Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
14-10-2019Mariusz AgnosiewiczŚwieć przykładem!


Pierwsze zdjęcie - jest pieszy (dziecko w żółtym ubraniu).
Drugie zdjęcie - nie ma pieszego.
Czary mary?
Nie!
NA DRUGIM ZDJĘCIU DZIECKO STOI W TYM SAMYM MIEJSCU!
To nie czary, lecz kwestia tego, w co jesteśmy ubrani. Czy mamy na sobie odblaski lub jaskrawe ubrania.

Świeć przykładem!
Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych.

Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: używajmy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 89 (przedawniony)
30-09-2019ArminiusNie rzucaj peta na Polskę!
Niedopałki papierosów są nie tylko śmieciem zapaskudzającym otoczenie, w którym żyjemy. Są także wysoce toksycznym produktem, zawierającym plastik, szkodzącym zwierzętom jak i roślinom. Co roku pada ich na ziemię ok. 4.5 biliona. Naukowcy brytyjscy doliczyli się 129 petów na kilometr kwadratowy - gdzieś w okolicy Cambridge. I podali ową liczbę jako swoisty rekord. Powinni przyjechać jednakże do Polski i zbadać torowiska przy przystankach tramwajowych w dużych polskich miastach - gdzie pety potrafią zalegać warstwami. Rzucanie niedopałków na ziemię jest - także w Polsce- powszechnie akceptowalne. Nie są one traktowane jako śmieć - co jest kuriozalne w kontekście ich liczby i toksycznych właściwości. Walkę z tym.... nałogowym narowem winno się prowadzić na trzech frontach. Uświadamianie od początku w szkole, drastyczne kary (egzekwowane) dla przyłapanych in flagranti oraz - last but not least - drastyczna zwyżka ceny papierosów, z której spora cześć winna być przeznaczona na specjalny fundusz oczyszczania kraju z petów.

"The study, led by Anglia Ruskin University, found the presence of butts in soil reduced the germination success and shoot length of clover by 27% and 28% respectively.
For grass, germination success reduced by 10% and shoot length by 13%.
An estimated 4.5 trillion butts are littered globally each year making them the planet's most pervasive form of plastic pollution, the study said.
Most cigarette butts contain a filter made of cellulose acetate fibre, a type of..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
30-09-2019Mariusz Agnosiewicz80 lat paktu Ribbentrop-Mołotow
Mija 80 lat od zawarcia Paktu Ribbentrop-Mołotow, który dokonał IV rozbioru Polski.



Ponieważ współczesna Rosja, w oparciu o surowce energetyczne, rozwija swe neoimperialne dążenia, pielęgnuje też mitologię wyzwolicielskiej Armii Czerwonej. Z tej okazji przypomnijmy wiersz Józefa Szczepańskiego, napisany w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy daremnie czekano na znienawidzone czerwone wyzwolenie...

[cytat]Czekamy ciebie, czerwona zarazo,
byś wybawiła nas od czarnej śmierci,
byś nam kraj przedtem rozdarwszy na ćwierci,
była zbawieniem witanym z odrazą.

Czekamy ciebie, ty potęga tłumu
zbydlęciałego pod twych rządów knutem,
czekamy ciebie, byś nas zgniotła butem
swego zalewu i haseł poszumu.

Czekamy ciebie, ty odwieczny wrogu,
morderco krwawy tłumu naszych braci,
czekamy ciebie, nie żeby zapłacić,
lecz chlebem witać na rodzinnym progu.

Żebyś ty wiedział nienawistny zbawco,
jakiej ci śmierci życzymy w podzięce,
i jak bezsilnie zaciskamy ręce,
pomocy prosząc, podstępny oprawco.

Żebyś ty wiedział, dziadów naszych kacie,
sybirskich więzień ponura legendo,
jak twoją dobroć wszyscy tu kląć będą,
wszyscy Słowianie, wszyscy twoi bracia.

Żebyś ty wiedział, jak to strasznie boli
nas, dzieci Wielkiej, Niepodległej, Świętej,
skuwać w kajdany łaski twej przeklętej,
cuchnącej jarzmem wiekowej niewoli.

Legła twa armia zwycięska czerwona
u stóp łun jasnych płonącej Warszawy
i ścierwią duszę syci bólem krwawym
garstki szaleńców, co na gruzach..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
30-09-2019okraglygaleria to raj
Hipermarket to raj. w którym mężczyzna jest myśliwym, chce upolować spodnie, wpada do raju, upoluje i szybko wraca. Kobieta to zbieracz (zapewniała w raju 80% produktów) -nawet jak wchodzi po masło - chodzi powoli po całym "raju", pilnie wypatrując, zbiera do koszyka, Widać po jej oczach, że bywanie w raju, zbieractwo, sprawia jej ogromną przyjemnośc.

galeria daje poczucie bezpieczeństwa (raju) Zbieranie, polowanie (w PRL-u polowalo sie np. na pralke, dzisiaj pozbawili nas tej przyjemnosci) Zbieractwo najgłębiej, ewolucyjnie ugruntowana potrzeba, sama przyjemności. Galeria daje natychmiastowe zaspokojenie, jak w raju, w odróżnieniu od świątyń, gdzie przyjemności odsuwane są na przyszłość. Kapitalizm wytworzył nowy raj, galerie, tylko żeby do niego wejść musisz przez min 8 godz dziennie być niewolnikiem. W prawdziwym raju była galeria ale bez śmieciowego jedzenia i bez pracy.

zabierając niedziele handlową, zabrali raj
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 77 (przedawniony)
21-09-2019MaxGolonko3Dowcipy, humor. Sezon 2019-...
Wątek ma sens w tym dziale bo w dziale "Bazgroły" jest już kompletny zalew chłamu co spycha w dół inny chłam oraz wątek z dowcipami.

***

Przychodzi facet do lekarza i mówi:
- panie doktorze chyba jestem bardzo chory bo zjadłem kurczaka, a odbiło mi się jajami.
Na to lekarz:
- Rzeczywiście coś z panem nie bardzo bo powinno się panu odbić gardłem.

U lekarza
- Nie bardzo wiem co panu jest. Sądzę, że to z powodu alkoholu.
- Rozumiem. To ja przyjdę, jak pan wytrzeźwieje.

Chłopak podchodzi do dziewczyny na potańcówce i pyta:
- Tańczysz?
- Tańczę, śpiewam, gram na gitarze.
- Co ty pleciesz?
- Plotę koszyki, wyszywam, garnki lepię

Stephen Hawking zapytany o plotki, jakoby miał przejeżdżać swoim wózkiem po stopach ludzi, którzy go zdenerwowali odpowiedział:
- To tylko pomówienia. Przejadę każdego kto je powtarza!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
20-09-2019ArminiusDobry gust versus krew menstruacyjna
W Australii firm produkująca środki higieny kobiecej ( podpaski, tampony, itd.) wypuściła dosadną medialną reklamę, w której pojawiała się menstruacyjna krew. Reakcją na ów krok było setki skarg ze strony widzów, którzy uważali, iż tego typu reklama jest niewłaściwa i zbyt drastyczna. W odpowiedzi, urząd regulujący kwestię treści australijskich reklam stwierdził, iż reklama może być postrzegana jako "promowanie równości oraz demistyfikacja menstruacji", natomiast firma stojąca za kampanią reklamową, podkreśliła, iż "okresy są czymś normalnym, więc ich pokazywanie również winno takim być".
Zainteresowanych zagadnieniem odsyłam do podlinkowanego materiału. Tymczasem zapytam się bez ogródek - czy w ramach detabuizacji problemu i walki o równość, nie należałoby w reklamach pokazywać, dosadnie i naturalistycznie, osobników defekujących i oddających mocz??? Wszak są to zachowania jak najbardziej normalne, zdeterminowane ludzką fizjologią, więc - zgodnie z logiką zaprezentowaną wyżej - ich pokazywanie winno być czymś normalnym???


Adverts which were the first to depict menstrual blood on Australian television did not breach viewing standards, regulators say.The ads were run by sanitary pad brand Libra last month and showed stained underwear and blood on a woman's legs. Viewers made over 600 complaints that the commercials were inappropriate - the highest number for any ads in 2019.
But Australia's industry regulator dismissed the complaints and praised the message of what had been..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
17-09-2019WenancjuszCzy istnieje życie we Wszechświecie? [2]
Choćby przez zarozumiałość nie można tak twierdzić. A więc spokojnie można powiedzieć, że "życie" jest we Wszechświecie jest powszechne. Nie mamy na to jeszcze dowodów, ale czy mamy namacalne dowody istnienia istoty niematerialnej, raczej duchowej, bo zwolennicy tej teorii nie uwodnili co to duch i czy duch ma wpływ na materię, jeśli tak, to jak? Tą "powszechność" należy przyjąć tak, jak pojęcie "blisko" i "daleko" w kosmicznej proporcji. Ludzkość pierwej musi zrozumieć o czym mówi. O rozmiarach Wszechświata, co jest tylko zdawkowym stwierdzeniem, czy o czasie by pokonać niewyobrażalne odległości? Kieruję uwagę, potencjalnego czytelnika, na sprawę życia obdarzonego inteligencją, wiązanego z obserwowanymi "dziwnymi" zjawiskami, popieranymi nagraniami filmowymi czy też zdjęciami. No i tu mamy dokładny kocioł. Coś się widzi, sfilmuje, sfotografuje, ale mimo tylu już tysięcy przypadków nic nadal nie wiemy. Przede wszystkim czy to "obcy" nas odwiedzają, czy tylko ich doskonałe maszyny? Tak czy owak potwierdza się fakt o wiele doskonalszej technice, wiedzy, gdzie przy nich jesteśmy jeszcze w rozwoju daleko odlegli. No bo skoro przy takich porażających odległościach są zdolni do nas "przylecieć", to muszą mieć technikę wspanialszą. Jaką? Ano to jest problem. Problem, bo mimo naszej ludzkiej wiedzy, to co robią, to muszą być wspanialsi, i co tu dużo mówić, niezrozumiali dla nas. Nie wiem jak porównać, ale zaryzykuję. Tak jak człowiek w stosunku do szympansa.
Chcę się powołać na wpisy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
16-09-2019ArminiusRatel The King?
Ratel miodożerny, afrykański bliski krewny subarktycznego rosomaka, ssak z rodziny łasicowatych - w wielu rankingach zoologicznych zajmuje pierwsze miejsce jeżeli chodzi o poziom nieustraszoności i agresji. Żywi się nie tylko miodem ( to raczej jego przysmak, do którego, jak do niedawana sądzono, doprowadzał go miodowód afrykański) - jednakże swoją reputację zawdzięcza przede wszystkim zwycięskim pojedynkom z drapieżnikami wielokrotnie większymi od niego. Pomaga mu w tym jego budowa ciała, twarda szorstka sierść, odporna na użądlenia, uściski i użądlenia oraz - last but not least - smród który potrafi wygenerować - niczym skunks - w krytycznej chwili.
O agresywności i zaczepności ratela można długo pisać. Jednakże krótki film, pojedynek ratela z lampartem - znacznie lepiej zobrazuje istotę tego fenomenu.

www.youtube.com/watch?v=hLG_Q8FJda0
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
16-09-2019VonMCzy busineswoman zwiąże się z mężczyzną pracującym na etacie
Pytanie, na pozór banalne, ale ciągle są dwie szkoły interpretacji tego zagadnienia. Mianowicie, czy kobieta, która osiągnęła wiele na polu zawodowym i finansowym, będzie szukała mężczyzny, który osiągnął jeszcze więcej niż ona, czy podejdzie do związku na zasadzie praktyczno-komplementarnej? Co ma więcej do powiedzenia - kultura równouprawnienia i potrzeba uczucia, czy instynkt mówiący, że mężczyzna ma być silniejszy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
16-09-2019ArminiusZamiast krakać weźcie pędzle....
Miejska wyspa ciepła to fenomen geograficzno - klimatyczny polegającym na tym, iż w środowisku wielkomiejskim panuje znacznie wyższa temperatura, niż w bezpośrednim sąsiedztwie poza obszarem zurbanizowanym. W dużym stopniu za ów efekt odpowiada ciemny kolor charakterystyczny dla przestrzeni miejskich, związany z ciemną nawierzchnią dróg, ulic i parkingów oraz poszyć dachowych.
Zjawisko jak wyżej w połączeniu ze wzrostem temperatur będącym konsekwencją globalnego ocieplenia - skutkować może pojawianiem się bardzo wysokiej temperatury w dużych miastach - co może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ich mieszkańców.
Każdy kto był na Sanatorynie czy w andaluzyjskim interiorze - zwrócił na pewno uwagę na biel tamtejszych osad. W Andaluzji owe pueblos blancos są traktowane jako sui generis atrakcja turystyczna. Ale nie tylko o estetykę tutaj chodzi. Owa biel odbija większość padających promieni słonecznych - przyczyniając się do obniżenia temperatury w warunkach i tak już cechujących się wysokimi temperaturami.
Podobny efekt uzyskać można w "zaczernionych" dużych miastach przemalowując ich ulice oraz dachy na kolory jasne. Eksperymenty w tym względzie dowodzą, iż od razu uzyskuje się efekt "schłodzenia" - tak bardzo pożądany w skwarne dni - gdy "roztopiony ołów leje się z nieba".
Zainteresowanych detalami, odsyłam do podlinkowanego materiału.

e360.yale.(*)cool-the-worlds-warming-cities


"Summers in the city can be extremely hot —..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)