Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kłamstwo a propaganda

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
12-02-2016 15:21VonM (709 punktów)Kłamstwo a propaganda
Większość ludzi kojarzy propagandę jako umiejętne przekazanie kłamstwa. Jednak jest możliwe uprawianie inteligentnej podjazdowej propagandy, w której współczynnik kłamstwa wynosi 0. O tak dla przykładu. Chcąc skrytykować politykę imigracyjną UE możemy mówić, że Kim Dzong Un nie wsadził nikogo do więzienia za krytykę imigrantów. Będzie to w zupełności prawda, bo w żaden sposób nie da się podważyć tej tezy, a jednak będzie to element propagandy, który z założenia ma się rozwijać. Czy propaganda w takiej wersji będzie się w Europie rozwijać i czy wymierzona przeciwko propagandzie o wysokim nasyceniu kłamstwem jest skuteczniejsza?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Większość ludzi kojarzy propagandę jako umiejętne przekazanie kłamstwa.

Większość ludzi to niewiele kojarzy, a najmniej propagandę.

>Jednak jest możliwe uprawianie inteligentnej podjazdowej propagandy, w której współczynnik kłamstwa wynosi 0.

A po co się wysilać, skoro ordynarne kłamstwo i wciskanie kitu też kupują?



"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
diogenes (42753 punktów)
>Kłamstwo a propaganda

A co ma propaganda do wartości logicznych?

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
13-02-2016 00:25 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Kłamstwo a propaganda
>A co ma propaganda do wartości logicznych?
Niewiele, dlatego nie jej logikę się tu bada.

Odejdę z forum gdy moje saldo punktowe dojdzie do 30 tysięcy.
13-02-2016 11:34 
 Ocena 1 na 1
Christos (2696 punktów)

>A co ma propaganda do wartości logicznych?

Ano ma albo może mieć. Wszystko zależy od bazy poznawczej więc od skłonności do uznania za prawdziwe wszystkich trybików mechanizmów kreujących fakty. To co dla jednych będzie propagandą, dla innych pozostanie subiektywnym punktem widzenia i nadinterpretacją wagi czynnika kształtującego rzeczywistość.


No gods, no masters...I am who I am.
Kronan (488 punktów)
(zablokowany)
Dla mnie osobiście propaganda kojarzy się wyłącznie z kłamstwem które powtarzane wielokrotnie zaczyna zyskiwać na wiarygodności.Ale dzisiaj w dobie internetu jest to raczej askuteczne.Propagadnę mógł sobie stosować Bonaparte w swoich biuletynach bo choć nie miał pełnego monopolu na dostęp do faków(obici w dzisiątkach bitew Aostriacy znali fakty tak samo jak on) to był tego bardzo blisko.Dzisiaj w zdecydowanej większości propaganda jeśli chodzi o Europę jawi mi się raczej jako dezinfomacja poprzez prasę i telewizję.Czy świadoma dezinformacja to porpaganda?Śmiem w to wątpić.Podawanie przykładów Korei Pl i Europy całkiem nieudany moim zdaniem.Lepszym przykładem było by zestawinie Rosji z UE ale rozumiem że był to luźny przykład tylko
Marian Forewa (906 punktów)
>Będzie to w zupełności prawda, bo w żaden sposób nie da się podważyć tej tezy
>Czy propaganda w takiej wersji będzie się w Europie rozwijać

Ona już się rozwija od tysiącleci, w Europie i nie tylko. Wszystkie religie od dawna żyją z przedstawiania nieweryfikowalnych tez jako prawdziwe.

Na koniec najnowsze prawo Mariana:
Jeżeli twój umysł ostatnio coraz częściej zaprzątają myśli o technikach manipulacji i propagandy,
to prawdopodobnie jesteś pod ich wpływem.
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Ona już się rozwija od tysiącleci, w Europie i nie tylko. Wszystkie religie od dawna żyją z przedstawiania nieweryfikowalnych tez jako prawdziwe.
Nie wszystkie;
www.racjonalista.pl/forum.php/s,660262
>Na koniec najnowsze prawo Mariana:
>Jeżeli twój umysł ostatnio coraz częściej zaprzątają myśli o technikach manipulacji i propagandy, to prawdopodobnie jesteś pod ich wpływem.
To dobrze, gdy ma się tego świadomość, niestety często ludzie głoszą slogany nie zdając sobie sprawy, że są fałszywe.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
dzentelmen (2000 punktów)
> Czy propaganda w takiej wersji będzie się w Europie rozwijać i czy wymierzona przeciwko propagandzie o
>wysokim nasyceniu kłamstwem jest skuteczniejsza?

Pojadę klasykiem.

Cytat:
Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą


Cytat:
Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.


Cytat:
Zwykła propaganda ma niewiele wspólnego z obiektywizmem i jeszcze mniej z prawdą.


Joseph Goebbels.

Propaganda zawsze jest kłamstwem, które bezczelnie abstrahuje od zasad moralnych. Jeśli idzie o współczesne narzędzia manipulacji, to dość łatwo manipulować faktami, szczególnie w mediach. Mówiąc trochę przesadnie... nie trzeba kłamać... by mówić nieprawdę.

Pozdrawiam.

"Temu, kto spogląda na świat racjonalnie, świat ukazuje swoje racjonalne aspekty". - Hegel.
14-02-2016 19:59 
 Ocena 2 na 2
KORUND (4922 punktów)
>Pojadę klasykiem.
> Cytat:
Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą

-Z małą poprawką, im większe kłamstwo tym więksi głupcy w nie uwierzą. To też sposób by ich odróżnić od tych rozumniejszych. Przykład, religie.

> Cytat:
Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.

-Hm, jak dla kogo. J.w.
14-02-2016 20:34 
 Ocena 3 na 3
dzentelmen (2000 punktów)
>> Cytat:
Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą

>-Z małą poprawką, im większe kłamstwo tym więksi głupcy w nie uwierzą. To też sposób by ich odróżnić od tych rozumniejszych. Przykład, religie.

Oczywiście. Ale jakim kłamstwem był Nazizm / Komunizm? Ciężko nazwać rzesze wykształconych ludzi, których te wichry porwały, że byli debilami czy tępakami. Wiadomo lud w swej masie idzie na żywioł a w nim przeważają raczej niższych lotów myśliciele, ale jednak zarząd był zarząd, ktoś mądry też dał się "puknąć"...

Pozdrawiam.

"Temu, kto spogląda na świat racjonalnie, świat ukazuje swoje racjonalne aspekty". - Hegel.
15-02-2016 10:02 
 Ocena 2 na 2
KORUND (4922 punktów)
>>> Cytat:
Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą

>>-Z małą poprawką, im większe kłamstwo tym więksi głupcy w nie uwierzą. To też sposób by ich odróżnić od tych rozumniejszych. Przykład, religie.
>Oczywiście. Ale jakim kłamstwem był Nazizm / Komunizm?
-Gigantycznym, ohydnym i zbrodniczym?

>Ciężko nazwać rzesze wykształconych ludzi, których te wichry porwały, że byli debilami czy tępakami.
-Wcale nie tak ciężko. Rozumiem, że każdy bywa naiwny, daje się porwać, omamić, w coś nagle uwierzyć itd. Ale potem jest czas się rozejrzeć i zając stanowisko. Co wówczas robią ci wykształceni? Albo współpracują z systemem, ze strachu i dla wygody, albo niewiele się odzywają i udają że nic nie widzą, albo są przez te zakłamane systemy prześladowani.
>Wiadomo lud w swej masie idzie na żywioł a w nim przeważają raczej niższych lotów myśliciele, ale jednak zarząd był zarząd, ktoś mądry też dał się "puknąć"...
-Otóż to, dać się puknąć, a pozostać puknięty lub co gorsza uczestniczyć w pukaniu innych, to robi różnicę. Popełniać błędy rzecz ludzka, trwanie w błędzie to głupota i żadne wykształcenie tego nie zmieni.
15-02-2016 22:54 
 Ocena 1 na 1
dzentelmen (2000 punktów)
>Rozumiem, że każdy bywa naiwny, daje się porwać, omamić, w coś nagle uwierzyć itd. Ale potem jest czas się rozejrzeć i zając stanowisko. Co wówczas robią ci wykształceni? Albo współpracują z systemem, ze strachu i dla wygody, albo niewiele się odzywają i udają że nic nie widzą, albo są przez te zakłamane systemy prześladowani.

Zanim zaczęli robić cokolwiek, zostali "wpasowani" przez propagandę. Nazizm i Komunizm cechowała tzw. totalna propaganda. Masowa indoktrynacja przyniosła efekt, tylko dlatego, że była powszechna bieda, a wtedy zapotrzebowanie na obietnice jest największe. Oczywiście forma propagandy była zmienna wtedy, i jest zmienna do dziś. Co do postawy poszczególnych osób, czy też grup społecznych, to nie można generalizować. Zgadzam się, że różne były powody dla których ludzie "wchodzili w taki układ", różne nimi targały "motywacje", a najwięcej korzystali zwykli karierowicze. Byli też oczywiście tacy, o których wspomniałeś, wystraszeni czy oportuniści. Warto też pamiętać, że te kłamstwa przeszły też m.in. dlatego, że początkowe postulaty zrealizowano. Weź choćby zwróć uwagę na spadek bezrobocia w Niemczech,
albo na bolszewickie "rozdawnictwo" ziemi i pracy robotnikom.

Dziś też nie jesteśmy wolni od propagandy. Powiedziałbym nawet, że dziś przybrała ona "wyrafinowany kształt" kompletnie nie ustępując temu co było w XX wieku. Czym się straszy ludzi na zachodzie? Rosją, Chinami, Iranem i Koreą pln. Każde działanie polityczne, przynajmniej na arenie międzynarodowej, uprzedzone jest często "natłokiem propagandowym". Przykład? Irak. Gdzie ta broń masowego rażenia? Nam obywatelom państw dobrobytu, konsumpcjonizmu, tak naprawdę wisi to co daleko od nas, stąd (przynajmniej do tej pory) brak aktywności. Jakie są tego powody? To sukces właśnie m.in. skutecznej propagandy. Choć by nie było wątpliwości, to działa to w każdym zakątku świata. Rożne są tylko cele różni wrogowie... Choć poszedłbym w zakład, że wydarzenia ostatnich miesięcy, w ogole caly ten kryzys, wiele w tej kwestii zmienią. Choć zbytnim optymistą raczej być nie można...

Pozdrawiam.

"Temu, kto spogląda na świat racjonalnie, świat ukazuje swoje racjonalne aspekty". - Hegel.
GrzeTor (1279 punktów)
Celem propagandy jest ustawienie stanów ludzkich umysłów na określony, pożądany przez zleceniodawcę propagandy. To nie musi być kłamstwo. Np. niemieckie media uprawiają propagandę przez nieprzekazywanie niektórych informacji, które mogłyby zmienić stan umysłu odbiorców na odwrotny od pożądanego (pożądany = miłość do imigrantów islamskich, niepożądany = niechęć do nich). Częste powtarzanie prawdy, ale tylko informacji korzystnych dla przekazującego lub jego zleceniodawcy, z pominięciem niekorzystnych (nieobiektywnie) to także propaganda.
ROBINSON (137 punktów)
>Większość ludzi kojarzy propagandę jako umiejętne przekazanie kłamstwa.
"Historia propagandy liczy sobie kilka tysięcy lat, jednak jej szczególny rozwój możemy obserwować dopiero współcześnie od XIX wieku (wraz z rozwojem demokracji parlamentarnej, a co za tym idzie walki wyborczej)." (Wikipedia)
Rozwój mediów to poszerzenie możliwości propagandy. W ostatnich dekadach miała miejsce semantyczna manipulacja zmieniająca znaczenie kluczowych dla życia społecznego słów. Przykładem jest "propaganda" - wszystkim kojarzy się z okresem z przed 1989r czy z nazizmem.
Z "Media i władza" " - ...po 89r. społeczeństwo polskie, przekonane, że media są wolne, łatwiej i bardziej naiwnie przyjmuje przekazywane informacje, odbiór stał się bardziej pasywny i mniej wyczulony na manipulacje"
Z deszczu wpadliśmy pod rynnę. Media (prasa, TV, film, show biznes, radio, Internet) wykreowały świat na którym żyje zdecydowana większość społeczeństwa.
" Człowiek postrzega świat poprzez media, a następnie stosownie do posiadanego obrazu świata ustosunkowuje się do różnych aspektów swojego życia" (z pracy jak wyżej).
Czy jest sens zastanawiać się nad kłamstwem i propagandą? Przecież to powietrze którym oddychamy.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365