierzę demonstracyjnie pokazuje, że nie ma ochoty na wykonanie danego zadania. Jak to jest z naszą ochotą i jej brakiem, czy jest wyrazem wolnej woli czy jest zdeterminowana? Różnie, czasem może być konsekwencją przemyśleń, a czasem zmęczenia lub irytacji. Wolna wola jest marginesem tego co zdeterminowane. Człowiek dobrze wychowany, to człowiek, który nie jest zdolny do samodzielnego myślenia, który powtarza wszystkie myśli swojego nauczyciela – powiadał polski socjolog... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 28 (przedawniony) | | 21-06-2011 | Rafaela | nie martyrologia , a smutno |
Tak sobie myślę, że wszystkie zwycięstwa, a zwłaszcza nad historycznie odwiecznymi wrogami, powinny cieszyć, być powodem do dumy, do świętowania tego wydarzenia. Przecież nie jesteśmy ponurakami, lubimy się bawić, wiec czego nie potrafimy wykorzystać ważnych i prawdziwych powodów do radowania się? Cytat:13 czerwca 1611 r., po ponad półtorarocznym oblężeniu przez wojska króla Zygmunta II, Smoleńsk się poddał. Po niemal 100 latach rosyjskiego panowania miasto wróciło do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a tym samym do Rzeczpospolitej Obojga Narodów. więcej | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 20-06-2011 | Koraszewski | Pax islamica |
Dyskusje wokół islamu i sposobu reakcji na zarówno codzienną agresję, zbrojenia, wojenną retorykę jak i otwarty muzułmański terroryzm będą trwały długo, a znaczący wpływ będą mieli na jej wynik politycy najcięższego kalibru. Zapewne decydujące będą nie tyle słowa, co wydarzenia, ale opinia publiczne też nie jest tu bez znaczenia. My jesteśmy cząsteczką owej opinii publicznej i z większą lub mniejszą znajomością sprawy spieramy się o takie pojęcia jak „religia pokoju” czy „islamofobia”. Ponieważ w „Koranie” jest dużo słów, więc można tam znaleźć poparcie dla „religii pokoju” i dowody, że jest to ideologia wojny z niewiernymi i dość dowolnie definiowanymi apostatami. Mamy w islamie pojęcie Dar-al-Islam [Domu islamu] i Dar al-Harb [Domu wojny]. Islam częściej prezentuje się jako religia pokoju w odniesieniu do Dar-al-Islam, i często zachęca swoich wiernych do innego zachowania w Dar al-Harb. Tak naprawdę jednak w naszych czasach jest znacznie bardziej morderczy dla wiernych, niż dla niewiernych. (Liczba ofiar śmiertelnych muzułmańskiego terroru jest stokrotnie większa wśród wyznawców islamu niż wśród mieszkańców Zachodu.) Tymczasem mieszkańcy Zachodu mają problem: jak reagować na przybyszów ze świata islamu. Odpowiedź wydaje się prosta – życzliwie jak długo respektują nasze prawa i zgodnie z prawem kiedy je łamią. Mówi o tym w swoim najnowszym wideo Pat Condell www.youtube.com/watch?v=jx6t8y22DOI. Jego spojrzenie.. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |