 |
Czy istnieje życie we Wszechświecie? [2] Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-09-2019 21:35 | Wenancjusz (16441 punktów) | Czy istnieje życie we Wszechświecie? [2]
1 na 1 | Choćby przez zarozumiałość nie można tak twierdzić. A więc spokojnie można powiedzieć, że "życie" jest we Wszechświecie jest powszechne. Nie mamy na to jeszcze dowodów, ale czy mamy namacalne dowody istnienia istoty niematerialnej, raczej duchowej, bo zwolennicy tej teorii nie uwodnili co to duch i czy duch ma wpływ na materię, jeśli tak, to jak? Tą "powszechność" należy przyjąć tak, jak pojęcie "blisko" i "daleko" w kosmicznej proporcji. Ludzkość pierwej musi zrozumieć o czym mówi. O rozmiarach Wszechświata, co jest tylko zdawkowym stwierdzeniem, czy o czasie by pokonać niewyobrażalne odległości? Kieruję uwagę, potencjalnego czytelnika, na sprawę życia obdarzonego inteligencją, wiązanego z obserwowanymi "dziwnymi" zjawiskami, popieranymi nagraniami filmowymi czy też zdjęciami. No i tu mamy dokładny kocioł. Coś się widzi, sfilmuje, sfotografuje, ale mimo tylu już tysięcy przypadków nic nadal nie wiemy. Przede wszystkim czy to "obcy" nas odwiedzają, czy tylko ich doskonałe maszyny? Tak czy owak potwierdza się fakt o wiele doskonalszej technice, wiedzy, gdzie przy nich jesteśmy jeszcze w rozwoju daleko odlegli. No bo skoro przy takich porażających odległościach są zdolni do nas "przylecieć", to muszą mieć technikę wspanialszą. Jaką? Ano to jest problem. Problem, bo mimo naszej ludzkiej wiedzy, to co robią, to muszą być wspanialsi, i co tu dużo mówić, niezrozumiali dla nas. Nie wiem jak porównać, ale zaryzykuję. Tak jak człowiek w stosunku do szympansa. Chcę się powołać na wpisy w Wiki. "Nie znaleziono jakichkolwiek jednoznacznych i potwierdzonych dowodów na istnienie życia poza Ziemią. Prace badawcze związane z poszukiwaniem choćby najprostszych form organicznych ograniczają się jedynie do meteorytów oraz próbek zebranych w misjach kosmicznych." "Astrobiologia rozpatruje możliwości istnienia życia pozaziemskiego opartego zarówno na białkach, jak i innych niż węgiel pierwiastkach (np. krzem, fluor), powstającego w różnych płynnych środowiskach (głównie w wodzie, ale również w występujących w stanie płynnym w określonych temperaturach: wodorze, metanie, amoniaku czy siarce)". "Ponieważ hipotetyczne życie pozaziemskie nie musi mieć znanej z Ziemi postaci białkowej, do definiowania go nie jest używana biologiczna definicja życia, lecz trafniejsze jest odwołanie się do definicji cybernetycznej, bądź termodynamicznej" "Do miejsc w Układzie Słonecznym, gdzie według niektórych naukowców mogłoby istnieć życie, należą: • Mars (możliwe życie na powierzchni planety, w regolicie lub w głębszych skałach), • księżyc Jowisza - Europa lub Saturna - Enceladus (życie w oceanie pod skorupą satelity), • księżyc Saturna - Tytan (życie na powierzchni satelity, lecz wykorzystujące inny niż woda rozpuszczalnik), • górna warstwa atmosfery Wenus." "Poza Układem Słonecznym odkryto planety ziemiopodobne np. Kepler-10b, która krąży wokół gwiazdy Kepler-10" I to jest nasz najbliższy światek, jaki jest w ewentualnym zasięgu ręki. Ale co zrobić z sytuacją, gdy duża ilość ludzi, widzi "dziwne obiekty", nie pasujące do wytworu myśli ludzkiej, które znamy? Ludzi nie znających się nawzajem, obcych sobie? Nie może to być zbiorowa psychoza lub sposób na robienie zmowy niezdrowych sensacji. To nie helikoptery, balony meteorologiczne, tajne jeszcze produkcje odrzutowców hipersonicznych, jak się próbuje wmawiać obserwatorom. Są to wątpliwe wyjaśnienia. Bo: Obiekty poruszają się bezszelestnie, nawet startują z przyspieszeniem, które zmiażdżyłoby każdego pilota. Co ciekawe. Samoloty budowane przez ludzi zawsze hałasują przy starcie (odrzutowy napęd), a przy przekroczeniu prędkości dźwięku, dla obserwatorów, występuje efekt akustyczny uderzenia w barierę prędkości dźwięku. W tych "obiektach" nie ma takiego efektu, mimo że wg oświadczeń obserwatorów uciekały/znikały niesamowicie prędko, szybciej jak znane nam samoloty myśliwskie.. Jeśli są materialne, to nie może być, że pokonując barierę dźwięku, nie wywołując efektu akustycznego. Obiekty potrafią zawisnąć nieruchomo jak helikopter, by na raz wystartować z ogromną prędkością, czego helikopter nie potrafi. Szybki myśliwiec potrafi latać z prędkością 3xMach, ale nie potrafi zawisnąć nieruchomo, a jeśli, to strasznie hałasuje. Obiekty z całą pewnością widziane przez trzeźwych, przytomnych, poważnych ludzi bez skrzywień psychicznych (np. policjantów i wojskowych pilotów), nie zachowują się jak ludzkie wytwory maszyn latających . Co o tym sadzić? "W praktyce poszukiwanie form życia pozaziemskiego ogranicza się do hipotetycznego typowania planet pozasłonecznych znajdujących się w ekosferze gwiazd, często przy wykorzystaniu matematycznego modelu równań pochodnych równaniu Drake'a, na przykład opracowanego niedawno statystycznego równania Drake'a autorstwa Claudio Maccone. Proces ten mógłby w znaczący sposób wpłynąć na dokładność badań widma planet pozasłonecznych; natomiast naprawdę szczegółowe badania takich planet mógłby umożliwić dopiero teleskop o wiele potężniejszy od współcześnie istniejących. W tym celu planowane są takie projekty jak Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT), ATLAST czy kosmiczne misje interferometryczne jak Darwin. Ewentualne istnienie życia pozaziemskiego nie oznacza koniecznie powstania na danej planecie innych istot rozumnych (kosmitów), tym bardziej wysoko rozwiniętej pozaziemskiej cywilizacji techniczne. Zakłada się również, że ewentualne spotkanie cywilizacji na innym poziomie rozwoju może skończyć się np. unicestwieniem lub podbojem cywilizacji słabszej. Naukową próbą odnalezienia dowodów na istnienie cywilizacji pozaziemskich jest np. program SETI, w ramach którego poszukuje się sygnałów radiowych. Przez dziesiątki lat nie udało się jednak odnaleźć w zasadzie żadnych sygnałów z wyjątkiem kilku przypadków, m.in. tzw. Sygnał Wow!. W związku z tym, że ziemska cywilizacja zmienia model komunikacji z radiowej na inne formy, pojawiają się pomysły, żeby poszukiwać śladów optycznych. Technologia na to nie pozwala".
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 |
1 na 1 | Krzysztof Wacławek (2319 punktów) |
Dlaczego nie piszę pan w dziale nauka ?
Jedna z wielu sugestii, które narodziły się w odpowiedzi na paradoks Fermiego, dotycząca braku dowodów na istnienie inteligentnego życia pozaziemskiego jest Hipoteza ZOO .
Tam na górze jest jeszcze dużo miejsca,taką parafrazę wykładu Richarda Feynmana wymyśliłem jakiś czas temu ,gdy próbowałem sobie wyobrazić obcy intelekt. Tzn.obcą inteligencję która przybyła by do nas a nie my do nich (co może być z resztą względne, jeśli przybyła by hipotetycznie np: przed pojawieniem się człowieka na ziemi ) To oczywiście spekulacja zasadzająca się na założeniu rozminięcia rozwoju ludzkiej cywilizacji technicznej z obcą cywilizacją techniczną rzędu setek tysięcy lat.
Wracając do Hipotezy ZOO to byłaby ona całkowicie jak sądzę w sprzeczności z teoriami wysnutymi na podstawie obserwacji naszego własnego gatunku i jego stosunku do władzy i podbojów.Wszelkie te unicestwienia,anihilacje ,ruiny i zagłady nie miałby racji bytu .
|
|
 | 2 na 2 | Wenancjusz (16441 punktów) | > Dlaczego nie piszę pan w dziale nauka ?
W sensie stricto to nie jest wątek naukowy. Winien być raczej w dziale "O wszystkim i o niczym".
Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
|
|
|  | 1 na 1 | Krzysztof Wacławek (2319 punktów) | >> Dlaczego nie piszę pan w dziale nauka ? >W sensie stricto to nie jest wątek naukowy. Winien być raczej w dziale "O wszystkim i o niczym".
W sumie ma pan rację.
|
|
2 na 2 Dragan Dargomier (5636 punktów) (zablokowany) |
Szukają życia detektorami fal elektromagnetycznych. To daje do myślenia.
"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
|
|
| ololessa (187 punktów) | >Choćby przez zarozumiałość nie można tak twierdzić. A więc spokojnie można powiedzieć, że "życie" >jest we Wszechświecie jest powszechne. Nie mamy na to jeszcze dowodów, ale czy mamy namacalne dowody Zarozumiałość nie musi się mylić >istnienia istoty niematerialnej, raczej duchowej, bo zwolennicy tej teorii nie uwodnili co to duch i >czy duch ma wpływ na materię, jeśli tak, to jak? Tą "powszechność" należy przyjąć tak, jak pojęcie Nikt nie udowodnił jeszcze ze istnieje coś poza materią a nawet jeśli by udowodnił to czemu by nie nazywać tego materią? czy powietrzee to materia czy coś poza materią? >inteligencją, wiązanego z obserwowanymi "dziwnymi" zjawiskami, popieranymi nagraniami filmowymi czy >też zdjęciami. No i tu mamy dokładny kocioł. Coś się widzi, sfilmuje, sfotografuje, ale mimo tylu >już tysięcy przypadków nic nadal nie wiemy. Przede wszystkim czy to "obcy" nas odwiedzają, czy tylko >ich doskonałe maszyny? Tak czy owak potwierdza się fakt o wiele doskonalszej technice, wiedzy, gdzie Nwm czemu miałby być doskonałe? I nie przekonujesz mnie chyba że masz taką maszynę albo znasz kogoś kto ją ma fizycznie i mi zaraz pokaże. >odległościach są zdolni do nas "przylecieć", to muszą mieć technikę wspanialszą. Jaką? Ano to jest Ktoś tu przyleciał? >problem. Problem, bo mimo naszej ludzkiej wiedzy, to co robią, to muszą być wspanialsi, i co tu dużo >mówić, niezrozumiali dla nas. Myśle że dość prawopodobne że nawet nie potrafilibyśmy się porozumieć >"Ponieważ hipotetyczne życie pozaziemskie nie musi mieć znanej z Ziemi postaci białkowej, do >definiowania go nie jest używana biologiczna definicja życia, lecz trafniejsze jest odwołanie się do >definicji cybernetycznej, bądź termodynamicznej" >"Do miejsc w Układzie Słonecznym, gdzie według niektórych naukowców mogłoby istnieć życie, należą: >• Mars (możliwe życie na powierzchni planety, w regolicie lub w głębszych skałach), >• księżyc Jowisza - Europa lub Saturna - Enceladus (życie w oceanie pod skorupą satelity), >• księżyc Saturna - Tytan (życie na powierzchni satelity, lecz wykorzystujące inny niż woda >rozpuszczalnik), >• górna warstwa atmosfery Wenus." >"Poza Układem Słonecznym odkryto planety ziemiopodobne np. Kepler-10b, która krąży wokół gwiazdy >Kepler-10" >I to jest nasz najbliższy światek, jaki jest w ewentualnym zasięgu ręki. Ale co zrobić z sytuacją, >gdy duża ilość ludzi, widzi "dziwne obiekty", nie pasujące do wytworu myśli ludzkiej, które znamy? To nie jest dowód na cokolwiek >Ludzi nie znających się nawzajem, obcych sobie? Nie może to być zbiorowa psychoza lub sposób na >robienie zmowy niezdrowych sensacji. To nie helikoptery, balony meteorologiczne, tajne jeszcze >produkcje odrzutowców hipersonicznych, jak się próbuje wmawiać obserwatorom. Są to wątpliwe >wyjaśnienia. Bo: >Obiekty poruszają się bezszelestnie, nawet startują z przyspieszeniem, które zmiażdżyłoby każdego Tu i dalej zakładasz że wiesz co ci wszyscy ludzie na prawdę widzieli, wątpię byś mógł mieć takie informacje więc pominę ten fragment >Jeśli są materialne, to nie może być, że pokonując barierę dźwięku, nie wywołując efektu >akustycznego. Obiekty potrafią zawisnąć nieruchomo jak helikopter, by na raz wystartować z ogromną Ty no nie wiem mogli by go wygłuszać >prędkością, czego helikopter nie potrafi. Szybki myśliwiec potrafi latać z prędkością 3xMach, ale >nie potrafi zawisnąć nieruchomo, a jeśli, to strasznie hałasuje. Obiekty z całą pewnością widziane >przez trzeźwych, przytomnych, poważnych ludzi bez skrzywień psychicznych (np. policjantów i >wojskowych pilotów), nie zachowują się jak ludzkie wytwory maszyn latających . Co o tym sadzić? Nie masz pewności co wiedzieli nawet przy pewności że byliby trzeźwi przytomni to bez wątpienia wciąż mogli się pomylić. >Ewentualne istnienie życia pozaziemskiego nie oznacza koniecznie powstania na danej planecie innych >istot rozumnych (kosmitów), tym bardziej wysoko rozwiniętej pozaziemskiej cywilizacji techniczne. +1
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|