 |
Przegląd wątków w dziale O wszystkim i o niczym
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 27-04-2020 | finerbijk | Auto da fe (nicht fe) |
Jako że pandemiczne teorie spiskowe są w rozkwicie, a z mediów staram się korzystać, dla zdrowia, w miarę sporadycznie, więc co zajrzę to coraz większe zdziwienie, stąd to małe wyznanie niewiary:
- Nie wierzę, że wirus koronny został rozesłany przez kitajskie służby, co by Donaldu Trampu (i reszcie zgniłego Zachodu) podwyższyć temperaturę. - Nie wierzę, że WHO nie widziało powodu do obaw, a po miesiącu jest zaraza globalna. Na tej samej zasadzie nie wierzę, że nasz minister zdarowia twierdził, że maski to na maskaradę, a za miesiąc wszystkim kazał ryj zakrywać, nawet na lata. - Nie wierzę, że znany filantrop Bilu Gejtsu, dobroczyńca ludzkości, chciałby świat s h it e m zaszczepić i zakolczykować elektronicznie ludzi jak bydło. - Nie wierzę, że nasi umiłowani przywódcy, podwyższając normy narażenia elektrom. o 100% w wiadomym celu, na szwank wystawialiby zdrowie suwerena, nie mając pewnej wiedzy, że szkody żadnej nie będzie. - Nie wierzę, że kraik na wschodnim wybrzeżu M. Śródziemnego, słynący z poszanowania prawa, mógłby masakrować własnych obywateli pod zasłoną dymną zarazy. Na koniec. - Nie wierzę, że można tak łatwo zastraszyć ogromną większość, zagonić do domów i usadzić przed telewizorem, strachem zmusić do potulnego wypełniania najgłupszych nawet nakazów, rozglądać się z obawą po ulicy, czy czasem milicjant nie zobaczy, że stoisz od drugiej/drugiego 1,80 m, czy przepisowe 2,00 m, bo ci zabierze sporą część pensji (o ile jeszcze dostajesz jakąś). A jak odezwiesz pyska, to.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 38 (przedawniony) | | 22-04-2020 | okragly | karabin |
kiedy byłem dzieckiem, zabawa w wojnę, to codzienność, nawet idąc do lekarza miałem zawieszony dziecinny karabin na ramieniu (dawał mi poczucie bezpieczeństwa). Dziewczynki bawiły się w dom. Projektowały domki dla lalek z pokojami, meblami. Wykorzystajmy naturę. Pozwólmy kobietom projektować domy do rodzenia i wychowywania, one maja to w DNA. Domy budujmy dla dzieci i ich matek, tak jak to robią zwierzęta.  Studiowanie patriarchalnej architektury (innej nie ma) przez kobiety niszczy ich naturalne umiejętności, uczą się architektury hierarchicznej, agresywnej, terytorialnej, wywyższającej, rywalizującej, antydziecięcej i antyspołecznej. Patriarchalna architektura jest narzędziem zniewolenia nas wszystkich, udomawiania! Projektować przestrzeń zgodną z naszym DNA, stadna, dospołeczna w skali człowieka, bez hierarchii, wtopiona w krajobraz, odzwierciedlająca głębokie potrzeby dzieci potrafią tylko kobiety. w raju projektowały, budowały domy do rodzenia i wychowywania kobiety, dlatego był rajem. Nikt nie kwestionuje że dzieciństwo ma wielki wpływ na nas. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 18-04-2020 | Arminius | Plutonowy Roman Orlik - polski as pancerny |
Dla wielu Polaków załoga "Rudego" 102 i szarik to czołowe polskie asy pancerne. Tymczasem rzeczywistość historyczna jest trochę inna. Bowiem palmę pierwszeństwa w kategorii jak wyżej dzierży skromny plutonowy Roman Orlik, który podczas wojny obronnej 1939 r. zasłynął z bardzo skutecznego wykorzystania tankietek, w starciach z siłami pancernymi wroga.
W Wikipedii tak o nim napisano: "18 września 1939 Orlik wziął udział w starciu pod Pociechą w Puszczy Kampinoskiej, w którym polskie TKS-y uzbrojone w działka (nkm) 20 mm, osłaniające Grupę Operacyjną Kawalerii gen. Romana Abrahama, zniszczyły bez strat na leśnym skrzyżowaniu trzy czołgi niemieckie z 1 Dywizji Lekkiej. W wyniku starcia zginął m.in. dowódca niemieckiego plutonu, książę raciborski, 23-letni leutnant, Wiktor IV Albrecht von Ratibor[3]. Za zbeletryzowanymi pracami Janusza Magnuskiego, opartymi na wspomnieniach Orlika, przyjęto w literaturze, że Orlik dowodził jedynym czołgiem uzbrojonym w nkm w tym starciu i zniszczył sam trzy czołgi, a pozostałe dwa TKS uzbrojone były w zwykłe karabiny maszynowe[2][3]. Według innych źródeł jednak, wszystkie trzy TKS-y uzbrojone były w nkm-y[4]. Powstały na emigracji „Zarys historii polskiej broni pancernej” nie wspomina zaś o Orliku i podaje, że w starciu pod Pociechą brali udział z polskiej strony m.in. kpr. Tritt, kpr. Mieczysław Pachocki i plut. Stanisław Łopatka[5]. Typ zniszczonych czołgów nie został również jednoznacznie ustalony − z prac Janusza Magnuskiego.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 16 (przedawniony) | | 17-04-2020 | Arminius | Oppeln-Bronikowscy - czyli fenomen pogranicza |
Wielowiekowe kontakty polsko - niemieckie nie sprowadzały się li tylko wyłącznie do nieustannych konfliktów militarnych. Oznaczały także ( a może nawet przede wszystkim ) wymianę kulturową i cywilizacyjną, której wielkim beneficjentem była strona polska. Przykładów jej można by długo wyliczać. W tym wątku skoncentruję się na stosunkowo mało znanym fenomenie, to jest szlacheckich rodów polsko - niemieckich. Wśród nich poczesne miejsce zajmują Oppeln - Bronikowscy. Zainteresowanych problemem odsyłam do podlinkowanego materiału w Wikipedii. Tutaj jedynie napomknę, iż w czasie II wojny doszło do paradoksalnych i godnych ubolewania sytuacji, kiedy to jeden Oppeln - Bronikowski brał udział w Powstaniu Warszawskim, drugi zaś w stopniu pułkownika a potem generała wojsk pancernych Wehrmachtu walczył z aliantami w Normandii a później z Sowietami i...Polakami ( II Armia WP pod Budziszynem ) na froncie wschodnim.
-Adam Oppeln-Bronikowski, działacz kalwiński w Polsce, saski generał (XVIII wiek);
-Adam Feliks Oppeln-Bronikowski, senator - kasztelan Królestwa Polskiego (XVIII-XIX wiek);
-Alexander von Oppeln-Bronikowski, niemiecki pisarz, autor powieści historycznych (XVIII-XIX wiek);
-Antoni Oppeln-Bronikowski, hellenista (XIX wiek);
-Friedrich von Oppeln-Bronikowski, niemiecki pisarz (XIX-XX wiek);
-Hermann von Oppeln-Bronikowski, złoty medalista olimpijski, (Letnie Igrzyska Olimpijskie 1936), później generał Wehrmachtu (XX wiek)
-Jan Oppeln-Bronikowski, wojskowy polski i szwedzki,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 15-04-2020 | koncza | Patologie polskiego prawa |
Wielokrotnie w swoim życiu trafiam na informacje dotyczącego naszego systemu prawnego i nie mogę zrozumieć dlaczego tak ciężko wyplenić szkodliwe dla społeczeństwa zapisy. Czy prawdą jest, że dawniej złodziej samochodu mógł się wykpić tłumaczeniem, że tylko chciał się przejechać? Szukałem tej informacji w internecie, ale nie udało mi się jej potwierdzić. Czytam natomiast, że za paserstwo najwyższa kara to 5 lat więzienia i prawo polskie nie rozróżnia człowieka, który kupił kradziony silnik do swojego samochodu od pasera hurtownika, który sprzedał ich setki. Że złodzieje samochodów to walka z wiatrakami, bo górna granica kary to 10 lat, ale nikt takiego wyroku nie dostaje. Zapraszam do podzielenia się swoimi przemyśleniami w tym temacie. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 02-04-2020 | Arminius | "Lanzówka" z Ursusa |
Parę dni temu, gdy w marcowym garncu przemieszało się ku lepszemu, włóczyłem się po polach Miechowszczyzny odurzony aromatami wiosny - której znaków chciwie wypatrywałem. Odkarbowałem ich całe multum, a najbardziej urzekły mnie lisy, których napotkałem więcej niż zajęcy. Lisy dyndujące, tropiące, chyłkiem uciekające. Ale najlepsze wrażenie robił stary przechera, wyłożony u wejścia do swej nory i z rozkoszą wygrzewający stare kości w mocno przygrzewającym Słońcu. Miał to być wątek poświęcony przyrodzie, jednakże pewne zdarzenie zadecydowało o tym, iż będzie on traktował o innej kwestii. Otóż wędrując jak wyżej natrafiłem znienacka na stojący na polnym dukcie ciągnik. Miał staroświecki wygląd, więc z ciekawością zagadnąłem traktorzystę co to za sprzęt. Odparł, iż jest to oryginalna polska "lanzówka - Ursus" - ciągle na chodzie. Zaintrygowany germańskim brzmieniem zdrobnienia jak wyżej, po powrocie z eskapady, zweryfikowałem info w sieci. I wyszła mi mała rewelacja. Otóż pod koniec lat 40 - tych zeszłego wieku, warszawskie zakłady traktorów Ursus "skopiowały"(bezlicencyjnie rzecz jasna) i wdrożyły do produkcji najlepszy ówcześnie typ ciągnika na świecie: Bulldog Lanz, niemieckiej firmy Lanz z Mannheim w Niemczech. W Wikipedii tak o tym piszą:
"W Zakładach Mechanicznych Ursus w Warszawie od 1947 roku, produkowano ciągniki Ursus C-45 o konstrukcji skopiowanej z Lanz Bulldog z silnikiem o mocy 45 KM. W 1957 roku model Ursus C-45 został zastąpiony przez C-451. Zostało zbudowanych około.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 19 (przedawniony) | | 02-04-2020 | -jad- | Zagadka |
Korzystając z dwóch zapałek ułóż kwadrat. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 34 (przedawniony) | | 02-04-2020 | Arminius | Czy kobiety są bardziej podatne na koronohisterię??? |
W kraju i na świcie szerzy się nie tylko wirus. Wraz z nim narasta koronopanika/koronohisteria - której konsekwencje będą zdecydowanie bardziej poważne (np. w wymierzę ekonomicznym) niż konsekwencje samej pandemii. Z obserwacji czynionych na bieżąco, w środowisku w którym funkcjonuję jednoznacznie wynika, iż bardziej podatne na "hype" i panikę są kobiety niż mężczyźni. Temat jest drażliwy, bo politycznie niepoprawny - ale z drugiej strony, "w czasach zarazy" - gdy puszczają wszelkie hamulce - tym bardziej nie ma sensu podporządkowywać się narzucanemu odgórnie "ideolo". Mając do dyspozycji subiektywną opinię na temat jak wyżej, postanowiłem problem zobiektywizować. I oczywiście wyszło na moje. Jest naukowo dowiedzione, że opinie na temat kobiet z czasów wiktoriańskich, dawno odłożone do lamusa i pokryte kurzem, są w jakimś stopniu aktualne. Kobiety są dwa razy bardziej niż mężczyźni narażone na "anxiety disorders", czyli zaburzenia nastroju związane z odczuwanie wzmożonego strachu czy niepokoju - które przecież łatwo i szybko potrafią się przeradzać w nastoje histeryczne i panikarskie. Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.
Anxiety disorders - defined by excessive fear, restlessness, and muscle tension - are debilitating, disabling, and can increase the risk for depression and suicide. They are some of the most common mental health conditions around the world, affecting around four out of every 100 people and costing the health care system and job employers.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 01-04-2020 | hanging_bishop | Dzbanki, drążki etc. |
Pal licho, że robią liche dzbanki, które szybko pękają (pod wpływem wrzątku) lub/i mają źle zaprojektowany "dzióbek" (co sprawia, iż nie da się nalać napoju bez robienia zacieków; a szczególnie uciążliwe jest to w przypadku np. słodkiej herbaty). Chcącemu nie dzieje się krzywda, niech kupujący się strzeże itd. Niech będzie (choć wytrzymałości na wrzątek nie sprawdzę...).
Ostatnimi laty, jak grzyby po deszczu, powyrastały przyrządy do treningu na świeżym powietrzu. W większości nie są one zbyt wygodne, no dobra - ciężko zaprojektować coś uniwersalnego w tym typie. Wyobrażam sobie ile miasta na to wydają (strzelam, że po cenach wyższych niż rynkowe - w końcu ktoś musi za to się ustawić). Podejrzewam, że osoby projektujące te przyrządy nie testują ich (myślą sobie pewnie: to łatwe). Okej, ale żeby nie potrafić zaprojektować drążka do podciągania się?! Albo są na złej wysokości, albo powleczone śliskim lakierem, albo za grube (co szczególnie utrudnia trening) itd. Dookoła multum drążków, a ja muszę chodzić do lasu (ok. 2km, a są tuż przed lasem przyrządy i "płytko" w lesie też!), gdzie jakiś praktyk (lata temu) zamontował między dwoma drzewami zwykłą rurę (która się świetnie sprawdza w roli drążka do treningu i przymocowana jest tak, że żaden złomiarz jej nie zdemontuje!).
Niechlujstwo i niekompetencja! Prosta rzecz, to nie elektrownia jądrowa, ani silnik rakietowy... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 30-03-2020 | okragly | ekonomia eksperymentalna |
Główne założenie ekonomii polega na tym, że człowiek egoistycznie ugania się za bogactwem i kieruje wyłącznie własnym interesem Eksperymentalnie dowiedziono, że pokojowe, wspólnotowe bonobo, gdy nauczyli posługiwania się pieniądzem, szybko opanowują niewolnictwo, prostytucję i rozboje Małpie elity, żeby utrzymać władze, wprowadziły prawo, policje, więzienia i indywidualizm Nastała walka, wszystkich ze wszystkimi.  Przerwano eksperyment z uwagi na ochroną zwierząt . | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |