Racjonalista - Strona głównaDo treści
Grypa "hiszpanka"???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
31-12-2020 08:07Arminius (25555 punktów)Grypa "hiszpanka"???
Ocena 1 na 1
Wszyscy znają termin "grypa hiszpanka" ( spanish flu) - określający wyjątkowo groźną epidemie grypy, która wybuchła pod koniec I wojny światowej i miał wymiar globalny. Nie zaczęła się ona - wbrew temu co sugeruje nazwa - w Hiszpanii, Hiszpanie także nie byli wyjątkowo podatni na nią.
Po prostu w Hiszpanii - państwie neutralnym - cenzura nie działał atak ostro jak w innych państwach, więc o problemie zaczęto tam pisać najwcześniej. Stąd poszła nazwa.
Nazwa jednoznaczna, etykietująca negatywnie. I jako taka bardzo politycznie niepoprawna. Każdy Hiszpan ma prawo czuć się dotknięty tym terminem. Czas więc chyba na jego zmianę? A na co? Jaki inny termin byłby właściwy? Może "grypa stulecia", bądź "tysiąclecia"?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

DyktaFon (9281 punktów)
A barszcz ukraiński, ruskie pierogi, karp po żydowsku.... też zmieniamy nazwy?
31-12-2020 11:37 
 Ocena 3 na 3
szarley (54913 punktów)
>A barszcz ukraiński, ruskie pierogi, karp po żydowsku.... też zmieniamy nazwy?
i Francuska choroba

(ostatnio widziałem w sklepie..... schab po żydowsku!!!)

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
31-12-2020 11:58 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)choroby wszelakie
>>A barszcz ukraiński, ruskie pierogi, karp po żydowsku.... też zmieniamy nazwy?
>i Francuska choroba

Francuska choroba ( zwana w Rosji polską chorobą ) to lepszy przykład. Tak, być może lepiej jest unikać tej nazwy. To trochę tak jak z tym powiedzeniem że "jest pijany jak Polak". Jego genez jest wcale chwalebna - ale obecnie używa się tego określenia tylko w jednym kontekście.

31-12-2020 13:55 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: choroby wszelakie
>Francuska choroba ( zwana w Rosji polską chorobą ) to lepszy przykład. Tak, być może lepiej jest unikać tej nazwy. To trochę tak jak z tym powiedzeniem że "jest pijany jak Polak".
W Polsce jest odnośnik rosyjski; "naje.any jak ruski plecak".


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
31-12-2020 11:55 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)smacznego!
>A barszcz ukraiński, ruskie pierogi, karp po żydowsku.... też zmieniamy nazwy?

To wszystko co wyżej - to nazwy które nie deprecjonują, raczej przeciwnie.
Barszcz ukraiński czy karp po żydowsku to przecież nie trucizna tylko smaczne jadło.
31-12-2020 13:23 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)Odp: smacznego!
>>A barszcz ukraiński, ruskie pierogi, karp po żydowsku.... też zmieniamy nazwy?
>To wszystko co wyżej - to nazwy które nie deprecjonują, raczej przeciwnie.
>Barszcz ukraiński czy karp po żydowsku to przecież nie trucizna tylko smaczne jadło.
>
Czy jakaś nazwa deprecjonuje, czy nie... to nie zależy od nazwy, a od uznania kogoś... więc jak ktoś ma niskie poczucie własnej wartości, to mu wszystko wadzi... Nawet czyjeś słowa. Ja, będąc barszczem, bym się obraził, gdyby ktoś kojarzył mnie z Ukraińcami Już nie wspominam nawet o pierogach i karpiu... te to muszą cierpieć...
02-01-2021 15:19 
 Ocena 2 na 2
-jad- (18783 punktów)Odp: Grypa "hiszpanka"???
>A barszcz ukraiński, ruskie pierogi, karp po żydowsku.... też zmieniamy nazwy?

Jeden Grek powiedział kiedyś na antenie, że sałatkę po grecku jadł tylko w Polsce
02-01-2021 16:05 
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)
>Jeden Grek powiedział kiedyś na antenie, że sałatkę po grecku jadł tylko w Polsce
A Turcy nie znają kawy po turecku.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
zeniu73 (6483 punktów)

> Może "grypa stulecia", bądź "tysiąclecia"?

Jeśli już to gryp*a. Jako mężczyzna czuję się obrażony, że grypa jest żeńska.

Jak politycznie korygować to warto iść na całego. A co tam? Nie po to żyjemy w XXI wieku, żeby nie być popierdolonym.
01-01-2021 11:06 
 Ocena 3 na 3
Arminius (25555 punktów)jako...?
>> Może "grypa stulecia", bądź "tysiąclecia"?
>Jeśli już to gryp*a. Jako mężczyzna czuję się obrażony, że grypa jest żeńska.

Grypa, to taka mała cholera, coś jednoznacznie złego, więc to prędzej kobiety mogą się czuć obrażone?

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365